Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Satmak İçin 2. El Motosiklet Almak

Motovento
    REKLAM ALANI
    ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Selamlar arkadaşlar, merak ettiğim detayları örnekleyerek sorayım En ufak detayına kadar emin olan arkadaşlar bilgisini esirgemezse çok sevinirim

Örn 1 : Mahallemde bir abimiz var, üzerine titrediği 3 aylık motosikletini 2500 liraya satışa çıkardı fakat ödeme günü gelene kadar satılamadı. Ben değeri 3.750 TL olan motosikleti 2.500 lira nakite alsam...

*Kullanmayı düşünmediğim bu motosikletin ruhsatını üzerime almalımıyım?
    *Sigortasını yaptırmalımıyım,
    *Kullanılmayan motosikletin olduda satılmadı zorunlu trafik sigortasını ödemelimiyim,
    *Bu tür masraflar yapmayacaksam yasal olarak motosikletin bana ait olduğunu %100 belirten nasıl bir belge edinebilirim ve bu belgenin bana maliyeti ne olur... gibi gibi detayları öğrenmek istiyorum.

Örn 2 : Aynı koşullarda fakat bir yandan trafikte faal olarak satılana kadar kullanacaksam bildiğimiz alım/satım işlemlerinin sigortanın v.s tamamına kesinlikle ihtiyacım varmıdır ?

Örn 3 : X firma bayisinde çalışan arkadaşımdan aldığım duyuma göre piyasada yeni olan motosikletin tanıtım fiyatı 9.300 TL. Firma tanıtım süresi 20 gün içinde doluyor ve fiyat 10.800 TL olacak, üzerine +1 ay içinde sezon zammı gelecek ve 12.000 e yaklaşacak.

Bu motosikleti sadece satmak için alsam, prosedürü en az maliyetle nedir? Şahıs olarak plaka çıkartmadan beklemek üzere alabiliyormuyum ( motosikletimin plaka sürecine 1 ay demişlerdi mesela :/ ) Eğer alabiliyorsam satışını nasıl yapıyorum ?

Lütfen yorumlarınızı sadece kar amacı güdüleceğini düşünerek yapınız. Şimdiden çok çok teşekkürler
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    -ruhsatı üzerine almalısın sen satışını vereceksen.yada aldığın kişiden satışa dair vekalet almalısın.veklet ile aracı satar, kendi üzerine alım-satım yapmamış olursun
    -sigortasını yaptırmak zorunda değilsin,satarken sormazlar noterde,borcu olmasın yeter.ama sigortayı yaptır derim.bugün 100 tl ye yaptırıp 1 hafta sonra satınca, noter satışıyla trafiği iptal ettirip en az 90-95 tlsini geri alırsın. eğerki arada binerim diyorsan bu 5-10 tl masraftan kaçınma

1 yıl içinde 3 adetten fazla motorlu taşıt alım satım yapıyorsan ve bir ticari kimliğin yoksa vergi dairesi ile başın belaya girer

Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE 2013
    Ruhsatı üstüne almassan zaten satışı yapamazsın.Motor ruhsat sahibinin gözükür.
    trafiğe çıkmayı düşünmüyorsan sigortasını yaptırma bence satarken bunu belirtir alıcıya yaptırması gerektiğini söylersin.Plaka çıkartmana da gerek yok.
    Trafiğe çıkacaksan sigorta ve plaka şart ama. Polis yakalarsa karını unutup zararını hesaplamaya başlarsın :D

Motosikleti
    Honda NC S
    Amacım alım satım ile uğraşmak değil zaten Hani sorunlu aldım hallettim gibi şeyler hiç değil, anlamamda

Sadece arkadaş eş dost çevremde bildiğim bir motosiklete, bir yabancıya da satmayı düşündüğü maliyetten para bağlayacaksam, dolaylıda olsa bi yardımım dokunacaksa, bari bi işe yarasın, o riske ve zahmetlere değsin

Yani dediğin gibi alıp 1-2 hafta içinde bu tür karlarla satan kişileri görüyorum çevremde (bildiğin ticari kimliği olmayan şahıslar ), bu iş bukadar kolay değildir herhalde, birsürü prosedürü vardır diye hiç kurcalamamıştım.

Bilmekte fayda var merak ta eder oldum nedense
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Murat 48/30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Babanın oğluda olsa Ruhsatı mutlaka üzerine almalısın.Hop 95 Tl,İllaki Mtv ödenmeli.sigorta hakkında bilgim yok.3750 dediğin 2. el değeri mi?Yani bu işlerden 200-300 tl kara değmeyebilir.İnşallah gönlünce olur
    CB 125E(6000 km), Salcano Wolf 11(Gümüş Atmaca)
    Özgürlük çoğu kişilerce çok bilinmeyenli bir denklem iken, biz motorcuların ilk marşla birlikte hissetmeye başladığımız hazdır.(Murat KANAT 17.01.13 )

Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı initial-D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -Aldığın kişiden satışa dair vekalet almalısın. Veklet ile aracı satar, kendi üzerine alım-satım yapmamış olursun
    Ama sigortayı yaptır derim. bugün 100 tl ye yaptırıp 1 hafta sonra satınca, noter satışıyla trafiği iptal ettirip en az 90-95 tlsini geri alırsın. eğerki arada binerim diyorsan bu 5-10 tl masraftan kaçınma
    Vekalet verdim/aldım şeklinde karşılıklı mı imzalanıyor. Veren kişinin ürün zaten şahsına ait olduğu için iptal etme şansı varmı?

Bu vekalet aynı zamanda benim ürünün fiyatını kuruşu kuruşuna nakit ödediğimi ispatlayacak bişey mi, satacağım gün vekalet veren kişi "ben parasını almadım ki, satmıyorum" derse, buna karşı önlemim de olabilir mi

Sigorta ilden ile firmadan firmaya büyük değişim gösteren bişey, her firmada geri ödeme varmıdır acaba

Alıntı initial-D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 yıl içinde 3 adetten fazla motorlu taşıt alım satım yapıyorsan ve bir ticari kimliğin yoksa vergi dairesi ile başın belaya girer
    Alıntı Murat 48/30 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Babanın oğluda olsa Ruhsatı mutlaka üzerine almalısın.Hop 95 Tl,İllaki Mtv ödenmeli.sigorta hakkında bilgim yok.3750 dediğin 2. el değeri mi?Yani bu işlerden 200-300 tl kara değmeyebilir.İnşallah gönlünce olur
    Evet örnekteki 3750 dediğim 2. el değeri Murat

Merakımdan soruyorum arkadaşlar, bu tür örnekler çok gördüm çevremde ve bunları hiç olur diye düşünmemiştim Acaba oluyormu diye sorabileceğim daha güvenilir tecrubesi bol arkadaşları bulabileceğim biyer yok

Anlaşılan özünde güvendiğimiz tanıdığımız biri ise bile, minimum "Fiyat Farkı - vekalet bedeli - Mtv = Kar+risk" gibi bir durum var ortada. Doğrumudur

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    28 yaşında bir İstanbul'lusun profilinden anladığım kadarı ile.kusura bakma ama sorduğun sorular çemişgezekte yaşayan 15 yaşında dünyadan haberi olmayan birinin soruları.Özür dileyerek sormak istiyorum,topikte ciddimisin? Yoksa muhabbet olsun,vakit geçsin amacımı var?
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı ergün1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusura bakma ama sorduğun soruları çemişgezekte yaşayan 15 yaşında dünyadan haberi olmayan birinin soruları.Özür dileyerek sormak istiyorum,topikte ciddimisin?
    Hiçbir malımı 2. el olarak satmadım, en fazla kardeşime falan verdim 18 yaşında ilk arabamı aldım bu beni öldürmesede bi güzel eskitir diye aldım, bir gün bile satmayı düşünmedim

Doğal olarak hiç vekalet vermedim almadım, noterle işim en son 18-19 yaşlarındayken olmuştu, oda ne içindi hatırlamıyorum

Motosiklet adım adım ilerleyen bi mevzu olduğundan mecburen prosedürü öğrendim, motosiklet biriktirecek halimiz yok diye.

Mantığım, cebinden çıkanı yok sayamayacak durumdaysan o ürün zaten senin almaman gereken üründür Şimdi bu yapıda biri ne yapsın satış prosedürlerinin ince detaylarını

2. ele karşı olmama rağmen bugüne kadar bütün ilişkilerim "firma ve ben" oldu :D Fakat standart prosedüre göre ilerlerse süreç, çevremdeki kişilerin yıllardır kar ediyor olabilmeleri mümkün değil Sevabına yaptıklarını da hiç zannetmiyorum.

İlk kez merak ediyorum bu işin perde arkasını, bi sorayım danışayım dedim, bilmediğimiz bişey mi var acaba diye. Öğrenmemek ayıp demişler, yani gayet ciddiydi sorularım

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    bu bahsi geçen motor nedir acaba merak ettim şimdi..çok ciddiyim
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu bahsi geçen motor nedir acaba merak ettim şimdi..çok ciddiyim
    Yahu ortada motosiklet yok ki Bir soralım, aydınlanalım diye örnekledim sadece Ama bundan büyük fırsatlara şahit oldum, bugüne kadar ilgimi çekmemişti, merak ta etmemiştim. Nasip bugüneymiş öğreniyoruz işte

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:02 ----------

Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2. ele karşı olmama rağmen...
    olmamama rağmen olacaktı, kusura bakmayın

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vekalet verdim/aldım şeklinde karşılıklı mı imzalanıyor. Veren kişinin ürün zaten şahsına ait olduğu için iptal etme şansı varmı?

Bu vekalet aynı zamanda benim ürünün fiyatını kuruşu kuruşuna nakit ödediğimi ispatlayacak bişey mi, satacağım gün vekalet veren kişi "ben parasını almadım ki, satmıyorum" derse, buna karşı önlemim de olabilir mi

Sigorta ilden ile firmadan firmaya büyük değişim gösteren bişey, her firmada geri ödeme varmıdır acaba
    Her firmada geri ödeme var, yeterki elinde noter satışın olsun. Kendi kredi kartınla satın aldığın trafik sigortasını, yaptırdığın acenteye gidip noter satışını verip iptal ettirince kalan iadesi senin kredi kartına döner 3-5 gün içinde

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler