Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motoru büyütmeden önce kendimize sormamız gereken sorular

Motovento
    REKLAM ALANI

Bazen kendi kendimize daha büyük, daha güçlü, daha heybetli, daha hızlı, daha pahalı bir motorda olduğumuzu hayal ederiz. Daha büyük motorları arzularız. Bazen de arkadaşlarımız artık binliğe geçme zamanımızın geldiğini söyler. Ama gerçekten motoru büyütmeli miyiz?

Paolo Volpara, 45. OMM Bülteninde motoru büyütmeden önce kendimize sormamız gereken soruları listelemiş. Bu soruları tam bir dürüstlükle kendimize cevaplamadıkça daha büyük bir motor satın almamamız gerektiğini öğütlüyor. İşte sorular:

• Neden daha büyük bir motor istiyorum?
    • Pek de sık çıkmadığım uzun sürüşlerde kıçım rahat etsin diye mi?
    • Güç? Ne kadar güce ihtiyacım var? Daha fazla gücü kullanabilir miyim, kontrol edebilir miyim?
    • Daha iyi bir görüntüye mi ihtiyacım var? (Daha iyi görünüş, motorcular gibi sıcakkanlı insanları motive eder. Bizler ve toplum gerektiğinden daha fazlasını tüketmeye eğilimliyiz. Her fırsatta bu eğilime karşı durmayı öğrenmeliyiz.)
    • Şu anki motorumu tam olarak kontrol edebiliyor muyum? Daha ağır ve daha hızlı bir makinaya geçmeden önce şimdiki motorumu sürmekle ilgili her şeyi biliyor muyum?
    • Daha büyük motorla her gün trafik içinde sürerken hala mutlu olacak mıyım?
    • Daha hafif motorumun avantajlarının farkında mıyım? Daha ucuz, daha az yakıyor, daha kolay kontrol ediliyor. Düşürdüğümde rahatça kaldırabiliyorum. Hataları kolayca telafi edebiliyorum.

Bir tane de ben eklemek istiyorum.

Sevgili forumdaşlar, şimdiye kadar şu şu motorları kullandım. Toplamda şu kadar tecrübem var. Boyum şu kilom şu. Şimdi şu motoru satın almak istiyorum. Sizce kullanabilir miyim? Alayım mı?
    Yukarıdaki gibi bir mesajı yazmak, insanlara sormak ihtiyacı hissediyorsanız, çok yüksek ihtimalle şu anki motorunuzu layığıyla kullanamıyorsunuz ve daha büyük bir motor almamalısınız.

Bu arada, OMM bültenlerini okumak, insanların OMM ile yol sanatı ekolü eğitimcileri ile ilgili önyargılarının ne kadar yanlış olduğunu anlamak için bire bir. Pek çok arkadaşa göre “bu R1200GS sevici tipler herkesin en pahalı en büyük motoru alarak motora başlamaları gerektiğini” düşünüyorlar. Değil hacı abi. Bi oku bak, ne dediklerini çok daha iyi anlayacaksın. “O meme bu meme” diye gülüp eğleşen, kafasına sarı bir lastik geçirip videoda kel eğitmen taklidi yapan insanların eğlencelik videolarını izleyip fikir sahibi oluyorsun, yanlış yapıyorsun.
    potasyum, sailor33, oluroyle ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufukt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güç insanoğlunun en çok elde etmek istediği şeydir. Para , duruş , özgüven ve aklınıza gelebilecek bir çok üstünlüğün sebebi de gücü elde etmektir. Bence çok güce ihtiyacımız yok , yeteri kadar güce hatta kontrol edebileceğimiz kadar güce sahip olsak bence yeter. Farzet altında 1000 lik bir motor var yoldasın ve Allah korusun hızlı bir şekilde giderken önüne bir araç çıktı ve abandın frenlere ama motoru durduramıyorsun , o an zamanı yavaşlatsan herşey yavaşlasa ve düşünmek için zamanın olsa yapmak isteyeceğin ilk şey o güce hakim olmak.

Şimdi herşeyde olduğu gibi bunda da diyorum. Güce , kontrol edilebildiği kadarıyla sahip olunması gerekir. Rahatlık vs gibi şeyler zaten kendiliğinden de gelişiyor.

4. maddede ; *Daha iyi bir görüntüye mi ihtiyacım var? (Daha iyi görünüş, motorcular gibi sıcakkanlı insanları motive eder. Bizler ve toplum gerektiğinden daha fazlasını tüketmeye eğilimliyiz. Her fırsatta bu eğilime karşı durmayı öğrenmeliyiz.) demişsin ama forumda bu konuda bahsi geçen arkadaşların da kendine has ortamları olduğundan söz edilmiş. Kimse sana 600 lük motorun var diye saygı duymaz.

Bugraaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14'Honda CBR250R Repsol - Triumph Daytona 675 Red
    Imzaniz guzelmiş

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motoru büyütmeden önce kendine soru soran motorcu mu dur

Owl King - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru büyütmeden önce kendine soru soran motorcu mu dur
    Apaçilik amacında olmayan bilinçli motorcudur bence.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Owl King adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Apaçilik amacında olmayan bilinçli motorcudur bence.
    işte ne kadar bilinçlidir? motorculuk sıfatı bu kadar kolay mı kazanılmalı ?

Owl King - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte ne kadar bilinçlidir? motorculuk sıfatı bu kadar kolay mı kazanılmalı ?
    Ne kadar bilinçli derken?

barismanco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Kontrol edemediğin güç, güç değildir. Star Wars
    Owl King bunu beğendi.
    Yağmurda kullanmıyorsan motosiklet kullanıyorum deme.

Motosikleti
    cıks
    direk 600 lükle başlamak lazım o zaman :D

Motosikleti
    Hornet 650
    Alıntı barismanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kontrol edemediğin güç, güç değildir. Star Wars
    Tamamda StarWars ne alaka

Motosikleti
    mondial r3xi evo
    "Büyük güç büyük sorumluluk."

Ben amca

Motosiklet mantık isi degil, keyif ve tutku işidir. Bu yuzden sordugunuz o sorularin bir cogu bu isi hobi/keyif/tutku için yapan birine bir sey ifade etmez. Kaskosunu, vergisini, yakitini düşünecek olsaydik o motora zaten binmezdik. Tek katildigim nokta hakimiyet konusu. Insan her zaman hakim oldugu aractan daha cok zevk alır. Bunun icin buyuk motor alip tedirgin kullanmaktansa kucuk motoru hakkiyla kullanmak daha keyiflidir diye düşünüyorum.
    Salvation bunu beğendi.

oknglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Nostalji 125 , Pulsar 200NS
    Şuan Bajaj Pulsar 200NS kullanıyorum önceki scooterımla beraber toplamda 27Bin Km yapmışım
    Ara ara benide yoklamıyor değil. . Ama oturup düşünüyorum. Pulsarın bana verddiklerinden farklı olarak ne verecek daha büyük bir motor ? Yaptığım kmnin çoğu uzun yolda. Uzun yola çıkıyorum,kampa oraya buraya heryere gidiyorum.Şehir içinde istediğim gibi kullanabiliyorum.Gerektiğinde de sadece bir araç olarak kullanıyorum.
    Düşündüğüm okadar çok kriter varki , enine boyuna ölçüp tartıyorum ama kendimi daha büyük motor için ikna edemiyorum :D

Vardığım tek sonuç şu. Daha büyük motoru , istememizdeki en büyük etken şu. Yani bir pulsar her ihtiyacımı karşılıyorken ,eğer ben mt07 ye girersem bunun tek sebebi daha çok dikkat çekmek olacak.Başka hiçbirşey değil inanın bana ))) Gideceğim 500 kmlik yola mt07 beni 1 saat erken götürse ne götürmese ne.

Bizim için motosiklet tamamen bir yaşam tarzı, gösteriş için,hava atmak için yada içimizdeki o deli hız tutkusunu tatmin etmek için binmiyoruz. Altımdaki 125 lik bir scooterda olsa , 1000 lik bir SS motosiklet de olsa bana yaşatacağı duygu aynı olacak.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı oknglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan Bajaj Pulsar 200NS kullanıyorum önceki scooterımla beraber toplamda 27Bin Km yapmışım
    Ara ara benide yoklamıyor değil. . Ama oturup düşünüyorum. Pulsarın bana verddiklerinden farklı olarak ne verecek daha büyük bir motor ? Yaptığım kmnin çoğu uzun yolda. Uzun yola çıkıyorum,kampa oraya buraya heryere gidiyorum.Şehir içinde istediğim gibi kullanabiliyorum.Gerektiğinde de sadece bir araç olarak kullanıyorum.
    Düşündüğüm okadar çok kriter varki , enine boyuna ölçüp tartıyorum ama kendimi daha büyük motor için ikna edemiyorum :D

Vardığım tek sonuç şu. Daha büyük motoru , istememizdeki en büyük etken şu. Yani bir pulsar her ihtiyacımı karşılıyorken ,eğer ben mt07 ye girersem bunun tek sebebi daha çok dikkat çekmek olacak.Başka hiçbirşey değil inanın bana ))) Gideceğim 500 kmlik yola mt07 beni 1 saat erken götürse ne götürmese ne.

Bizim için motosiklet tamamen bir yaşam tarzı, gösteriş için,hava atmak için yada içimizdeki o deli hız tutkusunu tatmin etmek için binmiyoruz. Altımdaki 125 lik bir scooterda olsa , 1000 lik bir SS motosiklet de olsa bana yaşatacağı duygu aynı olacak.
    1000lik ss kullandınız mı hiç bilmiyorum ama sanki kullanmamışsınız gibi. Duygular aynı olmayacak kesinlikle, hatta duygular şelale...

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Büyük motorun verdiği his ve duygular farklıdır elbet. Vereceği duyguları hisleri ölçmeye yarayan herhangi bir alet vs yoktur. Bu yüzden sürmeyen binmeyen anlayamaz. Kimisi bu histen korkar kimisi bağımlı olur, orası ayrı bir konu fakat litrelik makinelerin dibine vuranlar bu hissin bağımlısıdır.

İhtiyaçmıdır değilmidir orası kişiden kişiye değişir. Eğer motoru günlük ulaşım için kullanıyorsanız bana göre 250cc fazlası lükstür. Bu yüzden benim gibi düşünenler için büyük CC'li motorun yanında günlük kullanım için ikinci bir motor şarttır. Misal ben günlük kullanım için 100cc scooter kullanıyorum.

Eğer Motoru bir hobi olarak kullanıyorsanız CC sınırı yoktur.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Altinizdaki motosikletin her kosulda hakkini verecek kivama gelip,o motosikleti bir uzuv gibi kullanmadan degistirmek ne kadar keyif verebilir ki ?

Mesela simdi 125 cc'lik motosikletimle limitleri zorlamak cok keyif veriyor. Hele duz yolda artistlik yapan buyuk ccyi virajda saga atinca keyif bu diyorum. Dede gibi surdukten sonra ne anlami var ki bu isin ?

Zafer abi apaciligim tehlikeli boyutlarda mi sence

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Zafer hocam bir motorun sizin isteklerinizi nr kadar karşıladığı diye bir olay var.. ben 4 yilda 3 motor deistirdim, motoru yeni kesfetmiste biriyim o yuzden merakim da var tabiiki.. donup kendimi sorguladigimda neden deistirmistim aslinda?
    Pcx ile motora adim atmistim.. hayalim dusuk cc bir raceti sanirim.. birde benim motorum vitseli olmaliydi net..

Rc 200.. ilk vitesli motorum, gecen gun bindim de ben onu nasil kullanmisim acaba? Evet motor hafif kivrak ama sanki ustunde gitmiyorum ustune yatiyorum gibi hissettm, 30 dk yolculikta yoruldum resmen.. birde abs nedirki diye dusunmeye baslamistim rc de iken...

Kawa 300 yine bir race tercih ettm.. ama daha dik oturus, ağırlık artti, abs geldi güven geldi hosgeldi.. ergonomi falan hersey super.. kawa bu klasmanin en guzel motoru, viraj yol hiz cok yeterli kesiciye giremedim 190 yapabildim kafiiydi.. ama bi sorun var kış geldiginde de ben ise giderken motorumu daha sık kullanmaliyim dedim.. hersey bu kdr guzelken neden icimde bir seyler olmadi gene diyordu?
    Çünkü artik topcase istiyordum bir kademe daha rahat motor istiyordum oturus pozisyonunda ve en deger varligimi yanima almak istiyordum.. artcim olsun istiyordum..
    Bakiyorum hevesmiydi arayis miydi.. bana arayis gibi geldi.. dogru mu? dusunmekteyim hala.. sizce?

Motosikleti
    Dominar 400
    Alıntı zangiff adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Büyük güç büyük sorumluluk."

Ben amca
    Örümcek Adamın amcası değil mi? Ne üzülmüştüm ona, kendi halinde bir insandı.
    zangiff ve okanius bunu beğendiler.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Tek sebep vardır..
    Motora binmek istemiyorsan, Pazar günü garajda motor dururken saçma sapan şeylere yöneliyorsan vakti gelmiş demektir.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Güç korkusundan da çekinmek lazım...

İhtiyacınız olduğu halde cesaret edememek yanlış olur.

Dümdüz yolda hız yapmak değil mesele büyük motorla...

Şehir içinde daha büyük bir motorun verdiği daha güçlü hızlanmayla aradan sıyrılmak ...

Uzun yolda önünüzde 80-100 ile giden kamyonları rahatlıkla sollayabilmek...

Başlangıç için 150 cc ile dere tepe bir 10 bin yaptıktan sonra, 8 binlerdeyim şimdi, temiz bi 250'liğe geçesim yok değil...

Güç elinizin altında olsun da, bir kenarda duradursun, lazım olur ...

Star Wars'dan devamla

May the force be with you!
    mavisipa bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)