Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vitesli motora ilk geçişş??

Motovento
    REKLAM ALANI

Beyler yaklaşık 3-4 aydır kymco agility 125 scooter kullanıyorum gerçekten trafik bilgisi felan baya çözdüm, 1 kere asfaltıda kucakladım o yüzden çoğu şeye dikkat ediyorum ve bu temmuz ayının başına ehliyete nihayet yazılıyorum sınavda hep vitesli motor kullancağım için haziranın ortalarında bunu satıp 125 lik çin malı bir vitesli almayı düşünüyorum maksat viteslere alışmak. Bu dönemde beni neler bekliyo nelere çok dikkat etmeliyim sınavda felan nelere dikkat etmeliyim bilgilendirirseniz sevinirim şunuda söylüyüm acele etmiyorum sadece yarından sonra muhtemelen sezonun sonuna kadar foruma giremiycem o yüzden şimdiden herşeyden biraz bilgim olması çok iyi olur ve ehliyetsiz sürdüğüm için bana taş atcak olanda olcaktır eminim ama ben şuana kadar çokşükür herhangi bir kazaya karışmadım mahallle aralarında yavaş gidiyorum kaskımı hiç eksik etmiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Göstergeyi komple kapat ..

Sınav günü geldiğinde ne var len bunda hahhahha diyebilirsin .+

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    scooter tecrüben de olduğu için 125 cc vitesli küçük gelebilir. trafiğe ne kadar alışkınsan o kadar yüksek hacim ile başlayabilirsin. tabi en yüksek hacim 250 cc olmalı. ehliyet sınavı için de yazılacağın sürücü kursunda adam gibi bir motor olsun ve muhakkak kimden eğitim alacağını, kaç saat eğitim alacağını, eğitimin nerde olduğunu vs gibi soruları sor. geçen pazar bursa'da bütün sürücü kurslarının hem motorları hem öğrencileri tel tel döküldü.

bunun dışında ben scooterden vitesliye geçerken hiç acemilik çekmedim, çünkü 10.000 km scooter ile, 50.000 km otomobil ile trafik tecrübem vardı. sadece debriyaj ve vites sistemine alışmam 2 dk sürdü. üstelik büyük jantları sayesinde vitesli motorlar scooterlere oranla daima daha güvenlidir.

kask ve diğer korumalardan bahsetmiyorum bile, siz zaten her şeyin bilincindesiniz

Alıntı Tİme_shİft42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Göstergeyi komple kapat ..

Sınav günü geldiğinde ne var len bunda hahhahha diyebilirsin .+
    Sorun onda değil. Zaten göstergeye çok nadir bakan biriyim sırf bu yüzden benzin bittiği için kaç kere yolda kaldım benim için sıkıntı olan viteslerde geçiş. Mesela 1 den 2 ye çekerken uzun olduğunu biliyorum ama daha önce cbf 150 sürdüğümde normal atamadım motor bi kendini öne attı felan sonra uzun yolda vitesleri karıştırdım ve o motoru en az 5 kere istop ettirdim dile gelsede konuşsa o cbf 150

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:07 ----------

Alıntı lawyer_16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    scooter tecrüben de olduğu için 125 cc vitesli küçük gelebilir. trafiğe ne kadar alışkınsan o kadar yüksek hacim ile başlayabilirsin. tabi en yüksek hacim 250 cc olmalı. ehliyet sınavı için de yazılacağın sürücü kursunda adam gibi bir motor olsun ve muhakkak kimden eğitim alacağını, kaç saat eğitim alacağını, eğitimin nerde olduğunu vs gibi soruları sor. geçen pazar bursa'da bütün sürücü kurslarının hem motorları hem öğrencileri tel tel döküldü.

bunun dışında ben scooterden vitesliye geçerken hiç acemilik çekmedim, çünkü 10.000 km scooter ile, 50.000 km otomobil ile trafik tecrübem vardı. sadece debriyaj ve vites sistemine alışmam 2 dk sürdü. üstelik büyük jantları sayesinde vitesli motorlar scooterlere oranla daima daha güvenlidir.

kask ve diğer korumalardan bahsetmiyorum bile, siz zaten her şeyin bilincindesiniz
    Şuanda kullandığım motorda 150 lik silindir takılı ve gerçekten motora baya alıştım, ama vitesli motor bana her zaman motoru bacaklarımın arasına aldığım için daha güvenli gelmiştir. Kayıt olacağım sürücü kursuyla ilgili dediklerinin arasından tek bildiğim ordaki motorlarım ybr125 olduğu, zaten ehliyetimi aldıkdan sonra ninja250r alcam ama herşey sırayla

Karachali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Git Debriyajli bi motor al kaza bela stop ettirirsin birakirlar sinavdan. Scooter'dan cok farklidir vitesli motorun surusu. kursta adam akillu ogreticeklerini pek sanmiyorum.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Karachali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Git Debriyajli bi motor al kaza bela stop ettirirsin birakirlar sinavdan. Scooter'dan cok farklidir vitesli motorun surusu. kursta adam akillu ogreticeklerini pek sanmiyorum.
    çok kafaya takmayın eliniz yatkınsa sıkıntı olmuyor, kurstan topu topu 10 ar dakikadan 3 gün gittim hiç motosiklet kullanmama rağmen direksiyondan 98 aldım, önemli olan o debriyajın ne olduğu çözmek ne zaman kavrama yapar bunları çözersen sıkıntı kalmıyor

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    İlk başlarda özellikle göstergeye bakarak sürki trafikte zor durumda kalma

Sonra vites devir hız kavrama iliskisini cözmeye başlayıncada en güzel kısmı göstergeyi komple kapat o zaman kafanda bir ampülün yanması lazım

Göstergeye ihtiyacın olmadıgından viteslerede hakim olursun 1 vitesle fazla isin yok boş vitese atayım derken 1 vitese felan atma üzülürsün

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    1- vitesli motora ilk oturduğunuzda onlarca kez dur-kalk yapın. artık düşünmeden elleriniz ayaklarınız hareket edene kadar, otomatikleşene ve yeterince hızlanana kadar bunu çalışın.
    2- her zaman sadece sol ayak yerde olsun. eğer yüksek viteslerde iseniz dururken, hızınızla birlikte vitesleri de düşürün ve her vites düşürdüğünüzde debriyajı da bırakın. durduğunuzda motor 1'de, sol el debriyajda ve sağ ayak arka frende olsun.
    3- dalgın olduğunuz, her şeyi akışına bıraktığınız anlarda "doğru oturuş pozisyonuna" dikkat edin.
    4- doğru oturuş kadar doğru bakış da çok önemlidir. hız ve devire fazla bakmayın. daima gideceğiniz yöne bakın.
    5- vites yükseltirken motoru biraz bağırtmaktan korkmayın ve vites değiştirmelerde acele etmeyin, hatasız olmaya çalışın. ilk başta yavaş yavaş yapın, hatta motoru orta sehpaya alıp biraz el ve ayak koordinasyonuna alışın, sonra tekniğinize hız katarsınız. hıza teknik katamazsınız, bu yüzden hiç acele etmeyin. zaten 1 günde kavrarsın her şeyi, acele edersen motora zarar gelebilir.

başka merak ettiğin varsa sorabilirsin..
    crxforever bunu beğendi.

600 ccden 125 ccyemi düştün vites değiştirmeyi bilmediğin halde 600 cc alıcam diye konu açıyordun ?
    ahmetersoz1 bunu beğendi.

santo78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Vites atmak degilde aslinda adam gibi vites dusurmek daha zor. Deviri tutturarak ara gaz vererek vites dusurmek yani. Bol bol youtubeda rev matching videosu izle. Debriyaja anlik dokunup cekmen lazim o arada sag elin hem gazi cok hafif kapatacak hem on freni hafif sikacak hemde aragaz verecek. Bunlari yaparken sol ayaginda ayni anda vitesi asagi itecek. Bunun alistirmasini ilk aldigin gunden beri yaparsan ilerde zorlanmazsin ama uzun sure herkesin vites dusurdugu gibi debriyaji cekip cat diye vitesi asagi itersen bu zamanla aliskanlik yapar sonra ara gazla vites dusurmekte cok zorlanirsin.

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    honda cb 125 ace alın 0 2. el fark etmez 3 bin tl zaten. boş bi yerde vitesleri atın sonra calıstırın 1 le gidin 2 deneyin özellikle araba kullanmışsanız vites gerçekten basit, ben 5 dkda çözmüştüm hiç motora dokunmuşlugum bile yokken, lakin 3. kez direksiyon sınavına gireceğim o yüzden vites atmak değilde İstanbuldasınız daha çok direksiyon sınavını geçmeye bakın bence.

C.Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift - 2015
    Alıntı furkanesen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    600 ccden 125 ccyemi düştün vites değiştirmeyi bilmediğin halde 600 cc alıcam diye konu açıyordun ?
    Head Shoottttt
    Her Şey Bir Gün Hayabusa İçin

Alıntı furkanesen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    600cc yi almadan önce bunları zaten öğrencektim ve o konuyu dikkatli oku motoru yaza alcam demiştim yaza kadarda düşük cc li bir motorla zaten bunları öğrencemde demiştim ve daha önce cbf150 sürdüğümsen vitesleri biliyorum ama viteslerde dikkat etmem gereken birşey varmı demiştim doğru oku ondan sonra laf atmaya calış

fatek95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı emo132 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela 1 den 2 ye çekerken uzun olduğunu biliyorum ama daha önce cbf 150 sürdüğümde normal atamadım motor bi kendini öne attı felan sonra uzun yolda vitesleri karıştırdım ve o motoru en az 5 kere istop ettirdim dile gelsede konuşsa o cbf 150 [COLOR="Silver"]
    Kardeşim seni baya uzun zamandan beri biliyorum. Açtığın konuları da göz gezdirmişliğim var. Burda seni yermek veya gaz vermek için mesaj yazmıyorum. Yazdıklarımı bir dost tavsiyesi olarak alırsan sevinirim. Öncelikle ben senin bu konularda hâlâ bilinçli olduğunu düşünmüyorum( açtığın konuları göz önüne alırsak). Dediklerinin aksine çok aceleci bir yapının olduğunu görüyorum. Yani tamamen bir ergen kafası(bunu yanlış anlama çoğu kişi bu dönemlerden geçti. Seni küçümsemek için demiyorum). Ehliyet almana çok çok seviniyorum en azından bilinçlenmene biraz da olsa faydası olacak. Yukarıda alıntı yaptığım yerdeki sorunları kafana takma. Hiç kimse motor sürmeyi anasının karnında öğrenmiyor. Bu aksaklıklar illaki olacak. Yani senin beceriksizliğin veya ustalığın(çok iyi sürdüğünü de sanabilirsin) değil. Her şey zamanla yerine oturacaktır. Zaman geçtikçe de daha olgun davranacağını umuyorum. Şuan belirttiğin gibi vitesli bir motor alarak sakin sakin boş arazilerde takılabilirsin bu sana ehliyet sınavında büyük kolaylık sağlar. O motor ile iyice tecrübe kazandıktan sonra da büyültürsün motorunu. Hayatı doruklarında yaşamayı seven birisisin, umarım bu sana keşke diyeceğin sonuçlara yol açmaz. Tekerin düz bassın, kazasız belasız...

Sosyete59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni windy s
    sen scooteri başlayalı 3 4 ay olduysa ben motorumu yakarım :D lan daha 10 gün önce yeni aldım diye paylaştın

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)