Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet ile tanışmam

Motovento
    REKLAM ALANI
    Barutas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok.
    Evet, burada bahsettiğim gibi sadece 2 senedir motosiklet ile tanışıyorum. Bu geçtiğimiz 2 senenin ilk 1 senesi vitessiz bildiğim scooter tipi motosikletler ile geçti ve son 1 sene içerisinde, çok fazla tecrübe edinmemekle beraber, bir elin beş parmağını geçmeyecek sayıda birbirinden farklı vitesli motosikletler sürdüm. Evet sürdüm ama nasıl? Öyle kilometrelerce yol değil, hevesim geçsin diye kimisini caddenin başına kadar sürüp geldim, kimisini çarşıya gidip işimi halledip dönmek için. Yani inanın daha dördüncü vitesi bile görmedim emin olun. Evet motosikleti çok geç tanıyan biriyim ama en azından kullanabiliyorum :-)

Git gide iyice motosikleti hayatıma almaya başladım. Ne bileyim, trafikte böyle yanımda duranlara bakıyorum kıyafetler giyilmiş, kasklar takılmış. Bazen denk geliyorum, 7-8 motosiklet bir araya gelmiş tam takım geziyorlar. Hani, inanın özeniyorum. Dedim ki kendi kendime artık ben de böyle olmak istiyorum.

Şu an hangi motosikleti alacağım konusunda bir karar verebilmiş değilim çünkü tarzımı belirleyemiyorum. Racing, Naked, Enduro veya Scooter. Hepsi birbirinden güzel tarzlara ait motosikletler. Tarzımı belirleyebilmek adına kendime şöyle bir soru soruyorum. Bu motosikleti ne amaçla kullanacağım? Önceliğim günlük ulaşım ihtiyacım olacak elbette. Ama istiyorum ki motora binmeden önce dakikalarca hazırlanayım, kaskımı eldivenimi kıyafetlerimi giyeyim. Bir yandan da istiyorum ki organizasyonlara katılayım, çantalarımı doldurup gruplar halinde şehirler arası turlar ile gezebilmek istiyorum. Henüz bir tarz edinmiş değilim lakin yorumlarınız üzere illa ki içimdeki motosiklet sevdasını daha da açığa süreceğim.

Peki şimdi ne mi yapıyorum? Google, YouTube ve Motosiklet Net üçlüsünü kullanarak temel motosiklet eğitimleri, sürüş teknikleri, tamir ve bakımı, başlangıç aşamaları, ekipmanlar, ekipmanların önemi ve iyi ekipman seçimi gibi konuları birbirinden farklı kişilerin bakış açıları ile izlemeye özen gösteriyorum. Şehrimde ileri ve güvenli sürüş teknikleri konusunda eğitim alabileceğim kurumları araştırıyorum. Sürüş esnasında veya kaza esnasında öngörümü güçlendirmeye çalışıyorum mesela bu aralar ve bunları henüz bir motosikletim olmadan yapıyorum ;-)

Şunu belirtmek isterim, egzoz, ses ve hız meraklısı değilim. Çevremdekilere hava da atmak istemiyorum. Sadece kendim haz almak istiyorum.

Öyle; 600'lük bir motor iyidir başlamaya kardeşim, başlamışken böyle olsun, sesi var nasıl olsa, epey dikkat çekerim, havam olur, kıvamında birisi değilim. Canımı sokakta bulmadım. Buna istinaden, Kesinlikle ama kesinlikle 125-150 cc motor ile başlangıç yapmam gerektiğini, sağlıklı bir bilgi edinme ve öğrenim aşaması için en az 10-15.000 km yol yapmam gerektiğini ve ilk dönemlerde hakimiyet kazanana kadar artçımın olmaması gerektiğini öğrendim.

Vitesli motosiklet kullanımını bildiğimi söylemiştim evet ama teknik olarak bir çok şey bilmediğimi farkettim. YouTube'da ki kanallar aracılığıyla başta motosiklet kullanımı olmak üzere, bakımı, teknik detayları ve benzeri açıklarımı kapatabileceğime inanıyorum. Siz değerli büyüklerim ve kardeşlerimin de tavsiye, öneri ve eleştirileri ile kendimi geliştirebileceğime inanıyorum.

Sohbet bölümü olduğu için içimi dökmek istedim. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.
    MotoGlock ve hakikiteker bunu beğendiler.
    Uçurumları sevenin, kanatları olmalı...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MotoGlock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF-R25 2015'
    Zehir kana bulaşmış artık

Bence tarzınızı belirleyin ilk önce,
    Naked da duke mt125 falan olabilir
    Ss makyajlı commuter olarak cbr 125 var, commuter ybr cbf tvsapache var,
    forumun çoğu bunları önerecektir

Motosikleti
    Henüz yok.
    Alıntı MotoGlock adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zehir kana bulaşmış artık

Bence tarzınızı belirleyin ilk önce,
    Naked da duke mt125 falan olabilir
    Ss makyajlı commuter olarak cbr 125 var, commuter ybr cbf tvsapache var,
    forumun çoğu bunları önerecektir
    Aslında gönlümden geçen Naked. Çünkü SS motorlardan biraz çekiniyorum açıkçası çünkü direksiyon tecrübem SS motorlara göre çok zayıf. Evet Duke'ün motosikleti hoşuma gitmekte ama son birkaç gündür Yamaha MT 125'e kanım ısınıyor.
    Uçurumları sevenin, kanatları olmalı...

MotoGlock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF-R25 2015'
    Alıntı Barutas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında gönlümden geçen Naked. Çünkü SS motorlardan biraz çekiniyorum açıkçası çünkü direksiyon tecrübem SS motorlara göre çok zayıf. Evet Duke'ün motosikleti hoşuma gitmekte ama son birkaç gündür Yamaha MT 125'e kanım ısınıyor.
    Konuyu okurken yazılarınızdan ve fotoğrafınızdan size direk mt125i yakıştırmıştım neden bilmiyorum )
    Kontrol edebildiğin güç güldürür, edemediğin öldürür.

Peder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR Daytona (Siyah)
    böyle mantıklı güzel içerikli yeni nesili bilgilendirici başlıklar gerek, tebrikler

Sepya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı Barutas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yetişkin adam başka oluyor. Apaçi kardeşlerimiz olsa şuan hayabusayka tekteker yaparım egosunda olurlardı adam kendi sınırlarını biliyo,gayet doğru düşünmüşsün. Kawasakinin nakedları fenadır hani bakmalısın.

Motosikleti
    Henüz yok.
    Alıntı Peder adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle mantıklı güzel içerikli yeni nesili bilgilendirici başlıklar gerek, tebrikler
    Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Yorumunuzdan ötürü tebessüm ettim

Alıntı Sepya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yetişkin adam başka oluyor. Apaçi kardeşlerimiz olsa şuan hayabusayka tekteker yaparım egosunda olurlardı adam kendi sınırlarını biliyo,gayet doğru düşünmüşsün. Kawasakinin nakedları fenadır hani bakmalısın.
    Doğruya doğru şimdi Sepya. Birilerine özenip tek teker yapma veya lastik yakma yaşım çoktan geçti. Motosiklet ile ona buna hava atacak biri de değilim. Dedim ya, ne yaparsam yapayım sadece kendim haz alsam bana yeter.

Mesela şu anda motosikletim olmadığı halde, nereleri turlamak istediğimi not alıyorum. Motosiklet üzerinde her yapacağım kilometreyi not almak veya kameraya kaydetmek istiyorum. Bir pazar sabahı erkenden uyanıp motosikletimi temizlemeye başlıyorum. Bunların hayali bile harika.
    Sepya bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler