Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorla Nasil Düşülür...

Motovento
    REKLAM ALANI
    sethi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki en500
    Sene 88 ve küçüğüm. Annemlerin hayır ısrarına karşın judoya başlıyorum...
    İlk gün hoca beni karşısına alıyor ve judonun ilk dersi diyor.
    Birden ne olduğunu anlamadan yerde buluyorum kendimi. Kalkmam için elini uzatıyor ama daha sert düşüyorum o gün sayabildiğim 84 düşüşüm var. Ve suratıma yüksekten bakıp; ilk kural düşmeyi öğrenmelisin diyor.
    Ve tabiki bu benim judodaki son günüm oluyor....
    Motorla giderken nasıl ve ne şartlarda düşülüyor merak ediyorum. Yani yer ıslakken falan çok korkuyorum ama henüz hiç düşmedim şükür...
    Acaba düşenler anlatabilirmi. yani ön teker mi kayıyor yatarken mi düşüyor. Nasıl oluyor ???

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    Motordan ne zaman düşülür

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER...
    1 - Yan çatalı açık zannedip inerseniz, düşersiniz.
    2 - Duruş anında bir çukura denk gelirseniz, düşersiniz.
    3 - Durduğunuz yerde kayganlık varsa, düşersiniz.
    4 - Sıcak asfalt, ıslak toprak veya gevşek zeminde, yan çatalın altına sert bir cisim koymazsanız, motosikleti düşürürsünüz.
    5 - Kick Starter motorlarda, motoru viteste unutursanız, marşlama anında düşersiniz.
    6 - Kum veya kaygan zeminde, yüksek devirde dönüş yaparsanız, düşersiniz.
    7 - Blok ön fren yaparsanız, düşersiniz.
    8 - Dönüşlerde yoldan çıkıp çimen veya gevşek zemine ön tekeri denk getirirseniz, düşersiniz.
    9 - Motosiklet tecrübesi olmayan heyecanlı bir yolcuyu arkanıza alırsanız, düşersiniz.
    10- Trafik ışıklarında geçiş anında vitesi boşta unutup ayakları pedala koyarak kalkış yaparsanız, düşersiniz.
    11- Dönüşlerde motosikleti ağırlık merkezinden kaçırırsanız, düşersiniz.
    12- Serin havalarda eldivensiz uzun kullanımda, elin hassasiyetini kaybetmesi sonucu düşersiniz.
    13- Araçların asfalta döktüğü yağlara denk gelirseniz, düşersiniz.
    14- Yazın yol kenarındaki tozların, kışın tuzlanmış yolların, rüzgarın etkisiyle asfaltın üzerine yaydığı toz ve kum tanecikleri kaygan zemin yaratır ve bu zeminlerde düşersiniz.
    15- Motordan inerken çalışır vaziyette viteste unutursanız, düşersiniz.
    16- Botunuzun bağcıklarına dikkat edin. En iyisi bağcıksız bot giymektir.
    17- Duruş anında bağcıklarınız pedala takılırsa, düşersiniz.
    18- Ekstra emniyet için taktığınız disk kilidini takılı unutup, hareket ederseniz, düşersiniz.
    19- Gidon klilidi boyunda olan motosikletlerde, gidonu kilitli unutup hareket ederseniz, düşersiniz.
    20- Duruş anında pantolonunuzun paçası pedal ve çubuklara takılırsa, düşersiniz.
    21- Köşeli dönüşlerde limitlerdeyken, yandaki aracı geçmek için biraz daha gaz verirseniz, düşersiniz.
    22- Sürüş esnasında selenin arkasına kayıp, motosikletin yanlarına veya yerdeki bir cisme bakarsanız, düşersiniz.
    23- Motordan inerken sürücünün veya arka yolcunun ayağının motosiklet çantalarına takılması halinde, düşersiniz.
    24- Durma noktasına geç frenaj yaptığınız takdirde, düşersiniz.
    25- Kabak lastik ve yağış bir arada olursa, düşersiniz.
    26- Yokuştaki virajın görünmeyen bölümünde, kum, çakıl gibi sürprizler varsa düşersiniz.
    27- Uzun cisim taşıyan tedbir alınmamış aracı takip ederseniz, dokunup düşersiniz.
    28- Tek teker yapmaya özenirseniz, düşersiniz.
    29- Oto parklarda motosikletinizi otomobillerin arkasına yakın park ederseniz, motosikletinize çarpıp, düşürebilirler.
    30- Sağ virajlarda sert arka frenle spin atarsanız, karşıdan gelen araçla çarpışırsınız.
    31- Çimen üzerine cadde lastiği ile gitmek, buzlu zeminde gitmekle aynıdır, düşersiniz.
    32- Islak asfaltta çamurlu lastikle gitmek, buzlu zeminde gitmekle aynıdır, düşersiniz.
    33- Yüksek seleli motosikletlerle yokuş aşağı inerken ayağınızı yere koyma anında boşlukta kalırsa, düşersiniz.
    34- Uzun yolda sık sık dinlenin. Çok uzun sürüşlerde durma esnasında denge unsuru zayıflar, düşersiniz.
    35- Grup seyahatleri disipline edilmezse, karambol olur. Sağdan geçiş yaparsanız çarpışırsınız.
    36- Yeni başlayan yağış asfaltı buzlu zemin gibi yapar, düşersiniz.
    37- Her zaman kullandığınız, bildiğiniz yolda sizi kum, çakıl yağ gibi sürprizler bekleyebilir. Güvenmeyin, düşersiniz.
    38- Limit giderken viraj içinde vites düşürür veya fren yaparsanız, düşersiniz.
    39- Kask yada korumalı giysileriniz sadece bir kere lazımdır. Düşerseniz hem hasarı hem de haklı olduğumu görürsünüz.
    40- Yeni lastiklerin yola alışma kilometresi vardır. En az 100 km. dikkatli sürün. Aksi halde kayıp düşersiniz.
    41- Sele yüksekliği bacak boyunuzu aşıyorsa, özellikle duruşlarda düşersiniz.
    42- Arka yolcuyu ikaz etmeden hareket etmeyin. Ani kalkışta arka yolcuyu düşürebilirsiniz.
    43- Yanında yürüyerek motorunuzu garaja sokarken, ağırlık merkezini kaçırmayın, motosikletinizi düşürürsünüz.
    44- Daha önce tecrübesi olmayan birine motosikletinizle deneme sürüşü yaptırmayınız, Düşerler. Ayrıca motosiklet düşürenindir.
    45- Yoldaki cisimlere dikkat ediniz. Erimiş çikolata, meyva kabuğu gibi şeyler sizi düşürebillir.
    46- Motorunuzun bakımı esnasında, arka tekerleğin yağlanması hareken halinde iken sizi düşürebilir.
    47- 120 mil hızla bir otobüsün arkasına yaklaştığınızda türbülasyona girersiniz, akşam haberlerine konu olursunuz.
    48- Devamlı limit giderseniz, sonunda düşersiniz.
    49- Açık ve rüzgarlı alanda, motosiklet örtünüz yelken gibidir, motorunuz devrilebilir.
    50- Yeni motosikletinize alışmadan arka yolcu alırsanız, beraber düşebilirsiniz.
    51- Sert kumaşlı dar pantolon giyerseniz, ayağınızı atarken motora çarpıp beraber düşebilirsiniz.
    52- Hareket ettikten sonra, kaskınızın kilidini veya giysinizin düğmelerini kapatmaya kalkarsanız düşebilirsiniz.
    53- Kısa mesafeyi, iki ayak solda seleye yan oturup sürerseniz, düşebilirsiniz.
    54- Alkollü motosiklete binerseniz, sonunda düşersiniz.
    55- Hareket halinde gözlük, eldiven takmak gibi çabalarda bulunursanız, düşersiniz.
    56- Gösterge paneline devamlı bakarsanız, önden bihaber olur, kaza yaparsınız.
    57- Çamlık alandan geçerken, yola serpilen çam yaprakları buz gibi kaygandır. Dikkat ediniz, düşebilirsiniz.
    58- Dar alanda Motoru yatırarak dönerseniz, düşersiniz.
    59- Motosikletinizi rampa ile bir yere çıkarırken, yardım aldığınız kişiye ön bilgi vermezseniz, rampa ortasında motoru düşürebilirsiniz.
    60- Uzun yolda kaska veya ceketin içine arı girdiğinde debelinirseniz, düşebilirsiniz.
    61- Arka yolcuya hareket halinde gidonu emanet ederseniz, düşersiniz.
    62- Uzun yolda mola vermeden giderseniz, uyuklama halinde yoldan çıkablilirsiniz.
    63- Kaza geçirmiş bir motosiklete onarım yapmadan binerseniz, düşersiniz.

Alıntıdır.

fly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Valla ilk 10 sene nasıl düştüğümü hiç anlayamadım. Ama sonraları alkolden kaynaklandığını farkettim.

Motosikleti
    kawasaki en500
    bek ben neden düşmediğimi şimdi anladım galiba motora bineceksem içmiyorum...

@hmedim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 125 REPSOL İDİ ŞİMDİLİK NİSSAN PRİMERA
    abi düşmeyen motorcu yoktur... henüz düşmemiş motorcu vardır bunu aklından çıkarma ona göre önlemlerini korumalarını eksik etme
    [B]13 KA 833[/B] [COLOR="Red"] motorsiklete kimi hastalık der kimi hayat tarzı kimi tutku .... benim yaşama sebeplerimden biri çünkü ben o rüzgara hastayım...:)[/COLOR]

Motosikleti
    kawasaki en500
    valla onun bilincindeyim ahmedim bende o yüzden bunu sordum...

ghostrideremir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abicim benim motor yok ama bisikletten çok düstüm oda genelde ön tekerim kayarak düstüm,
    bazen ustaoglu4840 ın motorunu kullanıyorum ondanda hiç düşmedim,abi ben derimki bütün önlemlerini almadan motor kullanma sonra keşke kask taksaydım,korumalıklarımı alsaydım vs diyecek zamanın olmayabilir
    [COLOR="Red"]MOTORCU OLMAK SADECE HIZ YAPMAK DEĞİLDİR-[/COLOR][COLOR="Blue"]ÖNÜNDEKİ ARACINDA NE YAPACAĞINIDA BİLMEKTİR[/COLOR]

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    necdet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbr1100xx süperblackbird
    benim gibi yaş yolda gaz verirsen düşmeye en yakın aday sensin
    neyse ben o gün kurtarabildim şansa artık gözüm hep yolun durumunda yaşmı
    mıcırlımı kumlumu vs.vs inşalah yardımcı olabildim sana

araltı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorcuları ikiye ayırırlar !

Düşenler ve düşecekler

ben bayaaa düştüm 3 defa sağlam düştüm hiç birinden bi b.k anlamadım herşey birden bire oluyo...

Ama bir keresinde hemde ilkinde duramayacağımı anlayınca motoru yatırdım ama yinede öndeki megane çarptım ama yavaş oldu hiçbir yerime bişey olmadı sadece biraz ağrılar ALLAH BETERİNDEN KORUSUN !!!

Ama şunu söyliyim düşütükten sonra ilk yaptığım şey bir an önce ayağa kalmak panik halde

Panikle

transelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda transalp / SH300i /cb125e

çok iyiydi:)

Alıntı fly adlı üyeden alıntı
    Valla ilk 10 sene nasıl düştüğümü hiç anlayamadım. Ama sonraları alkolden kaynaklandığını farkettim.

çok iyiydi

maddeler arasında haliyle sayılmıyordu
    aman derim kardeşim alkol kötü bir artçıdır.....

serkankiyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6
    mostwanted_57 cevabı çok iyi vermiş...
    [FONT="Georgia"][FONT="Verdana"][B][COLOR="Blue"][SIZE="2"]Biliyorsan konuş,ibret alsınlar.Bilmiyorsan sus, adam sansınlar..[FONT="Georgia"][/FONT][/SIZE][/COLOR][/B][/FONT][/FONT]

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Valla çok ani oluyor. Düştüğünde bir gürültü kıyamet bi bakıyorsun (tabi şuurun açıksa) ortalık 56'ya gitmiş.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    Alıntı serkankiyak adlı üyeden alıntı
    mostwanted_57 cevabı çok iyi vermiş...

Hocam 3 - 5 olsa tamamda 63 olasılık bitiriyo işi.. Giderkende düşüyon dururkende.. Düşmekten korkmamalı.. Koruyucu elbise ve aksesuarlarını eksik etme , hızınıda abartma gerisini Allah'a bırak...

kucukprens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Eli kulaginda!
    Hızla akan bir trafigin ortasinda dusulmez. Dusulecekse efendi gibi yolun sagina cekip orada dusulur

Ornek vermek gerekirse:

e-5 te motorla gitmektesinizdir. aynaya bir bakarsinzi ki 3 tane cilgin genc yarismakta ve tüm seritleri doldurarak arkanizdan gelmektedir. Bir kazaya kurban gitmemek icin saga kayarsiniz. Tam o sirada onunuzde hizla gitmekte olan dolmuş aniden yolcu indirme sevdasiyla fren yapar. Gözleriniz büyür. Dolmuşa arkadan kafa atmamak için frenlere asılırsınız. Caresiz on frene de birazcık fazla dokunursunuz. O sirada motor altınızda hop hop hoplar ve o 1 saniyelik süre size bir ömür gibi gelir. Kendinizi yerde bulursunuz. Ama düserken aklınızdan "Ahanda b..ku yedik. Ulen simdi bu arkadan gelen denyolar beni ezecekler, ulen en kotu ihtimalle dolmusun altina girdim kesin. Evdekiler cok uzulecek öldügüme" gibi binlerce sey gecer...
    Dann yerdesinizdir! Bir taraflariniz sizlar. ustunuzden arac falan gecmemistir neyse ki. Dolmusun arka camurluguna cok yakinsinzidir ama neyse dokunmamissinizdir. Motorunuzdan üstünüze motor yagi akar. Bir helal süt emmis insan sizi tutup kaldirir. Motorun kontagini kapatir yolun disina dogru kaldirima falan cikarsiniz. Kendinize gelmek icin bir sigara yakarsiniz eger akan sıvı benzin degilse. Titremeniz gectikten sonra bildiginiz butun dualari okuyup motora tekar atlarsiniz. Kirilan ve yamulan aynanızı duzeltip yola koyulursunuz....

Bilmem yeterli bir ornek oldu mu))
    1 MAY

Walla düşmek tamamda bir de kalmak mühim tabi, eğer düştüğünde aniden kalkmaya çalışırsan o anki düşme adrenalininden acı hissetmezsin sonra bir bakmışsın kırık bir kemik deriyi yırtmış pantolonu zorluyor allah göstermesin. Öncelikle ayağa kalkabileceğinizden emin olun, ellerinizle vücudunuzu sağlamca bir yoklayın kırık-çıkıklara karşı, ondan sonra ayağa kalkın ya da ambulans bekleyin yattığınız yerde derim.

İskenderunluKILIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İskenderun/HATAY ama Şimdilik AĞVA/İstanbul
    Motosikleti
    Yok Yok İşte Beah ama Olacak merak etmeyin
    Kafası üstü
    [B] ยภยtยlคภlคг ยภยtคภlคгı ครlค ยภยt๓คzlคг ¤ۣۜ __ к ı ℓ ı ç __ [/B]

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Bir varsin bir yoksun hesabi hic bir sey anlamasin birden kendini sert asfaltin ustunde ucarken gorursun sonrada insanlarin senin basinda toplandigini.Sanli isen eve saglam gidersin
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler