Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

jantın aşırı ısınması

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar merhaba, dün benim ufaklıkla biraz turladım akşam üstü, oltaları alıp biraz stres atayım diye, giderken farketmedim, ama dönüşte motorda bir tuhaflık olduğunu sezdim, gazı kapatınca kesilen, gazı biraz açınca (6-7 bin devirlerde) bir yerlerden bir uğultu geliyordu. yerini tam tespit edemedim, evin önüne gelince orta sehpaya alıp incelemeye başladım, ilk olarak ön lastikten şüphelendim ama birşey belli olmuyordu, zincir yağsız mı diye bakayım dedim, o an elim janta değdi, değmesiyle elimi çekmem bir oldu, arka jantım aşırı ısınmıştı, zincir evet biraz yağsız, lastiği elimle çevirdim kolay dönüyor. ayağım frende kalmaz hiç bir zaman, çünki ayağımın ön kısmına yakın yerini koyarım peglere. e kampana sıkıyor olsa lastik kolay dönmez. geriye bir ihtimal göbek bilyaları kaldı. şimdi diyeceksiniz ki git bir motorcuya göster, ama malum memlekette esnaf kalmadı pek, çoğu ufak tefek işleri kendim yaparım, şimdi gidip, sorunun nedenini hakkında bilgimiz olmaz sa daha kuvvetli öper bizi bazı esnaflar. konu hakkında bilgisi, tahmini veya önerisi olanlar buyursun.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Balans da ısınma yapar, diğer şeyleri yazmışsın zaten. Göbek ve balans kalıyor şüphelenecek...

Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balans da ısınma yapar, diğer şeyleri yazmışsın zaten. Göbek ve balans kalıyor şüphelenecek...
    muhtemel, jantın bir köşesinde, dış yanakta çok ufak bir yamuk var. fakat ya ben farketmedim şimdiye kadar bu kadar ısındığını ya da sorun yeni başladı.

Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    muhtemel, jantın bir köşesinde, dış yanakta çok ufak bir yamuk var. fakat ya ben farketmedim şimdiye kadar bu kadar ısındığını ya da sorun yeni başladı.
    Genelde göbekten yapar aşırı ısınmayı ama balansı da dikkate almakta fayda var. Isınmayı göbekten yapıyorsa anlaşılır, göbekten dışa doğru sıcaklık kontrolü yap aşırı fark varsa büyük ihtimalle göbektendir.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    motora bindiğinizde amortisör çökme yaptığında fren geriliyor bu sefer giderken fren yapmaya başlıyorsun başıma geldi freni germiştim tek kişi sıkıntı yok arkama babamı aldım motor yürümüyor bi sre gittim frenden kokular gelmeye başlamıştı o zaman anladım
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Fren telini biraz gevşetip tekrar deneyin
    Yağsız rulman ısınma yapabilir ama jant dışına kadar ısıyı ulaştırması zor
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Frende hafif bir boşluk mevcut, amaortisör kapandığında bunu toler edebilir, anlaşılan bi sökeceğiz arkayı, uçlara kadar ısı vardı çünkü.

COMTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR
    aynı durum benim motorda mevcut sebebini bulan varsa söylesin,fakat şunu söylemeliyim kesinlikle fren sıkması gibi bir problem yok.aynı sorun ön jantta yok ,aşırı ısındığında fren balatasında ötme mevcut .acaba diyorum lastikten aldığı ısıyı jant mı tutuyor ki öyle bile olsa ozaman racing makinaların lastikleri tutuşması lazım, velhasıl ben bulamadım...
    Metehan07-70 bunu beğendi.

Alıntı COMTAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynı durum benim motorda mevcut sebebini bulan varsa söylesin,fakat şunu söylemeliyim kesinlikle fren sıkması gibi bir problem yok.aynı sorun ön jantta yok ,aşırı ısındığında fren balatasında ötme mevcut .acaba diyorum lastikten aldığı ısıyı jant mı tutuyor ki öyle bile olsa ozaman racing makinaların lastikleri tutuşması lazım, velhasıl ben bulamadım...
    ya sorma kardeşim, ne zaman balata yeniledim, veya arka lastiğin sökülmesi gerekti, ardından hep kendim bir daha fren ayarı yapıyorum. işte bu yüzden hemen her ufak arızada tamircilere gitmeye çekiniyorum.

Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Lastikten o kadar ısınmaz...

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Fren balatasını kontrol et, hafif bir ovallik varsa sürerken fark etmezsin fakat sürekli sürtünmeden dolayı ısı açığa çıkartır.

Lastiklerin ısınmasından veya balanstan dolayı jantın el değmeyecek kadar ısınması imkansız bir şey.

Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Alıntı CrazyBullet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren balatasını kontrol et, hafif bir ovallik varsa sürerken fark etmezsin fakat sürekli sürtünmeden dolayı ısı açığa çıkartır.

Lastiklerin ısınmasından veya balanstan dolayı jantın el değmeyecek kadar ısınması imkansız bir şey.
    Balans göbeğe vurur, kampanaya vurur o şekilde ısınır.

poyraz010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr ESD 125 - 2016
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba, dün benim ufaklıkla biraz turladım akşam üstü, oltaları alıp biraz stres atayım diye, giderken farketmedim, ama dönüşte motorda bir tuhaflık olduğunu sezdim, gazı kapatınca kesilen, gazı biraz açınca (6-7 bin devirlerde) bir yerlerden bir uğultu geliyordu. yerini tam tespit edemedim, evin önüne gelince orta sehpaya alıp incelemeye başladım, ilk olarak ön lastikten şüphelendim ama birşey belli olmuyordu, zincir yağsız mı diye bakayım dedim, o an elim janta değdi, değmesiyle elimi çekmem bir oldu, arka jantım aşırı ısınmıştı, zincir evet biraz yağsız, lastiği elimle çevirdim kolay dönüyor. ayağım frende kalmaz hiç bir zaman, çünki ayağımın ön kısmına yakın yerini koyarım peglere. e kampana sıkıyor olsa lastik kolay dönmez. geriye bir ihtimal göbek bilyaları kaldı. şimdi diyeceksiniz ki git bir motorcuya göster, ama malum memlekette esnaf kalmadı pek, çoğu ufak tefek işleri kendim yaparım, şimdi gidip, sorunun nedenini hakkında bilgimiz olmaz sa daha kuvvetli öper bizi bazı esnaflar. konu hakkında bilgisi, tahmini veya önerisi olanlar buyursun.

Hocam aynı sorun aksam basıma geldi arastırırken kocw googleda bir tek sizin konunuz var nasık yaptınız sorunu nasıl çözdünüz bugun sökcem arka tarafı

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:57 ----------

Çözebildiniz mi sorumu ?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    arka fren kampanalı ise jant ısınır normaldir, freni bıraktığınızda motoru ileri geri hareket ettirin sıkma varsa belli eder..

sash_009 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV 250 (2016)
    Arkadaşlar bütün bildiklerinizi unutun. Olayın tamamını yolda kalarak yaşadım. Jant ısınması birinci ihtimal kampanadan ve bunun ayarından kaynaklanır. İkinci ihtimal ise dişli göbeği içindeki pabuçların aşınmasıdır. Pabuçlar aşındıysa veya arka tekeri tutan maşanız tam sıkılı değilse göbek birleşiminde boşluklar oluşur. Bu boşluk teker havadayken görülmez, üzerine bindiğinizde ve yük altındayken milimetrik sekiz çizmesi olarak ortaya çıkar. Genel olarak kampana kapağı milimetrik oturduğu için bu salınım kampana kapağının janta birleştiği çembere sürtmesi şeklinde sonuç verir. Bazen teker havadayken tekeri iki yanından tutup sağa ve sola ittirdiğinizde bu boşluğu gözle görebilirsiniz. Özellikle boşluk çok arttıysa gözlemlenebilir. Birinci öncelik lastik takozları değiştiriniz. Veya bazıları takozların boşluklu kalan yerlerine lastik parçaları sıkıştırır. Bunun da işe yaradığını söyleyenler var. Takoz değişiminden sonra her daim arka lastik ve tertibatının zımba gibi sıkılı olduğundan emin olun. Ben yolda kalınca üç saatte çözebildim bu işi. Tavsiyelerim bu kadar...
    Respect

Alıntı poyraz010 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam aynı sorun aksam basıma geldi arastırırken kocw googleda bir tek sizin konunuz var nasık yaptınız sorunu nasıl çözdünüz bugun sökcem arka tarafı

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:57 ----------

Çözebildiniz mi sorumu ?
    Ben garanti olsun diye arka göbek rulmanı, plastik takoz ve de fren balatasını komple değiştirmiştim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)