Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağmur sonrası asfaltın temizlenmesi ve yol tutuşundaki inanılmaz artış

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-07
    Arkadaşlar farkettiğim bi şeyi sizlerle paylaşmak istedim, malum yaz sonundayız ve bizim memlekete aylardır yağmur yağmamıştı asfaltın yüzeyinde artık böyle tozlu bir kir tabakası vardı. Sadece asfaltta kullanmama rağmen lastiklerim toprakta gitmiş gibi tozlanıyordu. Artık inazumanın irc lastiklerinden tiksiniyordum. Derken yağmur yağdı şöyle 1 saat kadar gürül gürül yağdı hemen aklıma bu temizlenmiş asfalttı denemek geldi 1 saat kadar sonra yerler kuruyunca atladım motorun üstüne. Ve daha önce asfalt kirli iken frenlemeyi beğenmediğim nereler varsa denedim gerçekten bu kadarınıda beklemiyordum bana göre 3 kat daha iyi tutuyordu lastikler.

Özetle arkadaşlar bu yaz kirliliği asfaltta iken daha dikkatli olmalısınız ve ilk yağmurlardan sonra bu deneyimi yaşamalısınız.

Arkadaşlar irc lastikleri pirelli yada michelin ile değiştirmek istiyorum sonrada aklıma şu geldi lütfen deneyim li birileri cevaplasın en kral lastiği alsak bu bahsettiğim aslfatın yüzeyi kirli ve tozlu iken kalitesinin farkını hissettirir mi ? Bana kalite lastikte böyle bir ortamda fark yaratamaz gibi geliyor lastiğin yüzeyi kirli asfalt kirli ise lastik ne yapsın ! peki ya sizce ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    En tehlikeli olan ilk yağmur yağdığı asfaltın yeni yeni ıslanmaya başladığı zamanlar. Bu durumda çok dikkatli olmak gerekiyor. Asfalt üzerindeki toz kir vs çamur durumuna geçip daha kaygan bir hal alıyor. Fakat yağmur yağmaya devam edip asfaltın yüzeyini yıkayınca çamur tabakası temizleniyor ve lastiklerin tutunması için temiz bir yüzey ortaya çıkmış oluyor. En kötü lastik bile bu yüzeye iyi tutunur. Çünkü temiz lastikle birlikte temiz bir asfalt var.

Asfalt temiz ise ve lastikleriniz de iyi ise korkmayın

Motosikleti
    MT-07
    Peki iyi yumuşak bir lastik bu bahsettiğim kirli asfalt yüzeyinde fark yaratabilir mi ?

BAIIHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB1000R
    Yine de İstanbul'daki asfalta hiçbir şekilde çok güvenmemek lazım. Rengi açık ve dokusunu zamanla kaybetmiş asfalt yağmurda çok tehlikeli. Geçenlerde "yağmur iyice yağdı yol temizlenmiştir yavaş yavaş giderim" diye çıktığım yolda saçlarım beyazladı.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Alıntı Mirkuza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki iyi yumuşak bir lastik bu bahsettiğim kirli asfalt yüzeyinde fark yaratabilir mi ?
    Yaratmaz.

Dl 650 min lastikleri Metzeller tourance exp idi. Güzel lastikti.

Fakat birgün tam yolda yağmur bastırdı. Yol bildiğiniz buz pistine döndü.
    Resmen ışıklarda motor kalkmadı. 3 kere debriyajı sıkıp anca kalkırdım. Debriyajı salarken milim gaza dokun patinaja düşüyor, sağa sola gidiyordu.

Ama 10 dk sonra asfalt temizlenince okadar güzel tutuyorduki, kurudan farkı kalmıyordu.

Şuan Xmax 250 kullanıyorum. Lastikleri michelin city grip. Geçen çimleri ıslatacağız diye yolu ıslatmışlar. Çok hafif virajda özellikle çook yavaş girmeme rağmen motosiklet resmen dans etti.

Açıkçası 2 lastiğinde kaliteli olmasına rağmen ilk suyu gördüğü an buz pistinden farkı kalmıyor.
    Mirkuza bunu beğendi.
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

Motosikleti
    MT-07
    İşte beklediğim bir yorum "beko12345" . Tabi kaliteli lastik kullanmanın önemi tartışılmaz ama lastik ile yol arasında bu toz ve kir katmanı varken lastik kalitesinin çokta önemi kalmıyor ve çok dikkatli kullanmak gerekiyor.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Alıntı Mirkuza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte beklediğim bir yorum "beko12345" . Tabi kaliteli lastik kullanmanın önemi tartışılmaz ama lastik ile yol arasında bu toz ve kir katmanı varken lastik kalitesinin çokta önemi kalmıyor ve çok dikkatli kullanmak gerekiyor.
    Aynen öyle. Mümkünse çekin kenara 10 dk bekleyin yol çamurunu atsın.

Yanlız beklemiş dahi olsanız lastiğinizdede toz vardır dolayısıyla çamur olacaktır onlarda tam olarak gidene kadar yinede dikkatli sürmekte fayda var.
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)