Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet Kullanıcısı Virajda Neden Yatar?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hondacbr1100xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Cbf 150
    Motosiklet yarışlarında en çok hoşumuza giden nokta yarışçıların viraj almalarıdır. Yani sürücü nerdeyse yere yapıştırır dizlerini... Bu hareket artistik göründüğü kadar zordur da aslında... Milimetrik bir hata sürücünün takla atmasına sebep olabilir. Aynı şekilde hız patencileri de viraj alırken vücutlarını yana doğru yatırırlar. Peki bu hareket motosiklet yarışçılarına ve hız patencilerine ne gibi yarar sağlar?!!

Bu mesele fizikteki dairesel hareketle açıklanıyor. Dairesel hareket herhangi bir hareketlinin düz bir çizgi değil de bir daire üstündeki hareketidir. İşte bir arabanın bir virajı alması, bir pervanenin dönüşü, dünyanın güneş etrafındaki hareketi vs.. Düz bir çizgide hareket eden cisme hareketinden dolayı bir ivme ve dolayısı ile bir kuvvet etki etmez; fakat dairesel harekette cisme dairenin merkezine doğru bir kuvvet dolayısı ile bir ivme etki eder. Bu kuvveti hepiniz bir arabayla viraj alırken hissetmişsinizdir... Bu kuvvet hareketlinin hızının karesiyle doğru orantılıdır. Yani dönen cisim ne kadar hızlanırsa onun karesiyle orantılı bir merkezcil kuvvet etki eder cisme... Şimdii meseleyi daha iyi açıklamak için viraja girmiş bir motosikletlinin üstündeki kuvvetleri gösterelim:

Şekilde Fc diye gösterilen kuvvet merkezkaç kuvveti. Daha doğrusu merkezcil kuvvetin sürücüye olan tepkisi... W ise ağırlığı. P noktası da tekerleğin yerle temas noktası. İşte bu Fc, P değme noktasına dik olduğundan bir moment oluşturur (moment: kuvvetin döndürme etkisi. Bir kapı kolunu çevirmek gibi mesela...). Eğer sürücü bu kuvvete ters istikamette yatmazsa bu kuvvet alır onu pistin dışına atar. Ters yöne eğildiğinde ise dik dururken hiç bir etkisi olmayan ağırlığı merkezkaç kuvvetinkine ters istikamette başka bir moment oluşturur ve sürücünün veya patencinin hızlı ama dengeli bir dönüş yapabilmesine olanak verir. Hız arttığı oranda yere daha fazla eğilip ağırlığının moment etkisini artırması gerekmektedir. O yüzden ne kadar hızlı girdiyse viraja o kadar çok eğilmek zorunda kalır sürücü savrulmamak için...

Ben yine de virajlarımı yürüyerek almayı tercih ediyorum )
    fizikders.8m.com/
    Bilgi;kucuk adami kibirlendirir,vasat adami sasirtir ,buyuk adami ise mutevazi yapar..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Choppery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KUBA STR 250
    Ben bişey anlamadım.
    Dragstar 650 Classic
    Süper Fırsat 5" gps bluetooth fm transmitter 2gb sd kart full harita tr sadece 215 tl . Fırsatı kaçırma!

Motosikleti
    Honda X11
    Valla bence süper yazı. Cuk oturmuş, eline sağlık hondacbr1100xx

Oytun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eline sağlık. Üniversite sınavlarına hazırlanan herkes az çok haşır neşir olmuşlardı bu konularla. Iyy hatırladımda birden Neyse geçmişte kaldı.
    ...Oytun...
    ..Ainador..

Motosikleti
    2013 Cbf 150
    Aslında biraz karışık gelebilir ilkten.. Ama formül ve işaretleri göze almayarak ta okusak ne dediğini anlarız..Az çok sürmüşlüğünüz ve tecrübe etmişliğiniz var
    Üniversite sınavını hatırlattığı için kusura bakmayın..
    Bilgi;kucuk adami kibirlendirir,vasat adami sasirtir ,buyuk adami ise mutevazi yapar..

Motosikleti
    yamaha FZR '94
    ne diyo lem buu :-??? hişş lütfiyee kötü bişi sölüyo bu ne diyoo:-)))))
    racing racing ve racing.............

Alıntı Light adlı üyeden alıntı
    iyide ne anladın hadi bizede anlat?evet ısrar ediyorum bizede anlat!çok oturmuş diyorsun peki sen bunları bilmeden önce viraja yatamıyormuydun?bence gereksiz bir yazı,hatta farkındaysan ben konu ile ilgili değil sadece seni eleştirmek için yazıyorum,hah haaa,len senin cümle neden dere yukarıya doğru akmaz gibi bişey oldu.bak yanlış anlaşılmak istemem ama bence virajda yatmak için fizik kurallarını bilmeye hiç gerek yok.bak sana bir örnek vereyim.bir elarabası al ve bir viraja hızlı gir bak nolcak)...hatta yaya olarak koşmayı denesen ve hızlı bir şekilde viraja girsen bedenin otomatikmen yan yatmaya başlar,demek istediğim şey şu hiçbir varlık ki yuvarlak cisimler hariç viraja hızlı bir şekilde girerse dik olarak gidemez,çünkü savrulur,neyse vesselam...
    sessiz olun ve dinleyin;”lm,geliyor!

Rain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya ister istemez yatıyon zaten alalaa abartmaya gerek yok
    Cikolota disLeriMizi.. Hayat DusleRimizi curutuyoR...

Motosikleti
    Honda X11
    Alıntı bugece_yokum adlı üyeden alıntı
    Alıntı Light adlı üyeden alıntı
    iyide ne anladın hadi bizede anlat?evet ısrar ediyorum bizede anlat!çok oturmuş diyorsun peki sen bunları bilmeden önce viraja yatamıyormuydun?bence gereksiz bir yazı,hatta farkındaysan ben konu ile ilgili değil sadece seni eleştirmek için yazıyorum,hah haaa,len senin cümle neden dere yukarıya doğru akmaz gibi bişey oldu.bak yanlış anlaşılmak istemem ama bence virajda yatmak için fizik kurallarını bilmeye hiç gerek yok.
    Anlamadıysan, Lise 2 fiziğinde vektörleri öğretiyorlar, bekle yaşın gelince öğretmenin öğretir. Ama sen okula da gitmiyorsundur. Ne gerek var teoriye dimi nasılsa yaşarken öğrenirsin hayatı.

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    iyide ne anladın hadi bizede anlat?evet ısrar ediyorum bizede anlat!..........demek istediğim şey şu hiçbir varlık ki yuvarlak cisimler hariç viraja hızlı bir şekilde girerse dik olarak gidemez,çünkü savrulur
    Ee, sen de anlamışsın işte

çok oturmuş diyorsun peki sen bunları bilmeden önce viraja yatamıyormuydun?
    "çok" değil, "cuk oturmuş" demiş Ayrıca "bunları bilmeden viraja yatamıyordum" dememiş onu nerden çıkardın anlamadım.

bence gereksiz bir yazı
    Olabilir

hatta farkındaysan ben konu ile ilgili değil sadece seni eleştirmek için yazıyorum
    Konu ile ilgili yazmıyorsan özel mesaj at, burda gösteri yapar gibi olmasın...

len senin cümle neden dere yukarıya doğru akmaz gibi bişey oldu.
    Neden dere yukarı akmaz? :tongue:

bak yanlış anlaşılmak istemem
    Hadi canım sen de

ama bence virajda yatmak için fizik kurallarını bilmeye hiç gerek yok.bak sana bir örnek vereyim.bir elarabası al ve bir viraja hızlı gir bak nolcak
    Dur bir örnek de ben vereyim, (hani biz salağız diye basit örnek vermek istemişsin ya...) yemek yerken de görgü kurallarını bilmemize gerek yok, sonuçta doyuyoruz.

Peki bana ne oluyor da bunları yazdım?
    Böyle saldırgan bir yazıyı görünce dayanamadım kusura bakmayın
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    Öğrenmek istemeyene, gereksiz bir yazı diyen arkadaşa sorayım? Kendi ne yazmış, buraya yada diğer yerlere.....
    -...motor amma yattı be.---
    -...olm bu ne diyo be allah allah...-
    Kendine bak önce...

Motosikleti
    yamaha FZR '94
    promethus olm seni buraya türk dil kurumundan mı koydular

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Ne alaka lem
    Onur Yollarda

Motosikleti
    yamaha FZR '94
    olm baksana her lafa bi kulp takıyon. sayende laflar yumurta sahanına döndü

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Napıyım kızınca böyle oluyor
    Onur Yollarda

Motosikleti
    2013 Cbf 150
    Belki pratiğe pek faydası olmamıştır açtığım baslığın anlattıkları..

Ama insan biraz merak eder "bu motorla yatıyorum ama nasıl oldugunu bılmıyorum".... Bir çocuk gelip sorarsa " abi ya nasıl oluyorda yatıyorsun" hiç değilse diyecek bir şeyimiz olsun..

İstemeyen okumaz kardeşim. Beğenmediğine göre lise 2 fiziğin süper demektir.

Oytun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu_gece' nin eleştirisi çok gereksiz olmuş. Beğenmediysen bize ne yani.
    ...Oytun...
    ..Ainador..

Motosikleti
    Kymco Agility City
    ewt annayan arkadaslar bi zahmet bizede annatıverin de anlayalım huuehe
    :bestmt:

yazacak bişey bulamıyorum)bukadar duyarlı olduğunuz için ayrıca teşk. ediyorum,ayrıca bişey daha.aslında ben o gece çok sıkkındım:( o yüzden biraz kargaşa yapmak istedim:/malum yanlış yanlıştır,bu yüzden kendimi savunmak gibi bir niyetim yok,çünkü yanlış yaptım ve üzgünüm:( ayrıca cümlelerimi tek tek inceleyen motosikletçi arkadaşıma teşk....,vesselam...
    sessiz olun ve dinleyin;”lm,geliyor!

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Rica ederim dostum. Şaka bir yana merak etme kızıp kırılmıyoruz birbirimize. Biz bir aileyiz Dertleşmek istersen hazırız yani. Hadi bakalım iyi bak kendine...
    Onur Yollarda

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler