Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Hangi Durumlarda Arabalar Sağlanmaz (Sağından Geçilmez)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ufuk ARSLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    hiç bir zaman hiç bir nedenle, karayolun da giden hiç bir aracın sağından geçemezsin. kanun kural budur. ama yok ben geçerim yok ne var bunda dersen risk i almış olursun. geçermisin geçersin ama Allah göstermesin başına bişey gelirse bu olayda sana da pay biçerler ve haklıyken haksız duruma düşmüş olursun.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    anafartas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia SR GT 200 S
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    WTF nedir?
    What The Fuck

Sağa bağlantı yolu, tali yol, otopark girişi, vs. yoksa benim sağdan geçtiğim oluyor. Konunun aynısını yeniden yazmayayım kopyalıyorum.

Bkz. http://www.motosiklet.net/forum/moto...-mesafesi.html

Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gündüz, bulutsuz havalarda uzun farlarla ilerle. Eğer önündeki arabanında önünde boşluk varsa sen iki saniyeyi korursan o müsait olduğunda sağa çekilecektir.

Çok çok nadiren bu işlerin işe yaramadığı gerçekten acayip araba sürücüleri çıkabiliyor. Arkadan geliyorsa, ön açıksa herif haklı zaten. İlerle, ilerleyemiyorsan yol ver. “Burada hız sınırı 50 ben de 50 ile gidiyorum arkamda bekleyeceksin.” gibi embesilliklere girme. Öndekiyle takip mesafem 2 saniye ama arkadaki hala çok yanaşıyor. Böyle adamlar gerçekten çok çok az çıkıyor. % 1 bile değildir. Ama çıktığında ilk uygun zamanda yol vermek akıllıca. Yol vermeye niyetimizin olduğunu hemen bir sinyal yakarak ona bildirirsek bizim de yol vermek için zaman kolladığımızı anlar, rahat bırakır. İlk fırsatta yolu veririz, no problem.

Bazen önünüzdeki arabanın önü açık olur. Bulutsuz aydınlık bir gündeyiz. Uzun farımızla 2 saniyeye yaklaştık. Biraz takip ettik. Sağ taraf müsaitse % 95 olasılıkla araba bize yol veriyor. Yaklaşık % 5’i ise yol vermiyor. Bu durumda eğer sağ şerit müsaitse sağa geçip o şeridin de en sağından, sağladığımız arabanın en sağından geçip gideriz. Geçerken ben meraktan bakıyorum. Ne yapıyordu da bana yol vermedi diye. Ya direksiyona yapışmış, öne doğru eğilmiş ve aynaya bakmayı hepten unutmuş bir sürücü çıkıyor, ya telefonuyla uğraşan bir sürücü. Yani dur şu motorcuya hayatı zehir edeyim de hunharca kahkaha atayım modunda kimse olmuyor.

Bazen de öndeki arabaya yaklaşıyoruz adam yarım şerit yol veriyor. Bunlar % 1'den bile daha nadir. Orada artık karar motorcunun. İster geç ister geçme. Ama korna çalarak, yakın takip ederek, el kol işareti yaparak daha fazla çekilmen lazım mesajı vermeye çalışmayın, anlamıyorlar. Öylece bakıyor yol verdim işte neden geçmiyor acaba diye düşünüyor. Ben bu durumlarda onun uygun gördüğü yerden geçip gidiyorum.

wind16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250 ABS
    Teorikte trafiği sağdan akan ülkelerde tüm araçlar için sağdan geçmek yani sağlamak yasaktır.
    Araçların sağından, hele sağ banketten geçiş yapılamaz. Ancak, sola dönüş yapan araçların, yolun ortasından giden tramvayların ve görevi gereği yolun solunda bulunan "geçiş üstünlüğüne" sahip araçların (en basit örnek orta refüjleri temizleme aracı) sağından geçilebilir.
    Ayrılmış çok şeritli yollarda senin solunda ki araç 80 km/h ile giderken sen şerit değiştirmemek kaydı ile sağ şeritten 90 km/h ile gidiyorsan bu sağlama sayılmaz. Mevcut şeridinde kalarak bu şekilde de araçların sağından geçebilirsin.
    Bu işin teorik kısmı.
    Ben otoyolda yol çok kalabalıksa bazen sağlıyorum. Çünkü önümde ki ani yavaşlıyor ve sol şerit dolu veya banket oluyor. O an sağ şerit müsaitse sağlıyorum. Ani fren yapmaktan bana daha güvenli geliyor.
    Onun dışında özellikle D-100 gibi katılımın çok olduğu ve hızlı gidilen yerlerde sağlamak ciddi risk.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sabret ve soldan geç..
    sagından gectiğiniz araç, ya bir arızadan dolayı hızlanamayıp ve anıden saga yanasmak zorunda kalırsa ve carpışılırsa, kural ihlalini kim yapmış sayılır?

araçların sağından geçilmez..
    geçmeye çalışanlar kahramandır
    geçmeyi başaranlar ise şanslı kahramanlardır
    Kendi kendinize birşeyler uydurmayın. İhtimal hesabına kalksan kalp krizi riski var ve hatta göktaşı da düşebilir.

Ben mevcut trafik kuralını yazdım. Örnekledim. Sen istediğini yapmakta özgürsün.

Trafikde sabreden değil kurallara uyan hayatta kalır.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Adam orta şeritten kaptırmış gidiyorsa
    ben zaten bomboş yolda bile sağdan giderim
    böyle bir durumda şeridimden devam eder giderim.. Önüm boşken sollamayla uğraşmam kuralların C.C.

"En sol şerit dışında hiçbir şeritte belirtilen hızın dışına çıkılmaz."
    ney

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı qıp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "En sol şerit dışında hiçbir şeritte belirtilen hızın dışına çıkılmaz."
    ney
    Sollama yaparken belirtilen hız limitlerini aşabilirsin. Sollama tamamlandıktan sonra şeridine geçer hız limitleri içinde seyredersin.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Motosikleti
    .
    Öndeki araç belirgin şekilde sola dönüyorsa (ama belirgin bir şekilde,artık önünüze kırma ihtimali yoksa) geçilebilir.

Başka türlü sağdan geçmemek gerek

Çünkü insanlar maalesef aynaları bir tek kuaförde,evde kullanıyor.

Ayna kontrolü alışkanlığı yok.Birde kaza ihtimali gibi dayak yeme ihtimali de yüksek,orda ne işin var diye.

Yine maalesef ki
    Motosikletçiler trafikte,titanikteki 3. Sınıf vatandaşlar gibi hor görülüyor.Size filika yok geberinin trafikçesi,yolda araç muamelesi görmemek.

Tüm bunlar söz konusu iken sevimli hayalet casper gibi sağdan sollama yapmamak en iyisi.
    espresso bunu beğendi.

Owl King - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cevabimi aldim aklimdaki soru isaretleri gitti. Herkese tek tek tsk ederim.

impish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    Sağdan geçmek deyince aklıma geldi. Işıklarda dolmuşun sağından geçerken yayaya çarpıyordum. Yolcu fırladı birden önüme. Tahmin etmiştim, zaten kapısı açıktı, parmaklar debriyaj ve frende bekliyordu. O gün bu gündür dolmuş gördüm mü geçmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:44 ----------

Alıntı bilirkişi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yabancı dilde küfür what the fuck?
    Hasittir anlamına geliyo

Bu da sansürlüsü :D :D

Motosikleti
    gt250r
    Araba sürücülerinin hergün bir sıkıntı yaşattıklarını söyleyenler yanlış konum ve yanlış şekilde yolu okumalarından böyle sıkıntılarla karşılaşıyor bence yok Türkiye burası yollarda şöyle böyle insanlar var vs. o olmaz bu olmaz falan olmaz...İllaki nadirde olsa çıkıyor davarlar ama bu kaçınılmaz,tır kullansan yine aynı tek fark kazadaki risk faktörü.
    Müsait olan her durumda sağ sol farketmez geçerim arabayı,"bak beni gör ben birazdan seni geçicem he" dercesine araba sürücülerini panikletmeden(acemi olabilir) müsait durumda içinden bile geçilir bence.

maniss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sorunun cevabı 2 türlü,
    1.si kural-kitap, 2.si gerçek hayat

1.si için zaten hepimiz biliyoruz, bilmiyorsak açıp tekrar okuyup hatırlayabiliriz bu değil mesele..

2.si şu şekilde 'bence', trafikte her türlü insan var.
    evinden çıkmış işe geç kalmışı da,
    gezmeye oynamaya gidip acelesi olmayanı da,
    yeteneklisi, kontrollüsü başkalarına dikkat edeni de,
    yeteneksizi ve kullandığı araçla boğuşmaktan trafiğe bi türlü odaklanamayanı da,
    kötü haber alıp üzgün olanı ve uzaklara bakanı da,
    neşesinden son ses müzik dans edip oynayanı da,
    sevgilisine mesaj yazanı da,
    sinirli olup hatasını gördüğünü cezalandırmaya çalışanı da,
    birinin yanından geçersin allahından bulsun der,
    diğeri sana yetişmek için hızlanır gelir sıkıştırır..

binbir türlü insan var trafikte..
    herkes sabırsız, herkes gerilmiş barut fıçısı olmuş..

zamanını bu kadar boşa geçirip te trafikte o denli acele eden başka bi toplum var mıdır çok merak ediyorum. zannedersin gittiği yerde kansere çare bulacak, atomu parçalayacak.. halbuki laklak goygoy yapmaktan yada tembelliğinden esas yapması gereken şeye gecikmiş..

aceleye gerek yok.. keyifse keyfinin dibine kadar varın, sinirliyken motora binmeyin. en kral iş bile geç kaldığınızda bir "özür dilerim"e bakar.. çözümü hızlı gitmekte sağdan soldan atlayıp zıplayıp uçuk hareketler yapmakta değil, evden bi 10-15dk erken çıkmakta aramaya çalışın. emin olun burnunuz kanasa dersiniz ki ulan geç kalsaydım da şu olmasaydı..

en sol şeritte 70'le giden amcalara buradan saygılar. sizin yüzünüzden soruldu bu soru.
    Owl King bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı wind16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrılmış çok şeritli yollarda senin solunda ki araç 80 km/h ile giderken sen şerit değiştirmemek kaydı ile sağ şeritten 90 km/h ile gidiyorsan bu sağlama sayılmaz. Mevcut şeridinde kalarak bu şekilde de araçların sağından geçebilirsin.
    Bu doğru mu gerçekten?

Alıntı impish adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağdan geçmek deyince aklıma geldi. Işıklarda dolmuşun sağından geçerken yayaya çarpıyordum. Yolcu fırladı birden önüme. Tahmin etmiştim, zaten kapısı açıktı, parmaklar debriyaj ve frende bekliyordu. O gün bu gündür dolmuş gördüm mü geçmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:44 ----------

http://i.hizliresim.com/77PgrN.jpg

Bu da sansürlüsü :D :D
    Niye yabancı dilde küfür ihtiyacı? Yabancı dilde olunca daha mı karizmatik oluyor?
    Owl King bunu beğendi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Owl King - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu doğru mu gerçekten?

Niye yabancı dilde küfür ihtiyacı? Yabancı dilde olunca daha mı karizmatik oluyor?
    Uplayalım o zaman.

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    1- Sola dönüş yapmak için yolun soluna yanaşan aracın,
    2- Yolu ortasından giden tramvayların,
    3- Görev gereği yolun solunda duran geçiş üstünlüğüne sahip araçların, sağından geçilebilir. Gidişe ayrılmış yol bölümlerinde, şerit değiştirmemek şartı ile bir şeritteki taşıtların diğer şeritteki taşıtlardan hızlı gitmesi geçme sayılmaz.
    Owl King ve yürekçe bunu beğendiler.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi kendinize birşeyler uydurmayın. İhtimal hesabına kalksan kalp krizi riski var ve hatta göktaşı da düşebilir.

Ben mevcut trafik kuralını yazdım. Örnekledim. Sen istediğini yapmakta özgürsün.

Trafikde sabreden değil kurallara uyan hayatta kalır.
    izin verdiğin için sağol..
    sabır, hayatın ana kuralıdır..
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

wind16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250 ABS
    Bu doğru mu gerçekten?

Doğru. Diyelim otobandasın ve sen en sağ şeritten 90 km/h ile gidiyorsun. Orta şeritten birisi ise 80 km/h ile gidiyor.
    Haliyle sen onun sağından 10 km/h daha hızlı olarak geçiyorsun ama bu sağlama sayılmıyor. Çünkü sen kendi şeridinde şerit değiştirmeden
    gidiyorsun. Bu kural şerit değiştirmemek kaydıyla diyor zaten. Haliyle makas atarak gitmek tabi ki bu duruma uymuyor.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)