Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motorun rutin giderleri nelerdir

Motovento
    REKLAM ALANI

Ogrenciyken motor sahibi olmayi dusundugum icin benim icin onemli bi durum bu vergisi ne kadar olur kac yilda yada kac km de bir bazi yerlerinin muhakkak degisimi lazim yada uzun omur icin neler yapiliyor tecrubeli abilerimizin kardeslerimizin bilgilendirmesini bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial 100 UGK
    Giderlerin hangi marka motorsiklet alacağına bağlıdır.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rutin gideri benzin
    atreyu, motorcu48 ve Shrieker bunu beğendiler.

atreyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 Ktm EXC 250
    Genelleme yapmak gerekirse başta shooter1'in de dediği gibi benzin, yağ değişimi, yılda ortalama 3 ve ya genel bakım ve bunlara ek olarak senelik trafik sigortası, vize gibi işlemler söz konusu ama bu durumlar için meblağ motorun marka, model ve silindir hacmiyle alakalı konular. Spesifik bilgi olmadan fatura çıkarmak, genellemek bile mümkün değil

Bunu ogrenmemde guzel hocam suanda yamaha r 25 dusunuyorum yada bu capta bir motor olacak otomobiller gibi senelik vergileri veya muayeneleri yok mu

Tesekkur ederim.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    arkadaş hem öğrenciyim diyorsun hemde r25 ve benzerlerini düşünüyorsun .bizde yazdıklarından okuduğumuz kadarıyla ekonomik sıkıntı olduğu için sineğin yağsını hesaplıyorsunda bilgilendirelim dicektim ancak adama sorarlar koskoca üniversiteye giden biri acaba google a motorlu taşıtla vergisi yazıp hesaplayamz mı? hadi vizesini sigortasını bilemezsin anlarımda önce ekipmanlar bana ne kadara patlar dede üniversitede okur parlak bir gencimiz diyelim
    atreyu, manofsteel ve ahmetunuver bunu beğendiler.

Motosikleti
    '12 Ktm EXC 250
    Aslında bunların hepsini söylendiği üzere google.com'dan bulur, öğrenebilirsin. Yine üşenmeyip bildiğim kadarını ve tecrübelerimi yazacağım.
    Öncelikle masraflarla kendi kendine baş edeceksen, en büyük sıkıntın ekipmanlar olacaktır. Ama unutmamak lazım ki ne kadar kaliteli ekipman alırsan o kadar daha güvenli sürüş yapar ve uzun süre kullanırsın. Bu yüzden dandik, idareten olsun da gibi mantıktan uzak durmak gerekiyor. Onun dışında r25 gibi spor tarzda motorlarda kaliteli lastik şart ikinci büyük masrafın bu olacaktır tahminimce. Bunlar dışında diğer büyük masrafın olur da(ki umarım olmaz) küçük ve ya büyük çapta kazalarında yenileme masrafları olacaktır.Gelelim vergi konusuna; her yıl motorun silindir hacmi ve yaşı doğrultusunda öngörülen vergi bedelini ödemen gerekiyor. Bende öğrenciyim dolayısıysa ben bu vergiyi genelde geçiktirip toplu olarak ödüyorum.(tabi bu iyi bir şey olduğu için söylemiyorum, nakit olarak elim rahat olduğunda ödüyorum anlamında)
    Bunlar dışında 2 sene de bir vizeye sokman gerekiyor. Şu anki vergi miktarı 1-3 yaş arası 100-250cc motorlar için 112,00 TL olarak belirlenmiş. Bunu 6 ay aralıkta 2 taksit olarak ödüyoruz. Bir de en karışık mevzu olan her sene yenilenen ''Zorunlu trafik sigortası'' var bunun için fiyat vermek zor. İlden ile fiyatlar değişiklik gösteriyor. Ortalama olarak 100-350 tl arası bir fiyatta oluyor.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rutin gideri benzin
    En büyük gider kalemi açık arayla bu. Nispeten az kilometre yapmama rağmen motorun iki katı kadar benzin parası harcamışım ~5 senede. Çok kilometre yapanlara zengin gözüyle bakıyorum resmen. Halimiz budur...
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Merhaba.
    Üniversite öğrencisiyim ve 2 ay önce PCX aldım. Çalışarak biriktirdiğim paralarla ve birazda borçlanarak aileden tamamen bağımsız bir şekilde aldım. Almadan önce sorunlu mu, yıllık sigorta masrafı ne kadar vs vs diye araştırdım.
    Benim bütçem ekipman dahil 8.500 tl civarlarındaydı. Belki 9 bine çıkardım. PCX bana 7750 TL 'ye maloldu. Alırken ekipman aldım yanında yani toplam 8.500 e yakın bir para çıktı cebimden. Çok şükür borcuda bitti ama bazen aklım karışmıyor değil. Değiştirsem mi diye.
    Gelelim R25'e... Herkes kalitesinden çok fiyatını konuşuyor,haklılarda. Bugün Türkiye'de her marka, her motosiklet aşırı pahalı. Kalite/Fiyat olarak bakarsak durum bu. Diğer ülkelerde yarı parasına biniyor adamlar. (TÜM ÜLKELERDE DEĞİL)
    Neyse ben R25 önermiyorum. Neden? Motor daha yeni,sorunlu mu değil mi bilinmiyor. Belkide masraf açacak,belkide kronik bir sorun çıkacak. Halin vaktin yerinde olsa tamam ama öğrenci adamın servisle işi ayda yılda bir olmalı.Eğer alacaksan CBR 250 al bence. En azından aldığında başına ne geleceğini bilirsin. Buradan kimse R25 kötü motor dediğimi çıkarmasın, sadece öğrenci adamın işi garanti olmalı diyorum. CBR 250'yi de hiç araştırmadım ancak dün motoruma bakan usta hiç şikayet almadıklarını söylüyordu.
    Giderlere gelince 2 ay oldu alalı motoru ve 120 TL benzine gitti. İçinde hala yarım depo var ve tahminim 1100 km falan gidecek toplamda. Ama şöyle bir durum var motorla her yere gidiyorum. Sırf kız arkadaşımla kursa giderken harcadığımız otobüs parası 80 tl civarı olacaktı. Yani bence motor zarar ettiriyor denilemez. En azından 125-2500 cc az yakan motorlar ettirmez.
    Dün bakıma gittim 44 TL bakım, 10 TL de diğer bir masrafa gitti. Bir dahaki bakım 3 bin km, sonraki 4 bin km sonra. Onlarda en fazla 200 TL tutsun toplamda. Sigortayı alırken yaptırdım 190 TL yazıyor ruhsattaki kağıtta. Ha bir de dayanamadım 19 Aralıkta aldım ve bir mtv fazladan ödedim oda 51 TL zaten. Yani şu ana kadar 102 TL mtv ödedim.
    Bir öğrenci için çok gelebilir ama yarı zamanlı veya (2. öğretim isen) tam zamanlı bir işte çalışarak (Derslerini aksatma,asıl amacını unutma) çok rahat bir motorla hayatını sürdürebilirsin. Alacağın motorun parça fiyatlarını da araştır. Ben araştırmadım, gidonun altındaki parça 420 TL dediler şok oldum dün serviste.
    ahmetunuver ve atreyu bunu beğendiler.

manofsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    kabaca bi hesaplayalım mmm R25 13.500 olacak deniyor fiyat oynayabilir.2)Ruhsat-Plaka:(kabaca)500 diyelim.3)Ekipman:güzel bi kask 300'den başlıyor,mont desen öyle. E hani bunun bellik-sırtlık kısmı,pantolon da lazım olacak...Yani ekipman içinde en az 1 lira koyman lazım.Motor sıfır olacağı için en ufak bi sıkıntıda servise gideceksin garanti bozulmasın diye orada öpecekler seni 100-400 arası Aracın sigortası:eğer ilk aracın olacaksa 200 den aşağı fiyat olmayacak trafik sigorta fiyatları.Üstünde IRC lastik ile geliyormuş o lastiklerle hiç bi ekşın yapamazsın,anca rodaj döneminde kullanırsın,yeni aldığın için hevesli olacaksın her gün yıkayıp sileceksin üstünden inmeyeceksin yani sana kabaca bi hesapla 16-17 bin lira lazım kardeşim ben kuaförüm aldığım maaş binin altında bende çok R25 hayali kurdum ama sonradan düşündüm ki şimdi bu kadar yüksek meblağlara bağlanmak mantıksız,biz ufaktan başlayalım en iyisi dedik (Az daha koyduk YBR aldık çok şükür bi sıkıntım yok,benzin konusunda da rahatım...Umarım bu yazdıklarım sana ve bütçesi kısıtlı olan arkadaşlara yardımcı olur

Haklisin abi buraya sormak yerine vergisine muanesine baksaydim keske bosluguma gelmis. uzun suredir calisarak okuyorum ekipmanlarimida uzun suredir dizmeye calisiyorum motor icinde biriktirdim hep alcak oldugumda ilki icime sinsin az daha biriktiriyimle gecistirdim ben artik iyisiyle baslamayi hakettigimi dusunuyorum baslangic icinde neler yapmam gerektiginin farkindayim. yorumun yuzumu kizartti biraz. Ama eyv zahmet edip yazmissin bisiler

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:12 ----------

Diger abilerime kardeslerimede cok tesekkur ederim ilerisi icin farkindalik olusturdunuz bu konuda tekrar oturup bi dusunmem gerektigini anladim sagolun
    ahmetunuver bunu beğendi.

Motosikleti
    '12 Ktm EXC 250
    Arkadaşlar genel olarak haklılar, söylediklerini dikkete almakta fayda var. Farklı olarak şahsen borç yiğidin kamçısıdır ve gözün kesiyorsa al diyorum. Yeni motorun servis ve arıza sorunlarında ki öpülme mevzusu birebir bahsedildiği gibi olacaktır. Yine de nakite sıkıştığımda biraz dinlenirim, daha az binerim diyebilir, sabırlı davranıp zorlukları bir şekilde aşabilirsin. Ben kendi motorumu okul dönemi part-time, yaz dönemi 2 işte çalışarak aldım. Şu an halen part-time ve freelance olarak çalışmaktayım. Ha elime geçen para motor masraflarımı halen tam anlamıyla karşılamıyor. Yine de binmek istediğim motor budur, ya bu olsun ya da olmasın diyorum(Performansından ötürü). Fakat belirtmek isterim ki bu benim 3. motorum. Yani param yoksa rahatlıkla, iyi yatsın biraz ziyanı yok diyebiliyorum. Benzin konusunda arkadaşlar değişik fikirler belirtmişler. Burdan tek ilgimi çekmiş olan Cbr 125 le benzine para yetiştiremeyen arkadaşa seslenmek istiyorum; Türkiye turumu yapıyorsun arkadaş, neredeyse en ekonomik motorlardan birine sahipsin :D ben sadece hafta sonları biniyor, her binişimde minimum 8 lt alıyorum, ki eve döndüğümde bitmiş oluyor.

aonal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 esd idi
    Valla bencede en büyük gider benzin sigorta yaptırdım geçen 53TL

Genel bakım yaptır taş çatlasın 50TL tutar

Ama benzin... az yakıyor diye durmadan gezersin 1,5 yılda 10.000km yol yapmışım mesala ben

Motosikleti
    Kuba CR1
    150 cc motosiklet kullanıyorum şöyle söyleyim sana her eğer sıfır alırsan motosikleti ilk 1000 km de 3 kere bakımı var 50 tl tutar tutmaz işte bakımda yağ değişimi hava ayarı subap ayarı falan hepsi dahil en çok giderin benzin olacaktır Kuba CR1 kullanıyorum benim ki az yakıyor mesela km de 14 kuruş civarı hesap et işte sigortaya 65 tl ödiceksin birde yıllık vergisi var 100cc üzeri motosikletlerin 56x2 şeklinde yıllık 100 tl de o yani yıllık 300 tl gider benzin hariç diyim ben sana bu arada sigorta ücretleri ile göre değişiklik gösterebiliyor karamanda yaşadığım düşünülürse küçücük bi şehir az ödüyorum sanırım

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    toplamda arabadan pahalıya gelir. en azından benimkiler öyle.

Alıntı erensipahi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    150 cc motosiklet kullanıyorum şöyle söyleyim sana her eğer sıfır alırsan motosikleti ilk 1000 km de 3 kere bakımı var 50 tl tutar tutmaz işte bakımda yağ değişimi hava ayarı subap ayarı falan hepsi dahil en çok giderin benzin olacaktır Kuba CR1 kullanıyorum benim ki az yakıyor mesela km de 14 kuruş civarı hesap et işte sigortaya 65 tl ödiceksin birde yıllık vergisi var 100cc üzeri motosikletlerin 56x2 şeklinde yıllık 100 tl de o yani yıllık 300 tl gider benzin hariç diyim ben sana bu arada sigorta ücretleri ile göre değişiklik gösterebiliyor karamanda yaşadığım düşünülürse küçücük bi şehir az ödüyorum sanırım
    Hocam cok tesekkur ederim

Motosikleti
    Kuba CR1
    önemli değil bu arada 250cc uygun olmaz bence öğrenciysen masrafı açar söyleyim 4.500 5.000 tl ye 125 veya 150 cc motosikletlere bakın 13 14.000 tl lik motor alırsanız maddi sıkıntınız yok demektir benim açımdan bi balata ölür 200 tl gider al bi çinli 150cc tepe tepe kullan derim ucuz parçası falan

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    sıfır r25 2 sene kullanacağını varsayarak yazıyorum.2 yıllık 20.000km masrafı yazacağım,biraz senin kullanmanlada alakalı olarak

300 lira plaka ruhsat

230tl 2 yıllık vergi
    300 tl civarında trafik sigortası
    4000-4500 yakıt
    300-500 yağlar ve filtreler diyelim
    100 lira zincir yağı

2 yıl sonrasında kullanmaya devam etmek istiyorsan üsttekilere ek olarak

400 fren ve debriyaj diyelim
    600-700 lastik
    400-500 zincir dişli
    300-500 kim ne isterse artık ve gerekirse senkron ve subap ayarı
    150-200tl gerekirse akü
    500tl extralar de(garanti kapsamında halledemeyeceğin bir parça vs)
    2000 tl de düşme kalkma parası ayır nolur nolmaz

sıfır alınan binlik motor için hesap yapmayalım hiç :D
    atreyu bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)