Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Kaç Kuruş Yakıyor Mevzusu. Yapmayın etmeyin dellendirmeyin.

Motovento
    REKLAM ALANI
    HaydarBıçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    ben benzin bittikçe alıyorum yani ne kadar yakmış oluyor
    İkincilik kaybedenler içindir...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    100 km de yakılan litreyi para birimine çevirmek için alim olmaya gerek yok
    çeviremeyenler mühendiste olsa hikaye olsa olsa ancak aptal olur,
    kuruş olarak yazıldığında o günkü rakam anlaşılır sadece,ha o gününü litre fiyatı bulunup bugünede çevrilebilir ama 100 km deki litreyi dahi çeviremeyen beyinlerden bunu beklemek hayal olur,
    burası yardımlaşma forumu ise ki o iddia edilir hep
    benzinin haftada 3 zam yediği bir ülkede kuruş olarak yazarsanız toplum ve ülke genelinde yaşanıldığı gibi günlük olmaktan öteye kimseye bir faydası olmaz yazdıklarımızın
    vt 750 shadow 100km/4,2 lt
    CBF 150 100km/2,2 lt
    hala bunu kuruş/litreye çeviremeyen varsa formülüde yazarım
    havaya eteş etsin yeter
    sanırım onu yapabilirler.

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ARUZKOLIK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    100 km de şu kadar yakıyor diyenlere hiç de kıl olmayın bence. Çünkü bir motorsikletin yakıt sarfiyatını tespit etmede en sağlıklı yol bence bu. Nedeni ni de hemen söyleyeyim. Benim motorsikletim 2 ay önce km de 14 kr yakıyordu. Benzine bir zam geldi, benim motor 15,5 kr yakmaya başladı. Motorun km de 15,5 kr yaktığını tespit ettikten 3-4 gün sonra benzine bir zam daha geldi. Daha ölçemedim bile ama herhalde km de 17 kr falan olmuştur. Şimdi soruyorum benim motorum km de şu kadar yakıyor demek ne kadar sağlıklı? Ama şu hiiç değişmiyor: motorum şehir içi ya da şehirler arası kullanıma göre 100 km de 2,8 - 2,9 litre yakıyor. Benzinin litresi kaç tl olursa olsun bu değer değişmiyor.

Otomobille 1 Ay önce yolculuğun başında ve sonunda fulleyerek ortalama tüketim tespiti yaptım, 550km'de 125 TL Sonuç aldım. o gün itibariyle 22 Kr yapıyordu. İşin yoksa şimdi yeniden hesapla.
    Keşke litre olarak baksaydım.
    112ciyiz

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kuruş hesabını savunan arkadaşlar;sırf size kıllık olsun Avrupa özentisi olalım diye savunmuyoruz L/100 km yi yanlış anlamayın kötü bir niyetimiz yok.Bende motorsikletin km başına ne kadar para harcadığını görmek isterim ama benzin fiyatlarının mehter takımı gibi 2 geri 5 ileri gittiği bir ülkede bu imkansız.Daha 2 gün önce zam geldi benzine bu 2 gün içinde yeni hesabı çıkaran var mı?Sanırım yok.Şu anda benzini koysanız depoya kuruş hesabı çıkarmak için siz hesabı çıkarana kadar gene zam gelecek benden söylemesi.Taksiciler,şunlar bunlar,esnaflar herkes yapıyor kimse L/100 km hesabı bilmez demişsiniz.Bir şeyi herkesin yapması o şeyin doğru olduğu anlamına gelmez ki ülkemizde bunun bir sürü örneği var.Daha dün arkadaşın 2003 BMW sinde gösterge panelinde dikkat ettim bizzat L/100 KM diye analog gösterge koymuşlar anlık yakıt tüketimini gösteriyor. (yeni arabalarda yol bilgisayarı dahilinde dijital olarak veriliyor bu bilgi) Yurdum taksicileri BMW mühendislerinden daha iyi biliyorsa lafım yok hepimiz kuruş hesabı yapalım.Benzin fiyatlarının 1 sene civarı sabit kaldığı bir ülkede yaşasak bende kuruş hesabını savunurdum.Ama dünya genelinde bile benzin fiyatlarında oynama yokken bizim benzin fiyatları vergi üzerinden ya halkın gözünü boymak için sahte indirimler yapılıyor yada vergi üzerinden uçuk zamlar.Benzin altından daha istikrarlı yükseliyor.Evleneceğim zaman bütün tanıdıklarıma söyleyeceğim bana altın filan asmasınlar 25lt yada 50 ltlik bidonlarda benzin assınlar altından çok daha mantıklı ve karlı.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

imza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 ybr 125 & 2014 ybr 125
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuruş hesabını savunan arkadaşlar;sırf size kıllık olsun Avrupa özentisi olalım diye savunmuyoruz L/100 km yi yanlış anlamayın kötü bir niyetimiz yok.Bende motorsikletin km başına ne kadar para harcadığını görmek isterim ama benzin fiyatlarının mehter takımı gibi 2 geri 5 ileri gittiği bir ülkede bu imkansız.Daha 2 gün önce zam geldi benzine bu 2 gün içinde yeni hesabı çıkaran var mı?Sanırım yok.Şu anda benzini koysanız depoya kuruş hesabı çıkarmak için siz hesabı çıkarana kadar gene zam gelecek benden söylemesi.Taksiciler,şunlar bunlar,esnaflar herkes yapıyor kimse L/100 km hesabı bilmez demişsiniz.Bir şeyi herkesin yapması o şeyin doğru olduğu anlamına gelmez ki ülkemizde bunun bir sürü örneği var.Daha dün arkadaşın 2003 BMW sinde gösterge panelinde dikkat ettim bizzat L/100 KM diye analog gösterge koymuşlar anlık yakıt tüketimini gösteriyor. (yeni arabalarda yol bilgisayarı dahilinde dijital olarak veriliyor bu bilgi) Yurdum taksicileri BMW mühendislerinden daha iyi biliyorsa lafım yok hepimiz kuruş hesabı yapalım.Benzin fiyatlarının 1 sene civarı sabit kaldığı bir ülkede yaşasak bende kuruş hesabını savunurdum.Ama dünya genelinde bile benzin fiyatlarında oynama yokken bizim benzin fiyatları vergi üzerinden ya halkın gözünü boymak için sahte indirimler yapılıyor yada vergi üzerinden uçuk zamlar.Benzin altından daha istikrarlı yükseliyor.Evleneceğim zaman bütün tanıdıklarıma söyleyeceğim bana altın filan asmasınlar 25lt yada 50 ltlik bidonlarda benzin assınlar altından çok daha mantıklı ve karlı.
    cbr'ye sibiar, ybr'ye yebere denen ülkede kime ne anlatiyoruz be hocam.

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saçmalık falan değil....
    Bizim buralarda böyle...
    Hala da böyle ama nedense herkes inkar peşinde...
    Sizin oraları bilmem ama burda taksicilere dolmuşçulara yanaşıp ne yakıyor diyo bir sor bakalım...
    Sana ne diyecekler...
    1 tane taksici 100 km yi litre bazında söylemez...

Bize önemli olan km ne kadara gittiğimiz...
    Km 2-3 kuruş fazla yaksın motorun orasını burasını kurcalar daha az nasıl yaktırır onu hesap ederiz...
    Eskiden litre mi vardı yahu...

Litrelerle fantazi yapıp ona buna hava atmaya gerek yok...
    Benim için maddi değerdir önemli olan...
    Kütlesel hesapları fabrikalar yapsın , bana ne ;)
    Katılıyorum, fabrika değerleri teknik verilerinde zaten var. Arıza ya da bakım eksikliği olmadıkça bu değerler pek fazla değişmiyor. Benim için önemli olan benzinin litre fiyatındaki değişiklikler sebebiyle ulaşacağım yere kadar harcadığım para miktarı. Toplu taşıma araçlarını kullanarak da gidebileceğim bir yere motorumla gittiğimde çıkacak maliyet benim için önemli. Alternatif yakıtlar sayesinde çoğumuzun motoru arabalarımızın yanında lüks hale geldi.

Fabrika verilerinden yola çıkarsak arabam bu gün itibariyle km.de 17 kuruş yakıyorken motorum km.de 26 kuruş yakıyor. Gel de km. hesabı yapma..

Motosikleti
    ( yok mlsf : (
    Alıntı ZIPPIRMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    100 km de yakılan litreyi para birimine çevirmek için alim olmaya gerek yok
    çeviremeyenler mühendiste olsa hikaye olsa olsa ancak aptal olur,
    kuruş olarak yazıldığında o günkü rakam anlaşılır sadece,ha o gününü litre fiyatı bulunup bugünede çevrilebilir ama 100 km deki litreyi dahi çeviremeyen beyinlerden bunu beklemek hayal olur,
    burası yardımlaşma forumu ise ki o iddia edilir hep
    benzinin haftada 3 zam yediği bir ülkede kuruş olarak yazarsanız toplum ve ülke genelinde yaşanıldığı gibi günlük olmaktan öteye kimseye bir faydası olmaz yazdıklarımızın
    vt 750 shadow 100km/4,2 lt
    CBF 150 100km/2,2 lt
    hala bunu kuruş/litreye çeviremeyen varsa formülüde yazarım
    havaya eteş etsin yeter
    sanırım onu yapabilirler.
    Sonuna kadar katılıyorum.. Paso zam paso zam neyin kuruşu ya..

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Hakikaten ilginç insanlar varmış çoğunluğun dediği gibi bizim buralarda litre hesabı yapılır, kuruş hesabı yapanlara litre hesaplattırılır. inatla hala kuruş diyorsa, taksicilerin (bazılarını tenzih ederim) süper trafik kurallarına uymaları gibi kuruş hesabı yapması da aynı oranda süper oluyor

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    http://www.yakittuketimi.net Motorsikletlerin 100 Km.deki ortalama değerleri bu adreste yazılı. Gerekli bakımları yaptırdıktan sonra şaşacağını sanmıyorum.. Herkes istediği gibi hesaplasın..

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Saçmalık falan değil....
    Bizim buralarda böyle...
    Hala da böyle ama nedense herkes inkar peşinde...
    Sizin oraları bilmem ama burda taksicilere dolmuşçulara yanaşıp ne yakıyor diyo bir sor bakalım...
    Sana ne diyecekler...
    1 tane taksici 100 km yi litre bazında söylemez...

Bize önemli olan km ne kadara gittiğimiz...
    Km 2-3 kuruş fazla yaksın motorun orasını burasını kurcalar daha az nasıl yaktırır onu hesap ederiz...
    Eskiden litre mi vardı yahu...

Litrelerle fantazi yapıp ona buna hava atmaya gerek yok...
    Benim için maddi değerdir önemli olan...
    Kütlesel hesapları fabrikalar yapsın , bana ne ;)
    Bana "sacmalik falan degil" deme Alp..
    Sizin bu hesaplamaniz sacmaligin önde gideni hemde..

Simdi düsünki..
    Ben yurt disindayim..
    Sende Türkiyedesin..
    Gercek bu yani..
    Anlasmaya calisiyoruz seninle..
    Motorlarimiz ne yakiyor öyle sohpet ediyoruz seninle...
    Sen bana kalkiyorsun "bukadar kurus yakiyor matorum" falan..
    Ben bunu hesapliyamam burada..
    Ama ben sana "100Km de bukadar Litre yakiyor bu gavur" dedigim zaman hesaplayabilirsin degilmi?

Ben bugün Tank yaptim...
    Ahanda ispati..

1,84,9 Euro
    Yani 1,85 de sen..

Neyse olayi uzatiyorum..
    Sizin Taksiciler minübüscüler halt etmis kurus bazindan söylerken...

Sen bana 100KM de kac litre yaktigini söylersen bende bilirim dünyanin neresinde olursam olayim ne yaktigini..

Benim makina adam gibi kulandigimda
    100Km de 10 Euro 175 cent yakiyor..
    Hadi cik isin icinden...

Ama sana dersemki 100 Km de 5,5 Litre yakiyor bilirsin hemen...
    Alla allaaaaa..
    Deli etmeyin adami ülem...
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Ulem Remzi...
    Yurt dışından kimle konuşacağız allasen...
    Ayda yılda bir kere muhabbeti geçecekteeeee...

Şimdi sırf senin için kırk yıllık düzenimi bozalım yahu....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet nurtopu gibi Litre/kuruş tartismamiz oldu
    Yahu birakin isteyen istedigi gibi hesaplasin, icini rahatlatsin. Nasilsa motoru satan kurus olarak da soylese, litre olarak da soylese yalan soyleyecek.
    Eger kendi kullandiginiz aracta ne kadar yaktiginiz cok onemliyse litreyi kurusu gecin de benzinin neden 5 liraya dayandigini tartisin.

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    oooo araba kadar yakıyor kardeşim diyor vatandaş,,
    e o zaman arabaya al kullan diyor vatandaş,,
    bilmiyor-ki araba otoparkta yatıyor
    ist trafiginde otomobil kullanmak için Fatih ürek gibi sakin olmalı
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Şu son zamdan sonra benim motor 16 krş yakıyor. 10.6 lt aldım. 50 TL keş ödedim.
    50 TL \ 300 km = 0.16 krş , Düşük vites yüksek devir 18 krş
    Aylık Benzin Masrafım : 100-150 TL arası.
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı Tolga Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu son zamdan sonra benim motor 16 krş yakıyor. 10.6 lt aldım. 50 TL keş ödedim.
    50 TL \ 300 km = 0.16 krş , Düşük vites yüksek devir 18 krş
    Aylık Benzin Masrafım : 100-150 TL arası.
    ayy maşşallaahh tosunum bu ne len toprağam sanki 450exc ye biniyon 4 t 150cc motora göre yakıt çok bence fazla zorlama sen onu yoksa ocağına incir ağacı diker bak gtr250 gibi
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ayy maşşallaahh tosunum bu ne len toprağam sanki 450exc ye biniyon 4 t 150cc motora göre yakıt çok bence fazla zorlama sen onu yoksa ocağına incir ağacı diker bak gtr250 gibi
    Len toprağım daha ekonomik ne olsun. Gönül isterdiki benzin ucuz olsun. Motorda az yaksın.
    GTR250, 25-30 krş arası yakıyordu. 260 km de 17 lt, satınca rahatladım. Artık cüzdanımda 5 TL den fazla para oluyor ....
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Acayip yorumlar havada uçuşuyor, maşallah foruma. Hayır bir de millet dertliymiş, doluymuş epey

Kim neyi tercih eder bilmiyorum da avrupa taklidi, global dünya dayatması felan nedir onu anlayamadım. Ben kendimi bildim bileli litre hesabı daha kolay gelir bana. Kimsenin de etkisinde, taklidinde kalmadım hani. Kim neyi tercih eder karışmıyorum artık.

Ayrıca hesap yaparken pompada yazan fiyata bakarsak kuruş hesabı, miktara bakarsak litre hesabı yaparız. Birinin hesabı diğerinden daha karmaşık yada zor değil.

Şu forumda, bir model için km de kaç kuruş yaktığına dair bir mesaj buluyorum ama 2007 tarihli. Şimdi @alp'cim söyler misin ben napayım ?
    Cebimizden nekadar çıktığını merak ediyoruz aslında diyorsunuz evet ancak burada bir çelişki var. Adam bir başkasına soruyor, seninki kaç yakıyor diye. Yani bir kıyaslama yada bilgi edinme söz konusu. Diğeri de cevap veriyor, şukadar kuruş yakıyorum diye. Karşıdaki doğru hesaplayabilse bile nekadar sağlıklı bir bilgi acaba... Daha geçen 1 gecede tam 30 kuruş zam geldi litresine...

Bir depoyla X km gidiyorum demenin bile daha mantıklı bir sebebi var. Bu bilgiyi bazı global inceleme sitelerinde de görebilirsiniz. Dayatma felan demeyin. Çünkü aracın deposu dolduktan sonra benzinliğe ihtiyaç duyamadan nekadar gidebileceğine dair bilgi veriliyor burada. Bu bilgi de bazı araçlar için oldukça önemli aslında. Yani bir tour aracının hiç benzinliğe uğramadan kaç km yapabileceğini bilmesi pratik bir bilgidir, önemlidir. Kullanıcı oturup kendi de hesaplayabilir elbet. Ancak böyle bir kalıbın ortaya çıkmasının bile bir sebebi vardır. Bu özellik tercih sebebi bile edebilir aleti. Bu yüzden bazı tip araçlar için inceleme yazılarında bu bilgiye yer verilir. Tabi bizim ülkemizde bir depo benzin ile gidilen mesafe üzerine yakıt sarfiyatı hesapları kafalarda canlandırılmaktadır. O yüzden de anlam veremeyiz bu tabire. Lakin 3 ayda bir yeniden hesaplamamız gereken kuruş hesabına çok anlam yükleriz

Tekerimiz düz bassın da hesabımız yanlış olsa da ölmeyiz
    #sürenadam

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı Tolga Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Len toprağım daha ekonomik ne olsun. Gönül isterdiki benzin ucuz olsun. Motorda az yaksın.
    GTR250, 25-30 krş arası yakıyordu. 260 km de 17 lt, satınca rahatladım. Artık cüzdanımda 5 TL den fazla para oluyor ....
    bizim gibi bekçinin neyine motor al bisiklet paran cebinde kalsın
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

KeaSH-07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha bw's 100-honda cbr 250 r-(sym joyride 200i)
    bu fiyatlarda nasıl hesap yapılmasın arap ülkelerindeki gibi petrol ucuz olsa dayarım bi tane 3000 cc araba,ama Türkiye şartlarında 1.4 dizel bile pahalı yakıtı :S bu fiyatlar yüzünden istediğimiz araba yerine,mecbur kaldığımız komik şeylere biniyoruz.gti serileri hep ürkütüyor bizleri.çünkü biz emekciyiz.oğlumuza gemicik alcak kadar bol ve bedavadan gelmiyor bu paralar :S
    Yalnızlkık diye birşey yoktur ,daha çok sigara vardır , alkol vardır , küfür vardır...

remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Ulem Remzi...
    Yurt dışından kimle konuşacağız allasen...
    Ayda yılda bir kere muhabbeti geçecekteeeee...

Şimdi sırf senin için kırk yıllık düzenimi bozalım yahu....
    40 yildir yanlis yapisiyorsunuz abi benim sucum ne????
    Hayatin icin bir saniyeni harca.
    Hayatini bir saniye icin harcama.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)