Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Marş basmak için gerekli olan volt değeri

Motovento
    REKLAM ALANI
    TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Arkadaşlar Atv veya motorsiklet lerde 12V luk akülerde marşa yeticek kadar olan volt değeri kaçtır? 12V 7 Ah aküm var.150 cc lik atv nin marş basması için akünün 12.? kaç V olması lazım? 12.10 mu yoksa en az 12.50 falan mı olması lazım marş basması için ?
    Yardımcı olursanız sevinirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

dolu akü 14 v dan fazla gösterir. önemli olan akım. onuda denemeden bilemeyiz.

haydie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    spada xray 150 efi
    akü voltajı yüksek görünse de bitik olabilir. gerçek sonuç kesafet ölçümüyle ortaya çıkar, onu da yapacak adam bulmak zor. genelde 12nin altına düşmüşse hava da soğuksa zor basar.

Motosikleti
    gt250r
    Akü baslarindan avometre ile ölçersin voltaj normal olduğu halde ciddi anlamda zorlaniyor ama mars aliyorsa kumanda panelini sökerek mars düğmesinin birbirine temas eden kismini bicak ucuyla kazirsan problem düzelir.

Motosikleti
    BAJAJ DİSCOVER 125/HONDA SPACY ALPHA, SYM HD 200İ
    marş için önemli olan akımdır (amperdir), akü bitikse volt değerini normal veya normale yakın gösterir ama marş basmaz.
    aküden elektrik çekilince voltaj aniden düşer.
    benzerini pillerde görebilirsiniz; avometre ile hem yeni hem de bitik pili ölçün yaklaşık aynı değerleri görürsünüz.
    ama aynı pillerin akımını yani amperini ölçün bitik pilde amper çok düşük değerde çıkar ve ölçüm anımda hızlıca düşmeye başlar. yeni pilde amper değeri yüksek çıkar.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    12,,7
    12,,8 degerlerının altı bsmaz,,,

Cumali ALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 RR
    Marş motorunun amperine göre değişir ama 125 cc bir motosiklette çıkan standart bir marş motoruna 12.5 volt ve 5 amper bir voltaj yeterli olacaktır. Aslında arızanız hakkında kısa bir açıklama yaparsanız daha net cevaplar verebiliriz.

Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Kışın akü atv nin içinde duruyodu şimdi getirdim şarj ettim içine su falan koydum.Şarj ediyorum 12V un üstünde ama ne kadar olması lazım marş basması için onu bilmiyorum.Elimde voltmetre var ölçebiliyorum ama amper i nasıl ölçebilirim ?

Ek olarak : Aküyü direk 12.50 nin altında taksam herhangi bi arabadan takviye yapıp öyle marş bassam olur mu ? Motoru çalıştırıp gezerek şarj etsem yani bu akım falan düzelir mi ? Eski haline döner mi yani

akım testi: voltaj ölçerken; firen lambası gibi bir şey çalıştırdığında voltaj fazla düşmemeli.
    şarj imkanı varken; ek olarak kısmı ?
    derin deşarj, yüksek ısı, titreşim aküye kalıcı hasar verir.

farcob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    Tam dolu yeni akü : 13,8V gösterir. 12 V altı marş bastırmaz. 12 Voltluk başka bir aküden marşı bastırabilirsin. Akü bitikse gezerek şarj edemezsin. Akün şarj ettiğinde 12,8-13 V gösterirse olur. Amperi görmen önemli değil. Ölçüm yaparken aküye gelen sarj akımını kesmen lazım

Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Şarjı şöyle şarj ediyorum.Modem adaptörü 15V 1A güç veriyor.Onun eksi artı uçlarıyla şarj ediyorum.Herhangi bir akü şarj aletim yok.Akünün bitik olduğunu düşünmüyorum.12.00 V dan aşağı düştüğünü hiç görmedim.Ek olarak kısmı da adaptörle en fazla 1 saat şarj edebiliyorum ısınıyor bozulur diye.Direk gezerek 1 saat de daha fazla şarj olacağını düşünüyorum.

şarj işi adaptör değil, akü ısınana (14v) kadar (dinlene dinlene) devam etmeli. akü ölmüşse bu gerçekleşmez

Motosikleti
    BAJAJ DİSCOVER 125/HONDA SPACY ALPHA, SYM HD 200İ
    Alıntı TheGokay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şarjı şöyle şarj ediyorum.Modem adaptörü 15V 1A güç veriyor.Onun eksi artı uçlarıyla şarj ediyorum.Herhangi bir akü şarj aletim yok.Akünün bitik olduğunu düşünmüyorum.12.00 V dan aşağı düştüğünü hiç görmedim.Ek olarak kısmı da adaptörle en fazla 1 saat şarj edebiliyorum ısınıyor bozulur diye.Direk gezerek 1 saat de daha fazla şarj olacağını düşünüyorum.
    bahsettiğiniz modem adaptörü aküyü tam şarj etmez, aküyü motor tamircisi veya oto elektrikçisine götürüp güzelce şarj ettirin.
    BAJAJ DİSCOVER 125 MT - HONDA SPACY ALPHA

Cumali ALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 RR
    Alıntı TheGokay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kışın akü atv nin içinde duruyodu şimdi getirdim şarj ettim içine su falan koydum.Şarj ediyorum 12V un üstünde ama ne kadar olması lazım marş basması için onu bilmiyorum.Elimde voltmetre var ölçebiliyorum ama amper i nasıl ölçebilirim ?

Ek olarak : Aküyü direk 12.50 nin altında taksam herhangi bi arabadan takviye yapıp öyle marş bassam olur mu ? Motoru çalıştırıp gezerek şarj etsem yani bu akım falan düzelir mi ? Eski haline döner mi yani
    Motoru başka bir araba ile takviye ettirerek çalıştırabilirsiniz.

Doğru olanı oto elektrikçisine götürüp test ettirmeniz ama biraz gezerekte doldurabilirsiniz akünüz arızalı değilse ertesi gün tekrar çalışacaktır.

Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Aküde herhangi bi arıza yok çünkü okullar açıldıktan sonra kasım da falan gidip soğuk havada ara sıra çalıştırıyordum baya marş basıyordu.Elektrikçi yok yakınlarımda o yüzden onuda yapamıyorum. Sanırım aküyü şarj edebildiğim kadar edip takviye ile çalıştırcam.Gezerek doldurcam

Not: Beylikdüzüne yakın bildiğiniz motor tamircisi falan varsa söyler misiniz hiç bulamadım ben

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)