Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Başlangıç Motoru

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba,
    Şu aralar motor alma ve motora başlama düşüncesindeyim. Yaşım 25 ve Deneyimli birçok arkadaşımdan eğitimini almış durumdayım.Çoğunluğun öngördüğü gibi düşük CC li bir makinayla başlamak niyetindeyim ancak denemelerimle alakalı olarak şunu söylemek istiyorum.Deneyebilmek için etrafımda Motorsiklet loncasından oldukça fazla tanıdığım var.İlk etapta istediğim şekilde bir alet olduğu için CBF150 denedim ancak 100kg 1.90boyunda bir şahıs olduğumdan motor bana oldukça dengesiz geldi.Motorun hafifliği ve küçüklüğü oldukça sorun çıkardı kısacası motor üzerinde kendimi emanet hissettim ve muhteşem keyifsizdi.Ancak yine eğitim alanında bir arkadaşımın fz6 fazer'ı ile bir günüm geçti kendimi üzerinde bu kadar stabil ve motorla tamamlanmış hissetmedim hem Gücü hem Boyutları itibariyle oldukça rahat bir gün geçirdim bu motorla ve üzerinden indiğimde fazlasıyla tatmin olmuş ve mutluydum netice itibariyle mutsuz ve dengesiz olacağımı bile bile düşük CClik bir motorlamı başlamak yoksa mutlu,tedbirli ve dengeli hissettiğim bir makineyi kullanmakmı ? Bu noktada sizlerin tavsiyesine güveniyorum ve şu bir gercekki kişinin fiziksel özellikleriyle kullandığı motoru hakimiyet altında tutabilmesi arasında çok büyük bir ilişki var.Şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    c90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 500R 2014 HONDA
    buna benzer topicler çoook açıldı forumlarda var ama 150cbf size küçük geldi ise diğerleri daha küçük gelir
    yinede cbf 150 de kara kılın bu sezonu onunla geçirin
    KASKINI TAK ki DOSTLUĞUMUZ UZUN OLSUN
    Taşları Bağlamışlar , Köpekler Serbest
    Eşkiya Düze İnmiş , Yiğitler Derdest

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    fazeri kullanabildiğine göre birde maddiyat sorun değilse,250 cc sınıfına bi gözat başlangıç için...

besikcioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    raptor 650i
    bilader bende senin gibi boy uzun kilo normal izmitin köyündede evim var bazen dag dere tepe gezeyim diye bi 150cc cin mali aldim ustunde helikopter gibi duruyon diyo arkadaşlar 600 makinayla da oraları gezmek zor oluyor bir kez izmite indim motorla sanki arkadan gelenler beni ezecek gibi bir his yane kucuk motor bence sana gore degil 250cc uygun bir motor al bu sezon u atlat sanırım 600cc ye kafayı taktın kimseyi dinlemeyipte 600 luk bir makina alırsan tam donanımlı giyin ve sakın gaza gelme motorun basit sakası sakat kalmak allah korusun felaket olur.helede istanbulda yanlız bazı insanlar cok tavsiyeler bulunur bana gore kucuk motoru surmek buyugunden zordur. trafik kurallarını harfıyen uygula hic bir zaman unutma herkez acemi usta sensin. bunu dememin maksadı her an önüne biri cıkabilir birileri hata yapar icine düşmemen icin dikkatli olman ebabında cok uzun oldu ama. kazasız belasız

FatihC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 MH 150 Drift
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...i&daysprune=-1

bu motoru incelemeni tavsiye ederim hatta bir deneme yap bayisine gidip

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    kesinlikle suzuki inzuma tavsiye ederim. 180 kg ve oldukça geniş. Artıları var. Su soğutmalı, çift silindir, 6 vites, enjeksiyonlu, çift eksoz, gösterge paneli mükemmel ve bi çok artısı var. Kesinlikle bir,iki ay bekle inzuma al derim

SonpoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı adem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesinlikle suzuki inzuma tavsiye ederim. 180 kg ve oldukça geniş. Artıları var. Su soğutmalı, çift silindir, 6 vites, enjeksiyonlu, çift eksoz, gösterge paneli mükemmel ve bi çok artısı var. Kesinlikle bir,iki ay bekle inzuma al derim
    Daha gelmemiş bir motor için konuşmak gereksiz bence.

@dharmakaya

Sorunuzun cevabını, soru sorarken zaten vermişsiniz. Fazer deneyiminiz olmuş anlattığınıza göre. Nasıl kullandığınızı ben dahil forum da bulunan arkadaşlar görmedik. Fakat dediğiniz gibiyse, ben fazer ile dikkatli olduğunuz sürece sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Motorcu çevrenizin geniş olduğunu da söylemişsiniz. Bu durum da buraya gelip, bu tarz bir konu açmanız benim garibime gitti açıkçası. Çevreniz de bulunan motorcu dostlarınızla bu konuyu görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sonuçta onlar sizi gözlemliyorlardır. Fakat bizim böyle bir imkanımız yok.

Tavsiye kısmına gelirsek, ben motor hayatınıza sağlıklı bir başlangıç yapmanız açısından en fazla 250cc önerebilirim. Belli bir süre sizi tatmin edecektir. En azından hız merakınız yoksa. Model olarak naked düşünürseniz Ktm Duke 200, ss tarzı düşünürseniz Cbr 250r tavsiye edebilirim. Ktm'yi tercih etmeden evvel, servis olanaklarını yaşadığınız il veya ilçe'ye göre iyice araştırmanızı tavsiye ederim. Cbr 250r için böyle bir sıkıntınız yok. Bakım maliyeti ucuz ve hemen hemen her yerde yetkili servisine ulaşabilirsiniz.

Bütçenize göre modeller şekillendirilir elbette fakat siz öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz.
    Önce emniyet, sonra hareket...

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    gereksizse boşuna yazdık ozaman. Tavsiye verdik sadece. Tavsiylerimi kendime saklayayım bundan sonra bari.

SonpoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı adem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gereksizse boşuna yazdık ozaman. Tavsiye verdik sadece. Tavsiylerimi kendime saklayayım bundan sonra bari.
    Neden alınganlık yaptığınızı anlayamadım. Siz kendi görüşünüzü kattığınız gibi, ben de kendi görüşümü katarak yorum yaptım. Size tavsiyelerinizi kendinize saklayın tarzı bir konuşma da yapmadım. Sadece ülkemize henüz gelmemiş bir modelin üstünde konuşulmasının gereksiz olduğunu söyledim. Sonuçta elimizde teknik bilgi, resimler ve vidyolardan başka bir bilgi bulunmuyor bu model üstüne. Siz yine de bu motor üzerine tavsiye verecekseniz, kendi bileceğiniz iş...
    Önce emniyet, sonra hareket...

Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    bunadan sonra tavsiye isteyene gerçekten tavsiye mavsiye yok benden. Ne yazsam tepki. Ne var gelmemişse? Kaldıki suzukinin ürettiği hangi motor ayıplı çıkmış, kötü çıkmış? Adam gibi motor tavsiye ettik şurda. Gelmemiş marka kötümü iyimi gelince test et yaz bakalım buraya.suzukinin hiç bi motoru kötü değil ama servis, parça, parça fiyatı konusunda bişey diyemem. Verdiğim önerileride boş çuvaldan sallamam. Araştırdığım motorları, bildiğim motorları öneririm.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    600 fazer baslangiç için uygun bir makina degil.
    Biraz daha uysal makinalara bakmaniz daha hayirli olur.
    CBF 500 ya da 600 serisi
    Kawasaki ER 6
    Yamaha XJ 6
    Suzuki bandit ya da gladius serisi
    daha mantikli seçim olacaktir.
    Belli bir sure sonra fazere geçis yapabilirsiniz.
    Zaten bildigim kadariyla fazer artik 800cc den basliyor yani 600cc uretimi bitti.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

serkan1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    150cc değilde anlattıklarınıza bakarsam 250cc ile başlayabilirsiniz
    Asfaltı öpmeyen motorcu,motorcu değildir...

Onlara göre şeytan icadı, bize göre fizik kanunları..

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    CBF150'm de var, Fazer'ım da. Fazer kesinlikle başlangıç motoru değil. Enjeksiyon sistemi, motor bloğunu aldığı R6'ya göre daha ucuz olduğu için gaz verirken çok hafif bir gecikmesi var, sırf bu bile acemi bir kullanıcının kaza yapmasına yeter. Üst devirde, soğuk lastikle ani gaz kapatınca arka tekeri kilitleme şansı var, virajda fazla gaz verince arkanın kopması şansı var, var da var. CBF, Fazer'a göre daha dengesiz hissettiren ama çok daha kolay kullanılan bir motor, viraja fazla hızlı girince CBF'i kontrol etmek çok daha kolay.

CBF'i toplam 4 sene, Fazer'i 2 sene sürdüm. Yeni başlayana kesinlikle CBF'i tavsiye ederim.

Omicron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    boyum 1.94 kilom 87 senden biraz uzunum. ilk motorum ybr 125. 70.000 km bu motorla yol katettim. trafiği ciddi anlamda öğrendim gerek şehir içi gerek şehirler arası gerek de fazla zor olmayan arazi koşullarında. devamı mz 251, er 5, şimdilerde de gsr 600. son motorumda yaklaşık 25.000 km dir yol alıyorum. belki biraz daha uzun yol alsam biraz daha usta olabilirim ama yine de bir miktar iyi kullanıcıyım diyebiliyorum. eğer tavsiyeme ihtiyacın var ise söyleyeceğim tek şey bulunduğun ilin yada motor kullanacağın kısımların trafiğini iyi öğrenmen ve kaçış güzergahlarını her zaman göz önünde bulundurman. motoru kullanman çok önemli değil ancak kaçış güzergahını değerlendiremeden yapacağın kazanın oluş hızı önemli. düşük hızda uygulayacağın manevra ile yüksek hızda uygulayacağın manevra hiçbir zaman aynı olmayacaktır. sözün özü şimdi hamsın önce piş sonra yan.

saygılar.
    AKILLILAR DÖVÜŞMEDEN KAZANIR, cahiller kazanmak için dövüşür

Motosikleti
    KTM 200 Duke
    trafik, eğitim alanına benzemiyor. bir panik halinde kollarını kasmak bile fazerın uçup gitmesini sağlayabilir. gittiği yerde de ne olduğu hayatta kalıp kalmayacağını belirleyecektir. bari honda nc700s falan dene. biri 100 diğeri 50 beygir civarı.

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Hernekadar eğitim alınsada başlangıç için fazer çok güçlü bi makina bence, kontrol dışı kalması an meselesi motosiklet ile trafikte acemi birine göre. Biçok arkadaşım CBF 150 ve YBR 125 ile atlattı bu evreyi.

1.93 120 kg olanlarda var aralarında. Her nekadar tavsiye veren arkadaşlar gibi tecrubeli olmasamda araştırarak biçok olumsuz olaya şahit oldum büyük CC ile başlayanlar için.

Düşük CC kategorisinde kendi içinde ayrışan motosikletler var, güvenini kıran tork ise tvs apache gibi bişeye, denge ve kıvraklık ise cb 125 gibi bişeylere bakmalısın bence.

Genel ortalamadan 10 cm uzun 20 kg fazlasın diye düşük cc motosikletlerin seni hiçbir konuda yarı yolda bırakacağını düşünmüyorum. En azından 1 yıl kadar trafikte neler olup bittiğini görmene rahat rahat yetecektir.

Önce can sonra canan, şahsi fikrim

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Yasadıgın fazer tecrubesinden sonra alacagın cbf 150den soguyacak nefret edecek lanet okuyacaksın. Yuksek cc'li motosiklet ile baslayan sayısız insan var. Kendini biliyorsan 2-3 hafta motora iyice alısana kadar temkini elden bırakmayacaksan tabiki fazer. Ki zaten yazından anlasıldıgı uzere bi ozellikleri tasıyan bi arkadasımızsın. Bu forumda yıllardır sure gelen insanları dusuk cc ile motosiklete baslatma egilimi var cok ciddiye alma derim ben
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı Tequ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yasadıgın fazer tecrubesinden sonra alacagın cbf 150den soguyacak nefret edecek lanet okuyacaksın. Yuksek cc'li motosiklet ile baslayan sayısız insan var. Kendini biliyorsan 2-3 hafta motora iyice alısana kadar temkini elden bırakmayacaksan tabiki fazer. Ki zaten yazından anlasıldıgı uzere bi ozellikleri tasıyan bi arkadasımızsın. Bu forumda yıllardır sure gelen insanları dusuk cc ile motosiklete baslatma egilimi var cok ciddiye alma derim ben
    Olm ben Fazer'dan inip CBF'e binince daha mutlu oluyorum Senin gibi ferah yerde değiliz, ağzını kırdığımın İstanbul'unda şehir içi hep trafik, şehirden az çıkınca da yollar tarla gibi. CBF çok daha zevkli, virajlı yollarda paso tam gaz gidebiliyorsun, virajı doğru dönmeyi öğreniyorsun, "nasılsa virajdan çıkınca gaz açarım" diye saçma viraj çizgilerinden gitmiyorsun Hele azıcık trafikte Fazer adamı testis kebabı yapıyor, CBF'te trafik umurunda olmuyor. Hele Fazer'la otobanda gece vakti bile gazlayamayınca hiçbir zevki kalmıyor aletin, İstanbul sınırları dahilinde 200'ü ancak 10 saniye geçiyorsun, sonra önüne kamyon çıkıyor.

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    2 haftadır kardeşimin fazerı bende. 10km hızla giderken bile arkayı kitleyip misss gibi kaydırıyorum, viraja girmeden hemen bir vites düşürüyorum ohhhh arka teker misss gibi kitleniyo. Sonraa, gazı açıyorum gecikmeli tepki veriyor kafa hazırlıksız yakalandığı için arkaya gidiyor. Debriyaj ya var ya yok. yarım debriyaj diye birşey yok. vitesi yarım saniye içinde geçirdin geçirdin, geçiremedin sıkı tutun kafa öne arkaya gitmesin. Alt devirlerde tork az o zaman gelsin 7-8bin devirler. Bunlar bu motoru heyecanlı yapan özellikler, sürmesi keyifli, eğlenceli ama kesinlikle başlangıç motoru olmamalı.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)