Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yarın İkinci Motorumu Alıyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar.

Yarın FZ8 alıyorum Allah kısmet ederse.

Yapmam gerekenleri bilmiyorum, hayatımda ilk defa ikinci el motosiklet almaya gidicem hatta ilk araç alımı olucak bu, noter işlemleri vs onlar hakkında üç aşağı beş yukarı bilgim var elbette ama motoru servise götürdüğümde ustaya ne diyecem?

sağına soluna bak bakıyım bişiyi varmı demeyeceğiz galiba :D usta baktıktan sonra tamam alabilirsin dediğinde ekstradan bir şeylere baktırmam sormam gerekecekmi?

Elbette benimde kendi çapımda bilgim tecrubem var motorun neyine neresine bakılır diye fakat ikinci el motoru ilk defa almaya gidiyorum o yüzden yardımlarınızı rica ediyorum arkadaşlar.

Not: Kısaca tüm işlemleri sıralı olarak belirtebilirseniz, kendinizin motor almaya gittiğini düşünün sizler ne yapardınız ona göre bende öyle bir işlem yapıyım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serhanex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000RR '11
    İlk önce motoru alacağın kişiye motoru expere sokup sokamayacağını sorman gerekli (bazıları istemez, gelmez). Evet derse experden randevu alman gerekli. Daha sonra motoru expere sokman gerekiyor.

Daha sonrasında herhangi bir problem olmaz ise satışı yapacak kişi ile birlikte noterde sözleşiyorsunuz. Tabi ki ücrette anlaştıktan sonra
    Daha sonra beraber notere gidiyorsunuz. Satış işlemi aşamasında noter görevlisi size belirli sorular soracak onları cevapladıktan sonra geçici trafik belgesi düzenleniyor ve satış gerçekleşmiş oluyor. Sonrasında 15 gün sonuna kadar sanırım sigorta yaptırman gerekiyor. ve gidip ruhsatını alıyorsun.

Hayırlı olsun.

Alıntı serhanex adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk önce motoru alacağın kişiye motoru expere sokup sokamayacağını sorman gerekli (bazıları istemez, gelmez). Evet derse experden randevu alman gerekli. Daha sonra motoru expere sokman gerekiyor.

Daha sonrasında herhangi bir problem olmaz ise satışı yapacak kişi ile birlikte noterde sözleşiyorsunuz. Tabi ki ücrette anlaştıktan sonra
    Daha sonra beraber notere gidiyorsunuz. Satış işlemi aşamasında noter görevlisi size belirli sorular soracak onları cevapladıktan sonra geçici trafik belgesi düzenleniyor ve satış gerçekleşmiş oluyor. Sonrasında 15 gün sonuna kadar sanırım sigorta yaptırman gerekiyor. ve gidip ruhsatını alıyorsun.

Hayırlı olsun.
    Çok teşekkür ederim. Ekspertizden kastınız nedir? yani bu hasar dosyası açılınca devletin yolladığı eksperlerden mi bahsediyorsunuz hani araca gelip bakıyorlar onarım kararı çıktımı vs diye yoksa ekspertiz dediğiniz serviste çalışan ustamı oluyor?

İlla randevumu almam gerekiyor günü birlik direk götürsem adama bakarmısın desem olmazmı acaba? bide ücreti nedir? 50-100 bişimi yoksa 200-400 gibi bişimi alırlar :D

Son olarak 15 gün içinde sigorta yaptırmam gerekiyormuş dediniz peki zorunlumu bu süre zarfında yaptırmak? geçiktirsek ne olur cezamı yiyoruz yersek ne kadar yeriz? çünkü elimde pek para kalıcağını sanmıyorum sigorta yaptırmaya ay sonunu bekleyecem normal olarak :D çıkan sigortada 200 300 olmayacağı için.

Motosikleti
    Fazer
    Alacağınız kişiyle expertiz konusunu konuşmanız gerekiyor ve buna göre servisten randevu alırsanız beklememiş olursunuz.
    Yakınınızda olan yamaha servisini arayıp expertiz hizmetini,ücreti ve randevu konusunu konuşun. Expertizde motosikletin bu zamana kadar başına neler gelmiş,serviste kayıtları,km bilgisi her şey kontrol edilir ve size bilgisi verilir. Şahsi fikrim expertiz yaptırıp içinizi rahatlattıktan sonra içinize sine sine motosikleti almanız.

Noterde plaka değişikliği istemezseniz 100tl civarı ücret ödersiniz.15 gün içinde sigorta yaptırmak zorundasınız. Sigorta olmadan binmek büyük risktir,bu riski almayın derim. Aldıktan sonra hemen hemen her şirketten fiyat alın oldukça değişken fiyatların olduğunu göreceksiniz sigorta konusunda. Aldığınız motosikletin muaynesini de kontrol etmeyi unutmayın muayne olmadan satış yapılmaz ancak bitmesine az kalmış olabilir,unutursunuz vs aklınızda bulunsun. Yeni motosiklet heyacanı çok güzeldir,keyifli sürüşler kazasuz belasız
    ssCi bunu beğendi.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Birincide yaptiklarinin aynisini yap

Alıntı ermanay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alacağınız kişiyle expertiz konusunu konuşmanız gerekiyor ve buna göre servisten randevu alırsanız beklememiş olursunuz.
    Yakınınızda olan yamaha servisini arayıp expertiz hizmetini,ücreti ve randevu konusunu konuşun. Expertizde motosikletin bu zamana kadar başına neler gelmiş,serviste kayıtları,km bilgisi her şey kontrol edilir ve size bilgisi verilir. Şahsi fikrim expertiz yaptırıp içinizi rahatlattıktan sonra içinize sine sine motosikleti almanız.

Noterde plaka değişikliği istemezseniz 100tl civarı ücret ödersiniz.15 gün içinde sigorta yaptırmak zorundasınız. Sigorta olmadan binmek büyük risktir,bu riski almayın derim. Aldıktan sonra hemen hemen her şirketten fiyat alın oldukça değişken fiyatların olduğunu göreceksiniz sigorta konusunda. Aldığınız motosikletin muaynesini de kontrol etmeyi unutmayın muayne olmadan satış yapılmaz ancak bitmesine az kalmış olabilir,unutursunuz vs aklınızda bulunsun. Yeni motosiklet heyacanı çok güzeldir,keyifli sürüşler kazasuz belasız
    Anladım teşekkür ederim her şey yerli yerine oturdu şu anda sadece sigorta konusunu konuşmak istiyorum, zaten hali hazırda motorum var işe git gel gezinti yapmak için Cruiser. Fz8'i gece sürüşü veya grupça gezilerde kullanıcam. Günlük hayatta pek kullanmayacam garajda yatıcak akşamları çıkıcak.

15 gün içinde yaptırmak zorunlu dediniz ya işte orayı öğrenmek istiyorum, ay sonuna kadar bir 15 gün daha kalıcak ve yaptırabilirim direk ama kendimi o kadar sıkıştırmak istemiyorum maddi olarak.

Ay sonuna kadar motor yatsa sorun olurmu? ücret konusunda soruyorum yani, yatmasından kastım elbette kullanıcam orası öyle yalnız kullanıcağımın 10'da 1 i kadar kullanırım. Trafik sigortasız büyük risk fakat bir cezası varmı onu öğrenmek istiyorum ben ona göre cezası varsa kendimi zora sokup direk yaptırırım yoksa ay sonu rahatlayınca yaptırırım.

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti satın aldıktan sonra ise yağını, filtrelerini, fren sıvılarını değiştiriyoruz. Hayırlı olsun şimdiden.
    ssCi bunu beğendi.

CİHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 fazer ve ybr 125
    Istanbulda isen kardeşler motosiklete götür 150 tl ekpertis ücreti var, herşeyine bakıyorlar senin bişey demene gerek yok
    ssCi bunu beğendi.

Alıntı CİHAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Istanbulda isen kardeşler motosiklete götür 150 tl ekpertis ücreti var, herşeyine bakıyorlar senin bişey demene gerek yok
    Bu rami tarafında oldan dimi caddenin ağızında? hatta tanıtım videoları bile vardı, evet bende gaziosmanpaşada oturuyorum oraya motorla 5 dk sürmüyor peki oradan randevu alıyım o vakit.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:58 ----------

bide şu ceza varmı o konuda da aydınlatırsanız çok teşekkür edicem hepinize

CİHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 fazer ve ybr 125
    cezası varsa satış olmaz zaten,satıcı e devlettwn bakabilir vergisine borcuna randevu alıp gideceksin servise dediğin yerde

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Satışı alıp alamayacağını önden öğren de 150 tl boşa gitmesin. Araba alırken sıkıntı yaşamıştık. Adam sorun yok dedi, o kadar uğraş ve masraf boşa gitti. Neyseki servis tanıdık idi çok para almamıştı.

Şimdiden kazasız belasız kullanman dileğiyle.

crocodil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125,yamaha virago xv 250, honda cbr 250
    İkinci el alınan araçların trafik tescil işlemleri yapılırken de, araçların tescili için istenen belgeler arasında alıcı adına düzenlenmiş zorunlu mali mesuliyet sigortası da bulunmaktadır.

İkinci el araç satışlarında yapılan yeni düzenlemelere göre, artık Noter’ler aracın satış sözleşmesini düzenledikten sonra alıcıya bir ay geçerlilik süresi bulunan geçici araç tescil belgesi vermektedir. Aracı alan kişi 15 gün içinde bu belge ve zorunlu trafik sigorta poliçesi ile birlikte Trafik Müdürlüğü’ne giderek aracın yeni ruhsatını çıkartmak zorundadır.

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında, işletenin değişmesi başlıklı madde, konuyu sigorta sistemi açısından düzenlemektedir. Buna göre zorunlu trafik sigortası, araç sahibini takip etmektedir. Ancak ikinci el satışın yapıldığı tarihten itibaren de on gün süre ile geçerliliğini korur. Herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadan ve ilave bir prim ödenmeden sigorta poliçesi on gün boyunca aracın yeni sahibi için de hüküm ifade eder. Aracın yeni sahibi de bu süre içinde kendi adında yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır.

Bu arada aracını satan kişi de sigorta şirketinden, doğal olarak, poliçenin vadeye kadar kalan gün sayısına bağlı olarak hesaplanacak primlerinin iadesini alacaktır.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı crocodil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkinci el alınan araçların trafik tescil işlemleri yapılırken de, araçların tescili için istenen belgeler arasında alıcı adına düzenlenmiş zorunlu mali mesuliyet sigortası da bulunmaktadır.

İkinci el araç satışlarında yapılan yeni düzenlemelere göre, artık Noter’ler aracın satış sözleşmesini düzenledikten sonra alıcıya bir ay geçerlilik süresi bulunan geçici araç tescil belgesi vermektedir. Aracı alan kişi 15 gün içinde bu belge ve zorunlu trafik sigorta poliçesi ile birlikte Trafik Müdürlüğü’ne giderek aracın yeni ruhsatını çıkartmak zorundadır.

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında, işletenin değişmesi başlıklı madde, konuyu sigorta sistemi açısından düzenlemektedir. Buna göre zorunlu trafik sigortası, araç sahibini takip etmektedir. Ancak ikinci el satışın yapıldığı tarihten itibaren de on gün süre ile geçerliliğini korur. Herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadan ve ilave bir prim ödenmeden sigorta poliçesi on gün boyunca aracın yeni sahibi için de hüküm ifade eder. Aracın yeni sahibi de bu süre içinde kendi adında yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır.

Bu arada aracını satan kişi de sigorta şirketinden, doğal olarak, poliçenin vadeye kadar kalan gün sayısına bağlı olarak hesaplanacak primlerinin iadesini alacaktır.
    Sigortasız satış olmaz mı demek istediniz tam anlayamadım? sigortasız satış olabilir diye biliyorum ki yaptım böyle.

crocodil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125,yamaha virago xv 250, honda cbr 250
    Sigorta yapılmadan satış yapılabilir(noterde), zaten adınıza satış yapılmadan sigorta yaptıramazsınız, noter aracın satış sözleşmesini düzenledikten sonra alıcıya bir ay geçerlilik süresi bulunan geçici araç tescil belgesi vermektedir, aracın yeni sahibi de bu süre içinde kendi adında yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptırarak, araç geçici tescil belgesi ile birlikte trafik tescile bizzat gidip ruhsatını alabileceği gibi, noter'de sanırım 5 tl fazla ödeyerek, ruhsatın adresine gelmesini de bekleyebilir.

yani sigorta olmadan satış yapılabilir ancak yeni ruhsat çıkarmak için sigorta zorunlu diye biliyorum...

Alıntı crocodil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta yapılmadan satış yapılabilir(noterde), zaten adınıza satış yapılmadan sigorta yaptıramazsınız, noter aracın satış sözleşmesini düzenledikten sonra alıcıya bir ay geçerlilik süresi bulunan geçici araç tescil belgesi vermektedir, aracın yeni sahibi de bu süre içinde kendi adında yeni bir zorunlu trafik sigortası yaptırarak, araç geçici tescil belgesi ile birlikte trafik tescile bizzat gidip ruhsatını alabileceği gibi, noter'de sanırım 5 tl fazla ödeyerek, ruhsatın adresine gelmesini de bekleyebilir.

yani sigorta olmadan satış yapılabilir ancak yeni ruhsat çıkarmak için sigorta zorunlu diye biliyorum...
    Yani uzun lafın kısası eğer ben önümüzde ki ay sonuna kadar bekleyeceksem, evime falan getirmelerini istemeyecem yani ben gidip ruhsatı alıcam diyecem o süre zarfında sigortamı yaptırmadığım için ruhsatıda çıkartamyacam? o yüzden sigorta yaptırana kadar ruhsat çıkmayacak anladığım kadarıyla doğurumudur? böylece motoru alınca 1 ay fln yatabilecek kenarda bir ceza uygulanmayacak bana. Sigortasınıda yaptırınca gidip ruhsatı alabilicem.

Ama 5tl fazladan verirsem ruhsatım evime gelicek fakat bu süre zarfında gelene kadar yani trafik sigortasını yaptırmazsak ruhsatı yollamazlarmı? yani yolluyorlarsa hiç yoktan ruhsatım gelsin 15 gün daha bekler öyle yaptırırım sigortasını :D

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Noterde size verilen geçici ruhsatın süresi 30 gündür 30 gün içinde alıcağın aracın sgortası varsa sizede 15 gün yansır sgorta 30 gün içinde yaptırmasanız en fazla %5 geçikme zammı uygulanır 1000 tl 50 tl yani noter ücreti 118 tl ekstra para vermiyosunuz 15 gün içinde sgortanız yapılırsa ruhsat eve gelir yaptırmasanız ruhsat gelmez 15 günü veya 2 ay geçtikten sonra sgorta yaptırdığınız zaman tirafik şübeye kendiniz ruhsatı almanız için gitmeniz gerekir eve ilk 15 günde yaptırmadığınız için eve göndermezler siz alıcaksınız ve tirafik şübede herhangi bir cezası yok yakınınzda hangi tirafik şübe varsa oraya gidin

Bende sgorta fiytı 1.250 çıktı uyuz oldum ha bugun ha yarın aile büyüklerinemi devredim derken 30 gün dolu velhasıl dedim %5 zammlı olcak sanırım gittim sordum 50 gün fiyat yine aynı bugun baktım sgorta fiyatları düşmüş çıkan diyat 1.140 ama gene çok geliyor bana 5 bin tl lik arac için hayırlısı yaptırcam ama o parayı vermek içimden gelmiyor hayırlısı

Her ay geçikme bedeli sgortda %5 eklenir %50 kadar yolu var ama şuan aldığım aracım benim üzerimde sgorta geçmişi yokmu diye herhangi bir geçikme zamına karşılaşmadım 2 3 ay geçince sgorta yaptırınca haşırt karşıma çıkar sanırım

Benim alet 125 cc tın tın gidiyorum bazı kasap şöförlerler tirafikte göz göze geldim senin alet maşşalahı var basit ani gaz açsan kaza yapsan başın ağrırır motoru çalıştırmadan boşta git daha rahat edersin
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Youtube gir ikinci el alımlarında neye dikkat edilmeli diye bilmem nu yorumu yazarken motora kavuştun mu

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)