Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ABS nin önemi

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar motosiklet alırken abs ye çok önem göstermeniz gerekiyor benim şahsi fikrim.Ben daha motosiklet sürmemiş birisiyim inş yakında oda olur ama uzun zamandır araba süren birisi olarak abs nin nasıl ve ne şekilde hayat kurtardığını gördüm ve yaşadım.Yokuş aşşa inerken önüme yaya fırladı aramızda 50 metre vardı ama bu 50 metre araba için hiçbirşey olduğundan dolayı yayanın kaçması için fırsa belirlemiyordu.Abs olmasa şu anda o yaya ölmüş veya sakat bende bunu yazmıyor olabilirdim.Motosiklet videolarına baktım ve abs nin ıslak zeminde nasıl mükemmel bir lütuf olduğunu gördüm.Sizde youtube dan bakınız ve demek istediğimin ne olduğunu görürsünüz.

bazı arkadaşlar gerçekten motosiklet konusunda iyiler ama benim düşüncem onlarda bu abs nin önemini biliyorlardır.ABS HAYAT KURTARIR ARKADAŞLAR.Motor veya Araba alırkan (arabalarda zaten abs var ama eski modellerde olmayabilir) buna çok dikkat edin sonra keşke olsaydı demeyinn.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motosikleti
    CBR 250R
    abs ne işe yaradı? önüne çıkan yayanın yanından manevra yapıp geçip gittin mi

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    ABS durus mesafesini kisaltmaz, bilakis uzatir ancak guvenli ve devrilmeden durmanizi gerekiyorsa manevra yapabilmenize olanak tanir.

3-5 ay once atlattigim bir durum buna guzel bir ornek :

Gunesli bir haftasonu, bayram tatili yollar bos, keyifle ciktim yola, Ankara TRT nin yakinlarinda yol bos sayilir hizim 70 civari sol seride gectim, sonra dikizden hizla yakladan bir araba farkettim o sirada onumde isiklar yesil yaniyordu, dikkatim arkadan gelen araca fazlaca takildi iste o birkac sn sola doneceklere kirmizi devam edeceklere yesil yanmaya devam etmis keza dikize bakarken ki saniyeler icinde yanimdan trafik aktigindan otomatik olarak onundeki trafiginde aktigini farzedivermisim, bunlar birkac saniye icinde gelisen olaylar sonra onumde 3 aracin donmek icin durdugunu farkettigimde hersey cok gecti..o an duran hedefe carpacagimi anladim ama artik yeterli mesafemde kalmamisti, Allah ne verdiyse limon portakal falan hak getire tam guc asildim amortisorler kapanacak vakti bulamadan tekerler kilitlendi ve ABS takir takir devreye girmeye basladi, motor F650GS bu arada.. yok duramadim, son anda araclar ile sol refuj arasinda yarim metre belki bir bosluk gordum ve sert kontra ile o araya daldim ne var ki aksilikler ust uste geliyordu, refujde cicek cim sulamasi yapilmis ve yerler islakti.. ABS cildirdi.. inanin en ondeki aracinda gecip yolun ortasina varmadan durabildim..eminim bekleyen arabadakiler yanindan hars diye gecen bana ne yapiyor bu manyak demislerdir... durdum motor one arkaya yaylandi beni atacak gibi oldu sonra normale dondu.. bozuntuya vermemek icin sanki amortisorleri deniyormusum gibi harekete devam ettim... velhasil profesyonel egitim ler almis biriyim ama abs olmasaydi o hizla yere yapisip duran aracin altina girecek, hadi yana kirmis olsam yerde kayacak en az 3 aracin yanini kendimle pert edecektim... o motor ip gibi disiplinini hic bozmadi..
    gokberk6426, akteni, mehmetenis ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Honda Cbr 125 R Repsol
    Arkadaş haklı normalde cbr 250r almayı düşünüyordum ama sırf abs var diye pulsar rs 200 almayı düşünüyorum artık. Ülkemizde abs gerçekten çok gerekli zira trafik kurallarından bilhaber yaşayan çok.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Tarık1995 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ........önüme yaya fırladı aramızda 50 metre vardı ama bu 50 metre araba için hiçbirşey.........

dostum modern otomobiller 100 km hızla giderken 35-40 metrede durabiliyorlar (ferrari den felan bahsetmiyorum megane,golf gibi arabalar)

eğer dediğin mesafe doğruysa önüne yaya çıkabilecek bir yolda sen 100 km den de hızlı gidiyorsun!!!

birilerine abs tavsiyesinde bulunmadan önce hız limitlerine uygun sürmediğini sorgulamalısın..

abs gereksiz olsa yıllarca uğraşıp geliştirilmezdi,önemsiz olsa dünyada standart olması konusunda çalışmalar yapılmazdı...
    OnurTr bunu beğendi.

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    İyi güzel çarpmamışsın ama abs mesafeyi gerçekten kısaltmıyor bizzat ölçtüm hatta absli araçta iyi frenledin ama sonra abs devreye girdi sanki abs girince freni bırakmış gibi oluyor.
    (Ben frene basarken direksoyana çarpmamak için geri doğru gererim kendimi tüm yük orta pedal olur. O aradan bahsediyorm.

evet hızlıydım hocam gereğinden fazla

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABS durus mesafesini kisaltmaz, bilakis uzatir ancak guvenli ve devrilmeden durmanizi gerekiyorsa manevra yapabilmenize olanak tanir.

Gunesli bir haftasonu, bayram tatili yollar bos, keyifle ciktim yola, Ankara TRT nin yakinlarinda yol bos sayilir hizim 70 civari sol seride gectim, sonra dikizden hizla yakladan bir araba farkettim o sirada onumde isiklar yesil yaniyordu, dikkatim arkadan gelen araca fazlaca takildi iste o birkac sn sola doneceklere kirmizi devam edeceklere yesil yanmaya devam etmis keza dikize bakarken ki saniyeler icinde yanimdan trafik aktigindan otomatik olarak onundeki trafiginde aktigini farzedivermisim, bunlar birkac saniye icinde gelisen olaylar sonra onumde 3 aracin donmek icin durdugunu farkettigimde hersey cok gecti..o an duran hedefe carpacagimi anladim ama artik yeterli mesafemde kalmamisti, Allah ne verdiyse limon portakal falan hak getire tam guc asildim amortisorler kapanacak vakti bulamadan tekerler kilitlendi ve ABS takir takir devreye girmeye basladi, motor F650GS bu arada.. yok duramadim, son anda araclar ile sol refuj arasinda yarim metre belki bir bosluk gordum ve sert kontra ile o araya daldim ne var ki aksilikler ust uste geliyordu, refujde cicek cim sulamasi yapilmis ve yerler islakti.. ABS cildirdi.. inanin en ondeki aracinda gecip yolun ortasina varmadan durabildim..eminim bekleyen arabadakiler yanindan hars diye gecen bana ne yapiyor bu manyak demislerdir... durdum motor one arkaya yaylandi beni atacak gibi oldu sonra normale dondu.. bozuntuya vermemek icin sanki amortisorleri deniyormusum gibi harekete devam ettim... velhasil profesyonel egitim ler almis biriyim ama abs olmasaydi o hizla yere yapisip duran aracin altina girecek, hadi yana kirmis olsam yerde kayacak en az 3 aracin yanini kendimle pert edecektim... o motor ip gibi disiplinini hic bozmadi..
    70km hızla böyle bir heyecan yaşadıysan aldığın eğitimi sorgularım abi kusura bakma Ya da dikkatin yolda değildi ondan sorun çıktı. Ben 70km hızla giderken bisiklet sürermiş gibi hissediyorum.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    70 km hizi sakin kucumsemeyin, carpisma testleri 60 km/saat ile yapiliyor.. kuru ve iyi bir asfaltta en iyi sartlarda durus mesafesi en az 35 metre ve uzeridir.. evet bir anlik dikkat dagilmasi, Allah kimsenin basina vermesin.

Motosikleti
    KTM Duke 390
    ABS'nin taşıtlarda önemi büyük ama manuel sürmeyi de unutturduğu da bilinmeli.

gokberk6426 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390 (2017)
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    70km hızla böyle bir heyecan yaşadıysan aldığın eğitimi sorgularım abi kusura bakma Ya da dikkatin yolda değildi ondan sorun çıktı. Ben 70km hızla giderken bisiklet sürermiş gibi hissediyorum.
    valla bugun rahmi barutcunun seminirerine katildim 80 ve 50 ye giderken ayni anda frenlenin farkini gostermisti 80 le giden 70 e inebilirken 50 ile gidem duruyordu 70 le giderken saniyede 21 metre ilerliyorsun 50 ile 15 bence kucumsencek bi hiz degil

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ABS ABS al sana ABS. Ya çalışmazsa??? Hayatınızı elektronik sistemlere emanet etmeyin

Cavalry bunu beğendi.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hocam ABS durma mesafesini kısaltır, şu an vaktim yok. Daha sonra lütfen paslaşalım. Bildiğiniz kaynak vs varsa bana yollarsanız okurum, yollamazsanız da hatırlatın neden ABS'nin durma mesafesini kısaltacağını anlatayım.

Buna ek olarak; Dünya çapında eğitim veren bir Türk eğitmenimiz de ABS öneriyor ve ABS'li motosiklet kullanıyor.

schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    Alıntı Reşit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABS ABS al sana ABS. Ya çalışmazsa??? Hayatınızı elektronik sistemlere emanet etmeyin

Haha ABS'yi kötüleyeyim derken övmüşsün farkında değilsin. NC'nin dünyada ABS'siz satıldığı yerler de var. Yorumları çevirip okursan motorun ABS'siz olduğunu, insanların ABS'nin ne kadar önemli birşey olduğundan bahsettiğini ve düşen arkadaşın da bir daha ABS'siz motora binmem dediğini göreceksin..
    Macabeyi ve mehmetenis bunu beğendiler.

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Abs konuları artıyor.Hadi hayırlısı inşallah

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    abs ayda yılda bir işe yarar o da büyük ihtimalle hayat kurtarır, imkanın varsa ABS tercih et

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Beyler ABS konularının zamanlamasına dikkat çekiyorum. ABS konularının zamanlaması manidar!!!!

ABS Lobisinin işi bunlar, tüm dünyada "ABS iyidir" veya "Fakirler ve zavallılar dışında herkes ABS kullanmalı" algısı yaratmaya uğraşıyorlar.

Bu oyuna gelmeyin, aldanmayın ABS Lobisine. Bunlar Faiz lobisinin farklı bir kolu, dış mihrakların oyunu.

Zinhar sakın ABS almayın aldırmayın (gavur icadı bikere, al sana almamak için bir sebep daha)

Kesin bilgidir, hemen yayalım...
    heia2654 bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zinhar sakın ABS almayın aldırmayın (gavur icadı bikere, al sana almamak için bir sebep daha)

Kesin bilgidir, hemen yayalım...

zaten motosiklet şeytan icadı aha birde gavur icadı ABS lisine binerseniz mazallah yoldan çıkarsınız

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)