Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Uyanık geçinen sözde "Usta" Tamircilere ithafen...(İbret içerir.)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hem beni haksız tarafta görüp yinede "iyy kaka taşlayın bunu" yapmadığın için şuan sevinçten ağlamak istiyorum.

Vallahi yazdığıma yazacağıma pişman oldum zaten.
    Olayın tabi yazarak anlaşılmayacak bir sürü faktörü var, kapıya geldiğimizde selam verince aldığımız tepki olsun,
    Adamın bizi gördüğünde sanki b*k görmüş gibi davranmaları felan, bi enteresan bi gündü..
    Foruma yazdık kafamız gözümüz taş oldu.
    Eleman diyor ya "Hani avrupa birliği bu ülkede işkence kalkmıştı."

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:37 ----------

Yok öyle deme, adam polismis bundan 50 alınır derler direk.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:39 ----------

Simdi sizinkide esnaflık bununkide desem gücüne gitmeyecekmi
    bizim burada motosiklet lastiğine 80 tl dediğimizde adam araba lastiğimi alıyoz diyor motor kültürü hiç yok iç lastik 20 tl o bile pahalı geliyor takmasına para alsak ne der acaba
    Mengu16 bunu beğendi.
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asgari ucretlinin bir gunde 50 lira kazandigi bir ulkede, yarim saatte 3 yamaya 50 lira haktir deniyor. Bu motor ustaciklari hepimizi opmesinde ne yapsin...
    Dişçiye gittim yarım saate 140€ aldı.
    Bu işin ölçüsü saat değil.
    Asgari ücretlinin 50 liraya çalıştığı ülkede tamircinin aldığı para değil, asgari ücretlinin aldığı para ayıptır.

Parça parasının mevzu edilmesi de yanlış.
    Yapılan işçilik ve süresi önemli.
    Motorun contası kaç kuruşluk parça ama takmak için motorun yarısı iniyor.

Aslında bunları konuyu açan arkadaşa yazacaktım ama kızıyor.
    Sen sessiz bi çocuğa benziyon ondan sana yazıyom.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asgari ücretlinin 50 liraya çalıştığı ülkede tamircinin aldığı para değil, asgari ücretlinin aldığı para ayıptır.

Hocam kızmak felan degil estafrllah, ya vallahi söyle şöyle bi duruma geleceğimi tahmin etsem vallahi açmazdım, Allah belami versin diyecek duruma geldim, o kadar tiksindim.
    Yukarı doğru bi bak gözünü seveyim , senin gibi insana yakışır şekilde hatalı olduğumu(zu) söyleyen ya 2 kişi vardır ya 3.
    Beni alkışlayın demedim ben, bi mevzu yaşamışım, hava bozuk evde otururken aklıma gelmiş forum bi yazayım demişim,
    Bu nasıl bir egodur, bu nasıl bi ben bildimciliktir millette arkadaş, polis düşmanından tut, polyannaya kadar her model çıktı bende ne olduğunu anlayamadım.
    Espri bi yana ya cidden forumda öyle adamlar varki peygamber gibi günahsız.

Valla kendi açtığım konuyu kendim report ettim kapatılsın diye, lanet nefret olsun ya.
    ryangt ve COQ bunu beğendiler.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı aviregal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle polisler 90 lı yıllarda bitti yeni nesil polisler egitimli sanıyordum....
    Cok egitimli olunca sorun cikti, iceri attilar onlari. Bunlar en son model, psikopat ve iskenceye meyilli.
    berkcigdem ve zabuzaretta bunu beğendiler.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

He valla yillar gecti, basimiz baglandi biraz sessizlestik be ya.

Su avroyla birde disciden saat katarak ornek veriyorsun ya cok tehlikelisin Horoz.

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    memleketteki memur (sadece polisler degil, tum memurlar), burokrat vesayeti bitecek mi, ne zaman bitecek bakalim!!!

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forum üyeleri de nasıl zengin belli değil , çoğu kişi normal karşılamis adamın emeğini hele su horoz yokmu Avrupa sosyetesi ..

Adam (veled diyelim) polis ile birlikte ettiği gaspin hayalini kurup buraya baslik açıyor , tepki alınca da saga sola kuufr hakaret.

Neyse yarin banlanir yeni nick ve yeni yalan hikâyelerle yeni başlık açar artik
    zabuzaretta ve Ali Sungur bunu beğendiler.

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    serin hikaye birader.
    Bohemian ve zabuzaretta bunu beğendiler.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Millet araba yıkamacıda bile fiyat soruyor. Fiyat sorarsın ona göre karar verirsin. Başka bir ibrete gerek varmı?
    zabuzaretta bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Ayni konuyu ustanin gozunden yazmayi deneseniz, belki empati sisteminiz aktif hale gelebilir.
    Tarafsizlik onemli bir sey bu devirde.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayni konuyu ustanin gozunden yazmayi deneseniz, belki empati sisteminiz aktif hale gelebilir.
    Tarafsizlik onemli bir sey bu devirde.
    Bilakis. Once bi uzaktan bakip tarafini belirliyosun, sonra da ölumune girisiyosun. Yok öyle tarafsiz olmak, her iki tarafi da dinlemek, makuliyet falan. Ille de bir taraf melek, diger taraf seytan olmak durumunda.

O da nesi? 3 sayfa olmus kimse terorist ilan edilmemis? Kimse vatan hainligi ile suclanmamis? E hani dis guclerin ulke icerisindeki kollari, israil usaklari, CIA ajanlari? Yanlis foruma mi geldim ben?
    berkcigdem, fazil, Osm@n ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilakis. Once bi uzaktan bakip tarafini belirliyosun, sonra da ölumune girisiyosun. Yok öyle tarafsiz olmak, her iki tarafi da dinlemek, makuliyet falan. Ille de bir taraf melek, diger taraf seytan olmak durumunda.

O da nesi? 3 sayfa olmus kimse terorist ilan edilmemis? Kimse vatan hainligi ile suclanmamis? E hani dis guclerin ulke icerisindeki kollari, israil usaklari, CIA ajanlari? Yanlis foruma mi geldim ben?
    sen çok yanlış geldin hocam Ankara şu tarafta
    Osm@n bunu beğendi.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Bence burada uyanık geçinen usta değil Polis arkadaşmış. Daha işi yaptırmadan önce işe kafasında 15 lira değer biçmiş ve bunu zorbaca ustaya kabul ettirmiş.
    Özellikle memur zihniyetindeki arkadaşlarda bu yaklaşımı çokça görüyoruz. Esnafın kazandığı paranın tamamını kar zanneden bir zihniyet bu. O adam o dükkana kira veriyor , vergi ödüyor , yanında çalışanların maaşını , lastiğe yaptığı yamayı , elektriği ,suyu ödüyor , kullandığı kompresöre , sökme takma makinasına , alet edevata para bağlamış veya bunların taksitelerini de ödüyor.Bunlardan arta kalan olursa evine ekmek götürüyor. Kaba bir hesapla o adamın ayda en az 5000 TL gideri var. Bir motosikletin lastiğini sökmek , tamir etmek ve yerine tekrar takmak en az 30 dakikalık bir iş . Günde 10 saat , ayda 24 gün çalıştığını düşünürsek ve hiç boş kalmadan devamlı iş geldiğini varsayarsak yarım saati 15 liradan ayda 7200 tl cirosu var demektir. Düş oradan 5000 tl yi kaldımı sana 2200 tl . Onunda en az 600 tl sini bağkura yatır kalan para 1600 tl.

Ayda 1600 tl için hiç kimse esnaflık gibi bir ateşten gömleği giymez.

İşin fiyatını arz-talep dengesi oluşturur. Girer sorarsın fiyatını ,beğenmezsen yaptırmaz daha uygununu ararsın. Kimse sana neden yaptırmadın diye sormaz. İşin sonuna gelip kafandaki rakamı karşındakine kabul ettirmeye çalışırsan bunun adı düpedüz zorbalık olur.

Sevgilerimle
    berkcigdem, ryangt, MD.Murat ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    konuyu okurken ben (temsili tabi ki)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:50 ----------

Alıntı Zabitatak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam güzel eski türkçeden kelimeler kullanarak dikkat çekmeye çalışıyorsun da hezeyandır o?
    hocam uyarı için teşekkür ederim,
    iş arasında katılımcı olmaya çalışırken oluyor arada.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence burada uyanık geçinen usta değil Polis arkadaşmış. Daha işi yaptırmadan önce işe kafasında 15 lira değer biçmiş ve bunu zorbaca ustaya kabul ettirmiş.
    Özellikle memur zihniyetindeki arkadaşlarda bu yaklaşımı çokça görüyoruz. Esnafın kazandığı paranın tamamını kar zanneden bir zihniyet bu. O adam o dükkana kira veriyor , vergi ödüyor , yanında çalışanların maaşını , lastiğe yaptığı yamayı , elektriği ,suyu ödüyor , kullandığı kompresöre , sökme takma makinasına , alet edevata para bağlamış veya bunların taksitelerini de ödüyor.Bunlardan arta kalan olursa evine ekmek götürüyor. Kaba bir hesapla o adamın ayda en az 5000 TL gideri var. Bir motosikletin lastiğini sökmek , tamir etmek ve yerine tekrar takmak en az 30 dakikalık bir iş . Günde 10 saat , ayda 24 gün çalıştığını düşünürsek ve hiç boş kalmadan devamlı iş geldiğini varsayarsak yarım saati 15 liradan ayda 7200 tl cirosu var demektir. Düş oradan 5000 tl yi kaldımı sana 2200 tl . Onunda en az 600 tl sini bağkura yatır kalan para 1600 tl.

Ayda 1600 tl için hiç kimse esnaflık gibi bir ateşten gömleği giymez.

İşin fiyatını arz-talep dengesi oluşturur. Girer sorarsın fiyatını ,beğenmezsen yaptırmaz daha uygununu ararsın. Kimse sana neden yaptırmadın diye sormaz. İşin sonuna gelip kafandaki rakamı karşındakine kabul ettirmeye çalışırsan bunun adı düpedüz zorbalık olur.

Sevgilerimle
    Yaşasın esnaf kardeşliği!

Bu mantığa göre bu ustacık hiç boş kalmadan devamlı iş geldiğini varsayarsak yarım saati 50 liradan ayda 24000 tl cirosu var demektir. Düş oradan 5000 tl yi kaldımı sana 19000 tl . Onunda en az 600 tl sini bağkura yatır kalan para 18400 tl. Hadi sigortasız çalıştırdığı çırağa da 1000 düş benden 17400, yok böyle bir para yok böyle bir mantık...

Arkadaş bizde esnaflık yaptık, bize de ustamız babamız şunu öğretti; müşteri haklıdır, müşteri velinimettir, müşteriyi bulunca öpün demedi. Zorda kalan bir insan var burada ve o fırsattan istifade eden bir çakal ustacık. Fiyat sormaması müşteriyi haksız ustayı haklı nasıl yapar. Fiyat sormayana sen fiyat söyleyeceksin. Yok söylemedin at kardeşim birşeyler dersin veya 30 dersin 25 e tamam dersin. Hemen diklenip müşterinin yakasına yapışılır mı, bu seferde istediğini kazanmazsın sonrasında adam bak iyi usta buldum der motoru sana abone eder sürekli kazanırsın.

Başta dediğim gibi polis bir tarafına güvenmiş. Fakat bu ustayı tamamen haklı poliste olsa müşteriyi haksız yapmıyor. Ve bu ülkede bu ekonomik şartlarda 3 yamaya 50 lira ücreti de haklı çıkarmıyor.
    MrMud bunu beğendi.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Arkadaşın durumun sonunu bile bile kendisi olay çıkartmak istemiş.

Birader birisine bir iş yaptıracaksan baştan konuşursun. Adam 50 de ister 100 de 1.000 dolar da isteyebilir. Sen yaptırırsın, yaptırmazsın, pazarlık edersin, hatta küfür de edebilirsin. Ama adama saldırmazsın. Olay eğer senin anlattığın gibiyse, sizin yüzünüzden siğer motorcular da zan altında kalıyor. Yaptığınız yanlış ve ayıp. Sizin gibi motorcular kendinden utanmalı. Önce insan olun insan.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaşasın esnaf kardeşliği!

Bu mantığa göre bu ustacık hiç boş kalmadan devamlı iş geldiğini varsayarsak yarım saati 50 liradan ayda 24000 tl cirosu var demektir. Düş oradan 5000 tl yi kaldımı sana 19000 tl . Onunda en az 600 tl sini bağkura yatır kalan para 18400 tl. Hadi sigortasız çalıştırdığı çırağa da 1000 düş benden 17400, yok böyle bir para yok böyle bir mantık...

Arkadaş bizde esnaflık yaptık, bize de ustamız babamız şunu öğretti; müşteri haklıdır, müşteri velinimettir, müşteriyi bulunca öpün demedi. Zorda kalan bir insan var burada ve o fırsattan istifade eden bir çakal ustacık. Fiyat sormaması müşteriyi haksız ustayı haklı nasıl yapar. Fiyat sormayana sen fiyat söyleyeceksin. Yok söylemedin at kardeşim birşeyler dersin veya 30 dersin 25 e tamam dersin. Hemen diklenip müşterinin yakasına yapışılır mı, bu seferde istediğini kazanmazsın sonrasında adam bak iyi usta buldum der motoru sana abone eder sürekli kazanırsın.

Başta dediğim gibi polis bir tarafına güvenmiş. Fakat bu ustayı tamamen haklı poliste olsa müşteriyi haksız yapmıyor. Ve bu ülkede bu ekonomik şartlarda 3 yamaya 50 lira ücreti de haklı çıkarmıyor.
    İşte yukarıda anlatmaya çalıştığım mantık tam olarak budur.

Bir esnafın ( en ideal koşullarda neredeyse imkansız olsa bile ) ayda 17.400 tl kazanıyor olması ihtimali bile bu tür arkadaşları rahatsız ediyor ( esnaf vergisini ödeyen düzgün bir adam ise bu 17400 tl nin %40 lık kısmını vergi olarak ödüyor demektir yani eline geçen o rakam olamıyor).

Bunu haksız kazanç hatta hırsızlık olarak görüyorlar.

Daha öncede yazdım fiyatları belirleyen arz-talep dengesidir. Eğer aynı iş başka yerde daha ucuza "aynı kalitede" yapılabiliyorsa o esnaf zaten para kazanamaz.

Sevgilerimle
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşın durumun sonunu bile bile kendisi olay çıkartmak istemiş.

Birader birisine bir iş yaptıracaksan baştan konuşursun. Adam 50 de ister 100 de 1.000 dolar da isteyebilir. Sen yaptırırsın, yaptırmazsın, pazarlık edersin, hatta küfür de edebilirsin. Ama adama saldırmazsın. Olay eğer senin anlattığın gibiyse, sizin yüzünüzden siğer motorcular da zan altında kalıyor. Yaptığınız yanlış ve ayıp. Sizin gibi motorcular kendinden utanmalı. Önce insan olun insan.
    Hocam sende okumamışsın belliki, adama saldıran biz değiliz, adam bize bi esnafın yapmaması gerek en tavırlarla fiyat verdi, arkadaşta "Usta sabah sabah böyle şakalar yapma" gibi cevap verip fiyata itiraz etti 15 lira uzattı, adam orda 15 lira kurtarmiyokurtarmıştı dedikten sonra nasıl olmaz ulan deyip atlamadık adama, adam insan gibi konuşmayı bilmediği için bildiğin yakamıza iki elle asıldı sktir çekti bize, Allahini seversen esnaf birisi sen musteriyken senin yakana asılıp parayı ver sktir git derse, ne tepki verirsin bana samimi cevap verirmisin ?

Yok bide iyi sallamışsın ayağı yapanlar var.
    Ya kardeşim, kusura bakmada benim hayal dünyam seninki kadar geniş değil, paranoyak veya obsesifde değilim.
    Dikkat çekmeyede hiç ihtiyacım yok merak etme.
    Dikkat çekmek istesem senin gibi çocuk akıllı " ıhı yalandır yaa uydurmus ıhı" modelli varlıkların dikkatini çekmem bide o var tabi.(Alıntı yaptığım arkadaşa söylemiyorum ikinci satırı).
    Başından bi olay geçmiş yazmışım (ki Allah da belâmızı verdi zaten yazdigima pişman etti beni)
    Haksız olduğumuz yerler olduğunun farkındayım da, ne yani illa sadece alkışlanacak konularımı konuşuyoruz burda ?
    Vallahi acayip insanlar dolu ya.
    Iki satır yazı yazdık ne mafyaligimiz kaldı ne yalanciligimiz ne dolandiriciligimiz.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başından bi olay geçmiş yazmışım (ki Allah da belâmızı verdi zaten yazdigima pişman etti beni)Haksız olduğumuz yerler olduğunun farkındayım da, ne yani illa sadece alkışlanacak konularımı konuşuyoruz burda ?
    Vallahi acayip insanlar dolu ya.
    Iki satır yazı yazdık ne mafyaligimiz kaldı ne yalanciligimiz ne dolandiriciligimiz.
    Bu kadar aşırı tepki verme bence, karşıt fikirler var ve ne güzel tartışıp doğru yolu buluyoruz. Hakaret edenleri zaten yöneticiler temizleyecektir.

Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte yukarıda anlatmaya çalıştığım mantık tam olarak budur.

Bir esnafın ( en ideal koşullarda neredeyse imkansız olsa bile ) ayda 17.400 tl kazanıyor olması ihtimali bile bu tür arkadaşları rahatsız ediyor ( esnaf verg

Bunu haksız kazanç hatta hırsızlık olarak görüyorlar.

Daha öncede yazdım fiyatları belirleyen arz-talep dengesidir. Eğer aynı iş başka yerde daha ucuza "aynı kalitede" yapılabiliyorsa o esnaf zaten para kazanamaz.

Sevgilerimle
    Yok hocam o iş o kadar basit değil! Yani 1980 sonrası başlayan ve günümüzde kural haline gelen tuttuğunuzu öpün mantığı doğru değil! Serbest piyasanın o kadar da serbest olmaması lazım. Her işin bir tanımı, belgesi, bedeli olması lazım. Esnaf odalarının yayınladığı fiyat listeleri olması lazım. Eskiden bizim işte vardı (kumaş dokuma) ve müşteri fiyat listesinin üstüne iş vermemeye çalışırdı. Sürümlü işlerde pazarlıkla liste altına çalıştığımız olurdu. Tamam çok uygulayanda yoktu ama vardı en azından, şimdi artık kaldı mı böyle fiyat listeleri bilemiyorum. Fakat dediğin gibi bu bir arz/talep olayıdır. Denge birinin lehine bozulduğunda diğeri suistimal eder. Buna düzenin izin vermemesi gerekir.

Yurt genelinde bölge olarak değişebilir fakat misal benim İst.da herhangi bir ruhsatlı motosiklet tamircisine gittiğimde ödeyeceğim miktar belli olmalıdır. Biraz üstüne altına pazarlık edersin o işin sosu zaten. Vahşi kapitalizm her alanda ehlileştirilmeli (özellikle inşaat) sonra gelir adaletsizliği inanılmaz boyutlara ulaşıyor ve toplumun psikolojisi de görüldüğü üzere bozuluyor.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Türkçemize ve anlatımımıza ne kadar dikkat etmemiz gerektiği tartışmanın geldiği noktaya bakılınca daha net anlaşılıyor.
    Arkadaşımız başından geçen olayı paylaşmak istemiş ama anlatım şekli ve seçtiği kelimeler olayın magandalık olduğu gibi bir düşünce uyandırıyor.
    Öyle olunca da üstüne bir sürü açıklama yazmak zorunda kalınıyor.
    Arkadaşımız sonradan harcadığı enerjiyi en baştan harcayıp yazdıklarını kontrol etseydi, yanlış anlaşılmalara yol açabilecek durumları önceden fark edip gerekli düzeltmeleri yapar bu saçma tartışmanın içinde olmazdık.
    Sonradan yazdıklarına bakarak aslında düzgünce ifade edebilecek bir kapasitesi olduğu anlaşılıyor.
    Ah şu tembellik!

Konu içeriğinden çok emeğin karşılığı ve kazanç hesabına döndüğü için bir şeyler eklemek isterim.
    Türkiye gibi parayla para kazanılan bir ülkede insan parasını niye esnaflık yapmak için yatırır?
    Basitçe anlatmak gerekirse bir servis açmak için diyelimki 300 bin lira harcamanız lazım.
    Bu parayı bankaya yatırsanız size yılda en az 70-80 bin lira para getirir.
    Bu ayda 6 bin lira civarı bir gelir demek.
    Bu parayı kazanmayacaksa niye dükkan açsın?
    Yani ortada sadece el emeği yok bir de yatırım var.
    Bankanın kazandırdığının en az 2-3 katı kazanmalıyım ki paramı o işe gömeyim.
    Üstelik bankada paran nakit olarak duruyor.
    Oysa alet edevatı ertesi gün satsan yarı fiyatını bile bulamazsın.

Burada işçilik saati 35€
    Günde 8 saat çalışsa günde 280€ yapar.
    Millet 50€ ya çalışıyor.
    Kimse de itiraz etmiyor.
    Yani kazançlara baktığınızda mevzu Türkiye ile aynı.
    Bu nedenle ayda şu kadar kazanır mantığı yanlıştır.
    Üstelik hepimiz biliyoruz ki her gün iş yapma garantisi de yoktur.

Bi de sosyal mesaj vercektim ben ama yazarken unuttum.
    Siz bulun kendi kendinize bir mesaj ben yazmışım gibi olsun.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)