Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Türkiye kaza istatistikleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Sayın yöbeticiler eskidende ben bu topici açmıştım ama bulamadım istek üzerine yeniden açıyorum birleştirirseniz sevinirim

BU ÇALIŞMA harbiturk TARAFINDAN ÜYE OLDUĞU FORUMLARDA YAYINLANMAK AMACI İLE YAPILMIŞTIR BU YAZIYI SİLMEDİĞİNİZ SÜRECE DİLEDİĞİNİZ YERDE DİLEDİĞİNİZ KADAR KULLANABİLİRSİNİZ

Çevremdeki herkes motocular ve sevdalıları ve sempatizanları uzaktan yakıdan alakası olmayanlar bilen bilmeyen ben ve istisnalar hariç
    herkes motosikletlerin ÇOK tehlikeli olduğunu düşünmesi bir tesadüfmüdür bilmiyorum. Bu durumu abartıp Şeytan arabası diyenler Şeytan icadı diyenler
    ısrarla uzakduranların da sayısı azımsanmayacak bir dereceye ulamış olmasına rağmen ben sanırım cehalet içerisinde kıt aklımla motosikletin daha az tehlikeli olduğunu düşünerek hatamı yapıyorum diye kafamdan çeşitli düşüncelerle boğuşurken bu yaptığımın cok sacma olduğunu farkettim . Daha mantıklı olabilmem için teknik verilere ulaşmam gerektiğine karar vererek internetten kafamda oluşturabildiğim bütün sorulara tek tek cevap aramaya başladım

Teknik veri bulamadığım yerde teorem üreterek gerçeğe yakın bir sonuca ulaşmak istiyorum ama bunun için birçok kişinin bu konu üzerinde kafa yorması gerekli ki ulaşılan nokta tatmin edici olabilsin

Öncelikli amacım motosikletin düşünüldüğünün aksine otomobil kadar emniyetli olduğunu kanıtlamak
    Bunun için otomobil ve motosiklet kazalarının sayılara oranını değerlendirmek gerekli.

Öncelikle araç sayılırını ve kazaya karışma sayılarını bilmemiz faydalı olacaktır

Taşıt cinslerine göre trafiğe kayıtlı ve trafik kazasına karışan taşıtlar
    Registered motor vehicles, involved in accidents by type of the vehicle

A. Kayıtlı taşıt sayısı - Number of registered vehicles B. Trafik kazasına karışan taşıt sayısı - Number of vehicles involved in accidents

Kaynak: Emniyet Genel Müdürlüğü Source: General Directorate of Public Security
    (1) Jandarma sorumluluk bölgesindeki trafik kazaları dahil değildir (1) Data does not cover the number of road traffic
    accidents in area of gendarmerie responsibility.
    (2) Traktörler dahildir (2) Tractors is Included
    (3) Çekici ve Tankerler dahildir (3) Tractor Truck and Tanker are included.
    (4) Diğer motorlu taşıtlar ile motorsuz taşıtları kapsar (4) Includes motor vehicles and non-motor vehicles.

AMANIN O DA NE HER ÜÇ ( 3 ) OTOBÜSTEN BİR ( 1 ) İ KAZAYA KARIŞMIŞ
    HER BEŞ ( 5 )MİNİBÜSTEN BİR ( 1 ) İ İ KAZAYA KARIŞMIŞ

HER ON ( 10 ) MOTOSİKLETTEN BİR ( 1 ) İ İ KAZAYA KARIŞMIŞ
    HER ON ( 10 ) OTOMOBİLDEN BİR ( 1 ) İ İ KAZAYA KARIŞMIŞ

RAKAM KÜSÜRATLARI SONUCU COK FAZLA ETKİLEMEDİĞİ İÇİN YUVARLAMALARDA BULUNDUM

BU ÇALIŞMA harbiturk TARAFINDAN ÜYE OLDUĞU FORUMLARDA YAYINLANMAK AMACI İLE YAPILMIŞTIR BU YAZIYI SİLMEDİĞİNİZ SÜRECE DİLEDİĞİNİZ YERDE DİLEDİĞİNİZ KADAR KULLANABİLİRSİNİZ

BU BİLGİYİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANAN VE SİZİN MOTOSİKLET ALMANIZI İSTEMEYEN BAŞTA AİLE REİSLERİ OLMAK ÜZERE DİĞER AİLE FERTLERİ VE TÜM TANIDIKLARA AKTARMAK
    EMİNİMKİ O KİŞİLERİN MOTOSİKLETE BAKIŞ AÇILARINI DEĞİŞTİRMEKLE KALMAYIP DİKKATLERİNİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA DA ÇEKMİŞ OLACAKTIR. BUNUNLADA YETİNMEYİP

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA BİNENLERLE HELALLEŞMEK TEHLİKENİN NERDE OLDUĞUNU YETERİNCE KAVRAMALARINA NEDEN OLACAKTIR.

BU OTOBÜSTEN 33 KİŞİ ÖLDÜ

MOTOSİKLETLERİN DETAYLI KAZA VERİLERİ ŞEHİRİÇİ

ŞEHİRDIŞI VE TOPLAM

OTOMOBİL ŞEHİR İÇİ

OTOMOBİL ŞEHIRDIŞI VE TOPLAM

VE OTOBÜS ŞEHİRİÇİ

OTOBÜS ŞEHİRDIŞI VE TOPLAM

6.686 motosiklet kazası olmuş ve 68 ( ben 78 topladım ) sürücü hayatını kaybetmiş bu da 100 motosiklet kazasında 1 motosiklet sürücüsünün hayatını kaybettiği anlamına gelir. Artçı ve yayalar dahil toplam ölü sayısı 92

534.950 otomobil kazası olmuş ve bu kazalarda 875 otomobil sürücüsü hayatını kaybetmiş Nerdeyse 10.000 kazada bir otomobil sürücüsü hayatını kaybetmiş yolcu ve yayalarla birlikte ölü sayısı 2.112 ye çıkıyor

36.980 otobüs kazasında 25 sürücü hayatını kaybederken toplamda hayatını kaybedenlerin sayısı 353 bu da 100 otobüs kazasında 1 kişinin hayatını kaybettiği anlamına gelir ki otobüslerin tehlike konusunda motosikletlerden geri kalmadığı ortadadır.

araştırmalarıma devam etmekteyim şimdilik bu kadar
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    Harbitürk istatistikler için ellerine saglık.

6686 motosiklet kazasından 6211 adeti çarpma şeklinde yani % 92.8' i bunun anlamı motosiklet kazalarının tamamına yakını çarpma,çarpışma,yakıntakip,aşırı hız gibi nedenlerdir. lütfan dikkat.
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Kazalar ve kazalarla ilgili yazılarılanlar ne hikmetse insanların igisini çekmiyor

Eğer bu topicin başlığı Şumodelle bukadar bastın falancı modeli geçtim gibi bişey olsaydı herhalde 1-2 saatte 4-5 sayfa doldururdu

Buda farklı bir gerçek bunu farketmeyenlere uzuluyorum başlığı açarsam şaşmayın
    drakyuz bunu beğendi.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

blackhawk06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZ6 FAZER S2
    hocam ellerine sağlık merak etme birgün herkes bilinçli olacak
    İMZA:BİR DOST

erginturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    0-36500 Hyosung GT250R, 0-51000 Honda VFR 800
    teşekkürler... keşke mevsimsel değişikliklerine de bakabilseydik... bu tür istatistikler tutuluyor onu biliyoruz ama keşke sonuçlarından da yararlanılsa...

Motosikleti
    YBR 125
    Korktuğumuz şeyleri genelde görmezden gelmeye çalışırız.
    Keşke motosiklet tipleri, kaza zamanları, trafik durumu,
    kullanıcı özellikleri, kaza sonuçları (ölüm dışında sakatlıkların
    dereceleri) da bilinse. İstatistik konusunda ülkemiz hala yetersiz,
    kurumsallaştıkça aşılacak bu sorunlar. İnsanların dikkatli olmaları
    için hep göz önünde tutulmalı bu tür istatistikler.
    Özgürlük ona bağımlı olunduğu sürece diğer bağımlılıklardan uzak tutandır

Bu dünyada çok güzel yaşanabilir, yeterki isteyelim!

zenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda nc700xa
    guzelbir arastırma olmuş emeğine saygılar tesekkurler.
    Ötenazi hakkımı yaşayarak kullanıyorum. Z @ B ! T
    Gideceği yeri bilmeyene hiç bir GPS yardımcı olmaz!...

Motosikleti
    Triumph Street Triple R
    güzel bir çalışma teşekkürler!

buraxdj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800 / Honda Msx 125
    Güncel veriler nedir acaba çok merak ettim.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    En cok kaza istatistigi goldwing lerdeymis kaynak bulabilirsem koyayim.

Bilmeyenler icin : Hurt Raporu, iyi okumak lazim Turkce

http://gerivitesyok.blogspot.com.tr/...aporu.html?m=1

Zell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Phantom
    Dostum capsler kurbağa olmuş

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)