Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motosiklet Tamircisindeki Araç-Gereçler

Motovento
    REKLAM ALANI
    dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Dostum.. Öncelikle yeni işin hayırlı olsun.. Umarım tez zamanda istediğin yere gelir, sende yeni ustalar yetiştirirsin.. Ammaaa..

Ticaretin sadece para kazanmak olmadığını asla unutma,

Kul hakkının ne demek olduğunu aklının bir tarafında hep tut..

Belki sen kötü insanlarla birlikte çalışacaksın usta olana kadar, belkide çok iyi insanlarla bilemeyiz, lakin sen ilerde yanında çalıştıracağın insanlara hep iyi ol ki karşılığını al..

Unutma, kötü insanlar yüzünden kaybedeceğin her kuruş, yeni ve iyi olma potansiyeli yüksek insanlarla tanışmana vesile olur..

ve en önemlisi Asla ama asla umudunu yitirme.. Hep güzellikler içinde kal.. Saygılarımla..
    yürekçe bunu beğendi.
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ugrgnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Alıntı dreamkiller adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum.. Öncelikle yeni işin hayırlı olsun.. Umarım tez zamanda istediğin yere gelir, sende yeni ustalar yetiştirirsin.. Ammaaa..

Ticaretin sadece para kazanmak olmadığını asla unutma,

Kul hakkının ne demek olduğunu aklının bir tarafında hep tut..

Belki sen kötü insanlarla birlikte çalışacaksın usta olana kadar, belkide çok iyi insanlarla bilemeyiz, lakin sen ilerde yanında çalıştıracağın insanlara hep iyi ol ki karşılığını al..

Unutma, kötü insanlar yüzünden kaybedeceğin her kuruş, yeni ve iyi olma potansiyeli yüksek insanlarla tanışmana vesile olur..

ve en önemlisi Asla ama asla umudunu yitirme.. Hep güzellikler içinde kal.. Saygılarımla..
    dediklerinizin hepsine katılıyorum. iyi dilekleriniz için de cok tesekkur ederım. o umut zaten ınsanı hayatta tutuyor. cok tesekkur ederım yorumunuz ıcın cok sagolun

Alıntı Ahmanamra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çabanı takdir ettim umarım Allah yolunu açık eder bu işi meslek edinir geçimini sevdiğin işten sağlarsın. İşe başladığında en fazla 1 aya her aletin ne olduğunu öğrenirsin zaten uygulamalarıyla ;)
    kesinlikle ogrenırım hatta daha kısa surede bıle ogrenırım fakat dedıgım gıbı 3 kısıler, iyi bi tamirci, bu yuzden kısa surede gelısmem lazım baskalarının benım yerımı almaması ıcın. cunku patron, 3 tane adayımız var dedı. o aday dedıklerı de cogu seyı bılıyorlar artık 1i hariç. bu yuzden onların sevıyesıne cıkmam lazım kısa surede zaten ısım yok bilgisayarda, oyun oynarım yabancı dizi izlerim arasıra onların yanında bu foruma takılıyorum ki foruma daha cok zaman ayırıyorum. bosa gecmesın dedım bu vakit sagolun cok tesekkur ederım iyi dilekleriniz için. motosiklet tamirciliği hiç ölmeyecek bir iş. bu dalda iyi oldugum surece ben de ac kalıcagımı dusunmuyorum

Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim Hakkında Hayırlısı olur inş.
    Senin için yarın bir resim çekip atacağım buraya
    keşke erken görseydimde bu akşamdan işini halledebilseydin
    kısaca,
    AÇIK AĞIZLI ANAHTAR: (numaralar üzerlerinde yazılıdır zaten) iki tarafıda açıktır ve birer veya ikişer numara olarak büyürler...
    YARIM ANAHTAR: (bir tarafı açık anahtarlı dier tarafı yuvarlak ve bilindir yıldız denilen anahtarlıdır)
    YILDIR ANAHTAR:(her iki tarafıda yuvarlak tam kapalı yıldız anahtarlı)
    LOKMA TAKIMI:zaten bilirsin sanırım minik minik uçları olur biri büyük dieri küçük iki adet kollu çırrr çırrr'lı sapı olur ve uçları monte edilip kullanılır,,,,

YILDIZ UÇLU VE DUZ UÇLU TORNAVİDALAR:: e bu kadarda değil bilirsin bunu sanırım incesi olur kalını olur vs
    KLAVUZ SETİ:bu set yalama olan cıvata yuvalarına yeni diş açmada kullanılır,
    PAFTA SETİ:bu set ise tam tersi klavuzun yalama olmuş olan civatalara diş yapmada (diş çekmede) kullanılır,

KLAVUZ KOLU VE PAFTA KOLU: bu kollarda isminden anlaşıldığı üzre klavuz ve pafta çekmede kullanılırlar...
    ÇEKİÇ: anladın sen onu ;) ufağı ve büyüğü yani ağır'ı vardır,,,

ÇEKTİRME:bu aletler motosikletin bilimum irili ufaklı el ile çıkmayan parçalarını sökmeye yararlar...
    PENSE,KARGA BURUN,YAN KESKİ, bunlar olmazsa olmazlardır,
    AYARLI PENSE: kenarında ayarı bulunan ve her boy somun ve cıvatayı sökmede ve sıkmada kullanılır,
    ALYAN ANAHTAR: boy boy olur ve 6'gen kenarlıdır, şekillerine aldanma,kimi saplı olur kimi küçük L şeklinde olur,,,

T, KOL ANAHTAR : T şeklinde olur ve sadece tek numara lokma anahtar uçları olur,fakat her numarası bulunur kullanım şekline göre...

Daha bir sürü parça var sen bunları ezberle yeterli kardeşim

Kolay gelsin şimdiden sana
    eyvallah kardesım cok sagol ekledım bunları da lısteme. ben de resım cekmeyı dusunuyodum fakat usta napıyosun falan der sımdı gerek yok sana zahmet oluyor gerek yok kendını yormana benım ıcın ama tesekkur ederım yıne

Alıntı cool113 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lokma takımı, tornavida seti, açık ağız anahtar seti, yıldız anahtar seti, t anahtar seti, 50 lt. hava kompresör, havalı kompresör seti (hava tabancası, mazot tabancası vs..) havalı sökme, cırcır anahtar seti, mengene, taşlama, kaynak makinesi, matkap, çektirmeler, diş açma seti, alyan seti. aklıma gelenler bunlar fakat bunlarında kaliteli olması gerek bu yüzdende maddi yönden seni zorlayabilir. ben yavaş yavaş 2-3 yılda bu malzemeleri toplamıştım. tamirdende anlıyorsan tamirci parası vermeyeceğinden zamanla bu aletler kendini amorti edecektir.
    sagolun cok tesekkur ederım yorumunuz ıcın fakat ben bunları kendı garajıma toplamak ıcın degıl, o da zamanla olucak zaten ustanınkılerden calarız yavas yavas şaka şaka öyle bişey yapmam. gelenektir o ama yapmam. ben bi motorcuda ıse basladım ve oradakı aletlerın hepsının adını bılmek ıstıyorum. dedıgım gıbı cabuk gelısmek gelıstırmek ıstıyorum kendımı

Alıntı amaninmb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaçııın Acemi Usta...
    Think Nothing! Just Twist The Wrist

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Sen bugun işe başlamadınmı ?
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Alıntı ugrgnr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar merhaba, hepinize iyi akşamlar.

Bugunden ıtıbaren nerde calısayım nerde ıse baslayım ne yapayım para mı kazanayım meslek mı edıneyım konusundakı kendı kendıme olan tartısmalarımda, babamla karar vererek bi motosiklet tamircisinin yanında calısmaya karar verdim. Aklımda olan bi tamirci vardı oraya gıttım konusmaya, pek ıhtıyacları yok gıbı yanı 3 kısıler zaten 1 cırak 2 usta fakat ben yıne de 5-6 saat durdum. Ustası olsun cıragı olsun cok ıyı muhabbet ettık, git bı patronla konus dedi. Konustum o da dedı 3 kısıler onlar pek ıhtıyac yok gibi ama sen yıne telefon numaranı ver bulunsun bende dedi. Tamam dedim verdim. Aslında benım amacım oraya gırıp ucretlı falan calısmak degıl adam oyle anladı bıraz, tam anlatamadım kendımı ortam uygun degıldı sıparısler falan konusuluyordu o yuzden cok uzatmadan kısa kestım. Yarın tekrar konusucam ki babam da gelıcek, ustalara yardım hem de ogrenmek ıcın baslıcam yarın sabahtan. Sanırım sorun etmezler. Ustalarla ıyı anlasıyoruz cıragıyla da. İşi kolay ve hızlı kapacagımı dusunuyorum kı bilgisayarda araştırmacıyımdır bu forumda bi yazı buldum motosiklet sorunları ve cozumleri üstüne, mubarek baya uzun ama okucam hepsını her aksamm ogrenıcem. Bu forumdan da cok sey ogrenıyorum bu yuzden daha hızlı kapacagımı dusunuyorum ısı. sadece uygulaması kalacak.. Biraz hikayemi yazayım dedım hem benı burda tanıyanlar bilenler için asıl konuysa sormak ıstedıgımse;

Usta biişey istediginde usta o ne bılmıyorum demek ıstemıyorum. Dedigim gibi 3 kısıler sadece 1i herseyıyle bılıyor dıger 2si bbilgiden yoksun bıraz. Bu yuzden kısa zamanda cok sey ogrenmem lazım kapmam lazım kı hem kendım acısından hem de ıstedıgım motosıkletı bır an once alabılmek acısından Başlıga yazdıgım gibi, Motosiklet Tamiricisinde bulunan araç-gereçler nelerdir ? Lokma takımı, Tornavida takımı, Penseler, bazı bakım spreyleri, buji anahtarı vb.. Bunların hepsini öğrenmek istiyorum burada. İsimlerini yazsanız yeterli google'dan bulur hertürlü ezberlerim ben onu zaten bikere gormem yeter Çok teşekkür ederim bu kadar şeyi okumaya katlandıgınız için

he bu arada, forumda arastırmamı yaptım fakat bulamadım boyle bi konu üzerine birşey.. belki yazdıgım sözcükler yüzündendir bilemiyorum ama bulamadım birşey.. Eger ki varsa boyle bir konu, onun linkini de atabilirseniz veya yerini söyleyebilirseniz sevinirim

Senin gibi adam kaldı mı? Doğru yoldasın kardeşim.
    ugrgnr bunu beğendi.
    Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen bugun işe başlamadınmı ?
    yok dahha sabahtan gitmiyorum 3 gibi gidiyorum aksam 8e kadar takılıyorum. dedıgım gıbı 3 kısıler yanı 4. kısı pek gerekmıyor oraya ıs olmadıkca. daha patronla kesın bısey konusmadık bugun babam da ogleden sonra gelıcek konusucak patronuyla. para flan zaten ıstmıyorum kı oyle bı hakkım da yok tekrar dedıgım gıbı yardım ve bıseyler ogrenmek amaclı gıdıyorum su an. sabahtan gıtmeyı dusundum aslında hatta sabahtan kawasaki 600lük ninjayı acıcaklardı onu merak edıyodum ama daha ikince günden sabahtan baslamak abes olur dedım. adamları daha cok ıyı tanımıyorum. belkı bugun babam konusursa yarın sabahtan gıdebılırım. en cok ıstedıgım o zaten evde sıkılıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:33 ----------

Alıntı htmetin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin gibi adam kaldı mı? Doğru yoldasın kardeşim.
    sagolun cok tesekkur ederım

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    ah be kardeşim benim babam benim içimdeki ateşi farkedipte seninki gibi düşüneydi zamanında , şimdi ustayım diye geçinen bir çok adamı her konuda tırt ederdim ama bir kaç güzel söz söyleyeceğim sana , işini sevmek, vicdan sahibi olmak, ve dürüst olmak , çalışmayı sevmek, bu kriterlerdeki bir insan en iyi ustadır , bir motoru binlerce kez toplamış , gözü kapalı toplamış benim için hiç bir hükmü yoktur , ahlaksız ise değeride gözümde !

takım taklavat isimleri buradan yazmayla sana çok fayda getirmez unutur gidersin, o yıldız anahtarının, lokma takımının mazisi geçmişini , sıkıntısını yaşayacaksın , işte o zaman isimlerini,değer ve kıymetini öyle bir öğreneceksinki birdaha aklından çıkmayacak

ama düşüncen çok güzel doğru yoldasın , bilgi sahibi olmak, araştırmak, ve istemek çok çok hayati öneme sahiptir, ama zamanla pişeceksin , basamakları yavaş yavaş sindire siindire tırmanacaksın , merdivenlerin tamamını birden atlamaya kalkma , yaptığın iş sana ağır gelir soğursun

adapazarı çok uzak değil gel bir gün fakirhaneye kahvemi iç tanışalım alete dair tüm sorularına cevap vereyim , hatta motor bile ayarlarım sana bu kıyaağıda kimse yapmaz
    ugrgnr bunu beğendi.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ah be kardeşim benim babam benim içimdeki ateşi farkedipte seninki gibi düşüneydi zamanında , şimdi ustayım diye geçinen bir çok adamı her konuda tırt ederdim ama bir kaç güzel söz söyleyeceğim sana , işini sevmek, vicdan sahibi olmak, ve dürüst olmak , çalışmayı sevmek, bu kriterlerdeki bir insan en iyi ustadır , bir motoru binlerce kez toplamış , gözü kapalı toplamış benim için hiç bir hükmü yoktur , ahlaksız ise değeride gözümde !

takım taklavat isimleri buradan yazmayla sana çok fayda getirmez unutur gidersin, o yıldız anahtarının, lokma takımının mazisi geçmişini , sıkıntısını yaşayacaksın , işte o zaman isimlerini,değer ve kıymetini öyle bir öğreneceksinki birdaha aklından çıkmayacak

ama düşüncen çok güzel doğru yoldasın , bilgi sahibi olmak, araştırmak, ve istemek çok çok hayati öneme sahiptir, ama zamanla pişeceksin , basamakları yavaş yavaş sindire siindire tırmanacaksın , merdivenlerin tamamını birden atlamaya kalkma , yaptığın iş sana ağır gelir soğursun

adapazarı çok uzak değil gel bir gün fakirhaneye kahvemi iç tanışalım alete dair tüm sorularına cevap vereyim , hatta motor bile ayarlarım sana bu kıyaağıda kimse yapmaz
    eyvallah irfan abi sagolasın guzel sozlerın ıcın çok güzel olur gelip tanısmak ısterım fakat pek kımıldayamıyorum bu aralar bıryere. karamürsel'de oldugunu bılmıyordum. bi ara biz değirmenderede ve gölcükte yasadık 2 sene toplamda. bılırsın oraları babam cok severdı karamürsel sahilini. haftasonları bazen giderdik dolasmaya. hatta babam bı ara ev bıle bakıyodu da uygun bulamadı. bız de ordan istanbul sonra memlekete sakaryaya donduk neyse motosiklet aldıgım zaman ugrayacagım yerler var. Degırmenderede cok sevdıgım ınsanlar var buyuklerım, onlara ugramak ıstıyorum 1 gun gıdıp arkadasımla. eger ki gelirsem o gun sana kesınlıkle ugrararım. zaten karamürseli gormeden geri dönmem ama yazın bir günü kesinlikle gelicem karamürsele. aklımda var. keşke şimdi gelebilsem de dedıgım gıbı imkanım yok. olsun seni zaten merak edıyordum, buraya sundugun calısmaların olsun yorumların tavsıyelerın olsun hosuma gıdıyor. birgün kesinlikle gorusucez o gun de yakın
    piyanist_irf bunu beğendi.

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    eyvallah irfan abi sagolasın guzel sozlerın ıcın çok güzel olur gelip tanısmak ısterım fakat pek kımıldayamıyorum bu aralar bıryere. karamürsel'de oldugunu bılmıyordum. bi ara biz değirmenderede ve gölcükte yasadık 2 sene toplamda. bılırsın oraları babam cok severdı karamürsel sahilini. haftasonları bazen giderdik dolasmaya. hatta babam bı ara ev bıle bakıyodu da uygun bulamadı. bız de ordan istanbul sonra memlekete sakaryaya donduk neyse motosiklet aldıgım zaman ugrayacagım yerler var. Degırmenderede cok sevdıgım ınsanlar var buyuklerım, onlara ugramak ıstıyorum 1 gun gıdıp arkadasımla. eger ki gelirsem o gun sana kesınlıkle ugrararım. zaten karamürseli gormeden geri dönmem ama yazın bir günü kesinlikle gelicem karamürsele. aklımda var. keşke şimdi gelebilsem de dedıgım gıbı imkanım yok. olsun seni zaten merak edıyordum, buraya sundugun calısmaların olsun yorumların tavsıyelerın olsun hosuma gıdıyor. birgün kesinlikle gorusucez o gun de yakın

her daim beklerim mayıs gibi bende sakaryaya sık sık geleceğim oradada görüşme fırsatı doğabilir ama gün belli değil daha

bu arada karemürsel güzel sakin aynı zamanda emekli yatağı bir yerdir , bende çok severim coğrafyası, bulunduğu konum olarak dengede oluşuda cabası , izmit 35 dk, yalova ,40 dk, iznik , 1 saat, istanbul 1 saat
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Hadi Koay Gelsin ABİ...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi Koay Gelsin ABİ...
    eyvallah sagolasın bugun pek ıs yoktu muhabbet ettık bol bol. bı ktm'nın cross'una baktık 2-3 saat surdu gerıye kalan vakıttte muhabbet ıste

Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her daim beklerim mayıs gibi bende sakaryaya sık sık geleceğim oradada görüşme fırsatı doğabilir ama gün belli değil daha

bu arada karemürsel güzel sakin aynı zamanda emekli yatağı bir yerdir , bende çok severim coğrafyası, bulunduğu konum olarak dengede oluşuda cabası , izmit 35 dk, yalova ,40 dk, iznik , 1 saat, istanbul 1 saat
    aynen irfan abi babam da hep oyle dıyodu emeklı olup buraya yyerlesıcem dıyodu ama kader işte geldik memlekete dedıgın gıbı konum olarak da cok guzel bıyer. aslında oraya gelıp bı tatıl yapmak ıstıyorum soyle 1 hafta falan. karamurselden baslayıp iznik yalova istanbul.. ama para yok işte herşey para vallahi. neyse inşallah gorusruz abı gunun bırınde

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    aslında oraya gelıp bı tatıl yapmak ıstıyorum soyle 1 hafta falan. karamurselden baslayıp iznik yalova istanbul.. ama para yok işte herşey para vallahi. neyse inşallah gorusruz abı gunun bırınde
    Yaşın ilerledikçe, paran olacak ama artık eski hevesin, enerjin veya vaktin olmayacak.
    Engel her zaman varolacak, önemli olan engeli geçmek. Tabi dediğin gibi az veya çok mutlaka para lazım.
    ugrgnr bunu beğendi.

babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Bide pikler var L pik,pik tornavida,lokmaya takılabilen falan.6 köşe de diye söylendiğinide duydum.Benimde hayalim motosiklet tamircisi olmak.
    ugrgnr bunu beğendi.

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tork anahtari. Ulkede bunu kullanan yetkili servis dahi gormedim, hatta ben bilmem kac senelik ustayim diyenler bile hayatinda gormemis aleti... ama ne kadar onemli oldugunu bir anlasalar!!!

Unutmusum ilave yapayim: Locktite ... Civata sabitleyici.
    ugrgnr bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)