Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorum rolantide stop ediyor çalışmıyor benzin kokusu geliyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial ZNU
    Cümleten selamın aleyküm. Foruma yeni katıldım. ilk motorum olan mondial znu iki hafta önce kendi kendine stop etti. çalıştırmak için marşa bastığımda hava filtresinin ordan benzin aktığını gördüm kontağı kapattım o gün bi servise götürdüm karbüratörün içinin pislik dolduğunu ve bujinin değişmesi gerektiğini söyledi değiştirdim. üç gün hiç sıkıntı olmadan kullandım. sonra yine aynı sorunla karşılaştım ama bu kez benzin biraz daha fazla akmıştı sinirlendim götürmedim hiçbir yere dört beş gün motor yattı çalıştırayım dedim çalıştı bir sıkıntı yoktu bir hafta öyle kullandım sıkıntı yapmadı. maalesef bugün yine aynı sorunla karşılaştım bu kez benzin akmıyor ama her marşa bastığımda acayip benzin kokusu geliyor. ilk motorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum neyin ne olduğunu anlayamıyorum lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım neresinde ne sorun vardır bilgisi olan benimle paylaşabilir mi...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha YZF R-25
    Kardeşim eğer depon kirli ise karbüratörünün havuz kısmını tıkamış veya karbüratör şamadıran bozulmuş olabilir bu yüzden aşırı benzin vererek motoru boğuyor olabilir sana tavsiyem bi süzek birde kabüratör bakımı.

Motosikleti
    Mondial ZNU
    evet motor bir kaç kez seyir halindeyken boğuluyordu sesi değişiyordu ve sanki zil çalmasına benzer ses geliyordu ben yavaşlayınca düzeliyordu. tavsiyen için çok teşekkürler yakın zamanda motoru tekrar servise götürüp depo temizliği ve karbüratör bakımı yaptırayım...

En temizi yeni bi karburatör alıp bak keyfine.70 tl civarlarında zaten.biraz elin yatkınsa kendinde degiştirsin.sökmüşken depoyuda söküp temizlersen mis gibi olur

Motosikleti
    Mondial ZNU
    tavsiyen için teşekkürler ama ilk motorum sökmesine sökerim takmak için uğraşırım ama hadi olmazsa düşüncesi yüzünden el sürmek istemiyorum. her servise de götürmek istemiyorum şuan servis arayışındayım en yakın zamanda götürüp karbüratör ve depo bakımı yaptırıcam sorun sadece orda mıdır yani anlattığım durum sadece karbüratör ve depodan mıdır?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:15 ----------

başka bi sorunu yok mudur depo ve karbüratörden başka. çünkü çoğu kişi bana benzin hortumu vs. şeyler söyledi

Zaten önce sökülüp bakılması lazım tabi.benzin hortumu çatlağıda olabilir ancak öyle olsa sürekli yapması lazım.motor boğuluyor bana yüksek ihtimal karburatör gibi geldi

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı desturbedbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cümleten selamın aleyküm. Foruma yeni katıldım. ilk motorum olan mondial znu iki hafta önce kendi kendine stop etti. çalıştırmak için marşa bastığımda hava filtresinin ordan benzin aktığını gördüm kontağı kapattım o gün bi servise götürdüm karbüratörün içinin pislik dolduğunu ve bujinin değişmesi gerektiğini söyledi değiştirdim. üç gün hiç sıkıntı olmadan kullandım. sonra yine aynı sorunla karşılaştım ama bu kez benzin biraz daha fazla akmıştı sinirlendim götürmedim hiçbir yere dört beş gün motor yattı çalıştırayım dedim çalıştı bir sıkıntı yoktu bir hafta öyle kullandım sıkıntı yapmadı. maalesef bugün yine aynı sorunla karşılaştım bu kez benzin akmıyor ama her marşa bastığımda acayip benzin kokusu geliyor. ilk motorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum neyin ne olduğunu anlayamıyorum lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım neresinde ne sorun vardır bilgisi olan benimle paylaşabilir mi...
    Sorunun karbüratör manifoldu. Lastik manifold görüntü itibariyle sağlam olsa da sağdan soldan kaçak yapıyor. (125zn kullanıcıları bölümünde resimli gösterimi de var)

Kısacası karbüratör manifoldun değişecek. Komple karbüratörü değiştirirsen de iyi olur zira orjinal karbüratörlerde diyafram deliniyor ve hava alığından benzin kaçırıyor. Hem çok yakıyor, hem gitmiyor hem de buram buram benzin kokuyor.

40-60TL arasına sıfır karbüratör satılıyor. Manifold ise 10-15Tl arası. Yok karbüratörü tamir ederim diyorsan diyafram 15-20TL, tamir kiti (contalar vs) 5-10tl

http://www.dokuyucu.com.tr/asp/produ...RBURATOR-125cc

Hazır el atmışken motor yağı değişimi, dişli yağı değişimi, hava filtresi değişimi kayış değişimi, ön varyatör temizliği bakımı yaptırırsan süper olur.

Kaliteli lastik, kaliteli fren balatası ile gibiş sürüş de güzelleşir. Merak ettiğin bir konu varsa özelden yazarsın.

Motosikleti
    Mondial ZNU
    Çok açıklayıcı bi cevabın oldu çok teşekkür ederim anladığım kadarıyla sorun karbüratör büyük ihtimalle de Yeni karbüratör alıcam bütün yağ değişimi vs yaptırıcam özelden bi sorum olacak

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    boğulmuş aga. yere sırt üstü yatır ve göğüslerine yavaş yavaş bastır. yada karbüratör hava vidasını yarım tur aç yani saat yönünü tersine yarım tur döndür. böyle dene olmazsa bir yarım tur daha çevir öyle dene, geçmiş olsun

Motosikleti
    R25
    Çinliye bulaşırsanız böyle olur bu daha başlangıç allah yardımcın olsun

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Tvs01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çinliye bulaşırsanız böyle olur bu daha başlangıç allah yardımcın olsun
    bu daha başlangıç deyince aklıma bu video geldi;

Motosikleti
    Mondial ZNU
    :D motora oldu olacak suni tenefüs yapıcaz... bugün motoru tekrar çalıştırdım şuan çalışır durumda ama tez zamanda yeni karbüratör, yağ değişimi filtre değişimi vs tüm bakımlarını yaptırmaya götürücem bugün biraz çufçufladık yolda bırakmadı bakalım...üşütmüş sanırım

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı desturbedbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    :D motora oldu olacak suni tenefüs yapıcaz... bugün motoru tekrar çalıştırdım şuan çalışır durumda ama tez zamanda yeni karbüratör, yağ değişimi filtre değişimi vs tüm bakımlarını yaptırmaya götürücem bugün biraz çufçufladık yolda bırakmadı bakalım...üşütmüş sanırım
    tez zamanda durumun düzelsin de daha iyi bir motor alasın işallah :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler