Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor Neden Çok Yakar

Motovento
    REKLAM ALANI
    SUKRU-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125E
    Arkadaşlar cb125e neden çok yakar sizce? Daha 2000 km de.Benim bildiğim motor ilk zamanlarda çok yakar zamanla yakıt tüketimi normal seviyelere iner.İlk aldığımda 11 kuruş yakıyordu kmde.500 kmyi geçti 12 kuruş,1000 kmyi geçti 13 kuruş,1500 kmyi geçtiğinde 14 kuruş ve son tüketimi 14.8 kuruş şuanda. genelde 80 i geçmem.Aynı mahallede bir tanıdığın cb125e si var 80 den aşağı inmiyorum genelde diyor 12 kuruş yakıyormuş km de. son 1 ayda 12 kuruştan 14.8 kuruşa çıktı benzine bu kadar zam mı geldi

Tanıdık benim motora bakımında subap ayarı filen yapıldı dedi.Servise götürdüm subap ayarını her motora yapmıyoruz sıkıntılı motorlara yapıyoruz dediler bide benzin fiyatı yükseldi o yüzden diye dalga geçer gibi konuştular.Biraz sert konuşunca bir gün sabahtan getirin söküp bakarız denildi bugün bir daha götürcem bakalım değişen bir şey olacakmı.

Bu arada Honda Yükseliş Servisten hiç memnun değilim.Her şey adamlara göre normal.Tek yaptıkları şey başlarından savmak.
    abeciMotoru bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Ne kuruşu be abicim kafayı mı yedirecen bize kurruş hesabıyla?
    Ulan eskiden bir milyona helaya gidiyodunuz be..

Şimdi git depoyu gırtlağa kadar doldur.. Tripmetreyi sıfırla..
    100km, 200 km falan bi gez gel tekrar doldur aynı yere kadar depoyu.
    Ne kadar aldı LİTRE olarak yaz buraya..
    Birim fiyat dediğin her gün değişiyor.
    Ya sabit LİTRE alıp bitiricen, ya da sabit km gidicen.
    Ondan sonra bakıcan 6.5 litre ile 430 km yapmışsın.
    Hemen içler dışlar çarpımı yapcan hop.

6.5 lt 430km
    X 100km

650/430= 1.51 lt 100km diye çıkıcak.
    1.8 ila 2.5 arasında kalman gerek.
    Hee 5 litre çıkıyosa arıza arama.. Hırsız vardır etrafta, senin depodan çalıyodur...
    motörcü, cenkito ve tkdkmn bunu beğendiler.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Benzin fiyatları değişip duruyorken kuruş hesabı olmaz.Kaç litreyle kaç km gittiğin önemli.O zaman hesap çıkar
    sahbazomer, cenkito ve motörcü bunu beğendiler.

Motosikleti
    RKS Titanic 150
    Başkaları sorunca şunları söylüyorlardı ben anlamam o yüzden okuduklarımı aktarıyorum

Yağın kötü olabilir, filtrelerin kirlenmiş olabilir, lastikleri değiştirdiysen ondan olabilir, motosikletin yükü artmışsa ondan olabilir, dur-kalk yapman arttıysa ondan olabilir vs. vs.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Lastik basınçlarınada bak

rebel_punto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pejo.Jawa.Titan.Ybr.Cbr.Vstrom.Drift.Pulsar.Gs800
    Motosikletin yedeğe geçince tripmetreyi sıfırla 1 lt benzin al tekrar yedeğe geçince kaç km gitmişsin bak.
    ( eğer benzi musluğun yoksa depoyu fulle 100 km yap tekrar fulle ne gitti ona bak benzinin lt fiyatına böl ne yaktığı çıkar.)

125 lik motosiklet ş.içi 3 lt civarı yakar diye tahmin ediyorum. tabi gazı açmana ve trafiğin durumuna göre değişir.
    Motosiklet ruhlu araba - QQ - kullanıcısı.

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Motorunun yakıt değeri normal, hiç kurcalatma.
    Ben aynı motorla 100 km'de 2 lt de yaktım 3.5 lt de.
    Bi çok değişken sebep var: kaç kişi bindiğin, ş.içi, ş.dışı, kaç devirde kullandığın, nerden yakıt aldığın v.b. bi sürü şey,

Motosikleti
    Honda CB125E
    Kuruş hesabı da litre hesabı da yapıyorum.100 km de 2.8 litre yakıyor bu tüketim bu motora çok fazla.Dur kak fazla yapmıyorum ve 80 i geçmiyorum.Aynı motor komşum da var 80den aşşağı gitmiyor ama onunki 2.3 litre yakıyor.Bugün servise götürdüm subap ve karbüratör ayarları yapıldı.Depoyu her zaman fullleyerek hesaplarım.Benzini her zaman bp'den alırım 97 oktan ve lastiklerimi haftada 2 kere kontrol ederim(lastik basınç ölçerimle).100 km de bakalım ne kadar yakacak bu sefer
    ilkerabi bunu beğendi.

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    ya bırakın artık şu olayını kardeşim bırakın yeter. rodajı hız hesabına göre yapanlarda hiç bişey bilmediklerini kanıtlıyor. olay devirde biter. adam 2.000 devirde 80 km hızla gider litrelik makinayla senden daha az yakar ( misal). demekki çok devirli kullanıyosun makinayı. ayrıca bir ton etken var.

en güzel hesaplama doldurcan depoyu km yi kaydetcen düz yola çıkıcaksın. devir 6000 geçirme 100 km yap gel bidaha doldur asıl hesabı koyarsın ortaya.

ayrıca yakıtında ole anormal deil bence. 3 lt yi geçerse anormallik olurki en düşükde 2.5 lt görürsün.
    ilkerabi ve cenkito bunu beğendiler.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    depo fulleme işi uzun iş benzin yedeğe geçince not al sonra git 10 tl lik benzin al fişine km yi yaz sonra benzin yedeğe geçene kadar kullan ufak bir hesapla ortaya çıkıyor
    Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya bırakın artık şu olayını kardeşim bırakın yeter. rodajı hız hesabına göre yapanlarda hiç bişey bilmediklerini kanıtlıyor. olay devirde biter. adam 2.000 devirde 80 km hızla gider litrelik makinayla senden daha az yakar ( misal). demekki çok devirli kullanıyosun makinayı. ayrıca bir ton etken var.

en güzel hesaplama doldurcan depoyu km yi kaydetcen düz yola çıkıcaksın. devir 6000 geçirme 100 km yap gel bidaha doldur asıl hesabı koyarsın ortaya.

ayrıca yakıtında ole anormal deil bence. 3 lt yi geçerse anormallik olurki en düşükde 2.5 lt görürsün.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    oohoo 10 kuruşa çok yakıyo mu diyosun dostum :D

Motosikleti
    Honda CB125E
    Burada adam gibi bir soru sordum.Herkesin düşüncesine saygım var fakat benim düşüncemi kınamaya kadar.Eleştiri üstüne eleştiri.Bilmeden etmeden kendince yorumlarınızı kendinize saklayın(eleştirenler için söylüyorum)

Karşı komşum da var aynı motor aynı model ve yıl oda aynı yere gidiyor bende aynı yere gidiyorum.Onun 100 km de 80 den aşağı inmediği halde 2.3 litre yakıyor benim 70 i geçmediğim halde 2.8 litre yakıyor. Onun motor 3000 km benim 2000.Eleştiri yapan çok bilmiş arkadaşlar buna ne diyeceksiniz peki? Motorda devir saati de yok ayrıca.
    Bu forum insanları bilgilendirmek ve paylaşımda bulunmak için mi açılmış yoksa eleştirmek için mi ?

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Evet bu modelde takometre yok.
    Adam acemidir yola baksın inek, bize de 5 dolar masraf çıkarmasın diye koymamışlar.
    Elektrik süpürgesi gibi bağırtma yeter.
    En az gaz vererek sabit hızla gittiğin devire alıştır kulağını.
    Ben bazen arabayı başkasına veriyorum, motoru bağırttılar mı gözlerim fincan gibi açılıyor.
    Hızını buldu mu çat çat çat yükselt vitesi.
    Düşük devirde aniden hızlanmaya çalışmak çok yaktırıyor..
    Bütün faktörler aynıysa devirli ve agresif kullanıyorsundur diye bir sonuç çıkarabiliriz.
    Ayrıca iki motor da rodajı tamamlama aşamasında sayılır daha. 0.5 litre çok büyük fark değil.

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eğerki bu adamın motor benimki gibi 3,8 falan yaksa kendini asarmış

Ustayla iddiaya girdik, o dedi ben 3 litre altında yaktırırım diye. BEnde dedim 5000 km dir yakmadı şimdi mi yakacak diye. KAç km hızla gittiğin değil, devir önemli kardeşim. Aniden gazı açarsan çok yakıyor. 5-6 bin deviri geçirmeden diyecemki sende yok kullanırsan ve yavaş yavaş hızlanırsan motor az yakar. Ama hızlanırken 70 e kadar bile gazı çok çevirirsen çok yakar. Buna ek olarak karbüratöre giren gaz telinin olduğu yerde bir iğne var. O iğne mümkün olduğunca aşağıda olsun, ayarı ona göre yaptırt bakalım.

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı SUKRU-35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Litre hesabı da yapıyorum 100 km de 2.8 lt yakıyor, bu motora çok fazla.

Dur kak fazla yapmıyorum ve 80 i geçmiyorum. Bugün servise götürdüm subap ve karbüratör ayarları yapıldı.

Depoyu her zaman fullleyerek hesaplarım.Benzini her zaman bp'den alırım 97 oktan ve lastiklerimi haftada 2 kere kontrol ederim(lastik basınç ölçerimle).100 km de bakalım ne kadar yakacak bu sefer
    Dur kalk ve çalıştırır çalıştırmaz ısınmadan gideceğin yere varmış oluyorsan durumlar değişebiliyor. Ama sen bunları zaten yapmıyormuşsun ve diğer kontrollerin hepsi yerli yerinde

Subap ayarı yaptırman iyi olmuş muhtemelen mevzu öyle bişey, karburator standart ayarda geliyordur herhalde herkese orda bi durum olabileceğini sanmıyorum.

Rolanti devrin yüksek olabilir !

Havalar bahsettiğin sürelerde günden güne hep soğudu buda bi etken, yazın farkedilir derecede düşüyor

Yan yatırdıysan falan hava filitren tıkanmış olabilir ( ona bakmakta çok uzun iş :/ )

Hızlı gitmesende gazı kalkışlarda, vites geçişlerinde çok sert açıyor olabilirsin,

Aşırı devirsiz, Pa...Ta Pa...Ta kullanıyor olabilirsin (ben çok severdim ve 0.2-0.3 falza yaktırabiliyordum bu şekilde),

Rodajı sağlıksız geçirmiş olabilir diycem ama şuanda bile gayet normal kullanıyor gibisin ... ... yani bisürü şey sebep olmuş olabilir.

Senin anlattığın şekilde kullanarak ve gittiğin hızlarda giderek koskoca bi depoda 1.72lt ortalama yakaladığım olmuştu, hakkaten bayağa fazla yakıyor, umarım çözülür :/

not: 97 oktanın hiçbir faydası yok aksine zararı bile olabilir, bundan sonra kullanmamanı tavsiye ediyorum, tabi karar senin

Motosikleti
    MONDİAL 150 ZC (Alayına Gider)
    Senin motorda problem var , inanılmaz cokk yak(mı)ıyor

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Benzini 95 oktan al Şükrü, 97'nin bi esprisi zaten yok ayrıca boş yere daha fazla yanma dolayısıyla gereksiz şeyler gelebilir başına.
    sınırları zorlayarak kullansan bile 3 litreyi geçmeyecektir alet. fakat düşük devirle şehir içinde çok az yakması lazım. sübap ayarı yaptırman iyi olmuş.
    servisteki elemanların, garantiden parça temini konusunda çok yavaş olduklarını söyleyebilirim. ilgililer fakat yavaşlar.
    bakım konusunda da benim motora 10-30 yağ koyduklarını görünce bıraktım servise gitmeyi. ama bence 7bin bakımına kadar devam et, kronik bi sorun varsa motorda o ortaya çıkar bedevadan yaptırırsın, ben öyle yaptım. son bakımım 10bin km idi.
    alp_tunay bunu beğendi.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

OGUZHANKY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VT 750 C Shadow
    Hocam benimki 6.5 litre yakıyor ona ne yapacaz? :D bütün shadow kullanıcıları 3.5 bilemedin 5 litre diyor, anlamadım gitti. Tamam performanslı kullanıyorum biraz ama yinede herkes performanslı, agresif, devirli (artık ne derseniz) kullanımda 4,5-5 litre diyor. (Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, lastikler yeni değişti)

Motosikleti
    Hornet 650
    Alıntı SUKRU-35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada adam gibi bir soru sordum.Herkesin düşüncesine saygım var fakat benim düşüncemi kınamaya kadar.Eleştiri üstüne eleştiri.Bilmeden etmeden kendince yorumlarınızı kendinize saklayın(eleştirenler için söylüyorum)

Karşı komşum da var aynı motor aynı model ve yıl oda aynı yere gidiyor bende aynı yere gidiyorum.Onun 100 km de 80 den aşağı inmediği halde 2.3 litre yakıyor benim 70 i geçmediğim halde 2.8 litre yakıyor. Onun motor 3000 km benim 2000.Eleştiri yapan çok bilmiş arkadaşlar buna ne diyeceksiniz peki? Motorda devir saati de yok ayrıca.
    Bu forum insanları bilgilendirmek ve paylaşımda bulunmak için mi açılmış yoksa eleştirmek için mi ?
    Walla kardeş bu forum herkeze açık, seninde eleştiriye açık olman gerekir bu kadar kasma yani. Bilende konuşur bilmeyende.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bir çok nedeni olabilir...
    1- kullanıcı faktörü...
    Aşırı devirli ya da devirsiz kullanım yakıtı artırır...
    Lastiklerin havası düşükse yakıtı artırır...

2- hava filtresi , motorda kalın yağ kullanımı , ve en önemlisi hava ayarı kaçmış olabilir...
    Bunun haricinde bir çok neden var ama motor yeni olduğu için debriyaj balatan kaçırıyor diyemiyorum....

Adam akıllı bir ustaya göstermende fayda var... Onun söyleyeceği şeyleri servise yaptırmak garanti bozulmaması açısından faydalı olacaktır...
    abeciMotoru bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)