Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ehliyetsize ve Arac Sahibine de 1.407 Lira CEZA

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    ..

yeni trafik düzenlemesi hayırlı olsun...ehliyetsiz kullanan arkadaşlar için özellikle konu açtım...ehliyetsize motorunu arabasını veren de yanacak...kaza bela yapmadan bu cezaları yedikten sonra belki akıllanırlar...

http://www.bomba32.com/haber_detay.asp?haberID=14695

Isparta İl Emniyet Müdürlüğü Alkol Yasası olarak kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ortaya çıkan yeni trafik cazaları hakkında kamuoyuna detaylı bilgi verdi. Yeni kanuna göre Aracını Ehliyetsiz kişilere verenlere 1.407.00 Lira cezası Geliyor

Bilindiği üzere Kamuoyunda “Alkol Yasası” olarak tabir edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen 24/05/2013 tarihli ve 6487 sayılı “Bazı Kanunlar ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 36, 48 ve Ek 13 üncü maddelerinde değişiklik yapan kanun maddeleri Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bahse konu yasa ile sürücülerin uyması gereken kurallar ile, bu kurallara uyulmadığında Trafik Ekiplerince uygulanmakta olan kanun hükümlerinde, yürürlüğe giren yeni yasa hükümleri ile önemli değişiklikler yapılmış olup, vatandaşlarımızın yeni yasa hükümleri hakkında bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Yapılan düzenlemeye göre;

1- Sürücü Belgesiz araç kullanan sürücülere Karayolları Trafik Kanununun 36. Maddesine istinaden Suç Tutanağı tanzim edilerek Mülki Amire sevk edilmekte iken, yeni düzenleme ile sürücü belgesiz şahsa Karayolları Trafik Kanununun 36/3-a maddesine göre 1.407.00 TL. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilecek olup, araç sahibi aynı kişi değilse araç sahibine de aynı meblağda ceza uygulanacaktır.

2- Sürücü Belgesi geçici olarak alınan kişilerin araç kullandıkları tespit edilmesi halinde sürücülere Karayolları Trafik Kanununun 118/7 Maddesinden Suç Tutanağı tanzim edilerek Mülki Amire sevk edilmekte iken, yeni yasayla beraber, Mülki Amire sevk edilmeden sürücü belgesiz şahsa yine aynı kanunun 36/3-b maddesine göre 1.407.00 TL. Trafik İdari Para Cezası Tutanağı tanzim edilecektir. Araç sahibi aynı kişi değilse araç sahibine de aynı meblağda ceza uygulanacaktır.

3- Sürücü Belgesi sınıfına göre araç kullanmadıkları tespit edilen sürücülere Karayolları Trafik Kanununun 39/1-a Maddesinden Suç Tutanağı tanzim edilerek Mülki Amire sevk edilmekte iken, yeni yasayla beraber, Mülki Amire sevk edilmeden yine aynı kanunun 39/1-a maddesine göre 1.407.00 TL. Trafik İdari Para Cezası Tutanağı tanzim edilecek olup, araç sahibi aynı kişi değilse araç sahibine de aynı meblağda ceza uygulanacaktır.

4- Hususi otomobil sürücüleri için 0,50 promilin üzerinde, diğer bütün araçlar için (Ticari Araçlar Dahil) 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullandıkları tespit edilen sürücüler hakkında Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddelerine göre geriye dönük beş yıl içerisinde ilk defasında 700.00 TL Trafik İdari Para Cezası Karar tutanağı tanzim edilerek sürücü belgesine 6 ay süre ile, ikinci defasında 877.00 TL Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilerek 2 yıl süre ile sürücü belgelerine doğrudan ilgili Trafik Ekibince geçici olarak el konulacaktır.

5- Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddesine istinaden üç ve daha fazla sayıda alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüler hakkında ise daha önce Suç Tutanağı tanzim edilerek Mülki Amire sevk edilip buradan gelen idari yaptırım kararına istinaden Sulh Ceza Mahkemesi tarafından şahısların sürücü belgesine 5 yıl süre ile geçici iptal işlemi yapılmakta iken, bundan böyle ilgili yasa gereği üç ve daha fazla sayıda alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen şahıslar hakkında Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddesi gereği görevli trafik birimleri tarafından doğrudan 1.407.00 TL. Trafik İdari Para Cezası Tutanağı tanzim edilerek sürücü belgesine 5 yıl süre ile geçici iptal işlemi uygulanacaktır.

6- Herhangi bir trafik kazasına karışmış olan hususi otomobil sürücülerinin 0.50 promilin üzerinde, diğer araç sürücülerinin (Ticari Araçlar Dahil) 0.20 promilin üzerinde alkollü oldukları tespit edilmesi halinde sürücüler hakkında Karayolları Trafik Kanununun 48. Maddesine göre işlem yapılacak olup, ayrıca sınır değerlerin üzerinde alkollü olan şahıslar haklarında Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine göre de adli işlem yapılmak üzere bölge Polis Merkez Amirliğine teslim edileceklerdir.

7- Yapılan Trafik Denetimleri sırasında sürücülerin alkolmetre cihazına üflemesi sonucunda 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu anlaşılan şahıslar hakkında Karayolları Trafik Kanununun 48. Maddesine göre cezai işlem yapılmakla birlikte bundan böyle alkollü olan şahıslar haklarında düzenlenecek tutanakla birlikte Türk Ceza Kanununun 179/3 fıkrasına göre adli işlem yapılmak üzere bölge Polis Merkez Amirliğine teslim edileceklerdir.

8- Yapılan Trafik Denetimleri sırasında alkolmetre cihazıyla ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücülere üflememekte ısrar etmeleri halinde Karayolları Trafik Kanununun 48. Maddesinin 9. Fıkrasına göre, 2000.00 TL Trafik İdari Para Cezası Tutanağı tanzim edileceği ve sürücü belgesine ilgili Trafik Birimlerince 2 yıl süre ile geçici olarak el konulacağı hatırlatılacak olup, alkolmetre cihazına üflemeyen sürücülere bu işlem uygulanacaktır.

9- Yapılan denetimlerde sürücünün kanında uyuşturucu madde olduğu tespit edilmesi halinde ilgili trafik birimlerince doğrudan 3.600.00 TL. Trafik İdari Para Cezası Tutanağı tanzim edilerek şahısların sürücü belgelerine 5 yıl süreyle geçici olarak el konulacaktır.

Karayollarında seyahat eden vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini korumak amacıyla Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz ekipleri tarafından yapılan denetimlerde amacımız cezalandırmak değil, insan yaşamına ve insan haklarına saygı duymak adına trafik kurallarına uyma alışkanlığını kazandırmaktır. Tüm sürücülerimizin yürürlüğe giren yasa hükümlerini dikkate alarak trafikte yer alan herkesin haklarına saygı göstereceklerine inancımız tamdır.
    tubis, Benli, ero__ ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    bence süper öyle al motora yada arabaya bin git çarp kaza yap karşıdakide magdur olsun yok......
    mete_han bunu beğendi.

cx571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R & YBR 125 ESD
    1400 az 3000 tl olsun. 1400 filan çaydırıcı değil.
    mete_han bunu beğendi.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Bencede daha fazla olsun cezalar.Çünkü hala ehliyet almamak için direnen insanlar var.Öderiz cezayı nolcak deyip yinede ehliyet almıyolar.
    mete_han bunu beğendi.

gugukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Beyaz Gt250r - Fiat 500L Living
    Bencede yerinde olmuş arkadaşların dediği gibi 10.000 tl filan olsunki akıllansınlar
    mete_han bunu beğendi.

cakturkc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf 150
    En iyisi de 8. madde olmuş bundan sonra trafikçiler rahat nefes alacak
    mete_han bunu beğendi.

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    çok iyide olmuş çok güzelde olmuş taaammı :D şaka bi yana tam yerinde bi uygulama
    mete_han bunu beğendi.

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    motosikleti kullanan adam motosikletin sahibi ise ceza sadece 1400 lira mı ? yoksa 1400 daha mı geçiriyorlar
    mete_han bunu beğendi.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Alıntı Tsubasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosikleti kullanan adam motosikletin sahibi ise ceza sadece 1400 lira mı ? yoksa 1400 daha mı geçiriyorlar
    Araç sahibi sensen 1400 TL ile "yırtıyorsun", araç sahibi başkasıysa ona da ehliyetsiz birine araç verme anlamında 1400 TL iteliyorlar
    Bi tur atiim'cilere karşı süper bir nedeniniz var artık
    isimbulamadı ve mete_han bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    eğer bu cezalar uygulanırsa ehliyetsiz motora binen adam ceza yı yedikten sonra motordan soğur daha motor gördümmü kaçar gider
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    Asya Elegant 150
    Çok ciğer cezalarmış ama en az 2 ile çarpılmasından yanayım.
    mete_han bunu beğendi.

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Kötü olmuş. şimdi forum çok sakin kalacak. Genç arkadaşlar; ehliyet yok. Polis yakalar mı ? Polis nerde bekler ? diye soru sormaz
    McBay ve mete_han bunu beğendiler.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Çok doğru cezalar gerçekten birde şu kask meselesini öldürücü bir darbeyle zorlayıp şu apaçilerden kurtulursak motorcuya saygı başlar.
    mete_han bunu beğendi.

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İyi sevindim, mahkemeden kurtulmusuz ver parayi devam.
    Bu yazdigima kizacaklara pesin not:
    mayisin 1 inden beri ehliyet bekliyorum. Ancak Agustos ortasi alabilecegiz. Devlet bir fark ehliyeti icin 3,5 ay bekletirse, bende aslanlar gibi suc islerim. Ustelik kurs yetkilisi sen sizlanma cok, Mart ortasindan beridir bekleyen var dedi.
    Ayrica donem icinde 2 kere yonetmelik degistirdi. Haziran dan itibaren fark ehliyeti alacaklara yaziliyi kaldirdi ama benim gibi mayista kayit olanlar o komik sinava girecek,geriye dogru isletilemiyormus yonetmelik. 2. Degisiklik, uygulama sinavina da ayrica harc yatirilacakmis. Ama devletimiz konu para olunca bu degisikligi geriye isletti. Bizlerde bir daha para yatiracagiz. 400 kurs+50 rapor ve resim+90 tl iki sinavin harci+ 213 tl emniyet= 753 tl a2 fark ehliyeti. Pes ya!!!
    mete_han bunu beğendi.

alper_sahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS TİTANİC 200
    Alıntı rumelian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mayisin 1 inden beri ehliyet bekliyorum. Ancak Agustos ortasi alabilecegiz. Devlet bir fark ehliyeti icin 3,5 ay bekletirse, bende aslanlar gibi suc islerim. Ustelik kurs yetkilisi sen sizlanma cok, Mart ortasindan beridir bekleyen var dedi.
    Ayrica donem icinde 2 kere yonetmelik degistirdi. Haziran dan itibaren fark ehliyeti alacaklara yaziliyi kaldirdi ama benim gibi mayista kayit olanlar o komik sinava girecek,geriye dogru isletilemiyormus yonetmelik. 2. Degisiklik, uygulama sinavina da ayrica harc yatirilacakmis. Ama devletimiz konu para olunca bu degisikligi geriye isletti. Bizlerde bir daha para yatiracagiz. 400 kurs+50 rapor ve resim+90 tl iki sinavin harci+ 213 tl emniyet= 753 tl a2 fark ehliyeti. Pes ya!!!
    213tL Eniyet derken az değilmi 340tl +101 tl kart parası diye biliyorumda
    mete_han bunu beğendi.

selo9115 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache--- İNAZUMA ---cbf 150 şimdide yeşil apache
    Alıntı Tolga Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kötü olmuş. şimdi forum çok sakin kalacak. Genç arkadaşlar; ehliyet yok. Polis yakalar mı ? Polis nerde bekler ? diye soru sormaz
    harbi koptum ha
    mete_han bunu beğendi.

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Alıntı rumelian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kanka para olayı dikkatimi cekti 2006 da a2+b yi 600 liraya almıştım
    2010 da ise e sınıfı farkı için 350 lira cebimden cıkmıştı toplamda 950 liraya a2+e almış oldum
    ama şuan 753 liraya sadece a2 nin farkını ödemiş olman parasal olarak cok şaşırdım.
    devlet sadece alıyor bizden geri döndüğünü pek göremedik
    mete_han ve rumelian bunu beğendiler.
    # motosikletle.blogspot

TATLIHIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    (14) Yamaha Ybr (16) Yamaha Ybr
    Araba benim ama ehliyetim yok sahabıda benim ne olcak kendi arabamı kendime verdigim için cezamı yazıcaklar :D
    mete_han bunu beğendi.

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    Alıntı Tolga Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 saate bilemedin yarın gene aynı konu açılır.ehliyetsizim polis yakalarsa ne olur....
    mete_han bunu beğendi.

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı alper_sahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    213tL Eniyet derken az değilmi 340tl +101 tl kart parası diye biliyorumda
    O otomobilde odenen harc. Motosiklette odenen harc bu. 100 gayme harc + 101 tl kart parasi +2 lira da sicil kaydi vs gider nasilsa diye yazdim.
    Kurs zorunlugu kalksin. Geri kalan para devlete helal olsun. Sanki devlet bilmiyor kurslarin sadece formalite oldugunu..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:11 ----------

Ayrica bu ceza cebinde hazir parasi olana 1056 TL. (15 gun icerisinde odersen.) Bu yasaya sevindim. Artik daha rahat kullanabilecegim. Mahkeme yok madem. Yarin atiyorum kendimi sokaga.
    mete_han bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)