Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Mondial 151RS modifiye

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 151RS
    Herkese merhaba,
    2016 ocak ayında 1.000 liraya 2006 model bir ÇİN olan Mondial 151RS aldım, ilk aldığım günün resimlerini sizinle paylaşacağım, ve tabi ki bu motora bu şekilde binmek için almadım

Yıllardır aldığım motorlarda arabalarda değişiklik yapmadan binemiyorum Zamanla yaptığım değişiklikleri sizlerle paylaşacağım, aşağıdaki resimlerde bir önceki Ramzey star'ımın da resimleri var.
    Bu eski motorum Ramzey Star 150L, bunu aldığımda Maviydi, ben mat siyaha boyadım ruhsata işlettim, HKS hava filtresi warex kumandalı egsoz havalı korna, 30.000 kw xenon gibi extraları vardı, detaylı resimlerine ulaşamadım olanlar ekte

Mondialı ilk aldığımda çekiş gücünü/ hızını arttırmak için ön varyatörde bazı değişiklikler yaptım ve baya iyileşti.
    netten 30 liraya aldığım ön varyatöre yaptığım değişiklikler, kayışın en üst seviyeye çıkmasını sağlayarak hız artışı, ve bilyeleri 2 mm kadar traşlayarak daha hafif hale getirerek serileşmesini sağladım, hassas terazim olmadığı için net ağırlıklarını bilmiyorum ama normalde 13 gr. ağırlığındalar.

Yalnız motoru yeni yapılmasına rağmen rodaj döneminde alttan yağ akıtmaya başladı.

Eski motor olduğu ve daha fazla uğraşmamak için netten bulduğum daha 3.binde olan 150cc asya T7 B motoru buldum,

1-2 gün içinde komple motoru değiştireceğim, ayrıca mondiali aldığımda muayenesi yoktu eski sahibi muayeneyi yaparak bana teslim edecekti, eski rengi gri ama ben siyah yapacağım için muayene esnasında rengini siyaha çevirerek ruhsata işlettirdim,( muayene sırasında renk değişimi çok kolay ve masrafsız bir iş, spreyle motoru siyaha boyadım ve boyayı aldığım boyacıdan 30 liralık boya faturası aldım, plakayı falan yazıyor faturaya, o faturayla muayeneye gittiğinizde motosiklete bakıyorlar renk tespiti yapıp ruhsata işliyorlar)

Aslında ön varyatörle oynamamın amacı şuydu,
    Eğer sadece bilyeleri hafifletseydim dediğiniz gibi seri olacaktı ama son hız düşecekti,
    Son hızı arttırmak içinde ağır bilyeler gerekliydi, biraz düşündükten sonra hem bilyeleri hafifleterek motorun daha seri olmasını sağladım hemde bilye yataklarını uzatarak bilyelerin yolunu uzattım, bu sayede bilyeler hafif olsa bile bilye yatakları 1 cm daha uzun olduğu için yüksek devirlerde bilyeler daha fazla dışarıya açılarak ön varyatörün kayış yatağını daraltıyor kayış daha fazla yukarıya çıkıyor ve arka varyatörde en alt seviyeye iniyor, bu sayede son hızda da artış oluyor.

Örnek vermek gerekirse; vitesli bisikletler deki vites arttırma küçültme işlemi gibi,
    Ama balans sorununu falan hiç düşünmemiştim, zaten varyatörde değişiklik yaptıktan sonra bir gün bindim, farkı hissettim,

Sonra yeni aldığım 2015 model kelle motoru dün taktım, 2 gündür kullanıyorum gerçekten süper, Asya varyatörde baya ilerlemiş olsa gerek, çünkü ben yıllardır scooter kullanıyorum bu kadar seri bu kadar hızlı 150cc motor görmedim, çekişi kalkışı hızlanması son hızı gerçekten süper. motor o kadar sessiz çalışıyor ki çalıştığı fark edilmiyor. aslında motor tipleri gy6 ve diğer modellerin aynısı, ama farklı olan varyatörler. 2 gündür baya mutluyum :D motor bölümü ile ilgili sorunum kalmadı artık kaporta zamanı, Allah nasip ederse 1 hafta içinde iç dış komple kaportayı değiştireceğim,
    yarın yapabilirsem yeni motorun seriliğini ve hızını videoya alacağım buradan izlersiniz

Zaman zaman yaptığım değişiklikleri fotoğraflayarak sizinle paylaşacağım, air suspansiyonuna kadar takmayı düşünüyorum, masraflı işler olduğu için bazılarına mantıksız gelebilir ama çok fazla boş vaktim var kapalı otoparkım var ve bu tarz şeylerle uğraşmak beni çok mutlu ediyor.

NOT; Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır, bunu ilk okulda ingilizce öğretmenim bana söylemişti ve yıllardır aklımda bu cümle. Netten araştırmalar yaparak ve riskler alarak her makineyi söküp takıyorum tecrübe ediniyorum. Nasıl olsa BEYİN BEDAVA !
    gursus, tommygun, ogzcngdk ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shadow_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600RR
    sexi olmus
    Özgür151RS bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    kumandalı warexi nasıl taktın hacı onu anlat sen

acestor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    reklamlar...
    Çok hoş olmuş

M.Cankurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696 (2013)
    Gayet beğendim
    Ride to live,Live to ride

Honda CBR 125R (2015) > Yamaha YZF R25 (2016)

Motosikleti
    Mondial 151RS
    Arkadaşlar, bazılarınız Yeni aldığım motorla resimlerde görünen Mat siyah olan Eski motorumu karıştırıyor sanırım, ilk resimlerdeki gri olan yeni aldığım(10.01.2016) mondial 151RS.
    Sonraki resimlerde görünen ise 2012 de alıp yaptığım Ramzey star 150cc.
    Açıklamaları detaylı okursanız rahatça anlayabilirsiniz. Ama inanın yeni aldığım Mondial çok aykırı bir şey olacak. Çok daha iyi olacak, geçen gün deneme amaçlı ön süspansiyonları gevşettim bastım ve arka süspansiyonları söktüm motor yerin dibine girdi Kafamda çok değişik planlar var Komple yeni ve özel bir kaporta yaptırıp Air süspansiyon taktıracağım. Bu sefer mat siyah değil Kaporta aksamı parlak siyah, görünen egzos süspansiyon, debriyaj kapağı, jantlar vs. metal kısımlar hep krom olacak. yine farlar 30.000 kelvin kristal mavi xenon olacak, sağına soluna fazladan ışıklandırma etiketler falan gibi APAÇİ işi şeyler kesinlikle olmayacak Sade temiz şık ve Türkiye'de tek bir Scooter olacak inşallah.
    sarph35 bunu beğendi.

Stunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çok var sığmıyor :)
    bu kadar emek niye çinliye
    Özgür151RS bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 151RS
    En sevdiğim scooter kasası bu kasa, parçaları ucuz

MANKU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia & YAMAHA
    Usta bu motordan bende de var. 2006 da sıfır aldım hala kullanıyorum. Satmaya çalıştım millet 500 600 lira veriyor, bende satmadim pazara felan giderken iyi oluyor. Bir kerede git gel 500km lik yol yapmıştım sikinti çıkmadı. 70 le gittim geldim yol bitmediydi valla.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eski motor güzel olmuş.Boya değişikliğini ruhsata nasıl işlettiniz ve ne kadaa mâl oldu yaabilir misiniz ?
    Yeni motorda gelişmeleri merakla bekliyorum.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bende de hurda bir 150'lik scooter var aynı tipte. 2 tane 3.50-10 jant lastik aldım reverse trike yapıcam. Yapsam nerede binicem trafik bağlar sorunu vardı ama şubat ortasında hafif ticari panelvan aracımız geliyo. Arkasına atar götürürüm çevre köylerin birine, orda binerim.

Motosikleti
    Mondial 151RS
    Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski motor güzel olmuş.Boya değişikliğini ruhsata nasıl işlettiniz ve ne kadaa mâl oldu yaabilir misiniz ?
    Yeni motorda gelişmeleri merakla bekliyorum.
    Mondiali aldığımda muayenesi yoktu eski sahibi muayeneyi yaparak bana teslim edecekti, eski rengi gri ama ben siyah yapacağım için muayene esnasında rengini siyaha çevirerek ruhsata işlettirdim,( muayene sırasında renk değişimi çok kolay ve masrafsız bir iş, spreyle motoru siyaha boyadım ve boyayı aldığım boyacıdan 30 liralık boya faturası aldım, plakayı falan yazıyor faturaya, o faturayla muayeneye gittiğinizde motosiklete bakıyorlar renk tespiti yapıp ruhsata işliyorlar ektra bir masrafı yok)
    Onurhan D bunu beğendi.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Özgür151RS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mondiali aldığımda muayenesi yoktu eski sahibi muayeneyi yaparak bana teslim edecekti, eski rengi gri ama ben siyah yapacağım için muayene esnasında rengini siyaha çevirerek ruhsata işlettirdim,( muayene sırasında renk değişimi çok kolay ve masrafsız bir iş, spreyle motoru siyaha boyadım ve boyayı aldığım boyacıdan 30 liralık boya faturası aldım, plakayı falan yazıyor faturaya, o faturayla muayeneye gittiğinizde motosiklete bakıyorlar renk tespiti yapıp ruhsata işliyorlar ektra bir masrafı yok)
    Tamam teşekkür ederim.
    Özgür151RS bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 151RS
    Ufak bir karışıklık oldu

Evet arkadaşlar, uzun bir aradan sonra tekrar aranızdayım malum hayat plan yapmaya gelmiyor.
    Motorumu biraz yavaşta olsa istediğim kıvama getirdim bu arada birde kaza geçirdim çok şükür iyiyiz.
    Yapım aşamasını ve mutlu sonu sizlerle paylaşacağım. Tam bitmedi ama aklımdaki projenin yüzde 90'ı bitti.

TEL FIRÇA İLE DETAYLI YAĞ KİR ARINDIRMA

SONRASINDA ÇIPLAK HALDE OTO YIKAMADA İLAÇLI YIKAMA

HAVA TEMİZLİĞİ

ŞASE ZIMPARA BOYA ( ÇOK ŞÜKÜR MOTORUMUZ SAĞLIKLI, BİR GRAM YAĞ AKITMA YOK )

SIRA GELDİ MONTAJA, ÖNCEDEN TAKTIĞIM BAZI PARÇALARDA VAR, ALDIĞIM ÇOĞU PARÇAYI RESİMLEDİM. ÇİN MOTOR OLDUĞU İÇİN ÇOK ACAYİP CİVATALAR KULLANMIŞLAR, BUNLARI BULMAK KOLAY OLMADI AMA SONUNDA MALTEPEDE BÜYÜK BİR CİVATACIDA BÜTÜN HEPSİNİ BULDUM VE MOTORUMDA BİR TANE ESKİ CİVATA SOMUN PUL KALMADI

YAPMIŞKEN STOP'UDA LED YAPALIM

EGZOZ BORUSUNU BEĞENMİYORDUM YENİ EGZOZ BORUSU ALIP GÜZELCENE KAYNATTIM, FABRİKA ÇIKIŞI GİBİ OLDU

VE BİTTİ SAYILIR.

PLAKAMIDA YENİ BASTIRDIM

Restorasyon işlemi 2 gün sürdü ve çok keyif aldım, 10 gün oldu sorunsuz kullanıyorum.
    iç dış komple kaporta seti, stop far sinyaller, gösterge paneli, akü, 700 TL civarı tuttu,
    egzoz elcikler aynalar civatalar amerikan parklar ön arka suspansiyonlar, balatalar, koltuk deri kaplama, ön arka varyatör ve kayış değişimi, yağı, bujisi bobini regulatörü elektrik tesisatının bir bölümü, kornası vs. aklıma gelmeyen şeylerde var, 600 TL civarı tuttu,
    Birde Michelin city grip ( 140,60,13 ) arka lastik aldım, 200 TL
    Verdiğim paraya ve zamana fazlasıyla değer. Çin malı scooterları çok seviyorum

Aslında şuan aklımda birde 250cc cross alıp Supermoto'ya çevirmek var ama biraz daha bekleyelim.

Eksik kalanlar; ön ve arkaya air süspansiyon sistemi, xenon far, açık hava filtresi ve 180cc silindir piston seti, Megachip CDI ( beyin )

Bunları da yaptıktan sonra resimleri ve videolarıyla geri dönücem, sağlıcakla kalın ;)
    gursus, bulut59, bpak ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Emeklerinize sağlık. Renk götüntü ve derli toplu olması itirabiyle de çok yakışıklı olmuş maşallah. Çin scooterlerın kötü ellere düşmesindenmidir nedir hep itici gelmiştir bana ama bakış açısı değiştirtecek cinsten olmuş. Allah kaza bela vermesin.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Oha kardeşim eline emeğine bütçene bereket çok iyi iş çıkarmışsın helal olsun

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    bende 151 rs 10bin km kullandım,yeri başkadır ilk motorum,sizde çok güzel geliştirmişsiniz motoru kazasız belasız kullanın.

Egee22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MG Prince
    Eliniz bukadar yatkınsa cg alsaydınız modifiyeye daha müsait keske sizin gibi birisi çok deli makine yapabilir gibi geliyor :D

montrello - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mondial firması motoru bu hale getirdiğizi görse sanırım size iş teklifi yapar 😂😂
    Emeğine sağlık motor muhteşem olmuş.

Hocam bu işlerde profesyonel misiniz? Emeginize sağlık

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler