Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

2009 SS Karsilastirmasi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Siz tartismaya devam edin arkadaslar.
    çunku ayri bir baslik kaybolup gidecektir.
    ama bu konu çok su kaldirir.
    Kim iyiymis lan bakayim muhabbetçileri de arada biseyler ogrenmis olur.
    Yani araya bir kaç bilgi sokusturmanin zarari yok.

3 silindirli motorun 4 silindirliye bir ustunlugu varmi sorusuna benim beyin loplari bir cevap veremiyor.
    Hafizada google aramasi yaptilar ama kayitli bir bilgiye ulasilamadi.
    Baska arama motorlari daha iyi sonuç verir umarim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    < iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana uç konu değil, işim elektronik.

Bu wankel motorun ömrü az tek dezavantaj o ama bende henüz aynı motorla 50bin km yapmış SS'çi göremedim ki abi, servisteki usta bi adam görmüş 45bin bakımına gelen, ilk sahibiymiş ama o da son 3 yıldır gelmiyormuş.

Konuyuda fazla dağıtmayalım amacından sapmaya başladı ama bu motor konusunu bi başlıkta konuşalım keyif aldım.

Coq, son mesajına tecrübem yetmesede fikren aynen katılıyorum, illa alıntı yapıp iyi kötü bir yorum yapmayım dedim.
    tam bi ss sayılmaz ama taytısta xx var 80binde olucaktı ciğeri halen süper tek marşta alıyor

wankel motoruna gelince ondaki sorunu üçgen şeklin uçlarında seramik kullanarak çözdüler diye hatırlıyorum en son (tümüyle değil ama sürtünmeyi makul seviyeye indirmişler baya)
    mazda rx-7 ve rx-8'deki motorlarda wankel motorları değilmi üstelik gayet iyi durumda olanları var

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 silindirli motorun 4 silindirliye bir ustunlugu varmi sorusuna benim beyin loplari bir cevap veremiyor.
    Hafizada google aramasi yaptilar ama kayitli bir bilgiye ulasilamadi.
    Baska arama motorlari daha iyi sonuç verir umarim.
    aslında soru o kadarda zor olmasa gerek silindir başına gelen hacim ne kadar büyük o kadar tork demek oluyor bi yerde tabi küçük silindirde fazladan devir demek oda başka bir konu (5bin cc v8 amerikan arabaları ve v12 ferrari)

2 silindir yapıp fazla tork düşük beygir yapmamışlar ama 4 silindir yapıpta torkuda düşürmemişler bi dengede tutmayı becermişler 3 silindir yapıp
    gerisi birazda işin iyi teknik detaylarındadır diyorum mm eksantrik mili vs gibi...

not:v8 ve v12 örneği ters oldu ama şöyle yaparsak

v8 5000cc ve v8 3 yada 4bin cc motorun atabileceği devirler çok farklıdır küçük cc'de piston ağırlığı hafif olduğundan yüksek devirleri rahat çevirebilir ağır ve piston başına yüksek cc gelen motora göre
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Coq harika bir yazı olmuş eline sağlık

Bu dergilerinde bir sene birinci olan motoru seneye sonuncu yapmasına ve ya özellikle belli modelleri öne çıkaran ticari mantıgına bitiyorum Sonuçta hiçbir zaman objektif bir test okuyamıyoruz

Yinede işini bilen kullnıcılar bu testlerden istediğini alıyor diye düşünüyorum

Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hep neden wankel motorlu SS yapmazlar diye düşünüp duruyorum, yüksek devir hafiflik güç v.b. yönlerden hep öne çıkıyor.
    Wankel motor, mazda renesis diye tabir ediyor inatla aslında söylediğin gibi yarış motorlarının karakterine çok uygundur, ama en büyük sorunu yüksek yakıt tüketimidir. yüksek yakıt tüketiminin önüne bir türlü geçilemedi! yani eş değer güç üreten piston motorlara nazaran %20-30 hala fazla yakıyor ve bu özelliği üçgen silindire sahip yüksek devirlerde müthiş performans veren Wankel konseptinin sonunu hazırladı Bazıları bu durduralamayan benzin açlığından dolayı vampir lakabını taktı bu motor tipine

Bir diğer zayıf yönüde zayıf kalan tork değerleri Bu hafif yapıya sahip 600 cc lerde akselerasyonda sorun yaratmazdı kanımca ama son süratte sorun yaşanabilirdi

Motosikleti
    Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Wankel motor, mazda renesis diye tabir ediyor inatla aslında söylediğin gibi yarış motorlarının karakterine çok uygundur, ama en büyük sorunu yüksek yakıt tüketimidir. yüksek yakıt tüketiminin önüne bir türlü geçilemedi! yani eş değer güç üreten piston motorlara nazaran %20-30 hala fazla yakıyor ve bu özelliği üçgen silindire sahip yüksek devirlerde müthiş performans veren Wankel konseptinin sonunu hazırladı Bazıları bu durduralamayan benzin açlığından dolayı vampir lakabını taktı bu motor tipine

Bir diğer zayıf yönüde zayıf kalan tork değerleri Bu hafif yapıya sahip 600 cc lerde akselerasyonda sorun yaratmazdı kanımca ama son süratte sorun yaşanabilirdi
    renesis denmesinin sebebi wankel motor için kurulan ekibe ve bunların çalıştığı bölümün adı bu şekilde adlandırılmış

en güzel avantajı düşük vergisi mazda rx-8'in 1300cc motora sahip olduğunu göz önünde tutarsak

Motosikleti
    Honda
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam bi ss sayılmaz ama taytısta xx var 80binde olucaktı ciğeri halen süper tek marşta alıyor

wankel motoruna gelince ondaki sorunu üçgen şeklin uçlarında seramik kullanarak çözdüler diye hatırlıyorum en son (tümüyle değil ama sürtünmeyi makul seviyeye indirmişler baya)
    mazda rx-7 ve rx-8'deki motorlarda wankel motorları değilmi üstelik gayet iyi durumda olanları var
    Ilkay adasimsin diye destek çikacam ama bir detayda yanlislik yapmayalim.

Ben 954 u 54bin de sattim.
    Su siralar 90binde ve canavar gibi.
    Orda çelistigimiz bir nokta yok.

Fakat RX7 de var.
    Bu agzina ettigimin arabasindan bir tane almistim zamaninda.
    Kuçuk bir ariza arastirmasi sonucunda motorun komple degismesine karar verdiler çöpe attim.
    Fakat bu arabaya olan muhabbetimden olur boyle hatalar deyip ikincisini aldim.
    Hatta birincisi beyazdi ondan oldu deyip, ikincisini kirmizi almistim.(anlarim bu islerden yani)
    Devir saatini kirmiziya ilk getirdigim an tekrar servise gitmem icap etti.
    Baktim ki onda da ayni muhabbet donuyor.
    Dedimki basina bir bela gelmeden elden çikart,ve çikardim.
    Sonradan ogrendim ki corvette guzel araba yapiyormus.
    Bu hikaye boyle devam eder gider.

Tum bu olumsuzluklara ragmen R8 den bir sikayet duymadim simdiye kadar.
    Ben kullanmadim bilmiyorum ama kullanan memnun onu biliyorum.
    Yani ne bileyim?
    Biraz ayar biraz sorunu çozmek için istekli olma meselesi bu motor tipi mevzu.

Turkiye de bazi hurafelerden dolayi km mevzusu biraz normalin disinda seyrediyor.

Ben geçen sene bu forumda 10bin km yapmis SS ölmüstür diye bir suru yorum okudugumu hatirliyorum.
    Bu nedenle yorum ne kadar ust duzeyde ve bilimsel olursa olsun, okuyan kisi toplumun onu yonlendirdigi degerlerin disina çikamiyor.
    Yani biz ne anlatirsak anlatalim, tercihi ekonomik durum belirliyor.
    Aslinda Turk tuketicisinin tercihini motosikletin kalitesi degil, ranti daha çok etkiliyor.

Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aslında soru o kadarda zor olmasa gerek silindir başına gelen hacim ne kadar büyük o kadar tork demek oluyor bi yerde tabi küçük silindirde fazladan devir demek oda başka bir konu (5bin cc v8 amerikan arabaları ve v12 ferrari)
    Sonuçta aynı hacim değerinde 3 silindir 4 silindire göre kaybeymeye mahkum, triumph'un şahane torkunun %80 i +75 cc den gelmekte..

Yani 4 silindir kabaca daha üstündür(max güç ve dolayısı ile akselerasyonda) diyebiliriz. Ama kabul etmek lazım 3 silindirin sesi ducatilerden iyi

Motosikleti
    Sonuçta aynı hacim değerinde 3 silindir 4 silindire göre kaybeymeye mahkum, triumph'un şahane torkunun %80 i +75 cc den gelmekte..

Yani 4 silindir kabaca daha üstündür(max güç ve dolayısı ile akselerasyonda) diyebiliriz. Ama kabul etmek lazım 3 silindirin sesi ducatilerden iyi
    beygir gücü fazla devir attırabilir ama yüksek torkuda göz ardı edemezsin (şöyle örnek vermem gerekirse fast and furious filmini izlemişsindir oradaki ferrariyi geçen supra ve siyah v8 amerikan arabasına bak attığı devirler bile o kadar farklıki supra en az 2 katı devir çevirebiliyor diğerine göre ama nosla aynı hıza çıkabiliyor bu arada o araba gerçektede var dünyanın en iyi kalkış yapan arabasıdır ve şase olarakda en dayanıklısı)
    ducatinin kalkışı hepsinden iyi son hızda her ne kadar geçiliyor olsada ama sürekli düz yolda gitmediğini var sayarsak önde olacağı belli

triumph'da akılıcı bir çzüm yapmış hem yüksek beygir hemde tork eğrisini diğerlerine göre daha çok dengede tutmuş bu sayede tork eğrisinin max değeri çok düşük devirlerde kalmıyor 4 baca kadarda çok yüksek devirde olduğunu sanmıyorum ama tork değerininde diğerlerine göre yüksek olması ve yüksek devirlerde alabilmesi artı avantaj sağlıyor

hemde biraz daha az yakar diğererine göre (bu benim tahminim)

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ilkay adasimsin diye destek çikacam ama bir detayda yanlislik yapmayalim.

Ben 954 u 54bin de sattim.
    Su siralar 90binde ve canavar gibi.
    Orda çelistigimiz bir nokta yok.

Fakat RX7 de var.
    Bu agzina ettigimin arabasindan bir tane almistim zamaninda.
    Kuçuk bir ariza arastirmasi sonucunda motorun komple degismesine karar verdiler çöpe attim.
    Fakat bu arabaya olan muhabbetimden olur boyle hatalar deyip ikincisini aldim.
    Hatta birincisi beyazdi ondan oldu deyip, ikincisini kirmizi almistim.(anlarim bu islerden yani)
    Devir saatini kirmiziya ilk getirdigim an tekrar servise gitmem icap etti.
    Baktim ki onda da ayni muhabbet donuyor.
    Dedimki basina bir bela gelmeden elden çikart,ve çikardim.
    Sonradan ogrendim ki corvette guzel araba yapiyormus.
    Bu hikaye boyle devam eder gider.

Tum bu olumsuzluklara ragmen R8 den bir sikayet duymadim simdiye kadar.
    Ben kullanmadim bilmiyorum ama kullanan memnun onu biliyorum.
    Yani ne bileyim?
    Biraz ayar biraz sorunu çozmek için istekli olma meselesi bu motor tipi mevzu.

Turkiye de bazi hurafelerden dolayi km mevzusu biraz normalin disinda seyrediyor.

Ben geçen sene bu forumda 10bin km yapmis SS ölmüstür diye bir suru yorum okudugumu hatirliyorum.
    Bu nedenle yorum ne kadar ust duzeyde ve bilimsel olursa olsun, okuyan kisi toplumun onu yonlendirdigi degerlerin disina çikamiyor.
    Yani biz ne anlatirsak anlatalim, tercihi ekonomik durum belirliyor.
    Aslinda Turk tuketicisinin tercihini motosikletin kalitesi degil, ranti daha çok etkiliyor.
    rx-7'de o sorunun bi çözümü vardı ama modifikasyona giriyor o konu tam hatırlamıyorum şimdi (arabalarla motosiklete ilgi duymadan önce baya bi ilgiliydim hatırladığım kadarını soleyebiliyorum ondan) rx-8'de çok baktım seramik yapılanma var uçlarında ve üçgenin döndüğü uzun ulan yay kısımlarda tam anlamıyla (rx-7'de sadece pistonun uçları seramikti yanlış hatırlamıyorsam)

neyse artık araba mevzusu benden geçti onun teknolojisini motora sardığımdan beri hiç takip etmiyorum paslandım diyebilirim en son 325ci ile takla attım typ-r'nın biri saolsun ve o iş bitti benim için sonrasında...

10 bindeki motor konusuna dönücek olursak
    hyodan örnek vermek gerekirsek insanlarımızın gaz koluna tepkilerini yeterince açıklamış olurum sana
    yani gaz kolunun motorun yiyebileceği verebileceği gücü kadarı değilde fazası açılıyor bizde sürekli

30bini geçen bi ss pek göremedim şimdiye kadar geçenlerin bi çoğundada sorunlar var sürekli aşırı yüksek devirli kullanım gaz kolunun açıldığında sürekli tapagazda olması vs gibi şeyler....
    bide bakım mevzusu var kimse gerçekten o kadar fazla özen göstermiyor esasında motorunu ucuzada kaçıyor çoğu..

dolayısıyla durum meydanda biraz bence

ek olarak daha dayanıksız bir motora rağmen rx-7 rx-8'e göre performans açısından modifikasyon sonucuna daha güzel tepkiler veren bir motora sahip ve şase olarakta kazancı daha fazla (=
    2sinide gerçekte kullanmadım ama bu arabaları en realize duruma getirmiş olan oyun nfs underground 2 yani orj. tam olmasada gayet yakın değerler veriyor...

İlkay 3 silindir dediğin gibi daha dengeli ve farklı bir tat ss için

Coq makinaların 1. vites top speedleri ölçüldümü? buraya yazabilirmisin. Triumph yine en düşük sürati verirse saşırmam

Motosikleti

Coq makinaların 1. vites top speedleri ölçüldümü? buraya yazabilirmisin. Triumph yine en düşük sürati verirse saşırmam
    1i düşük verip 2 3 ve 4. viteslerde güzel uzayan bir motor sanırım
    bu motoruda hiç kullanmadım açıkçası çok fazla bir bilgimde yok 3 silindirli yapısı dışında

1.vitesi düşük vermesi 2 3 4 viteslerinde kazanç sağlayabilir daha uzun şanzuman aralıklarıyla fazla torku bu şekilde kullanmış olabilirler işe yarar bi sonuç

neyse ben yatıyorum artık arkadaşlar size iyi geceler...
    telefonumda bedenim gibi pilim bitiyor çağrısı yapıyor bana
    neyse gittim...

Motosikleti
    Honda

Hayir kaç yapiyo bunlar? diye olçulmedi.
    Metresel hizlanmalar ve çiktiklari hizlar olçuldu.
    Daha sonra yazacagim.
    140 km/h ye kadar vites degerleri ve geçis olçulerinin degerleri de var.
    Onlari da verecegim.
    Vites oranlari içn fabrika verileri baz alindi.
    Bu nedenle bu degerleri motosikletlerin ofisyal sitelerinde bulabilirsiniz.
    Yani bizim asil ilgilendigimiz konularin detayli incelemesi yapildi.
    Hatta ne kadar yakti ulem bu hesabi bile yapildi.
    Fakat isin muhendislik yonu olayin disinda kaldigi için ilgilenilmedi.
    Testte daha çok olagan kullanici esas alindigindan
    "bunlarin sigortasi kaç para tutar lan?"
    sorusu,
    3 silindirmi iyi 4 silindirmi? sorusundan daha onemli kabul edildi.
    Yani isin teknik kisminda çok fazla yardimci olamayacagim.
    Sonuçta ben de kagit uzerindeki rakamlari konusuyorum.

Motosikleti
    SYM XS 125
    arkadşlar bende bi motor tercihi yapacam onu size gösterebilmem için ne yapmalıyım yani aynı bu şekilde olacak nasıl yaparım

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı symbekir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadşlar bende bi motor tercihi yapacam onu size gösterebilmem için ne yapmalıyım yani aynı bu şekilde olacak nasıl yaparım
    Hiçbişey yapamazsan,göstermek istediğin makinanın linkini buraya kopyala.Biz girip görüş bildiririz.Ayrıca bir başlıkta açabilirsin.Hem oradan takip etmen daha kolay olur.

Tork meselesindede bi saptama yapmak istiyorum;Tork ile beygir arasındaki seçimi,üreticinin o modeli hangi pazarda kullanacağına dair olan tercihi belirlemektedir.SS,Enduro,Scooter,Touring,Cruiser, vs. gibi her gurubun amacı başkadır.Bu sebeplede değişik motorlar dizayn edilmiştir.Bunun yolu,çapxstork değerinin değiştirilmesidir.Çapı stork'undan daha büyük olan motor,daha yüksek devirde çok beygir üretebilir.Stork'u çapından büyükse,az devride yüksek tork üretebilir.Son dönem motorlarda "kare oda" denen çapı stork'una eşit silindirler dizayn edilmiştirki buda ne yardan nede serden geçmemeyi hedeflemiştir.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

Motosikleti
    Honda
    Makinalarin arasindaki tork hp gibi deger farklari, biz fanilerin çabuk kavrayacagi kadar buyuk farklar degil.
    Bu nedenle fazla kafaya takilmamasi taraftariyim.

Eger içlerinden biri, çok alt devirlerde buyuk guçler uretseydi bak bu dikkate deger diyebilirdim.
    Ama hemen hepsinde oyun 10bin devirden sonra basliyor.

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Yapılan test bu olsa gerek, birde video görüntüsü var ekleyelim onuda

Piste çıkmadan önce Fransanın köylerinde de mi test yapmışlar?

Motosikleti
    Honda
    Evet test budur.
    Mavi tulumlu olan da Vincent abimizdir.

Yamahanın kırmızı beyazının da hastasıyım 98 R1 de çok seksiydi böle

Motosikleti
    videoda sesmi yok yoksa benim firefoxumdamı bir sorun var (=

Videoda ses var ama endurance cı Vincent abinin söledikleri fransızca

Motosikleti
    Honda

Bertrand,videoda Vincent abiye motosikletle ilgili izlenimlerini soruyor.
    Vincent da cevapliyor.
    Yorumlarini merak ediyorsaniz bir ara çeviririm.
    Yani spiker pozisyonunda gordugunuz adamin adi Bertrand.
    Kendisi aslinda mekanikerdir.
    Ama iyi motosiklet kullanir.
    Tum motorlari o da test etti.
    Onun gorusleri mekanik anlamda Vincent abiden biraz farkli.
    Onu da sonra anlatirim.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Koskoca Ducati nasil oldu da girmedi bu siralamaya , ve Triumph gibi SS de adi zayif bir marka 1. siraya oturdu. Supheli bir test raporu acikcasi.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler