Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kendi Çabalarıyla Motosiklet Tasarımı ve İmalatı Yapanlar

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar Merhaba;

Özellikle meraklısı olanlar ve mimarlık mühendislik okuyan arkadaşlar iyi bilirler. Piyasada çizim ve tasarım adına çeşitli yazılım programlar bulunmakta. Örneğin bunlardan en popüler olanlarının bazılarını AutoCAD , 3D Max , Rhino 3D , Blender , NedCAD olarak sıralayabiliriz. Bu programlarla yakından ilgilenen arkadaşların aramızda olabileceğini düşünerek böyle bir başlık açmak istedim. Evinde , ofisinde bilgisayarında boş zamanlarında bu tasarım işleriyle uğraşan arkadaşlar varsa tanışmamak için bir sebebimiz yok o halde. Bunun dışında hayallerindeki motosikletin projesini çizen ve bu projeleri garajında , kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu atölyesinde hayata, imalat aşamasına geçirenler varsa onları da tanımak isteriz. Böylelikle hem Türkiye toplumundan motosiklet tasarımının hayalgücüne dair neler çıkıyor görmüş oluruz Hem de bu işi imalata kadar götüren arkadaşların hayalperest olmadıklarını kanıtlarız. Ben kısa bir zaman önce AutoCADde tasarımıma başladım birkaç aylık zaman zarfı sonrasında bitirmiş olacağım ve bittikten sonra burada yayınlayacağım. Şayet şartlar elverirse kendi imkanlarımla bu çizimi hayata da geçirerek hayalimdeki motosikleti yaratacağım. Herkese selamlar.
    yolcu114, taglis, aloavera ve 8 diğerleri bunu beğendiler..
    [B][U]9 Eylül Üniversitesi - Makina Mühendisliği[/U][/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Hyosung gv250
    kolay gelsin.Sabırsızlıkla bekliyoruz.
    metalmilitan bunu beğendi.

Murat 48/30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Kim istemezki hayallerinin motosikletini yapmak.

Sıfırdan motosiklet toplayan birinin atölyesinde ona yardımcı olmak veya sadece hayran hayran bakmak bile çoğumuzun hayali, özellikle gençler ve benim gibi piston meraklıları adına en azından böyledir diye düşünüyorum.

Takipteyim.
    cesur509, Re!S*33 ve metalmilitan bunu beğendiler.
    CB 125E(6000 km), Salcano Wolf 11(Gümüş Atmaca)
    Özgürlük çoğu kişilerce çok bilinmeyenli bir denklem iken, biz motorcuların ilk marşla birlikte hissetmeye başladığımız hazdır.(Murat KANAT 17.01.13 )

ÖzLeMKaYrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki An 125 HK, RKS Titanik, RTR TVS Apache
    Konu çok güzel ama yazan yok!
    Kiraz'' ve metalmilitan bunu beğendiler.

ÖZALTIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Rx-115, Yamaha Passol 2
    Ben de karakalem tasarım yapıyorum.Şu anda gerçekleştirecek durum yok. Malum öğrencilik ama ilerde kesinlikle kendi tasarladığım bir motosiklete binmeyi düşünüyorum.

Yaptığınız tasarımdan birkaç foto koyaydınız iyiydi.Bitene kadar bekletmeyin bizi.Yalnız böyle bi işe girecekseniz burada gerekli gereksiz bir sürü eleştiri ve yorum alacaksınız.Gereksiz olanlara kulaklarınızı tıkamanız lazım.Yoksa hevesinizi kaçırırlar.Daha önce bir üye gt 650 comet üzerinde değişiklikler yapıyordu.Tasarımı çok iyiydi parçaları üretme aşamasına kadar bütün aşamaları paylaşıyordu.Ancak gereksiz yorumlarla bezdirdiler adamı paylaşmaktan vazgeçti şimdi ne durumda bir fikrim yok.
    rm125 ve metalmilitan bunu beğendiler.
    Find what you love and let it kill you.

olcaybr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    henüz yok
    üretince devlet baba müsade edecekmi yollarını kullanmamıza?

Motosikleti
    Alıntı olcaybr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üretince devlet baba müsade edecekmi yollarını kullanmamıza?
    Parayı gösterdin mi her şeye müsaade ediyorlar ülkemizde.

Alıntı ÖZALTIN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de karakalem tasarım yapıyorum.Şu anda gerçekleştirecek durum yok. Malum öğrencilik ama ilerde kesinlikle kendi tasarladığım bir motosiklete binmeyi düşünüyorum.

Yaptığınız tasarımdan birkaç foto koyaydınız iyiydi.Bitene kadar bekletmeyin bizi.Yalnız böyle bi işe girecekseniz burada gerekli gereksiz bir sürü eleştiri ve yorum alacaksınız.Gereksiz olanlara kulaklarınızı tıkamanız lazım.Yoksa hevesinizi kaçırırlar.Daha önce bir üye gt 650 comet üzerinde değişiklikler yapıyordu.Tasarımı çok iyiydi parçaları üretme aşamasına kadar bütün aşamaları paylaşıyordu.Ancak gereksiz yorumlarla bezdirdiler adamı paylaşmaktan vazgeçti şimdi ne durumda bir fikrim yok.
    Kapitalizm insanlara öyle bir mantalite aşılıyor ki; bunun adı tüketim toplumu. Yaratıcı düşünceden aciz, kendi ufkunu açıp elle tutulur bir emek, bir alınteri ortaya koymaktan aciz, babasının parasıyla gidip motor showroomlarından aldıkları motorları altlarına çekip kendisini üstat, ilah zanneden bir nesil yaratmaya çalışıyorlar. Sadece motosiklet için konuşmuyorum. Günlük yaşamlarımız artık ele geçirilmiş durumda. Düne kadar insanlar parklara, piknik alanlarına, sinemalara giderlerdi eğlenmek için şimdi AVM zincirleri çıktı. Buralara gidip bütün gün anlamsızca alışverişlerle para harcamaktan keyif alıyor artık insanlar. Elbette ki motor bir tutku ve insanlar her zaman güzel olanlara layıktır. Fakat en önemlisi bireysel olarak bizim bu tüketim toplumunun zincirine bir halka olup, çok uluslu şirketlere para kazandırmak yerine kendikendimize özgüvenimiz ile neler yapabildiğimiz. Eğer sen, ben, biz ilgili ve meraklı bulunduğumuz alanlarda çalışmalar yapıp bunları insanlara yayınlamak yerine anlamsız alışverişlere devam edersek bunun çıktısı sadece sermaye sınıfına ve cartellere yarar.Ben eleştirilere her zaman açığım, eleştiri bir insanı yıkmak için değil, yapıcı olsun, olgunlaştırılsın diye yapılır.
    tezer bunu beğendi.
    [B][U]9 Eylül Üniversitesi - Makina Mühendisliği[/U][/B]

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    Alıntı ÖZALTIN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .Daha önce bir üye gt 650 comet üzerinde değişiklikler yapıyordu.Tasarımı çok iyiydi parçaları üretme aşamasına kadar bütün aşamaları paylaşıyordu.Ancak gereksiz yorumlarla bezdirdiler adamı paylaşmaktan vazgeçti şimdi ne durumda bir fikrim yok.
    işlerinden dolayı daha başında bırakmak zorunda kaldı diye biliyorum ama bitseydi ortaya harika birşey çıkardı.
    Two Against the World

Hyosung RT125 (55.000) Hyosung GT250 X (100.000) Ducati Monster 1200

Motosikleti
    Karenajların üretimine geçtiğini hatırlıyorum en son birkaç parçanın kalıbını da hazırlamıştı.İşinden dolayı başka bir şehre taşınması gerektiği için projeye ara verdive hiç bir b.ktan anlamadığı halde herşeyi eleştiren kişilerin canını sıkması sebebiyle paylaşmayı da durdurdu.

Bu tip işlere kalkışmak için maalesef öncelikle para geliyor.Yoksa tasarım aşamasında kalıyor sadece.

serdar1547 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE
    kendi çabamla motosiklet yapmayı değilde buggy yapmayı çok düşündüm...çizimlerimi felan yaptım ama buggy nin ön takımı olsun,amortisörleri olsun,aklınıza ne gelirse işte bütün masrafları hesapladığımda çok yüksek fiyatlar çıktı bende vazgeçtim ama motosiklet yapmak buggy yapmaktan daha zor olur diye düşünüyorum,yapılırsa da helal olsun demekten başka bir şey demek haddimiz değil...

daha bir çok projem maddi yetersizlikten başlamadan bitti..mesela motorumu, arabanın arkasında taşımak için yapmak istediğim bir romörk..tüm çizimleri tamamdı ama yine iş hesaba geldiğinde başlamadan bitti.en son üç ay önce portatif bir motosiklet garajı yapmaya başlamıştım,iskeletini yaptım herşeyi bitti sadece üstüne örtecek malzemem eksik onuda tamamladığımda burda da paylaşacağım zaten
    ...yolunuz açık olsun...
    UNUTMAYIN MOTOSİKLET TEHLİKELİ DEĞİLDİR ONU TEHLİKELİ KILAN ÜZERİNDEKİ SÜRÜCÜDÜR HATTA MOTOSİKLET O KADAR MASUMDUR Kİ SİZ OLMADAN AYAKTA BİLE DURAMAZ.

Motosikleti
    henüz yok
    makine bölümü öğrencisiyim torna freze kullana biliyorum ayriyetten bilgisayarımda 3dmax ve solid var yazmayı unutmuşsunuz solid bu programların başında geliyor bir çok imkanı bu programda bulabilirsiniz temel bilgiye sahibim

bu konuda olurum istanbul icindeyseniz benim acımdan daha rahat olur

yanlış bilgi vermek istemem ama bildiyime göre

çizimi parça parça yaptıktan sonra montaj resmi yaptıysanız işimiz daha kolay bu parçalar cam-cad programları ile kod ürete biliyoruz bu kodlarıda makineye girip uygun ölçülerde parça işleye biliriz bunu bizim okuldaki atölyede yapma imkanımız varmı bilmiyorum ama kodlar üretildikten sonra

bunu CNC makinesi olan bir firmada bile çıkarta bilirsiniz

parça her makinede aynı çıkar önemli olan çizimdir size başarılar dilerim ileride benimde böğle bir projem olucak

ama kafamda bazı sorular var yapmış oldunuz motorun markası ne olacak ruhsata nasıl işlenecek muayinesi nasıl olacak??

Valla ben iş hayatına atıldığımda ilk kafamdaki planım motosiklet yapmak.Elimde sağolsun elleri cok yetenekli bir arkadaşımın sayesinde kafamdaki motoru her açıdan çizilmiş boyutlandırılmış tasarım mevcut umarım fırsatım olurda hayata geçirebilirim.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    selam,

Yukarılarda sözü geçen o sinirli kişi benim bu da bi hışımla bu siteden uzaklaştırdığım tasarımım. atolye şartlarım yeniden olgunlaşmadığından projeyi askıya aldım. yeniden atolye şartlarım oluşunca devam edeceğim. bu yaz küçük bir atolye kurma şansım olacak gibi.

şu da konusu geçen gt650 yeniden tasarımı...

Autocad tek başına yeterli olmayacaktır. tasarımı doğru anlayabilmen ve uygulanırlığından emin olman için tamamen 3d ortamda, tasarıma daha yatkın bir yazılımda çizmen daha doğru olur.

Ben 10 yılı aşkın süredir 3ds max kullandığım için tasarım işlerimi bu yazılımda sürdürüyorum. ancak bu tür endüstriyel tasrımlar için rhino daha müsait bir yazılım.

Baştan sona tasarım ve imalatı yapabilecek deneyimim olduğundan şöyle tavsiyeler verebileceğimi düşünüyorum.

Seri üretim yapıp satmak derdiniz yoksa, bir araç inşa etmek çok kasvetli değildir.
    Ancak işin teknik kısımlarına hakim olmak gerekir.

Bir motosiklet tasarlamanın birinci önceliği, motosiklet dinamiğinden iyi anlamaktır.

Bunun için internette biraz araştırma yapmanızı, bike dynamics diye aratarak, bisiklet ve motosiklet gibi 2 tekerli araçların dinamikleri şasi tasarımı ve davranışlarını iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Ağırlık merkezinin nasıl olması gerektiği, rake - trail olayları ile ilgili yeterli bilginiz yoksa, motosiklet tasarımınız çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Biraz ayrodinamik bilgisi edinmelisiniz. sürükleme etkisi denen bir etki vardır ve sizin hızlanmanızı kötü etkiler. bir de istemeden yaratabileceğiniz kaldırma etkisi olabilir. bu da motosikletin yüksek hızlarda yere basamamasına sebep olsun istemezsiniz

Daha sonra imalat bilgisine ihtiyacınız olacak. bir depo tasarladınız. metalden mi üreteceksiniz? benzine dayanıklı metal nasıldır? kaplama mı yapılır.

mesela bir çok insan çelik boruları kaynak yapmayı düşünür. ama elektrot kaynağının yeterli olduğunu düşünür. halbuki elektrot kaynağı metali zayıflatır. kullanacağınız malzemelerin imalatı konusunda yeterli bilgi edinmelisiniz. siz yapmayıp bir ustaya yaptıracak bile olsanız, tasarlayan olarak bilmelisiniz.

Çok zaman alıcı yada kasvetli şeyler değiller.

Hepinize kolay gelsin.
    Thracian, zenon, ÖZALTIN ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    !?

Motosikleti
    Sayın metalmilitan,
    Şase ve motor kısmını kendiniz mi yapmayı düşünüyorsunuz ve ya herhangi bir motosiklet üzerinde çalışacaksanız aklınızdaki motosiklet nedir?

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı metalmilitan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Merhaba;

Özellikle meraklısı olanlar ve mimarlık mühendislik okuyan arkadaşlar iyi bilirler. Piyasada çizim ve tasarım adına çeşitli yazılım programlar bulunmakta. Örneğin bunlardan en popüler olanlarının bazılarını AutoCAD , 3D Max , Rhino 3D , Blender , NedCAD olarak sıralayabiliriz. Bu programlarla yakından ilgilenen arkadaşların aramızda olabileceğini düşünerek böyle bir başlık açmak istedim. Evinde , ofisinde bilgisayarında boş zamanlarında bu tasarım işleriyle uğraşan arkadaşlar varsa tanışmamak için bir sebebimiz yok o halde. Bunun dışında hayallerindeki motosikletin projesini çizen ve bu projeleri garajında , kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu atölyesinde hayata, imalat aşamasına geçirenler varsa onları da tanımak isteriz. Böylelikle hem Türkiye toplumundan motosiklet tasarımının hayalgücüne dair neler çıkıyor görmüş oluruz Hem de bu işi imalata kadar götüren arkadaşların hayalperest olmadıklarını kanıtlarız. Ben kısa bir zaman önce AutoCADde tasarımıma başladım birkaç aylık zaman zarfı sonrasında bitirmiş olacağım ve bittikten sonra burada yayınlayacağım. Şayet şartlar elverirse kendi imkanlarımla bu çizimi hayata da geçirerek hayalimdeki motosikleti yaratacağım. Herkese selamlar.
    Sıfırdan hayalimdeki motosikleti yapmak benim de en büyük hayalim.Ama malum,parasal durum,zaman,bilgi birikimim ve imkanlarım buna şimdilik el vermiyor.Bu konuyla ilgili bildiğim kadarıyla özel yapım motosikletlere ruhsat çıkartıp trafiğe sokmak Türkiye'de gerçekten çok sıkıntılı.TT Choppersın kurucusu ve sahibi Tarhan Tell'in bir röportajını izlemiştim motosikletleri planlayıp yapmaları 6 ay gibi kısa bir süre sürüyor ama onlara ruhsat almaları trafiğe çıkartmaları çok daha uzun ve zahmetli olmuş hatta Tarhan Telli bürokrasi işleriyle uğraşırken mide kanaması bile geçirdiğini belirtiyordu.Yapacağınız motosikleti trafiğe çıkarmaya niyetiniz varsa bu konuda araştırma yapmanızı tavsiye ederim.Buna alternatif olarak zaten Sanayii Bakanlığından onay almış hali hazırda bir motosikletin şasisi ve motoru temel alarak birşeyler yapılabilir.Çalışmalarınızı merakla bekliyorum.Kolay gelsin.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    İlla kendinizin bir motoru olsun istiyorsanız bi ucundan başlamak lazım, memlekete şöyle şöyle yaptılar da o yüzden bugün kendi motorumuz yok demek anlamsız. Çinliler de bence hiç emperyalist değil çin malları dünyayı istila etti ama ucuz olduğu için kimse zorla satmıyor malını.
    Bir honda gx200 kopyası motordan baja warrior benzeri bir motosiklet yaparak bir ucundan başlayabilirsiniz mesela motosiklet yapma işine.

Siz düşünürken, sinirlenip bi köşeye atarken, ufak tefek bu işlerle ilgilenen adamlar varmış.Sizlerinki gibi ütopya ürünü olmasada, en azından ortada somut bir ürün mevcut
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-ozel-yapim-street-fighter-custom-112874222/detay
    [B]King is back baby!King is back![/B]

Motosikleti
    Bir motoru streetfighter a çevirmekle ,bir motosiklet tasarlamak arasındaki farkı anlamamışsın.O motosiklette kişinin tasarladığı ürettiği tek parça sakal(o da ne kadar olduysa).Geri kalan parçalar da farklı modellerden alıp takma.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı possi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz düşünürken, sinirlenip bi köşeye atarken, ufak tefek bu işlerle ilgilenen adamlar varmış.Sizlerinki gibi ütopya ürünü olmasada, en azından ortada somut bir ürün mevcut
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-ozel-yapim-street-fighter-custom-112874222/detay
    ortaya somut bir ürün koyamadığımız için çok özür dileriz size saygısızlık oldu.
    phradrel, zenon, metalmilitan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    !?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)