Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Motosiklet Muayenesi Hakkında Bilgiler - Tüvturk

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    skygo t7 150
    başka bir görevlide kusur listesinde varsa kalır diyor fakat kusur listesinde öyle bir madde bulamadımhttp://www.kugm.gov.tr/BLSM_WIYS/KUG..._2769_1_64.xls

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Ninja 250 R
    Arkadaşlar merhaba ... Bende yarın 2012 model 0 km aldıgım motorun plaka ve ruhsatını cıkartmaya gıdıcem.. Burada tuvturk de calısan arkadasımız dahıl ruhsatta 1 kısılık yazarsa muayeneden kalır demıs. sımdı bana gonderılen motorun evraklarında ek 4 ve ötv belgelerı dahıl acıklamalar şöyle:
    ötv belgesinde , Koltuk sayısı şöför sırasın da : 1 Şöför sırasının arkasında : 1 Toplam : 1
    ek-4 belgesınde oturma yerlerının sayısı : 1 Adet Oturma yerlerinin konumları :1 kişi

Bu durumda memura nasıl iki yaz denebılırkı yanı resmı belge uretıcı belgesı boyleyken nasıl hak ıddıa edılır. motorum nınja 250r .. evet ıkı adet koltuk ve oturma yerı var ama belge boyle..
    Ben yarın ne yapmalıyım şimdi.. 2 yaz desem haklı olarak yazmaz , yazdırmasam ılerıde muayeneden kalır denıyor forumlarda...
    Şimdi soruyorum ne yapmalıyım ?

Motosikleti
    skygo t7 150
    En son muayene yaptıran kişi olarak yaşadıklarımı aktarayım. Sabah 10,30 randevu su için gittim. ruhsat ve kımlık verıp muayene ucretını ödeyip sıraya girdim. sıra gelince görövli kendisi çalıştırıp motoru aldı. dedim ben yaparım hayır ben yağıcam isterseniz içeri girmeden garaj önünden izleyebilirsiniz dedi.
    önce jant testi yaptı. sonra gidon ön panel testi filan göstergelerede baktı herhalde arkadan pek göremedim.
    sonra orada ileri aldı fark kontrolu yaptı sonra platform ile yukarı kaldırdı altına filan baktı. sonra tekrar farlarla oynamaya başladı ön tarafa bir kaç defa vurdu filan. arkadaş dedi motor sağlamdı çürük çıkacak. onlar bittikten sonra platformu indirip arka kapıdan gaz verip frenleme yaptı. sonra içeri çağıdı beni ön park farlarınız bozuk ağır kusurdur yaptırın dedi ve geçme kağıdını verdi. ya dedim ampul yanmıştır falan hemen yaptırırım dedim. 1 ay içinde getirirsiniz dedi zaten sistem otomatik 01.10.2012 ye kadar ücretsiz diye yazmış ama gene kızıltoprakda olacak dedi. ben dedim motoru satıyorum adam şişlide oturuyor olsun getirir buraya dedi. neyse yandaki honda servisine gittik adam ampule baktı sonunda gidondaki swich bozuk dedi ama bizde yok başka yere bakın dedi. 15 dakika arasokaklarda gezindikten sonra bir tamirci yaparım dedi. diperleri honda suzuki ve diğer markalara baktıklarından parçamız yok dedi. bu arkadaş mondial bayisiymiş sky go ile mondial kardeş gibi zaten swich i değiştirdi gene yanmadı meret. ampulu akü ile test ettik buda sağlam çıkınca sökücek elektrik aksamında sorun var dedi. 1,5 saat sürer dedi sen git ben seni ararım dedi.
    Döndüm istasyona bu arada tekrar randevu almanız lazım dediler diye gene randevu aldım cep internetten. 12,30 tam 12,20 de motorcu aradı tamam dedi gittim ne oldu dedim neyi varmış kablolar ters bağlanmış dedi aksam sağlam dedi. hop tekrar istasyona döndüm 12,30 da fakat sıra bende olmasına rağmen 4 kişi aldılar araya. onlarda böyle kusurlardan dolayı kalmış benden öncekilermiş. EE o zaman ben niye gene randevu aldım ki? bende girerdim araya beklerdim. neyse tekrar bütün testleri baştan yaptılar 2 yıllık muayeneyi verdiler 2014 e kadar rahat motor. sonra notere gittik 86 Tl bayıldık. bu arada alıcı sigorta yaptırmadan ruhsat çıkmıyormuş eğer postayı beklemiyim diyorsanız sadece satış yapılan bölgeden ruhsat alınabiliyormuş. Ben asya yakasından alır avrupadan ruhsat cıkartırım yokmuş ya postayı beklıceksiniz yada ruhsatın olduğu bölgeden alıcaksınız dediler...
    bugünkü koşturmaca sonucu 150 Tl geçmiş dönem borcu 77 Tl buyılki muayene 100 tl tamirci ve 86 tl noter ile 413 yemek + benzin 500 Tl gitti yani
    Motoru verdik oh dedik arkadaş dedi motoru ziincirlikuyuya getirirmisin. Eh dedim götürim. Stadın oradan çıktık yolda kamyonlar tırlar cirit atıyor. Kamyonlardan kum ve tas dokülüyor göz gözü görmüyor. Seke seke köprüye geldim. Köprüde bir rüzgar bir rüzgar. motoru zor tutuyorum birde metrobüs girdi dibime solda dolu kaçamıyorm zaten 90 ile gidiyom daha hızlı gitmezki meret...zar zor geçtim köprüyü aman dikkat küçük motorlu arkadaşlar mecbur kalmayınca geçmeyin köprüyü böyle rüzgarlı havalarda..
    Herkese kazasız belasız sorunsuz sürüşler...

Tropiksera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda İnnova 125 (2007) Yağı : 10w40 Kask : LS2
    kafam çok karıştı bende motoru iş yüzünden 21 hazirandan beri muayeneye sokamıyorum xenon far ile gitsek muayeneden geçermiyiz ? bi haberde yasaklanmış olduğunu 85 lira para cezası var diye okumuştum.
    Nefesime gücü bahşet mevlâ , bir kuç daha atsam olur evvel Allah.

Motosikleti
    skygo t7 150
    Bildiğim sahte xenon lara ayar yapılamadığından yasak. ama genede tuvturk merkeze sorun derim..
    bu arada muayeneyi gorevli yaptığından kask mont eldivene bakmadılar.. eğer yoksa bile emanet alın genede giderken..

alicebbar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT25+RKS Freccia
    arkadaşlar angel farlar muayeneden geçer mi? ikinci el bir far buldum arkadaş angel fara çevirmiş satıcı olduğu için geçer geçer dedi ama inanmadım çünkü parça olarak sattığı motorunda muayenesi yok :D

ga85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR REPSOL 2016
    Ne de guzel bilgi paylasimi yapilmis iste. Mis gibi. Kusur tekstine bakan arkadas kusur tanimlarinda belki farkedememis belki de yonetmelikteki aciklamalari bilmediginden bulamamis olabilir. Kusuru soylesin kusur tanimini soyliim.

Cok arastiran bilen motosikleti hobi olarak kullanan arkadas (d..) bu sorulara cevap verememis mi?
    Herkes isini yapmali bence.

---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 10:29 ----------

Aramizda bilgi sahibi arkadaslar var. Bi sor bence.
    Mars istedigin sekilde yapabilirsin aku olmadigi takdirde aydinlatmanda sorun olursa diye kalabilir demislerdir motoru calistirmandan oturu olamaz .

---------- Post added at 10:37 ---------- Previous post was at 10:34 ----------

Alıntı netkit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana biraz saçma geldi. sonuçta bu motor aküsüzde çalışıyor. ayak marşı ile. varmıdır aklı selim bir yorum?
    ---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 10:29 ----------

Aramizda bilgi sahibi arkadaslar var. Bi sor bence.
    Mars istedigin sekilde yapabilirsin aku olmadigi takdirde aydinlatmanda sorun olursa diye kalabilir demislerdir motoru calistirmandan oturu olamaz .

---------- Post added at 10:39 ---------- Previous post was at 10:37 ----------

Alıntı alicebbar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar angel farlar muayeneden geçer mi? ikinci el bir far buldum arkadaş angel fara çevirmiş satıcı olduğu için geçer geçer dedi ama inanmadım çünkü parça olarak sattığı motorunda muayenesi yok :D
    Farlar onaysiz diye kusur werilebiliyor .
    Gecmiste bir cok aciklama yaptim
    Arkadasimiz kusur teksini de gostermis.
    Listeden bulabilirsin

---------- Post added at 10:43 ---------- Previous post was at 10:39 ----------

ÖNEMLİ NOT:

Emniyet arkada topcase canta takan motosikletlere ceza kesiyor.
    Ya da herhangi bir cantasi olan motorlar. Hatta goldwing olsa dahi.
    Ortaligi karistiran sanayi bakanligi.

Cevirip ceza kesiliyor, muayeneye geliyor.

Sonra dersiniz tuvturk para toplamaya calisiyor falan.
    Sonra bize kufurler gelir.

Detayli aciklama yapmak istemiyorum sahsen.
    Ama cantalara dikkat edin.

Motosikleti
    Hyosung GV250 (2006 Model)
    arkadaşlar ben yarın gidecem muayeneye size birkaç sorum var ?

1. Fren göstergesi bozuk hep full gösteriyor sanırım şamandırada sorun var bu sorun yaratır mı?
    2. Kask,mont ve eldiven ike gidecem başka bişeye gerek var mı?
    3. Benim ruhsatta da sürücü dahil 1 kişi yazıyor şimdi nolucak anlamadım ben olayı?
    4. Onun dışında ön arka fren, farlar vs hersey çalışır durumda hiç bir sorunum yok baska bişeye dikkat etmem gerek mi?
    5. ben 16 ya aldım randevuyu çok mu geç olmuş işten anca o zamana izin alabildim sıra gelmeden bitme olasılığı var mı?
    Hyosung GV250 (2006 Model)

beyazit60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym joymax250i
    Muayeneye gelirken kask, mont, eldivene gerek var mı? Sonuçta aracı sokuyoruz muayeneye bizim girmemiz saçma olmaz mı?
    Gittiğim yere varmak değil, motorumla yolda olmak önemli olan.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

2 hafta önce scooterımın muayenesi yaptırmıştım.
    Kısaca yazayım,belki faydası olur.
    Öncelikle internet üzerinden; https://reservation.tuvturk.com.tr adresinden randevu almanız çok işe yarıyor.
    Ben saat 14:30 için randevu aldım,muayene randevu saatinden +5-10 dakikalık gecikme sonrasında muayeneye aldılar.
    Önce bürodan kaydınız yapılıyor,ücretinizi ödüyorsunuz ve daha sonra görevliler sizi çağırıyorlar.

Muayenede Kontrol ettikleri noktalar
    Uzun-kısa farlar
    Selektör
    Sağ-Sol Sinyal
    Park Lambaları
    Şasi numarası ve motor numarası teyidi
    Lastik kontrolü
    Ve fren kontrolü.

Fren kontrolü esnasında kaskınızı giymeniz isteniyor ve arka frene kızaklama yaptırmanızı söylüyorlar.
    Bu işlemler yaklaşık 10 dakika sürdü.
    10 dakikanın ardından muayenem tamamlandı.
    Muayenem; Kocaeli-Gölcük tüvtürkte yapıldı..
    [CENTER][B] Sosyal Medya Hesaplarımız[/B]

[URL="www.facebook.com/motosiklet.net"][B][COLOR="#0000FF"]MT Facebook [/COLOR][/B][/URL]

[URL="https://www.instagram.com/motosikletnet/"][COLOR="#FF0000"][B]MT Instagram [/B][/COLOR][/URL][/CENTER]

Motosikleti
    Sym gts 250i evo
    ga85 arkadaşa teşekkür ediyorum hiç sıkılmadan cevaplarını ayrıntılı yazmış. açtığın konu için teşekkürler...

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    salı günü randevu almak için aradım, önümüzdeki salıya zar zor aldım. Ctesi vizesi bitiyor zaten. Hayırlısı bakalım.

omeruby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 ZNU
    Merhaba scooter'ımın grenajlarıyla oynamam ve görüntüsünü değiştirmem muayenede sıkıntı çıkarır mı ?
    Bu gibi scooter naked olacak.

Ve arka teker bu şekil kalınlaşacak.
    250-MaCiT bunu beğendi.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı omeruby adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba scooter'ımın grenajlarıyla oynamam ve görüntüsünü değiştirmem muayenede sıkıntı çıkarır mı ?
    http://www.motorstown.com/images/honda-ruckus-01.jpg

http://kkwu.files.wordpress.com/2009/04/jaime_hf3.jpg
    Ben bunu yapsam götürmem bile muyeneye...
    İşim mi yok...
    Aynen binerim ...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Lamborghini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    triportör muaynesi ile ilgili sorularım olacak
    ruhsatta motosiklet yazıyor 2 koltuklu hususi yolcu nakli yazıyor.
    merak ettiğim yangın tüpü ve emniyet kemeri gerekiyormu.
    birde şöyle bir sorun var, ön frene basınca fren lambası yanmıyor orjinali böyle. arka frene basınca fren lambası yanıyor.
    frenler nasıl kontrol ediliyor arabalardaki gibi bilgisayardanmı bakılıyor yoksa gözle kontrolmü yapılıyor.
    son soru ise, ruhsatlardan birinde aracın markası vespa yazıyor diğer ruhsatta vespacar yazıyor. sıkıntı olurmu.

eski kullanıcı adım
    ferrari_tayfur

crayz_metin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial MH Drift
    Scooter'ların dış grenajlarının çatlak veya kırık olması muayenede sıkıntı bırakıyormu? Ağır kusura giriyormu. Benim eski maxi kasa asya T1'in ön grenajın sol alt kısmı kırıktı. Motorcular kesinlikle bu motor geçmez felan dediler muayeneden bende götürmeye korktum. Halbuki farlar sinyaller korna fren bütün aksamı çalışır durumdaydı.

Motosikleti
    Kymco Agility 125
    Arkadaslar motosiklet muayenesiyle ilgili bir sorum olacak, konuyu hortlatiyorum ama yeni konu açmak istemedim.

22.06.2012 tescil tarihli sifir aldigim motorum icin dun 850 222 88 88'den arandim ve muayenemin doldugu soylendi.

Tuvturk sitesinden muayene sorgulama baktigimda 09.06.2011 muayene tarihi gosteriyor.(emin degilim ama sanirim fabrika cikis tarihi olabilir.)

Neyse ben Haraçlar subesine randevu aldim gidicektim yarin ama forumu inceledikten sonra ruhsata tekrar baktim ve "ilk muayene gecerlilik tarihi" satirinda 08.08.2014 yazdigini gordum.

Muayene gecerlilik icin 1 yil 2 yil diyenler var, kafam iyice karisti acikcasi.

Muayene konusuyla ilglili bilgisi olan bir arkadas biraz aciklama yaparsa cok sevinirim.

Muayene yaptiracaksam haraçlar iyimidir, yoksa maslak motosikletler icin dahi uygundur?

İlgilenen arkadaslara şimdiden tesekkurler

Motor Kymco agility 125( kucuk olan).

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Alıntı pessimistil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar motosiklet muayenesiyle ilgili bir sorum olacak, konuyu hortlatiyorum ama yeni konu açmak istemedim.

22.06.2012 tescil tarihli sifir aldigim motorum icin dun 850 222 88 88'den arandim ve muayenemin doldugu soylendi.

Tuvturk sitesinden muayene sorgulama baktigimda 09.06.2011 muayene tarihi gosteriyor.(emin degilim ama sanirim fabrika cikis tarihi olabilir.)

Neyse ben Haraçlar subesine randevu aldim gidicektim yarin ama forumu inceledikten sonra ruhsata tekrar baktim ve "ilk muayene gecerlilik tarihi" satirinda 08.08.2014 yazdigini gordum.

Muayene gecerlilik icin 1 yil 2 yil diyenler var, kafam iyice karisti acikcasi.

Muayene konusuyla ilglili bilgisi olan bir arkadas biraz aciklama yaparsa cok sevinirim.

Muayene yaptiracaksam haraçlar iyimidir, yoksa maslak motosikletler icin dahi uygundur?

İlgilenen arkadaslara şimdiden tesekkurler

Motor Kymco agility 125( kucuk olan).
    Merhaba arkadaşım. Benim motorsikletim orj. 2011 model. İlk muayene geçerlilik tarihi ruhsatta olması gerektiği gibi ( sıfır motorsikletlerde 3 yıl) 2014. Bazen araçlar üretim tarihinden sonra bir süre satıcıda satılmayı bekliyor. Örneğin üretim tarihinden itibaren satıcıda 2 yıl satılmayı bekleyen bir motorsikletin muayenesine de 1 yıl kalmış oluyor.. Yazdığım bilgilerin doğruluğu konusunda iddia etmiyorum, benim hatırladıklarım bu kadar

Sa. Motorda direksiyona takılan araba teybi ve koruma demirine takılan oval hoparlörler ve ekstra takılan sis farları ve şerit ledler muayenede sıkıntı olurmu?

ga85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR REPSOL 2016
    Alıntı omeruby adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.motorstown.com/images/honda-ruckus-01.jpg

http://kkwu.files.wordpress.com/2009/04/jaime_hf3.jpg

fabrikasyon aracı değiştirmen sıkıntı çıkartabilir.
    eylül 2012 den beri foruma girmemiş, bir şey yazmamışım.
    nedeni ise gezilerden ve iş değişikliğinden dolayı. Bu süre zarfında muayene istasyonlarında kusur değişiklikleri olmuş olabilir.
    Şimdi çok farklı bir şirkette çalışıyorum.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler