Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İzmir - İstanbul Yolculuğu ve Köprü Geçişi

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatboyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suziki GW250 Inazuma
    Herkese selamlar olsun. Aranıza yeni katıldım ve kafama takılan bir kaç şeyi sormak istiyorum.

Bayramdan evvel İzmir'e gidip bir motorsiklet alıcam ve dönüşünde İstanbul'a getireceğim ilk uzun yol deneyimim olacak o yüzdende biraz heyecanlıyım.

Lakin ondan daha fazla düşündüren şey yoldan ziyade İstanbul'daki köprü geçişi, onun için ne yapmam gerekir? Not: Araba veya başka bir şey için OGS'm yok ve büyük ihtimallede motorda yeni olacak.

Birde Gebze tarafında trafik şıkışırsa emniyet şeridine girmek caiz olur mu? Ancak öncelikle köprü geçiş işlemini nasıl yapabileceğimi anlatırsanız daha çok sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ahmet93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125 R
    Sanırım İzmir'den İstanbula geleceksin, Anadolu yakasından Avrupa'ya geçerken köprüden ücret alınmıyor.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Postaneye gidip HGS istiyorum diyorsun veya Shelle gidip HGS istiyorum diyorsun alıyorsun. Senin ruhsatın olmadığı için onlarda sana vermiyorlar. O zaman ne yapıyoruz. Ruhsat çıkana kadar istediğimiz köprüden yada ücretli yoldan bodoslama geçiyoruz. Bir hafta içinde ruhsatımızla gidip HGS alıyoruz ki bodoslama yaptığımız geçişler cezasız olarak HGS den düşsün diye.

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Ben kart mart istemem arkadaş der isen, eminönüne geç- Oradan arabalı vapura binip haremde inersin. 4-5 lira olması gerek motosiklet için alınan tutar. Haremdende gebze yönüne e-5'den gidersin gerisi hangi güzergahı seçiceğine bağlı

Motosikleti
    Suziki GW250 Inazuma
    İzmir'den İstanbula geçicem onu belirtmeyi unutmuşum affola Onun dışında Anadolu'dan Avrupa'ya geçişinde ücret alınmaması durumunu unutmuşum. Gerçi bayram zaten ücretsiz olur. Teşekkür ederim bilgiler için.

Motosikleti
    yamaha cryptone
    Şimdi, hsg kartını kesinlikle postaneden almayın. Çünkü 30 liralık karta 45 lira istiyor postane. Hangi bankadan kartınız varsa o bankaya gidin on dakkada işlem tamam. Ben garantiye gittim 30 tlye aldım kartımı. Postane kesinlikle kazık ve 2 saatte sıra beklersiniz. Ama tabi ruhsat lazım bunun için izmirden ruhsatınızı alıpta yola çıkacaksanız ki en doğrusu bu. Hgs yi de bir bankadan almanız gerekir. Ha, bu çokta sorun değil. 7 gün içinde istanbuldan da aldığınızda borcunuz otomatik düşüyor. Yalnız yedi günü geçirmeyin sanırım 150 tl gibi bir cezası var.

Hgs den ziyade yollarda ruhsat ve özellikle sigortayı yaptırmadan çıkarsanız büyük sorun yaşarsınız. Polise sigortasız yakalandığınız anda hiç sorgusuz motoru bağlarlar ki o uzun yolda daha manisa taraflarında kesin çevirme olur. Buna benzer bir olayı arkadaşım yaşadı. Ankara hondadan sıfır cbr 250 aldı bursaya gelirken polis durdurdu. Elinde hondanın verdiği satış kağıtları filan kar etmedi. Polis dinlemez yani. Ruhsat sigorta ehliyet konusunda eksiğin varsa kesinlikle o yola çıkma.

Motosikleti
    Suziki GW250 Inazuma
    Alıntı mustf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hgs den ziyade yollarda ruhsat ve özellikle sigortayı yaptırmadan çıkarsanız büyük sorun yaşarsınız. Polise sigortasız yakalandığınız anda hiç sorgusuz motoru bağlarlar ki o uzun yolda daha manisa taraflarında kesin çevirme olur. Buna benzer bir olayı arkadaşım yaşadı. Ankara hondadan sıfır cbr 250 aldı bursaya gelirken polis durdurdu. Elinde hondanın verdiği satış kağıtları filan kar etmedi. Polis dinlemez yani. Ruhsat sigorta ehliyet konusunda eksiğin varsa kesinlikle o yola çıkma.
    Ruhsat yerine noter bir belge vs veriyo sanırım o da iş görür diye düşünüyroum tabi yine yetiştirmeye çalışırım. Sigorta derken kasko mu bu işlerde biraz yeniyimde o yüzden soruyorum. Sigorta yaptırmak ne kadar sürer peki?

Motosikleti
    yamaha cryptone
    Yok maalesef polise karşı o belge filan iş görmüyor. Çok basit ruhsatını almadan sigarta yaptıramazsın ruhsatı beklemen şart. İzmirde bunu hızlandırabilirsin ruhsatı alınca sigorta on dakkalık iş zaten acelen varsa mecburen aynı gün halletmek için bu işleri yapanlara gidip 50- 100 lira gibi bir para vereceksin.

Yani yanlış bilgi verenlere kapılma sakın. Polis kesinlikle dinlemiyor. "Ruhsatın sigortan ehliyetin yoksa çıkma bana ne kardeşim" diyor polis. Ne olur? Manisada motorunu emniyete çekerler izmire gider ruhsatını alır sigortanı yaptırır gelir motorunu alırsın. Ki bir terslik veya kaza durumununda ise eksiğin varsa yandın gitti. Yani eksiğin varsa kesinlikle o yola çıkma kardeşim.

Motosikleti
    Suziki GW250 Inazuma
    Bayramdan evvel gidip bayramda geri dönmeyi planlıyorum. Herhalde ruhsatta çıkmış olur ya da çıkartmış olurum bir şekilde o hafta. Uyarılar için çok teşekkür ederim.

gugukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Beyaz Gt250r - Fiat 500L Living
    Dedikleri gibi eksiklerin varsa sakın çıkma o yola bayram diye ekstra polisler olur yollarda devamlı çevirirler ve motorunu çekerler. Bu arada ilk uzun yolun olacaksa balıkesir taraflarındaki rüzgar inanılmazdır o rüzgar ile baş etmen çok zor olur ve işkenceye dönüşür rüzgara karşı nasıl sürüleceği hk ayrıntıları forumda arat bulursun kolay gelsin

AsyMeTRiQue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kuyrukta PCX yazıyor, yanına da NS200 yanaştı...
    Sıfır aldığın araçta sana bayiden verilen belge irsaliyeli faturadir. Bunun trafikte geçerliliği yoktur yani çevirmeye gelirsen motorun bağlanır... Çünkü aracın trafikte hiçbir kaydı yoktur.

Ancak 2. El alımlarda ruhsatı ve plakası var olan bir aracın (trfikte kaydı bulunan bir aracın ) sahip/sorumluluğunun değişmesi sonucu devir işlemi yapılır ki noterden alacağın bu belge resmi belge olup bildiğim kadarıyla 1 ay süreyle (bu süre içerisinde trafik şubeye ruhsatin belgedeki bilgiler ile yenilenmesini talep etmelisiniz.) Geçerlidir.

Daha geçen sene manisa dan araç aldık 2. El aracı alan kişinin babası bu işlemleri yaptı. Araçla balikesire geçti. Alan kişi ve ben balikesirden aracı alıp istanbula geldik. Elimizde ruhsat yoktu noter kağıdı vardı bu kağıt ile sigorta da yapıldı araç manisadan çıkmadan ve trafik şubede ruhsat başvurusu da yapıldı. Ruhsat ise 2 hafta sonra trafikten posta yolu ile eve (istanbula) ulaştı... Bu 2 haftalık sürede de aracı sürekli olarak kullandık polis akrabalarimizdan özellikle bu şekilde cevrilirsek herhangi bir sorun olurmu diye sorarak bilgi aldık. Elimizdeki noter satışının yeterli olacağını söylediler...

He izmire gittiğinizde trafikte yoğunluk yok ve ruhsat çıkarma işlemleri sıraya alinmiyorsa oradayken alabiliyorsaniz ruhsatı alın ancak ne olursa olsun sigorta olmadan yola cikmayin...

Kaldı ki ruhsat, ehliyet, pasaport gibi evrakların basıldığı darphanedeki grev bu belgelerin basımını geciktirdiği icin bu belgelerin verilmesinde sıkıntı/gecikmeler olabilir diyor haber kanalları... Bu sebeple sadece noterden alacağınız belge ile yola çıkma olasılığınız var gibi görünüyor... Tabi sigorta da .

Mobilden yazdım herhangi bir yanlış yazım var ise affola...

Motosikleti
    Suziki GW250 Inazuma
    anladım görünen o ki; ikinci el alınırsa ruhsat noter kağıdı sayesinde pek sorun yaratmazken sıfırda sorun olabiliyor. O zaman içinde ruhsatın çıkmasını beklemek en mantıklı hareket gibi duruyor. Sanırım yorumlardan da sigorta daha kolay sanırım ve kaskoyla alakası var mı sigortanın yoksa ayrı mı?

AsyMeTRiQue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kuyrukta PCX yazıyor, yanına da NS200 yanaştı...
    Alıntı fatboyyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anladım görünen o ki; ikinci el alınırsa ruhsat noter kağıdı sayesinde pek sorun yaratmazken sıfırda sorun olabiliy zaman içinde ruhsatın çıkmasını beklemek en mantıklı hareket gibi duruyor. Sanırım yorumlardan da sigorta daha kolay sanırım ve kaskoyla alakası var mı sigortanın yoksa ayrı mı?
    kasko ve sigorta farkli, aynı şeyler değiller... Yani motoruna hem kasko hemde sigorta yaptırabilirsiniz... Ancak zorunlu olan sigorta... Kasko sizin isteğinize kalmış...

Yanılmıyorsam hırsızlık olaylarında sigorta birsey yapmıyor sigorta daha cok kaza sonrası karşı tarafın zararını karşılamak icin var gibi birşey... Yani biri senin park halindeki motoruna çarptı ve kaçtı sigortan bunu karşılamıyor diye biliyorum.. ama kasko karşılıyor diye biliyorum. Zorunlu olan ise sigorta ama kasko yu da istersen yaptırabilirsiniz...

Motosikleti
    Suziki GW250 Inazuma
    Bilgiler için herkese teşekkür ederim çok faydalı oldu. Bu bilgiler ışığında rahat rahat seçim yapıp yola çıkabilirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)