Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yeni ÖTV zammı yalanı ve iç yüzü...(Vurgunu)

Motovento
    REKLAM ALANI
    GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar bende 2-3 yıldır yeni otomobil alımını erteleyen ve şuan 70 bin bandında araba sparişi vermiş biri olarak(5 ay önce kaporamı geri cekmiştim) olayın bihayli içindeyim. Size bayi, satış görevlisi safsatalarını ve nasıl bir danışıklı dövüş yapıldığına(devlet- holdinler el ele), ortadaki panik havasının nasıl pompalandığından bahsediceğim.

Milletin cebini boşaltıyorlar şuan.

ekonomi kötü ve otomobil stokları fazla satışlar istenildiği gibi değil...

ortada bir otomobil firmasının(grubunun) ortaya attığı bir whatsapp mesajı ile 6 kasımdan beri panik yaşanıyor. devletle - holdingler anlaşmış gibi duruyor kapalı kapılar ardında. Yeni kontrollü bi patlama yapıldı(başlatıldı). Önce devlet vergi oranları değişecek 1.6 segmentindeki belli fiyatı gecen araçlar da yüksek vergiye tabi olacak dendi. yani yetkili makamdan otomobillerin fiyatında belirleyici olan ötv konusunda önceden tehdit edildik(oranı ölçüsü ayrıntıları belli olmayan şekilde)

Ardından hani şu elinde 6 markayı barındıran meşhur yönetimle arası yakın gruptan şirket arası güya gizli olan ama işgüzar bir elamın intermete sızdırdığı (mış)şu foto var

Otomobil firmaları ise zaten yüksek olan fiyatları son bir haftaki döviz artışı ile birlikte 3-4 bin zamladılar sadece dün bir kalemde 2000 lira arttırılan marka modeller var. liste fiyatları fezada. sinek kıpırdasa zam listeye bir bir yansıyor. ama zammı yansıttıları ve insanları korkuttukları fiyatlar zaten stokta olan araçlar, yani yüksek döviz kuru ile gelmiş araçlar değil

Liste fiyatları ile alım fiyatları arasında ise 5-6 binden başayıp 15-18 bine kadar indirim var. yani aldın aldın hesabı.

ÖTV oranı bildiğiniz gibi mecvcut iktidar göreve geldiğinde yüzde 37 idi, 2009 da 40'a 2013 te 45 e çıkarıldı. yani bu vergi artışından devlet gelirlerini arttırmak vatandaşa, pardon ötv ye bindirmek daha önce yapılmamış sey değil, hatta dezenli başvurulmuş.

Ama burdaki olay şu... Devlet bindiği dalı aslında kesmez ama bu güne kadar yapıllamış insafsızlıkta bir artış oranı ortalarda geziyor ve bu zam oranlarıyla araç almak ciddi problemli olacağından vatandaş eli mahkum sıfır araç bayilerinde kuyruğa sokuluyor.

GP-500 demişti dersiniz yüzde 45 ten yüzde 75 e artış oranı tamamen safsata. aynı araçların belli bir fiyattan (95 bin) hop 20-25 bin fırlaması belli araçların pazarını tamamen yok eder buda vergi gelri kaybı demek devlet için. D segöemti arçalr c segmentine göre 25 bin pahalı iken 50 bin pahalı olursa d segmenti araç kimse alamaz.

Düşünsenize yeni megane sedan 1.5 dci ile talismanın yine 1.5 dci arası 50 bin fark var

Bu

Bu

Aynı şekil içi bagajı gayet geniş jetta ile passat arası 50 bin fark! yok Aaaa... kim alır şimdi dediğinizi duyar gibiyim.

Aynı markanın farklı şehirlerdeki bayileri bile elinde aynı renk aynı adet araç söylüyor ve aynı fiyat veriyor. Bir müşteri farklı şehiri arayıp fiyat aldığında kişi bilgilerinden verilen tekliften bilgiler rakip bayiler arası paslaşılıyor. Bayiler avı belli bi fiyata mahkum ediyor, olayı abartmışlar. Stoklar panik halindeki vatandaşa en karlı fiyattan başaltılıyor

Yani herzaman yapılan yapılıyor ve ötv bir tık yine arttırılıyor...yani aslında yüzde 50 ÖTV is Coming... Ama ölümle korkutulup vergi gelirleri tavana vurduruluyor, zor kazanan halkın parası şuan el deiştirip otomotiv devlerininde kasası dolduruluyor.

Sizce burda mağdur, kurban, hedef kim?

Kim ne yerine koyuluyor... Koyun??? aptal???

Altınızdaki araba iş görüyorsa değerini bilin ve asla yenilemeye çalışmayın... Bu fiyatlara otomobil almayın... Paranızı çarcur etmeyin!
    Mstkdrglu, hyanax100, orhanay06 ve 8 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Mantıklı..

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Sonunda isyan bayrağını çekecek bu millet o zaman ne olacak merak ediyorum

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Özetle yani yine vatandaşa pompalıyorlar diyorsunuz? yani panik havasını pompalamalarından bahsediyorum..

GP500-1st ve Thracian bunu beğendiler.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Birşeyleri saklayarak isyanı sadece geciktiriyorlar.Yavru kediyi bile kıstırırsan çırmalar.Milletin boğazına kadar dayandığında ve çare bulamadıklarında çok kötü şeyler olacak.Özellikle başka ülkelere bakarak bu durum nedir nedir diyen insanımız bu fahiş oranlardan artık bunalıp bizde refah seviyesindeki ülkeler gibi olmak istiyoruz diyince gelde yangını seyret

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Oyuna oyunla karşılık verelim.
    Ben avrupa bakanının elinden çıkma bir mail sızdırayım.
    Kodamanlardan birine gitmiş gibi gösterelim.
    Mailde;
    " Elinizdeki stokları 2017 nisan sonuna kadar tüketin. Mayısta AB ülkelerinden 8 yaşına kadar 2. El araç girişi gümrüksüz serbest bırakılacak"
    yazalım.
    Tabi anlaşılmaması için onun seviyesinde kötü bir Türkçe ile yazarız.

Sonra seyleyin gümbürtüyü.
    berkcigdem, GP500-1st, fazil ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Alıntı Serk21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özetle yani yine vatandaşa pompalıyorlar diyorsunuz? yani panik havasını pompalamalarından bahsediyorum..

https://www.youtube.com/watch?v=34SoCuafY2g
    Beyine takılan çipleri biran önce icat edip bize monte etseler de hepimiz bu abi gib konuşşak. Çünkü arada arıza çıkaranlar değişik konuşanlarda oluyor

Motosikleti
    Şu anlık yok
    Biraz abartı bir örnek olacak ama yine de vermek istiyorum. Bulgaristan da Mercedes-Benz GLS 350 AMG (8.000 KM) 138.000 Bulgar Levası = 250.000 TL iken , aynı araç türkiye de 0 olarak 250.000 Euro 881.017 TL , (8.000 Km'nin 550.000 TL edeceğini sanmıyorum). Bu konuya gayet güzel bir örnek oldu bence Devlet bizi gondiklemeye devam ediyor .
    Kan Grubu : 0 Rh + , Kan İhtiyacı Olursa İletişim : 0538-053-95-73 . Okulum dolayısıyla Afyonda bulunuyorum. Bursa'da ihtiyaç olursa hemen Bursaya dönebilirim Can Önemlidir

2000 motorlu bir arabada ödediğimiz lüks vergisinin vergisi 14 bin TL

Mstkdrglu bunu beğendi.

mertky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 500 Cruiser
    Verginin vergisini bir yetkili bana açıklasın daha da başka bir şeye şaşırmam !!
    Mengu16, Mstkdrglu ve Erwin bunu beğendiler.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    almayın aldırmayın

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Aha buraya yazıyorum devamında da ölümü gösterip sıtmaya razı etmek olacak , çok az bir artış olacak ama bu arada zamlardan vb devletin aldığı pay artacak.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "İsyan bayrağı" düşüncesi aklına geldiği anda panik ve korkuyla kendine çeki düzen vermek zorunda kaldığı zaman

Başlığa gelince: Sistemi kandırmanın yolu yok. Para yok, durum kötü. 3 kuruş az, 5 kuruş fazla, herkese öyle veya böyle girecek, eli mahkum. İki akıllı strateji var:

1. Fantazi masraflara girmeyip eldeki birikimi kaybetmeme.

2. Mümkün olduğunca elde birikimi değeri gittikçe düşen TL'den uzaklaştırma.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:38 ----------

Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kime cekeceksiniz isyan bayragini? Halkin sectigi hukumete mi? Milli iradeye mi? Kendi halkiniza mi? Isyan bayragi cekilmesi gerekenler bizi bu hale getiren Amerika ve piyonlari. Milletimizi caniyla basiyla dusmanlarin serrinden korumaya calisan devlet buyuklerimize isyan bayragi cekmek, bizi bu hale getirenlere yardimci olmak ve dahi ihanet degil de nedir?

Not. "Senin agzin laf yapiyo" dediler, mukabil ucret karsiligi yandas oldum arz once Malum, zamlar vs... Admin kardesler bir onceki yaziyi silseler keske. Doneklik gibi duruyor sonra
    essegesse bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    Bu mesajı gördüm panik havası bana da bulaştı. Titremeye başladım. Bu mesajın kamuoyu nezdinde infial yaratması muhtemel... Ülkenin yüzde 60'ı yeni araba almam derken, yüzde 40'ı kararsız olduğunu belirtse de Yüzde 68'i yeni araç alma fikrini bu zamlar etkilemeyeceğini belirtmiş.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    İsyan bayrağı çekmeye gerek yok, birkaç ay yeni araç almayın, yeni cep telefonu, motosiklet almayalım yeter. O zaman o vergileri eşşşekler gibi düşürecekler. Her şey bizim elimizde...

Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aha buraya yazıyorum devamında da ölümü gösterip sıtmaya razı etmek olacak , çok az bir artış olacak ama bu arada zamlardan vb devletin aldığı pay artacak.
    aynen olayın özeti bu.

hedeftekiler çok satılan dizel otomatik c segmenti, rekor satan passat ve qashqai gibi suv lar. Amaç bunlardan alanları biraz daha yolmak. yüzde 74 ötv ye çıkarsa fiyatlar 25-30 bin zıplar. ve kimse bu araçlara 170 bin vermez. satışlar kesilir.

o yüzden suvlara ve passatlara yüzde 50 1.6 mercedes ve bmw lere yüzde 55 e kadar bir düzenleme yapılabilir.

Ama hepsine yüzde 74 ayağına millete eldeki 130 binlik suv ları birbiri ile yarıştırarak saplıyorlar. Hatta bizim vatandaşların alalım aldığımızın 20 bin fazlasın 2.elde satarız kafası yaşıyorlar.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsyan bayrağı çekmeye gerek yok, birkaç ay yeni araç almayın, yeni cep telefonu, motosiklet almayalım yeter. O zaman o vergileri eşşşekler gibi düşürecekler. Her şey bizim elimizde...
    Kulaga guzel geliyor ama resme uzaktan bakarsaniz cozum degil. Sebep belli: Gelen az, giden cok. Aradaki fark, eli mahkum bir sekilde cikacak. Buradan olmazsa baska cozumlere giderler. Elektrik ve su vergisi arttirilir. Ekmegin fiyati artar. Icabinda tumden KDV artar. Kira vergisi gibi baska seylere de vergi gelir. Maas zamlari azalir. Saglik sistemi tedavi ve recetelerde daha da secici olur.

Ama o acik bir sekilde herkesin cebine yansir, oyle veya boyle. Kacis cok mumkun degil. Bence.

D e m i r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzun reüs işinü bülüüğğ..

Hemen şu Talismandan almak için kuyruğa girim zam gelsin de bizde kazanalım bari
    Zaten benzini de hep 100 tl lik alıyorum etkilemiyor

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kulaga guzel geliyor ama resme uzaktan bakarsaniz cozum degil. Sebep belli: Gelen az, giden cok. Aradaki fark, eli mahkum bir sekilde cikacak. Buradan olmazsa baska cozumlere giderler. Elektrik ve su vergisi arttirilir. Ekmegin fiyati artar. Icabinda tumden KDV artar. Kira vergisi gibi baska seylere de vergi gelir. Maas zamlari azalir. Saglik sistemi tedavi ve recetelerde daha da secici olur.

Ama o acik bir sekilde herkesin cebine yansir, oyle veya boyle. Kacis cok mumkun degil. Bence.
    Aslında gelen az değil de, verginin toplanma şekli problem. Doğrudan vergi = parası çok olandan daha fazla gelir vergisi almak. Dolaylı vergi = tüketimden alınan vergi.
    Para sahibi olan hükümet seçtiği için bu düzen değişmeyecek.
    Örnek : ali ağaoğlu 10 milyon dolar kazanıyor diyelim, ben de 3bin tl.

Şimdi doğrudan vergi ağırlıklı ekonomide benden 300 tl vergi alınsa ali ağaoğlundan 1 milyon dolar alınmalı.
    Peki ali ağaoğlu bu duruma ne der? İstemez. Bunun yerine benzinden vergi alınır.
    Ben benzin ekmek elektrik vs. Aylık 500 tl öderim vergi olarak. Ali ağaoğlu da 20 kişilik tüketti desek 10.000tl ödesin hadi.

Şimdi ali ağaoğlundan alınması gereken 990.000tl yi, benim gibi 3.000 maaşı olan 5000 kişi ödüyor.

Bu durumda para sahipleri hükümetleri zaten bunun için getirdiği için, ancak bu 5000 kişi isyan edip sistemi çökertirse bu devran düzelir.

Bu da mümkün değil.

Doğrudan vergi oranları japonya fransa almanya gibi ülkelerde %50 civarından. Bizde %30 bile değil.

Bu yazıda ali ağaoğlu sadece zengin olması bakımından isim olarak kullanıldı bu arada rakamları sallıyorum.

Güncel örnek :
    Elle tutulur örnek için futbolcu maaşlarına bakınız.
    Avrupada 3 milyon alan futbolcunun maaşının yarısı vergiye kesilirken, bizde %15 i mi ne kesiliyor.
    O yüzden de futbolcular para kazanmak için buraya geliyor.
    Mengu16 ve hasmet bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)