Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

rodaj surecine uymazsak ne olur ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Arkadaslar motorum daha 250 km de 5 bin deviri gecmiyorum cokta zor oluyor seyir esnasinda eziyet cekiyorum resmen :-) motor resmen gaz istiyor ama acamiyorum gazi 5 bin deviri gecsem.motoru normal kullansam ne gibi zarari olur motora ?

Ayrica rodaj olayi araba ve motorda aynimidir ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    5. viteste 5 bini geçme, diğer viteslerde 7 bini geçme yeter, hızlanırken hafiften bağırtabilirsin illa 5 bin devirde vites değiştirecen diye bişey yok.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bence rodaj diye birşey yok istediğin gibi kullan 2 kişi bin hiçbirşey olmuyor
    bende mondial cub vardı daha rodaj da tek bayiden eve gelene kadar tek bindim sonrası hep artçılı ne fazla yakardı nede çekişi zayıftı yani rodaj a uyulmuşlarla aynıydı
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Valla bunu ogrendigim iyi oldu hizlanirken saniyelik vites atmam gerekiyor 5 bin i gecmemek icin :-) servisteki arkadas kesinlikle gecme filan dedi korkuttu beni birde on disk ve arka zincirden ses geliyor onuda sordum.dun bakia kadar oda oyle kalacak dedi kafami deliyor disk fren sesi cik cik otuyor yavas giderken .s.s

Motosikleti
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence rodaj diye birşey yok istediğin gibi kullan 2 kişi bin hiçbirşey olmuyor
    bende mondial cub vardı daha rodaj da tek bayiden eve gelene kadar tek bindim sonrası hep artçılı ne fazla yakardı nede çekişi zayıftı yani rodaj a uyulmuşlarla aynıydı
    Ben de kullanma kılavuzuna harfiyen uyulması taraftarı değilim ama, ilk 500km'de mümkün olduğunca yarım gazdan fazla gazlamamakta yarar var.

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Iki kisi binmede sorun yok ben bayiden alirken bile iki kisi bindim motora tek sorun devirde yani hizda :-)

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:10 ----------

Anladim 7 bin normal yani vites gecislerinde son viteste ise 5 kafi diyorsunuz peki tamam ama merak ettigim.konu su bnm sim bm bu motor ile uzun yola gitsem dip gazi acsam 120 filan gitsem ne olacak bu motora onu merak ediyorum ben :-)

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    yaw kafana göre takıl be kardeşim altı üstü 150cc mondial işte

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Biraz assalayici kaba bir tavir oldu sanki ! Yani mondial diye motor degilmi bumudur ?

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    sen anlamak istediğin gibi anlamışsın
    sana bi soru bu motora ömür boyu mu bineceksin de bu kadar kafana takıyorsun
    ben sana diyorum ki rahat ol kafana göre takıl

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Omur boyu binmem heralde ama.uzun.sure binmeyi.planliyorum insallah...

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Rodaj da maksat Alismasi.
    Ben Rodaji duzgun olmadigi icin pek cok cinli motor gordum.
    60km yi gecemiyen.
    2kisi cekmiyen.
    dik rampa bayiri cikamayanlar gordum

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Kafam inanilmaz karisti sadece bu forumda tek bir konuda rodaj ici. Yazilanlar bile aklimj sulandirmaya yetti kimi.diyor bn motorcuyum zaten abartma rodaj arada aban bas gitsin , kimi diyor bn makine muhebdisiyim kesinliklr basma motor elinde kalir hiz uapmaz verdigin paraya acirsin gibisinden yorumlar sonuz olarak yine kararsiz sekilde ortada kaldim ben :-)

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    bende yeni motor aldim.
    12.000 devir gostergesi var.
    bende Cub var 4vites li.
    Sabit hizla gitme dediler.
    her vitesi 7000 devirde degistiryom
    200km suan

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    arkadaşlar rodaj olayı ilk 30 dk..
    sonra istediğin gibi kullan.. ha şunu anlamayın sakın.. bas basabildiğin kadar gibi bişey demiyorum.. normal kullanın..
    sonuçta 10,000 km deki motorada sürekli verirsen coşkuyu eline alırsın motoru..

Motosikleti
    Alıntı ibo8316 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende yeni motor aldim.
    12.000 devir gostergesi var.
    bende Cub var 4vites li.
    Sabit hizla gitme dediler.
    her vitesi 7000 devirde degistiryom
    200km suan
    12 bin devir göstergesi var ama motor 5 bin km'ye gelse bile 9 bin deviri geçirmeyin, daha çok hız istiyosanız zincir dişlileriyle oynayın. Aşırı devir cubların subablarına çok zarar veriyor.

Motosikleti
    Ramzey QM 250
    Burayı da okumakta fayda var: http://www.facebook.com/note.php?not...50271782636161

---------- Post added at 00:33 ---------- Previous post was at 00:11 ----------

Bir de burayı buldum. Uzun, teknik ama anlaşılır bir yazı. Güzelce anlatmış, merak edenler için bakmakta fayda var. http://www.motosikletalemi.com/moto/...l-yapilir.html

mali_181 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an için motorsuz :(
    Ya rodaj die birşey olmazmı vartabiki fabrikadan yeni çıkmış bir makine sonuçta bütün aksamlar birbirine alışacak yıpranmadan sevisteki arkadaşın ne demiş bak dikkat et demiş demi dikkat et kardeşim sabır et biraz sen motoruna ne kadar iyibakarsan oda sana o kadar iyi bakar önemli olmasa rodaj die birşey olmazdı zaten

Motosikleti
    Mondial Mr 150 Vulture
    Cok tskler arkadaslar rodaj a uymami isteyen arkadaslarin dedikleri daha mantikli geldi ama tek bir ornek vermek istiyorum su noktada .d bu nasil oldu.cok merak ediyorum

Yakin akrabam 2 adet sifir ayni marka ayni model araba aldi birinin rodajini normal surecte yavas yavas bitirdi digerini ise bayiden aldigi gun uzun yola vurarak dip gaz yolculuk yapgi 190 200 gitti :-)

Sonuz olarak rodaj yapilmis arac su anda 190 km rodaj i yapilmamis arac 220 km yapiyor bu nasil oluyor simdi :-) ?? O yuzden arabadaki rodaj.aynimidir diye sordum eyer ayni ise rodaj gercekten hikaye...:-)

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Yarım gazdan fazla açma yeter. Bu yokuş, hızlanma vs her durum için geçerlidir. Bir de artçı almamaya çalış.

Rodajı boşver diyenlere de inanma. Forumlarda motorun krankını kranlarlar iki şeye dikkat etmezler; birincisi rodaj, ikincisi de devir saatinin kırmızı çizgisi... Hız konusuna da takılma, rodaja uymazsan başta motorun hızlı gider ama diğerine göre ömrü de kısa olur. Zamanla her motor açılır merak etme. Sadece rodaj yapayım diye sürekli çok alçak devirlerde sürüş yapma. Hiçbir zaman da kırmızı çizgiyi geçme.

Motosikleti
    sattım gitti
    rodaj gereksiz diyen arkadaşlara gelsin

http://www.youtube.com/watch?v=jhMHlzrPZFU

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)