Türkiyenin En Büyük Motosiklet Aksesuarları Sitesi
Kapat
Üye Girişi
Motoruma.com
Motomax
Dragon 50

Womenriders medya gosterisi.. :)

  Leoncino
  Motosiklet Online
 1. #1
  Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  20 Mayıs 2003
  Şehir
  New York, ABD
  Motosikleti
  BMW R1150GS Adventure
  Gurur kaynagimiz WR grubu basinda ve TV de gogsumuzu kabartiyor arkadaslar...

  Alttaki linkten TV deki yayini izleyebilirsiniz.
  http://www.showtvnet.com/haber/haber...0305/motor.asf

  ------------------------------

  Haberi buraya da geceyim, forumumuzda bulunsun.
  Alinti http://www.sabah.com.tr/cp/yas108-20050319-101.html den.

  Yollarda tek rakipleri rüzgar  Motosiklet tutkunu kadınlar "Womenriders" adlı bir grup kurdu. Ankara İzmir ve Almanya'dan da üyeleri olan 100 kişilik grup erkekleri bile solluyor.

  Motosiklet kullanmak bir tutkudur. Üzerinde rüzgara karşı gitmenin tadını alan bir daha kolay kolay vazgeçemez. Motosiklet bugüne kadar genellikle erkeklerin tercihiydi. Ama artık kadınları da sıkça caddelerde motosiklet üzerinde görmeye başladık. Hatta sayıları hızla artan kadın kullanıcılar, bir araya gelerek "Womenriders" adlı bir grup bile kurdu. Grubun kuruluş hikayesi de motosiklet tutkunu bir kadının kendisiyle aynı hobiyi paylaşan hemcinsleriyle tanışmak istemesine dayanıyor. Motosiklet yaşam biçimi olan eşiyle evlendikten sonra İstanbul'a yerleşen Elif Terem, 2004 yılının Şubat ayında yahoo üzerinde womenriders adında bir mail grubu kurmuş. Motosikletle ilgili çeşitli internet sitelerine de mail grubunun duyurusunu göndermiş. Haber anında yayılmış ve bir hafta içinde yaklaşık 30 kişi bu mail grubuna üye olmuş. Grup paylaşımlarını bir süre e-mail üzerinden devam ettirdikten sonra bir araya gelmeye karar vermiş. O gün bugündür düzenli aralıklarla bir araya gelen Womenriders üyelerinin internette www.womenriders. net adresli bir de siteleri bulunuyor. Toplantılara başladıktan sonra sayıları hızla artan grubun bugün 100 üyesi var. Her ne kadar grup ağırlıklı olarak İstanbul'da yaşayan kadınlardan oluşmuş olsa da Womenriders'ın Ankara, İzmir, hatta Almanya'dan bile üyeleri bulunuyor. Ankara ve İzmir'de kendi aralarında toplanan Womenriders üyeleri zaman zaman grup arkadaşlarıyla buluşmak için motorlarıyla İstanbul'un yolunu da tutuyorlar.

  MOTOR ŞART DEĞİL
  Womenriders üyeleri, kadınların motor sevdasının genellikle "artçı" olarak başladığını söylüyor. Yani başlarda eşlerinin ya da erkek arkadaşlarının arkasında motora binen kadınlar, bir süre sonra gidonu kendi elleriyle tutmak istiyorlar ve seleye kendileri oturuyorlar. Womenriders'a üye olmak için ille de bir motor sahibi olmanız gerekmiyor. Hatta motor kullanmayı bilmeseniz, ehliyet sahibi olmasanız bile üye olabiliyorsunuz. Tabii kullanmayı öğrenip, ehliyetinizi alana kadar "artçı" olmak şartıyla. Womenriders grubunun en büyük özelliklerinden biri de eğitime büyük önem vermeleri. Eğitim almadan trafiğe çıkmaya karşı olan grup üyeleri, erkeklere oranla teknik konulara daha uzak oldukları için teknik bilgileri de öğrenmeye özen gösteriyorlar. Özellikle hafta sonları bir araya gelip bu işi iyi bilen erkek motorculardan veya işine güvendikleri motosiklet tamircilerinden lastik nasıl değiştirilir, buji, balata nedir, viraj nasıl dönülür, fren nasıl yapılır? gibi teknik bilgiler alıyorlar. Bu sayede yolda kaldıklarında kimseye ihtiyaç duymadan kendi başlarının çaresine bakabiliyorlar. Womenriders üyeleri motosiklet üzerinde kadın ve erkek olmanın çok farklı olmadığını, belki de tek farkın kendilerinin motoru daha güvenli ve emniyetli kullanmaları olduğunu söylüyor. Tabii erkeklerin fiziksel üstünlüklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini, kadınların başlarda büyük ve ağır motosikletleri kullanmakta zorluk çektiklerini de hatırlatmadan geçmiyorlar. Womenriders üyeleri kadın motosikletçilerin trafikte, kadın oldukları için bir problem yaşamadıklarını hatta tam aksine zaman zaman kendilerine kolaylık bile tanındığını anlatıyor. Hatta erkek sürücülerin kendilerine hayranlıkla karışık saygı duyduklarını söylüyorlar. Network ve teknik servis uzmanı Gamze Özgüllü kadın motosiklet kullanıcıların insanların hoşuna gittiğini düşünüyor: "Şimdiye kadar hiç ters bir tepkiyle karşılaşmadım. Kadın olduğum için sıkıştırmadılar, önüme kırmadılar. Ama araçlardan el sallayanlar, yol verenler oluyor. Otomobildeki durumun tam tersi yani. Sanırım motosiklet üzerinde olmak durumu değiştiriyor."
  FEMİNİST DEĞİLİZ
  Womenriders üyelerinin çoğu motosiklet tutkularını bir hobi olmaktan çıkarıp gündelik hayatlarının bir parçası haline getirmiş. Yani motosikletlerini sadece hafta sonlarında ya da gezilerde kullanmakla yetinmeyip, hava şartlarının çok kötü olmadığı zamanlarda işlerine de iki tekerlek üzerinde gidiyorlar. Womenriders üyeleri, gruplarının kadınların hakimiyetinde, daha doğrusu feminist olmadığına dikkat çekiyor. Her ne kadar toplantılarını üyeler arasında yapmayı tercih etseler de düzenledikleri turlara, gezilere erkek motosikletçileri, eşlerini, sevgililerini de çağırıyorlar. Motosiklet kullanmaya başlamak isteyen tüm kadınları gruplarına davet eden Womenriders üyeleri iki tekerlek üzerinde olmanın en güzel yanının ise rüzgarı yüzlerinde hissetmek ve geçtikleri yerlerin kokusunu içlerine çekebilmek olduğunu söylüyorlar.
  Eylem Bilgiç


  Motosiklet Aksesuarları ve Ekipmanları Online Satış Sitesi
  Premium Motosiklet Servis Randevusu
  Motomax
 2. #2
  danger0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  04 Mart 2004
  Şehir
  istanbul
  Motosikleti
  Yamaha FZ6 Fazer
  herşey iyi güzel de tek kötü şey gurubun ismi. hemen hemen bütün motosiklet guruplarının ismi türkçe diye seviniyordum(motosiklet.net, ikiteker,motordelisi.) güzel türkçe bi isim bulsalar iyi olur
  Biz ilhamlarimizi gokten ve gaipten degil dogrudan dogruya hayattan almis bulunuyoruz. K.Atatürk


  Leoncino
  Hero Motosiklet

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler