Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Benzin ve motorin fiyatında yanlış hesap

Motovento
    REKLAM ALANI
    cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Türkiye'de akaryakıt fiyatları belirlenirken iki ayrı veri dikkate alınıyor. Biri ham petrolün dünya piyasalarındaki varil fiyatı, diğeri de ABD Dolarının Türk Lirası karşısındaki değeri. Bu hesaptan yola çıkıldığında akaryakıt fiyatlarında bu hafta başında yapılan indirimin yeterli olmadığı kendiliğinden ortaya çıkıyor.
    Ercan Seki'nin haberine göre şöyle ki; Bundan sadece 8 ay önce, 1 Ağustos 2012'de uluslararası piyasalarda ham petrolün varil fiyatı,?105 dolar civarındaydı. O zaman 1 ABD Doları ise 1.78 TL'ydi. O gün Türkiye'de 95 oktan benzinin litresi 4.37 Lira, mazot ise 3.85 Liradan satılıyordu.

Gelelim bugüne; ham petrol fiyatı 8 ay öncesinin de altına inerek 102 dolar civarına kadar geriledi. Dolar/TL endeksi ise 8 ay öncesiyle tıpatıp aynı. Akaryakıt ürünleri ise 8 ay öncesine göre, benzin 26 kuruş zamlı olarak 4.63 Lira, mazot ise 32 kuruş zamlı olarak 4.17 liradan satılıyor. Bu kuruşları yabana atmayın. Zira her bir depoda (50 litre) cebimizden, benzinde 13 lira, mazotta 16 Lira daha fazla para çıkıyor.
    Burada sorgulanması gereken konu şu; Maliyeti etkileyen faktörlerden en önemlisi olan ham petrol 8 ay önceki fiyatının da altında, diğer faktör ABD doları aynı seviyede olduğuna göre, akaryakıt fiyatlarında şimdiki rakamlar mı doğru, yoksa 8 ay önceki rakamlar mı doğru? Şimdiki fiyatlar doğruysa, 8 ay önce akaryakıt fiyatlarını düşük tutan ayar mekanizmasına Türk halkı adına teşekkür etmek gerek. Yok eğer Ağustos 2012'deki fiyatlar doğru idiyse, acilen hem benzinde, hem de mazotta en az 30'ar kuruş daha indirim yapılması gerekiyor.

KAYNAK: http://ekonomi.haber7.com/gundem-veriler/haber/1013913-benzin-ve-motorin-fiyatinda-yanlis-hesap

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Benzine yapılan indirim tabiki yeterli değil, ama daha çok indirseler hangi parayla besleyecekler elalemin vatandaşını teröristini.
    serdar1547, APALA, Shrieker ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

serdar1547 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE
    deveye diken insana s?ken yarar hesabını yapıyor şu an hükümet,başarılı da oluyor
    APALA, M.balibey, Eagle7 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    UNUTMAYIN MOTOSİKLET TEHLİKELİ DEĞİLDİR ONU TEHLİKELİ KILAN ÜZERİNDEKİ SÜRÜCÜDÜR HATTA MOTOSİKLET O KADAR MASUMDUR Kİ SİZ OLMADAN AYAKTA BİLE DURAMAZ.

antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    saolsun devletimiz kacak yakıt kullan aile ekonomisine katkın olsun
    İNSTAGRAM = sakalliesnaf - MAİlL = mehmetmerickekec@gmail.com
    MOTOSİKLET = CBF 600 ABS 2007 102K +
    TECRUBE = 250K +

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzine yapılan indirim tabiki yeterli değil, ama daha çok indirseler hangi parayla besleyecekler elalemin vatandaşını teröristini.
    Len Mengü, öyle kötü kötü yazıp durma.
    Birazdan gelir hökümet yalakaları,sonra görürsün .......
    Mengu16, Shrieker, M.balibey ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

erdem_cengiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr600f 5i
    padişahım çok yaşa

kürşat ışık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XVS 650 Dragstar
    bu zihniyet değişmediği sürece , bu şekilde devam edecek malesef..İnsalar hiçbirşeyin farkında değil..
    Meğer hayat motorun üzerindeymiş..

Permatiq59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KapÇık
    aklıma bir şarkı geldi..

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Şu konuya bile yazan ne az kişi var, alan memnun satan memnun niye indirim yapsınlar
    KeaSH-07, M.balibey ve Shrieker bunu beğendiler.

KeaSH-07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha bw's 100-honda cbr 250 r-(sym joyride 200i)
    aklıma geldikce ayar oluyorum 1 tl iken acık depo pejo mopetim vardı nerden nereye :S
    Yalnızlkık diye birşey yoktur ,daha çok sigara vardır , alkol vardır , küfür vardır...

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Len Mengü, öyle kötü kötü yazıp durma.
    Birazdan gelir hökümet yalakaları,sonra görürsün .......
    abi bunların neresini savunuyorlar anlamıyorum ya depolarını anlaşmalı yerlerden ücretsiz dolduruyorlar(partilerin konvoylarında olduğu gibi) fiyatlar koymuyor yada akaryakıt yardımı yapıyor devlet yandaşlara

serdar1547 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE
    Alıntı Eagle7 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yiyeceksin banı şimdi

Bence 5 tlye sabitlesinler onlarda rahat etsin bizde
    alıştım ben banlanmaya ama bir iki hafta yatıp cıkıyoruz,daha çok uzun süreli ceza almadım
    UNUTMAYIN MOTOSİKLET TEHLİKELİ DEĞİLDİR ONU TEHLİKELİ KILAN ÜZERİNDEKİ SÜRÜCÜDÜR HATTA MOTOSİKLET O KADAR MASUMDUR Kİ SİZ OLMADAN AYAKTA BİLE DURAMAZ.

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Alıntı serdar1547 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alıştım ben banlanmaya ama bir iki hafta yatıp cıkıyoruz,daha çok uzun süreli ceza almadım
    Yazık olmuş, aslında sabır gösterip uygulamada söylediklerimizi yapmamız gerek. Ucu açık bir cümle oldu ama..

Motosikleti
    Ninja 250
    belkide dışarıya sattığımız ucuz benzinin farkını kapıyoruzdur böylelikle, gerçi o fark kapanmaz ama olsun bu da bir ihtimal olamazmı ?

xawa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Duke 690
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu konuya bile yazan ne az kişi var, alan memnun satan memnun niye indirim yapsınlar
    yazsak ne değişiyorki herşey aynı, bu ülkede takım tutar gibi parti tuttukları sürece hiç birşey değişmez alışmışlar biat etmeye ne kadar

anlatsan boş.

hadi eylem yapalım desen kimseyi bulamazsın .

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Siz hala benzin fiyatlarının petrol fiyatıyla alakalı olduğunu mu düşünüyorsunuz.
    esparo bunu beğendi.

Motosikleti
    Zx6R Geliyor...
    Alıntı xawa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazsak ne değişiyorki herşey aynı, bu ülkede takım tutar gibi parti tuttukları sürece hiç birşey değişmez alışmışlar biat etmeye ne kadar

anlatsan boş.

hadi eylem yapalım desen kimseyi bulamazsın .
    eylem yapalım desen gelen olur ama 3 gün arabasına binmeyeceği yerde arabasına 3 gün benzin almayacağı yerde ya protesto var diyip gece evinden çıkıp deposunu fulleyen zihniyet oldukca ne adamlar indirme gider ne biz protesto ederiz. Bizim protestomuz adamların işine yarıyor zaten 3 ayda satcağını 1 gecede satıyorlar...
    xawa bunu beğendi.

esparo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Iron 883 / 2014
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz hala benzin fiyatlarının petrol fiyatıyla alakalı olduğunu mu düşünüyorsunuz.
    doğru diyosun . benim senaryom şöle : akşamdan içmeye başlanır , arkadaş arasında muhabbet geçer " a:napak hacı benzine hareket lasım ne diyosun? b: 1 ile 10 arasında bi sayı tut a: tuttum. b: tamam yarın tuttuğun kadar bi indirim yapak . a: ula 10 tutmuştum biledim 1 tutardım peh "
    Petrol bitmesin!

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kendi benzinini kendi yapacan arkadaş!! yapan yapıyor. 2 hammaddenin karışım oranını bildikten sonra çocuk oyuncağı.
    2014 Salcano Wolf 125 > 2017 Bajaj Pulsar 200NS ABS > 2020 YAMAHA YZF-R25

esparo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Iron 883 / 2014
    Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kendi benzinini kendi yapacan arkadaş!! yapan yapıyor. 2 hammaddenin karışım oranını bildikten sonra çocuk oyuncağı.
    çocuk olmak varmış o zaman . artık çok geç oyuncakla oynamak için yaş 30, mecbur benzinlkten almam lasım çocuğun biri biri çıktıda "benzin yaptım 2 lira" dedi de biz mi almadık?
    Petrol bitmesin!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)