Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Birkaç soru var aklımda, işi ustasına sormak lazım.

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba herkese.

Ben de sizler gibi motor sevdalısıyım.

Cuma günü 17 yaşıma gireceğim. Eylül 1996 doğumluyum. Bu sene YGS-LYS sınavına gireceğim. Haziran gibi kurtulmuş olacağım ancak 18 yaşımı doldurmadığımdan supersport bir motor almak istiyorum. Hiç yoktan 1 yıl biner zevkini çıkartırım. O sürede de araba ehliyetimi alırım diyorum? Ancak aklımda bir iki soru var, yardımcı olursanız mutlu olurum;

1-Ehliyeti almak ne kadar sürüyor?(Kurs süresi, eğitim, belge vs.)

2-Ailemde ya da çevremde hiç motor kullanan yok. Daha önce motora binmedim bile. Ehliyeti aldıktan sonra direkt trafiğe çıkabilir miyim? (Gözüm korkuyor biraz bundan, kaza haberleri vs. okuyunca.)

Şimdiden teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox
    benim ehliyet sürecim 4 ay falan sürdü araya bayram tatilleri falan girmişti
    süper sporta gelecek olursak arkanda ağlayacak birileri varsa onlara yazık etme , eğer arkandan ağlayacak birileri yoksa makinaya yazık etme
    sebzelicorba bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    100MFH
    Ss al hatta 600lük kesmez ise 1000lik al yanlız evde oynadıgın oyuncaklara benzemez sen değil o seninle oynar
    Bizim forum iyicene çoluk çocuk formuna döndü be yakında motora yeni başlıyorum 1300cc hayabusa nasıl olur diyen biri çıkarsa şaşırmam

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı Ose adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ss al hatta 600lük kesmez ise 1000lik al yanlız evde oynadıgın oyuncaklara benzemez sen değil o seninle oynar
    Bizim forum iyicene çoluk çocuk formuna döndü be yakında motora yeni başlıyorum 1300cc hayabusa nasıl olur diyen biri çıkarsa şaşırmam
    Adam super sport ile başlamak istiyorum demiş.
    125'lik motosiklet de ss olarak geçiyor 1000'lik de.
    Haziran'da üye olduğun forum hakkında "bizim forum da çoluk çocuk doldu " diyorsun ama, çoluk çocuk diye ezmeye çalıştığın adamdan daha az düşünme yetin var gibi geldi bana.
    rahmi34, banno1957, nietzsche ve 8 diğerleri bunu beğendiler..
    Motosikletli Kaplumbağa...

selo9115 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache--- İNAZUMA ---cbf 150 şimdide yeşil apache
    aslında çocuk doğru söylüyor motor binmişliğim kullanmışlığım yok diyor

çevremdede bu konu hakkında bana yardımcı olacak ta kimse yok dediğine göre
    demek ki bu kardeşimiz akıl tavsiye biraz da nasihat istiyor
    iyi veya kötü bu kardeşimize bilmiyorsa ki eğer yol göstermek ne yapmasını öğretmek yakışır bize
    dışlamak aşağılamak değil
    hepeimiz bu yollardan geçtik ha eyince 1000 lik makinaya oturmadık
    sora sora araştıra araştıra öğrendik bişeyler hangimiz 17 yaşındayken 1000 lik makinayı uzaktan bakınca bilirdi

benim bu kardeşimize tavsiyem
    süper sport''u şimdilik unutmak daha küçük bir cc ile öğrenebileceği bir motor almasıdır
    örneğin al şimdilik bir scooter düşe kalka öğren sonrada 150 cc ye geç alış
    2 sene sonra (tabi bu yeteneğe bağlı) istediğin makinayı al
    beratyuksel bunu beğendi.

Çok teşekkür ederim gerçekten abilik yaptığınız, yol gösterdiğiniz için.

Ben supersport derken 1000cc falan kastetmemiştim.
    Hasta olduğum makine aslında Honda CBR125 REPSOL.

125cc ile başlasam da sıkıntı olur mu? Dediğim gibi daha önce hiç binmedim motora?

yusufozugenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 Race Blue
    125 cc hiç binmemiş adam için idealdir. Ama binmediğine göre vites vs konularda sıkıntın var. Bol bol video izleyip okuyarak edinebildiğin kadar teorik bilgi edin. Pratiğe aktarman çok daha kolay olur. Ehliyet için girmeyi düşündüğün sınavdan en az 40 gün önce yaşını doldurmuş ve kaydolmuş olman gerekiyor diye biliyorum. Alman 3-4 ayı bulur. 17imde motor 18de araba diyorsun. Yani çok büyük bir motosiklet tutkun olmadığını düşünüyorum. Bu durumda sadece 1 sezon bineceksin motora. Onun da yarısı öğrenmekle geçecek. Scooter al keyfine bak derim bu yüzden. Sadece 1 sezon için o kadar çile çekmeye gerek yok, gövdende rüzgarı hisset yeter(Yüzünde demiyorum, kasksız binmek yok).

ufukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox
    süper sport deyince benim aklıma 600cc den aşağısı gelmiyor kusura bakmayın 125 lik racing deseydin ya paşam, bu bile ağır gelir sana derrsenki ; haaa abi elin gavuru 600 lükle başlıyormuş!!! doğrudur onlar dokuz canlı . bak altın elbiseli adam ne demiş ; trafikte motoru kullanmaya uğraşacağına , trafikle etrafındakilerle uğraş
    istersen boss hoss v 8 e bin benim için bi sıkıntı yok. ha kabiliyetin cesaretin vardır başarırsın ona sözüm yok ama bu düşmeden öğrenilmiyor ben mobiletle 3-4 defa kaza yaptım her kazadan sonra kendi kendime gülüyordum, süper sportta aynı kazaları yapsaydım pek güleceğimi zannetmiyorum vel hasıl kelam nasihat istiyorsan küçük motorla başla, yaşın genç ilerde yükseltirsin

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Alıntı beratyuksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim gerçekten abilik yaptığınız, yol gösterdiğiniz için.

Ben supersport derken 1000cc falan kastetmemiştim.
    Hasta olduğum makine aslında Honda CBR125 REPSOL.

125cc ile başlasam da sıkıntı olur mu? Dediğim gibi daha önce hiç binmedim motora?
    125 cc Repsol karenajlı (yada grenajlı,elbiseli) bi motor olduğu ve parçalarıda biraz pahalı olduğu için düşmen halinde maddi olarak zora girebilirsin bunun yerine gene 125 cc vitesli fakat naked (yani çıplak) bi motosikletle başlamaya ne dersin -YBR 125 gibi -
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Maddi durumdan sıkıntım yok ya. Grenajlı alırım yani sıkıntı olmaz.
    Ama eğer ehliyeti 3-4 ayda alacaksam, dediğiniz gibi bunun da yarısı öğrenmekle geçecekse o zaman Repsol isteğim biraz mantıksız oluyor sanırım?

Motosikleti
    2014 FAZER8 ABS
    Ehliyetini eğitim verem bir yerden al güzel kardeşim ve tüm direksiyon eğitimlerine katıl. Orada yeteneğine göre scooter ile başlayıp sonra vitesliye geçmen gerekebilir. Eğitmenlerin karar versinler buna. Eğitimlerini bitirdiğinde motorlar hakkında genel bir fikir de edinmiş olacaksın. Sonra scooter, cbr125, ybr daha rahat karar verebilirsin. Bence bu kararı da eğitmenlerinle görüşerek ver.

Ehliyetini cebine koymadan, güvenlik ekipmanlarını tamamlamadan trafik düşünme.

C@LiMeRO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V Strom 250
    motoruna aşina olmadan trafiğe çıkma nacizane tavsiyem..motosiklet kullanmayı öğrenirsin vitesli yada vitessiz önemli olan trafikte her an her türlü abuklukla karşılaşabileceğin gerçeğine kendini alıştırmak..

Sakarya'dayım burada düzgün eğitim verecek bir kursun olduğunu sanmıyorum, her ne kadar Kenan Sofuoğlu buradan yetişmiş olsa da.

Yani ya bana kullanmayı öğretecek birini bulacağım, ya da hayal olacak motor?

yusufozugenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 Race Blue
    Güzel bir scooter alırsan hayal mayal olmaz. Yüksek cc olmadıktan sonra hiç bilmeyen adam bile boş alanda çalışarak bir kaç saat içinde işin temelini çözer. Eğer motorla gezmek istiyorsan, kendime ait bir aracım olsun diyorsan ve eğitim alma imkanın yoksa şekli şemali gözüne hitap eden, severek bineceğin yüksek cc olmayan bir scooter al. Gez toz keyfine bak. Belki scooter ne ben binmem ona falan diyorsun ama senin ilacın scooter şuan. Biraz araştırırsan çok güzel scooterlar olduğunu da görürsün

KenPachiSama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 125 R - HYOSUNG GT 250 R a Kasıyor...:DS
    Dostum benim düşünceme göre bi cbr 125 olsun ybr 125 olsun cbf olsun boyle bır sey ile basla hatta paran varsa git guzel bı scooter al honda pcx gıbı 1 sene sonra cok deger kaybetmeden satabilirsin bnları Ehliyet işide yaklaşık 3-4 ay arası suruyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:01 ----------

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-36-aya-varan-taksitlerle-sifir-km-2-yil-garantili-honda-pcx-137361501/detay

Paran varsa al bu motordan kafan rahat etsin.
    Asla unutmayın ki otomobil ve araçların motorlari en çok taciz ettiği ülkelerden birinde yaşıyoruz motorsiklet kullanmak her ne kadar güzel olsa da hiç bir şekilde tedbiri elden bırakmayın trafikte dikkat hayat kurtarır "Tekeriniz Düz Bassın ! "

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)