Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter için Kask - dizlik - dirseklik koruma önerisi!

Motovento
    REKLAM ALANI
    carter17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhabalar,

Önümüzde ki hafta bir yakınımdan Asya 150T alarak bende 23 yaşında motosiklet kullanıcıları arasına katılacağım inşallah. Açıkcası çok fazla hız tutkunu yada motor sevdalısı birisi olmamakla beraber motoru hobi dışında tamamen ulaşım aracı olarak kullanmak istiyorum. Surç-i Lisan ettiysem affola.

Motora bütçe ayırmadan önce korumaları için bütçe ayırdım.

4 adet Kask (2 yazlık - 2 kışlık şeklinde)
    2 adet dizlik 2 adette dirseklik almayı planlıyorum şimdilik.
    Kış aylarına girdiğimizde de mont için bütçe ayıracağım, öğrenci olduğum içinde bütçem kısıtlı kendi imkanlarımla alıyorum herşeyi.

Bu korumalıkları ikinci el almamda bir sakınca var mı? İkinci el almam için bildiğiniz bir site yada başlık var mı? 150lira civarına satılan kasklar tam koruma sağlar mı? Önerebileceğinizi kask modelleri var mıdır?

Şuanlık bütçem 600tl civarıdır. Kışlık kaskı duruma göre erteleyebilirim.

Saygılar, teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    4 Adet kask derken? Ciddi misin bu maddede?

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    kaskın yazlığı-kışlığa da mı oluyo?

Alıntı Emreerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 Adet kask derken? Ciddi misin bu maddede?
    Evet ben ve kız arkadaşım için 2 şer tane, alacağım her korumadan 2şer tane almam gerekli çünkü motor 2 kişilik.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:02 ----------

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaskın yazlığı-kışlığa da mı oluyo?
    Yazlık kışlıktan kastım, tam kapalı kasklar ile şapka gibi olan çeneden bağlamalı kasklar, bilgim yok o yüzden bu şekilde yazdım tam kapalı kasklar yazın çok bunaltıcı olabilir, bir kaç kişide şapka gibi kasklar görmüştüm.

Motosikleti
    mondial mt 125
    ls2 bakabilirsin bence, şapka gibi olan kaskları takmasan daha iyi, en azından kafan rahat olur, bunalmaz az da olsa.

Motosikleti
    Yamaha BWS100 / Honda CBR250R
    600 TL'ye seni koruyacak 2 kaskı bile zor alırsın sevgili arkadaşım.

En iyi ihtimalle, yazlık kışlık yerine, çene açılır güvenli bir kask alsan, ki ben Grex N9.1 kullanıyorum bu amaçla, 400-500 TL para vericeksin tanesine.

Dirseklik yerine mont, dizlik yerine pantalon öneririm. Ama tüm bunlar için minimum bütçe 1500-2000 TL olacaktır.

Bilgilerine,
    Efe

cagiran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1. Honda NSS 300 FORZA / 2. Suzuki GW250 INAZUMA
    Alıntı carter17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet ben ve kız arkadaşım için 2 şer tane, alacağım her korumadan 2şer tane almam gerekli çünkü motor 2 kişilik.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:02 ----------

Yazlık kışlıktan kastım, tam kapalı kasklar ile şapka gibi olan çeneden bağlamalı kasklar, bilgim yok o yüzden bu şekilde yazdım tam kapalı kasklar yazın çok bunaltıcı olabilir, bir kaç kişide şapka gibi kasklar görmüştüm.
    Dostum, 2 adet iyi kask al yaz kış tak, sabah akşam tak (bütçen için en iyisi LS2 gbi)

2şer çift dizliği bence mağazalarda gezerek seçmelisin.

Kollar ve omuzlarını en iyi koruma yolu olarak mont ya da ceket almanı öneririm gene LS2 ye bakıyor mont olayı

600TL bütçeyi aşacaksın buna hazırlıklı ol ki aşmalısın her şeyden ikişer tane diyorsun..

Alıntı daia adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ls2 bakabilirsin bence, şapka gibi olan kaskları takmasan daha iyi, en azından kafan rahat olur, bunalmaz az da olsa.

Şapka gibi olanlarda haklısınız. Fakat madem dediğiniz gibi hiç takmamak daha iyi, üretim amacı nedir ?

Alıntı efe-e adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    600 TL'ye seni koruyacak 2 kaskı bile zor alırsın sevgili arkadaşım.

En iyi ihtimalle, yazlık kışlık yerine, çene açılır güvenli bir kask alsan, ki ben Grex N9.1 kullanıyorum bu amaçla, 400-500 TL para vericeksin tanesine.

Dirseklik yerine mont, dizlik yerine pantalon öneririm. Ama tüm bunlar için minimum bütçe 1500-2000 TL olacaktır.

Bilgilerine,
    Efe

Hocam üniversite öğrencisiyim ailemden hiç destek almadan çalışıp biriktirdiğim paradan alıyorum hepsini tamamına 2.300tl bütçe ayırabildim bunun 1.250tlsi motora 500tlde noter ve sigorta masrafılarına gidecek. Kalan parayıda iyi değerlendirmek istiyorum elime para geçtikçe yatırım yapacağım aksesuara benim için koruma önemli, hadi beni boşver arkamda oturacak kişi için bile sorumluluk taşımak istemiyorum. Fakat dediğiniz fiyatlarda kask almam imkansız diğer motorseverlerinde söylediği gibi 150tl civarına ls2 kasklarından şimdilik 2 tane alacağım gibi, Motoru sadece şehir içinde kullanacağım ve maksimum 60km hız yapacağımı düşünüyorum, ls2 yeterli olabilir mi tecrübelerinizden faydalanmam gerek. Açıkcası scooter üstünde racing motor sürücüsü gibi gözükmekte istemiyorum. Ne kadar yanlış bir düşünce olsada.

Alıntı cagiran adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum, 2 adet iyi kask al yaz kış tak, sabah akşam tak (bütçen için en iyisi LS2 gbi)

2şer çift dizliği bence mağazalarda gezerek seçmelisin.

Kollar ve omuzlarını en iyi koruma yolu olarak mont ya da ceket almanı öneririm gene LS2 ye bakıyor mont olayı

600TL bütçeyi aşacaksın buna hazırlıklı ol ki aşmalısın her şeyden ikişer tane diyorsun..

Hocam dediğiniz gibi ls2 almaya çok yakınım mont olayına gelince yazın beni ne kadar bunaltmayabilir? Birde bütçem dahilinde kalitesiz montta almak istemiyorum kışa doğru mont alacağım elbet fakat şuan bütçemin bir çoğu kaska gidecek, dizlik ve dirsekliğin şimdilik uygun olduğunu düşünüyorum.

Herkese nacizane yorumları için çok teşekkür ediyorum, inanın çok kararsızım fikirleriniz ve tavsiyeleriniz sayesinde kafamda bir şeyler canlandırıyorum

Motosikleti
    MT-25 ABS
    Hocam ls2 yetmese ne yapacaksın yüzü açık kask alma , tam kapalı al.Ls 2 nin ucuz modellerine bakabilirsin. 300 kaska gitti diyelim,2 de mont alsan onlar 500 yapar , 2 de dizlik eklesen oda 250 yapar sen temizinden 1000 lirayı gözden çıkar.

metin6gs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 100 loyal rks titanic 150 cbr125r
    buna en güzel benzetme şu olucaktır ..

ikinci el kask vs vs vs koruma ekipmanı almak ikinci el prezervatif alıcam demeye benzer ..

ve 4 adet kask 2 si açık nazi tipi 2 si ful face düşünüosun sanırım ama .

benim ve her üyenin burda söledigi ve sölicegi gibi açık kask kesinlikle alma ve 600 tl bütcem var diyosun 2 tane fulface kask al bence .. benim önerim bu yönde olur ve kesinlikle kafana tam oturan kaskı deneyerek test ederek al bol olmasın kafan içinde hareket edemesin tamı tamına kafana cuk diye oturanı al zamanla zaten kaskın içindeki kumaş bölümleri kafanın şeklini alarak ezilicek ve daha ,yi olucaktır ..

Motosikleti
    inşallah discoery 150s
    Sevgili carter17 abim yaşında olduğum için sana bir abi tavsiyesi forumu dikkatli oku ve tecrübeli insanların tavsiyesine uy.

600 Tl maalesef güvenlik ekipmanları için biraz az hele hele 2 kişinin ekipmanları için çok az. Ben bu şubatta 2800 Tl ye kask, 4 mevsim mont, yazlık eldiven, korumAlı bot, bellik ve dizlik aldım. Daha da pantolon alamadım. Ocakta motor alana kadar onu da tamamlayacagim.

Sakin scooter deme 60 yaparım deme iyi ekipmanlar al. Çünkü kaza anında onlar seni hayatta tutacak. 600 tl var ise önce kask al sonra çalış para biriktir mont al sonra eldiven vs. Bunlar tamamlanınca da motoru al.

Benim tavsiyem bu yönde.

metin6gs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 100 loyal rks titanic 150 cbr125r
    ya ağalar adam gibi bi eldiven zaten 250 den aşşa yok difi nin eldivenini 320 ye zor aldım ki 100 lük scooterde kullanıyorum ..

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    bi dakka, sigorta olayını unuttun mu yoksa hallettin de ben mi kaçırdım?

EDIT: ha sonradan gördüm, yazmışsın da; 500'e noter+sigorta mucize olur.

Alıntı KaskReis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ls2 yetmese ne yapacaksın yüzü açık kask alma , tam kapalı al.Ls 2 nin ucuz modellerine bakabilirsin. 300 kaska gitti diyelim,2 de mont alsan onlar 500 yapar , 2 de dizlik eklesen oda 250 yapar sen temizinden 1000 lirayı gözden çıkar.
    Hocam ls2 yetiyor mu bilmiyorum tecrübenizden yararlanmak için konuyu açtım elbette pahalı olanın belli bir sebebi vardır. ls2 kask gruplarında en ucuz olanlarından neredeyse, para hayatımızdan önemli değil fakat hevesimide kırmak istemiyorum.

Alıntı metin6gs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    buna en güzel benzetme şu olucaktır ..

ikinci el kask vs vs vs koruma ekipmanı almak ikinci el prezervatif alıcam demeye benzer ..

ve 4 adet kask 2 si açık nazi tipi 2 si ful face düşünüosun sanırım ama .

benim ve her üyenin burda söledigi ve sölicegi gibi açık kask kesinlikle alma ve 600 tl bütcem var diyosun 2 tane fulface kask al bence .. benim önerim bu yönde olur ve kesinlikle kafana tam oturan kaskı deneyerek test ederek al bol olmasın kafan içinde hareket edemesin tamı tamına kafana cuk diye oturanı al zamanla zaten kaskın içindeki kumaş bölümleri kafanın şeklini alarak ezilicek ve daha ,yi olucaktır ..

İkinci el almaktan vazgeçtim, sıfır fiyatlarıda bütçeme uygun, Ankara'da bir kaç mağazaya bakacağım.

Alıntı Taygunho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili carter17 abim yaşında olduğum için sana bir abi tavsiyesi forumu dikkatli oku ve tecrübeli insanların tavsiyesine uy.

600 Tl maalesef güvenlik ekipmanları için biraz az hele hele 2 kişinin ekipmanları için çok az. Ben bu şubatta 2800 Tl ye kask, 4 mevsim mont, yazlık eldiven, korumAlı bot, bellik ve dizlik aldım. Daha da pantolon alamadım. Ocakta motor alana kadar onu da tamamlayacagim.

Sakin scooter deme 60 yaparım deme iyi ekipmanlar al. Çünkü kaza anında onlar seni hayatta tutacak. 600 tl var ise önce kask al sonra çalış para biriktir mont al sonra eldiven vs. Bunlar tamamlanınca da motoru al.

Benim tavsiyem bu yönde.
    Abicim tavsiyelerin için teşekkür ederim, Üniversite son sınıf öğrencisiyim, bu motor benim Arabaya geçiş evremde ki ufak bir adım olacak. Motor kullanmadan araba kullanmak istemedim ki araba kullanırkende motorları fark edebileyim. Bu nedenle almayı beklemek için fazla vaktim yok, eğer onlar için para biriktirmeye başlarsam bu sefer motor alamadan araba almış olacağım. Çünkü mezun olup bir işe girdiğimde yapacağım ilk iş araba için kredi çekmek olacaktır. Açıkcası yorumlardan sonra ekipmansız motor alma hevesim bile kaçmak üzere.

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bi dakka, sigorta olayını unuttun mu yoksa hallettin de ben mi kaçırdım?

EDIT: ha sonradan gördüm, yazmışsın da; 500'e noter+sigorta mucize olur.

Hocam sigorta olayını benden önceki sahibi 180liraya sigortalatmış, 09 plakalı scooter, ben yaşımdan dolayı 350tl sigortaya 150tlde noter masrafına ayırdım. Aslında motoru alacağım kişi benim eniştem fakat ben olası bir durumda mesuliyeti üzerime almak için ruhsatı üzerime almak istiyorum. Eğer sigorta 350tl üzerine çıkarsada motor almaktan vazgeçerim büyük ihtimal.

Herkese yorumları için çok teşekkür ediyorum.

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dostum lütfen kask, mont+sırtlık, eldiven, pantolon, çizme olmadan binmeyin. En azından kendine bunları al kız arkadaşını da arkana alma mümkünse. Nefret ediyorsan binsin ama

atoprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 350 ST
    Kaskınız tek olsun, kapalı olsun.... yani ve nispeten iyi kaskların havalandırma sistemi de kötü olmuyor... sadece en sıcak zamanlarda biraz terleme yapıyor.. balaklava kullanarak ve kaskınızı da açık renk seçerek sorunu hafifletirsiniz...

Dizlik yerine motosiklet pantalonu, kotu düşünün tercihen ...
    TC90 ve RiderDenim in iyi kotları var... sizin için daha güvenli olur...
    İlla dizlik olacak derseniz de o zaman estetik olarak güzel SPIDI modellerini düşünebilirsiniz.

Mont olmadan olmaz ...

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Anladığım kadarıyla motosikleti kısa bir süre kullanacaksın. Ayrıca son sınıf öğrencisiyim, mezun olup işe girince ilk iş olarak araba alacağım diyorsun, demek ki motosikleti kullanabileceğin maksimum 1-1,5 yıllık bir süre var önünde. Motosikletin senin için çok da gerekli olmadığı kanaatine de vardım, yani olmasa da olur durumunda.

Eğer tahminlerim doğruysa, ufak bir tavsiye vereyim; hiç uğraşma abi motosikletle ekipmanla sigortayla falan, bir süre daha kurulu düzenini devam ettir, sonra arabaya geç. Söylediğin bütçeyle ekipman ve motosiklet almaktansa hiç almamak daha iyi. Bütçeni küçümsemiyorum, yanlış anlaşılmasın ama motosiklet dediğin olay biraz pahalı bir olay (motosikletin kendisi, ekipmanı, motosikletin bakımı, yakıt ve ayrıca eğitim sebebiyle). O süreçte biraz daha para biriktir, motosiklet almak istersen de, iyi ekipmanlarla, daha iyi bir motosiklet al kendine. Ama yine de sen bilirsin tabii.

Alıntı Hondolog adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum lütfen kask, mont+sırtlık, eldiven, pantolon, çizme olmadan binmeyin. En azından kendine bunları al kız arkadaşını da arkana alma mümkünse. Nefret ediyorsan binsin ama
    Motoru alma amaçlarımdan biriside kız arkadaşımla bir yerlere özgürce gidebilmek şehir içinde tabi. Harley davidson botlarım var fakat motor için mi bilmiyorum. Güzel gözüktüğü için almıştım

Alıntı atoprak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskınız tek olsun, kapalı olsun.... yani ve nispeten iyi kaskların havalandırma sistemi de kötü olmuyor... sadece en sıcak zamanlarda biraz terleme yapıyor.. balaklava kullanarak ve kaskınızı da açık renk seçerek sorunu hafifletirsiniz...

Dizlik yerine motosiklet pantalonu, kotu düşünün tercihen ...
    TC90 ve RiderDenim in iyi kotları var... sizin için daha güvenli olur...
    İlla dizlik olacak derseniz de o zaman estetik olarak güzel SPIDI modellerini düşünebilirsiniz.

Mont olmadan olmaz ...
    Öneriniz için teşekkür ediyorum, terleme sorunu bende maalesef 2 kat hassas bir konu nitekim çok yağlı bir tene sahibim ve çabuk terlemeye müsait yapım var, bu yüzden terlemeden sonra 1 aydır yıkanmıyormuşum gibi bir görüntü ortaya çıkıyor ve bu beni rahatsız ediyor.
    Alıntı ilker a. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladığım kadarıyla motosikleti kısa bir süre kullanacaksın. Ayrıca son sınıf öğrencisiyim, mezun olup işe girince ilk iş olarak araba alacağım diyorsun, demek ki motosikleti kullanabileceğin maksimum 1-1,5 yıllık bir süre var önünde. Motosikletin senin için çok da gerekli olmadığı kanaatine de vardım, yani olmasa da olur durumunda.

Eğer tahminlerim doğruysa, ufak bir tavsiye vereyim; hiç uğraşma abi motosikletle ekipmanla sigortayla falan, bir süre daha kurulu düzenini devam ettir, sonra arabaya geç. Söylediğin bütçeyle ekipman ve motosiklet almaktansa hiç almamak daha iyi. Bütçeni küçümsemiyorum, yanlış anlaşılmasın ama motosiklet dediğin olay biraz pahalı bir olay (motosikletin kendisi, ekipmanı, motosikletin bakımı, yakıt ve ayrıca eğitim sebebiyle). O süreçte biraz daha para biriktir, motosiklet almak istersen de, iyi ekipmanlarla, daha iyi bir motosiklet al kendine. Ama yine de sen bilirsin tabii.
    Dediğiniz gibi motor benim için 1-1.5 yıllık ihtiyaç fakat gerçek bir ihtiyaç yani şuanda 1-1.5 sene altımda ulaşım aracı olması gerekiyor. Sebebi okuduğum Üniversitede bir bilim kulubünün başkanı olmam, bu yüzden geçen senelere oranla evrak işleri için olsun, sponsorluk görüşmeleri için olsun ordan oraya gidebileceğim uygun yakıtlı bir araca ihtiyacım vardı. Önce bisikleti ve elektrikli bisikleti düşündüm fakat araba aldıktan sonra bile kapımda durmasında zararı olmayacak ve 2 kişiyi rahat taşıyacak scootera yönelmeyi tercih ettim. Ehliteyimi B+A2 olarak aldığım içinde uygun fiyata geldi zaten. Yani araba aldığım zaman havanın güzel olduğu günlerde yine scooterı kullanacağımı düşünüyorum, nitekim yakıt tüketimi benim için önemli olacaktır ilk işe başladığım yıllarda. İnanın ne araba konusunda nede motor konusunda hevesliyim iki araçta benim için sadece kolay ulaşım. Toplu ulaşımıda yıllardır kullanan birisi olarak inanın eziyet olduğunu düşünüyorum. Şimdilik bu bütçeyle kaska yoğunlaşıp Ağustos ayında da diğer ekipmanlar için yine aynı ölçüde bir bütçe ayırmayı düşünüyorum. Zaten motoru net olarak kullanmaya başlayacağım tarih Eylülün ortası olacak.

Herkese yorum ve önerileri için teşekkür ediyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)