Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: en guvenli motorsiklet hangi tip

Katılımcı sayısı
45. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • chopper

33 73.33%
  • scooter

12 26.67%
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

motor kazalari

Motovento
    REKLAM ALANI
    lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Alıntı aytacaksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklet kazalarını örnek alacaksak, tek başına hangi motor tipinin kaza yaptığının istatistiği tek başına bir işe yaramaz. bunun yanında, trafikte hangi motor tipinden kaç adet olduğunada bakmak lazım.

atmasyondan örnek vereyim;

1000 tane scooterda 100 insan ölmüş varsayalım,
    10000 racing motorda 500 insan ölmüş varsayalım,

trafikte kaç adet bilgisine bakmaz isen, racing daha tehlikelidir. aslında durum böyle değildir.

%10 ölüm oranı scooter,
    %5 ölüm oran racingdir...

tabi bunların yanında bakılması gereken bir milyon etken var. hatta motorun tipi bu etkenler arasında bakılması gereken en son öğedir.
    yapılan kaza istatistiklerine dikkat ederseniz, motor tipine göre bir ayrıma çok zor rastlarsınız.
    Yukarıda da arkadaşın verdiği ABD istatistikleri, gayet net gösteriyor:

2005 yılında, 10.000 kayıtlı araç arasından supersport modellerinde 22.5 sürücü ölümü yaşanmış, spor modellerde ise bu rakam 10.7. Standartlar, cruiserlar ve touringlerde bu rakam 10,000 içinde 5.7 ve 6.5 arası. Dikkate alınan değerler 10 bin belirli tipte motosiklet içerisinden ortalama ne kadar kaza yapıldığı. Kayıtların yüzde 9'unu supersport motosikletler oluşturuyor ve standartlar ve cruiserlar kayıtlıların %51'ine denk geliyor.

Türkiye'ye bakınca bu rakamlar bir miktar farklı olabilir ama supersport ve sport modelinin istatistiklerinin çok daha yüksek çıkacağı kesin gibi. Ölümsüz kazalara bakınca scooterlar kullanan ehliyetsiz eğitimsiz dikkatsiz kesim de dikkate alınınca scooterlar da yüksek çıkabilir ama genelde şehir içi kısa mesafe kullanılan araçlar olduğundan ölümlü kazalara çok fazla dahil olacaklarını tahmin etmiyorum. Motor tipine göre ayrıma rastlamak da zor değil aslında. Bakılması gereken etkenlerin başında geliyor.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bunun yorumlanması önemli. SS motorlar yapıları gereği tehlikelidir diyorsanız yanlış bir çıkarım olur. Bu istatistik SS kullanıcılarının kaza yapmaya daha meyilli olduğunu gösterir, kullanıcı profiliyle alakalı bir sonuçtur. Trafik kurallarına ve hız limitine uyan A ve B tipi motor kullanıcısının kaza yapma riski arasında büyük bir fark çıkmayacaktır. Bence güvenli motosiklet diye birşey yok, motosikleti güvenli kullanan insan var. Güvenli sürmek için de oldukça başarılı sürüş sistemleri var, İngilizlerin Roadcraft sistemi gibi. Bu konuları araştırmak daha çok işinize yarar.
    drakyuz bunu beğendi.

alanya da sık rastladığımız birkaç manzarayı anlatayım..15 18 civarı yaş, atlet şort, mopet ya da scooter bilemedin commuter motorsiklet..arabaların arasından "allah ne verdiyse" uçuşan sinekler gibi genç "ölü adayları".. kimse kusura bakmasın ama bu deyimi kullanmak zorunda kaldım..ailelerini yoğun bakım önlerinde böylesine bekletmeye hakları yok... bu inanılmaz cesareti nereden aldıklarını anlamak zor..dolayısıyla bu arkadaşların ne tür motor kullandıklarının pek önemi yok gerçekten..her türlü kurala uyan insanlar arasında yapılmış bir istatistiğe rastlamak da zor heralde...

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Alıntı seigen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun yorumlanması önemli. SS motorlar yapıları gereği tehlikelidir diyorsanız yanlış bir çıkarım olur. Bu istatistik SS kullanıcılarının kaza yapmaya daha meyilli olduğunu gösterir, kullanıcı profiliyle alakalı bir sonuçtur. Trafik kurallarına ve hız limitine uyan A ve B tipi motor kullanıcısının kaza yapma riski arasında büyük bir fark çıkmayacaktır. Bence güvenli motosiklet diye birşey yok, motosikleti güvenli kullanan insan var. Güvenli sürmek için de oldukça başarılı sürüş sistemleri var, İngilizlerin Roadcraft sistemi gibi. Bu konuları araştırmak daha çok işinize yarar.
    Motosikleti kullananla kaza istatistikleri arasında oldukça net bir ilişki var; ama şu bir gerçek supersport ve sport tarzı motosikletlere yönelen insanların sonuçta hız bu tarz motosikletleri tercih etmelerinde önemli bir etken, keza çıkış noktası da bunların sonuçta hız. Ayrıca yine bu tip motorlarda yapılan kaza istatistiklerine bakınca birinci neden %57 aşırı hız olarak belirleniyor diğer motosikletlerde ise bu oran ancak %20 ve 30larda. SS motorlar yapıları gereği tehlikeli motorlar, gayet doğal bu, 300 kilometre hızla giden bir araçla 60-70lerde dolaşmak insanlara pek çekici gelmez özellikle acemiliği de attığına inandıktan sonra. A tipi motor kullanıcısı hız kurallarına bir cruiserla uyarken bu A tipi motor kullanıcısının altına SS motosiklet verildiği takdirde hız kurallarına uymama olasılığı hatırı sayılır biçimde artacaktır ki bu çok doğaldır. Sonuçta insandır, adına şeytan dürtmesi deyin, icarus sendromu deyin eninde sonunda kullandığı aracın sınırlarını denemek isteyecektir, bu sınırın da aşırı ve normal trafik seyrini düşününce mantıksız noktalarda olması işin riskini arttıracaktır. Kim kullanırsa kullansın her türlü SS motosikletlerin kaza yapma riski daha fazladır, bunu farklı düşünmek de inkar mekanizmasının devreye girmesidir, gerçeklere ve kanıtlara gözünü kapatmaktır.
    skyytr bunu beğendi.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

skyytr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Alıntı Serk21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen öyle,sorunun cevabı kullanıcı değil motosiklet olacak ama hala kullanana bağlı diyorlar. scooterların vitesli olmamasının,o minnacık saçma sapan tekerleklerinin yarattığı tehlikeden bahseden yok,motosikletin teknik özelliklerini bi kenara bırakıp pilot pilot diyorlar.Allahtan sizin gibi birkaç bilinçli insan varda girip okuyan yüzlerce kişi saçma sapan şeyler okuyup çıkmıyorlar.
    Arkadasımız high wheel scooter ve maxi scooter hic görmemiş sanirim. Esas şaşırtıcı olan kazalarda motorsikleti suçlamak ya sen doğru dürüst sürerken karşıdan gelen bir araç sana çarptığında hangi motorun üstünde ol sonuç aynıdır. Altında scooter varsa tekerlekleri ufaksa daha dikkatli gidersin ! Altinda ss bir motor varsa sehiriçi trafikte 200 makad atmazsan kaza riskin azalır. Chopper motorla viraja hızlı girmezsen düşme riskin azalır.
    Motorun beyni yoktur. Üstündeki kullanıcı risk faktörüdür.
    Güvenli sürüş eğitimlerinde teorik derste verilen birinci kural . Motoru kullananin tehlikeli kilmasidir .
    Motor kendi kendine gaz vermez , şerit ihlali yapmaz.

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    En güvenli motosiklet Cross'dur.
    Sana bir şey olsa bile motora bir şey olmaz.
    Ailen motoru satar, helva parası çıkar.
    2006 Peugot -2010Kenbo125 - 2011Racer 200s- 2012GT250R -2014Xtreme Max- 2015: Snappy x Cub
    2016 Asya Shark 150- 2017Cbf150 -2018 BMW F650GS / Snapyy x- 2019 Kymco Xciting250i

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Bence motorla bir ilgisi yok tamamen kullanıcıyla ilgisi var .
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

Motosikleti
    cbr 125 R
    scooterin tekeri kayar düşersin ss yi kontrol edemez düşersin ama commuter başlangıc motorudur çok dikkat et kaliteli bi modele bin kaskını korumalıklarını tak rahatına bak.
    motosiklete binmek sex yapmak gibidir bi defa bindigin zaman sürekli binmek istersin

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Alıntı skyytr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadasımız high wheel scooter ve maxi scooter hic görmemiş sanirim. Esas şaşırtıcı olan kazalarda motorsikleti suçlamak ya sen doğru dürüst sürerken karşıdan gelen bir araç sana çarptığında hangi motorun üstünde ol sonuç aynıdır. Altında scooter varsa tekerlekleri ufaksa daha dikkatli gidersin ! Altinda ss bir motor varsa sehiriçi trafikte 200 makad atmazsan kaza riskin azalır. Chopper motorla viraja hızlı girmezsen düşme riskin azalır.
    Motorun beyni yoktur. Üstündeki kullanıcı risk faktörüdür.
    Güvenli sürüş eğitimlerinde teorik derste verilen birinci kural . Motoru kullananin tehlikeli kilmasidir .
    Motor kendi kendine gaz vermez , şerit ihlali yapmaz.
    emin olabilirsin senin deneme amaçlı üzerine oturduğun motordan çok benim kullandığım motor olmuştur ;) sen neye bakarak yorum yapıyosun? hangi istatistiklere dayanıyorsun? plakasız 700 tl ye schooter lar satılıyor heryerde cep telefonundan ucuz,mantar gibi heryerde çin malı schooter var,evet ben pek görmüyorum high wheel scooter ve maxi scooter ları çünkü 100 tane mondial,ramzey,asya geçiyor 1 tane burgman geçiyor ;) anlatırken ne güzelde gerçek hayata bakınca nekadarda farklı herşey
    Karadeniz - Giresun.

Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Alıntı Serk21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emin olabilirsin senin deneme amaçlı üzerine oturduğun motordan çok benim kullandığım motor olmuştur ;) sen neye bakarak yorum yapıyosun? hangi istatistiklere dayanıyorsun? plakasız 700 tl ye schooter lar satılıyor heryerde cep telefonundan ucuz,mantar gibi heryerde çin malı schooter var,evet ben pek görmüyorum high wheel scooter ve maxi scooter ları çünkü 100 tane mondial,ramzey,asya geçiyor 1 tane burgman geçiyor ;) anlatırken ne güzelde gerçek hayata bakınca nekadarda farklı herşey
    Emınim öyledir çok motor kullanmışsındır benden ama sana istediğin istatistikleri gösteren bir sayfa paylaşayım bir oku istersen. Bunu da beğenmezsen çeşitli güvenli sürüş eğitimi veren eğitmenlerden herhangi birini ara sor benim motorum kaza yapiyor ben üstünde dururken de Çünkü markası mondial de
    Yine tekrarlıyorum motor kaza yapmaz sen motoru kaza yapmaya zorlarsın. Akıl var mantık var.
    Linki bir oku istersen

http://www.newyorkbikerlawyers.com/t...nt-causes.html

Motorcycle Accident Cause Factors and Identification of Countermeasures
    Source: A study conducted by the University of Southern California (USC). With funds from the National Highway Traffic Safety Administration, researcher Harry Hurt investigated almost every aspect of 900 motorcycle accidents in the Los Angeles area. Additionally, Hurt and his staff analyzed 3,600 motorcycle traffic accident reports in the same geographic area.

3.600 tane kaza incelenmiş bu raporda Senin için yeterli olur sanırım .

Bak bu senin düşüncene en yakın başlık hakkını yememek adına
    3. Vehicle failure accounted for less than 3% of these motorcycle accidents, and most of those were single vehicle accidents where control was lost due to a puncture flat.
    Bu kazaların %3 u motordan kaynaklanan kazalar olmuş yani giderken lastiğin patlar , o bahsettiğin scooter bile denmiycek elektrikli bisikletlerin lastiği kopar giderken vs vs vs .

Umarim bu araştırmayı okuyup kazaların nedenlerini hepimiz daha iyi anlarız.
    Sevgiler.

Motosikleti
    KTM DUKE 390
    demek sen yurt dışındaki kazaların istatistiklerine bakıyordun.aa tabi haklısın yahu,work and travelle giden arkadaşlarım anlatıyordu amerikada heryerde asya motorlar mondialler cirit atıyormuş,bide yollar bizim Türkiyeden daha da bozukmuş,heryer asfalt göçüğü,mühendisliği beş para etmez kavşaklar,virajlar,çukurlar,belediyenin 24 saat belki büyür diye suladığı asfaltlar varmış,tabi bu durumda sen haklısın. hata bende neden girip sayfalarca İNGLİZCE cümleleri okumuyorum ki?adamlar Türkiyeyi çözmüşler, heryerde ''A'' kalite motorlar %3 ü anca dandikliğinden dolayı kaza yapar,zaten bu forumda berbat lastikleri yüzünden kaza yaptığını söyleyen arkadaşlarda aslında pilot powerlarla düştüler.
    Karadeniz - Giresun.

Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Türkiyede motor kazalarini hepimiz burda üzülerek okuyoruz , aşırı hız , Hatalı sollama , karşıdan gelen 4 teker sürücüsü vs vs
    Ben sabaha kadar asıl neden kullanıcı desemde sende senin bildiğini yani motoru suçluyacaksın en son yazindanda anlaşıldığı gibi türkiyenin yollarını da ekledin .
    Zaten kazayi önlemenin en önemli yolu önceden tedbirini almaktır. Bu bahsettiğin yol bozuklukları mesela şehir içinde daha fazla olur bu hendekler , o zaman hiz limitlerinde yolu tariyarak gidiceksin.
    Benim altimda büyük tekerlekli ss var deyip devamlı burnun havada gidersen bir gün sende düşersin o çukura scooterin arkasindan

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:54 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/moto...istikleri.html

Burdada istediğin türkiye istatistikleri. Kaza şekilleri de gayet güzel açıklanmış .
    Bir inceliyelim.

umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    Şu mevzuyu hiç anlamıyorum gerçekten. Boş buluyorum bu konuyu da.

Tır kullansanız dahi güvenli araç yoktur güvenli sürüş vardır!
    skyytr bunu beğendi.
    Heil Spellcheck

Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Türkiyede motor kazalarini hepimiz burda üzülerek okuyoruz , aşırı hız , Hatalı sollama , karşıdan gelen 4 teker sürücüsü vs vs
    Ben sabaha kadar asıl neden kullanıcı desemde sende senin bildiğini yani motoru suçluyacaksın en son yazindanda anlaşıldığı gibi türkiyenin yollarını da ekledin .
    Zaten kazayi önlemenin en önemli yolu önceden tedbirini almaktır. Bu bahsettiğin yol bozuklukları mesela şehir içinde daha fazla olur bu hendekler , o zaman hiz limitlerinde yolu tariyarak gidiceksin.
    Benim altimda büyük tekerlekli ss var deyip devamlı burnun havada gidersen bir gün sende düşersin o çukura scooterin arkasindan

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:54 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/moto...istikleri.html

Burdada istediğin türkiye istatistikleri. Kaza şekilleri de gayet güzel açıklanmış .
    Bir inceliyelim.

verdiğin linkin hangi motosiklet tipinin güvenli olduğu sorusu ile ne alakası var? adam yolcu otobüsü şu kadar ve şu kadar kere kaza yapmış ama toplam motosiklet bukadar ve bukadar kere kaza yapmış yani motosiklet daha güvenli diyor. bunun konuyla ne alakası var? bence sen biraz daha dikkatli oku. yolları tabiki eklicem sen keskin bi viraja her tip motorla aynı şekilde mi girersin? hee girdin diyelim çıkabilcekmisin? yada birden ıslanan zemin,ani fren yapman gereken bi durum? bunların hepsinde altındaki motorun yol tutuşu,fren mesafesi vs etkendir, tabiki sürücü de etken kelime oyunu yapmıyoruz burda sürücüsüz motor mu var trafikte? ama sen aynı sürücüye adam gibi bi motor verdiğinde 10 riskten 9 unu güvenle atlatacaksa, dandik bir motor verdiğinde 10 tehlikeden 5 ini atlatamayacak. (link attığın başlıktaki arkadaşın gibi teorem üretttim)

bence sağdan soldan link atıp (alakalı alakasız) kendini haklı çıkarma çabasında bulunmana gerek yok. ne demek tehlikeli motor yoktur sürücü vardır? e sürücüsüz motor mu var? tabiki sürücüde etkendir ama sen yukinin hayvan gibi dişli lastikleri olan kross motoruyla asfaltta viraja yatarsan,önüne birşey çıktıgında ıslak zeminde fren yapmak zorunda kalırsan (ki sen akıllı sürücüsün ya asla fren yapmak zorunda kalmazsın ömrün boyunca çünkü tedbirlisin hatta sök fren merkezlerini ağırlık yapmasın) işte ozaman anlarsın motosikletin önemini.
    Karadeniz - Giresun.

Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Kısacası ben motor kazalarının asıl nedeninin kullanıcı olduğunu savunuyorum sende motorsikletleri suçlu buluyorsun . Sucladigigimiz motorsikletlerin asfalt ile temas eden kısmı yani lastikler avuç icine bir bak o kadarlik kısmı asfaltla temas ediyor.
    Ben kendimi haklı çıkarmaya çalışmıyorum sadece senin düşüncende olsaydı herkez Scooter güvensiz bir Araç sakın almayın diye güvenli sürüş eğitimlerinde hocalarımız uyarırdi.
    Senin bahsettigin su plakasiz motorlardan izmirde hiç rastlamadım . Tek gördüğüm elektrikli bisikletler onlarida motor demeyiz herhalde

Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Kısacası ben motor kazalarının asıl nedeninin kullanıcı olduğunu savunuyorum sende motorsikletleri suçlu buluyorsun . Sucladigigimiz motorsikletlerin asfalt ile temas eden kısmı yani lastikler avuç icine bir bak o kadarlik kısmı asfaltla temas ediyor.
    Ben kendimi haklı çıkarmaya çalışmıyorum sadece senin düşüncende olsaydı herkez Scooter güvensiz bir Araç sakın almayın diye güvenli sürüş eğitimlerinde hocalarımız uyarırdi.
    Senin bahsettigin su plakasiz motorlardan izmirde hiç rastlamadım . Tek gördüğüm elektrikli bisikletler onlarida motor demeyiz herhalde

bence başlığı tekrar oku,en güvenli motosiklet tipini merak ediyorlar,bmw,kawasaki,yamaha,suzuki,KTM vs bir sürü marka yol tutuşu,frenaj,denge vs gibi konulara boşuna milyarlar harcamış demekki.. sonuçta benim avcumun içi kadar lastik deyiyormuş yere..hepsi aynı şeymiş hepsi bir miş. duro da metzeler sportec M5 te avuç içi kadar deyer gerisi sadece pilota kalmışmış meğer.bu arada kullanıcı suçsuz denmiyor,kullanıcı sabit ama motosikletler değişken. varılmaya çalışan sonuç şu; aynı sürücü hangi tip motosikletle kaza yapma riskinden daha uzak olur. yada hangi tip motosikletle ile kaza yaparsa hayatta kalır.
    Karadeniz - Giresun.

geçen balkonda caddeyi izliyorum...gözümün önünde olan bi olay..marka vermicem... bir scooter.. sürücü başını hafifçe kaldırıma çevirdi sadece..o motor nasıl birden yere kapaklandı anlamadım...sanırım küçük tekerin neden olduğu bir kazaydı..tabi arkadaşta ne kask ne de başka bir önlem...allahtan sıyrıklarla atlattı..bence motorda da sürücüde de var...ikisi tek başına değil..ama burada motorları tartışmaya açtık bakalım...

Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    En guvenlı motorsiklet olduğunu iddia eden bir firma daha var Piaggio MP3 , Önde çift tekerleğin verdiği avantajlar nelerdir tartışılır ! Hiç kullanmadım ama ışıklarda sürücünün yere ayağını koymaması çok ilginç .

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:55 ----------

. yada hangi tip motosikletle ile kaza yaparsa hayatta kalır.[/QUOTE]

O kadar çok değişken faktör varki kazalarda Hız , duran objeye çarpmak vs vs bu yüzden şu motor daha güvenli demek çok saçma olur . Motorda Ktm üstünden düşerken aaaaa Ktm deyim daha bi güvenli düşeyimmii diyoruz allah aşkına Kaza yaptığımızda hayatta kalmamızın motorumuzla hiç bir ilgisi yok.
    Sen dünyanın en güvenli motoru sür üstündeki aptalsa ve eğitimsizse sonuç hep aynıdır.

gerçekten şu önden 2 tekerliler tartışılması gereken, merak ettiğim bir konu

Motosikleti
    Yamaha Xenter 150
    Evet bende bu konuda biraz araştırma yapmak istiyorum. Virajlarda bildiğim kadarıyla çok bir artısı yok ancak fren mesafesi vb artilari olup olmadığını kullanıcılarına sormak lazım.
    Mp3 sahiplerinin buluştuğu bir konu başlığı varmı acaba forumumuzda ?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)