Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2016 CBR 500r vs Mt-07

Motovento
    REKLAM ALANI
    mertcancbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhaba, uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konu var.Şu anda Cbr 250 kullanmaktayım.Normalde Naked motorlara çok sıcak bakmıyorum fakat gücü ve fiyatı itibariyle Mt-07 epey kafamı kurcalıyor.Fakat öbür yandan da görünüşüyle dikkat çeken Cbr 500r var.Güç olarak Mt - 07 kesinlikle daha atak ve güçlü bir alet fakat rüzgar konusu beni epey bir düşündürüyor.500r ise fiyat olarak Mt-07 ile tamamen aynı ve görüntüsüyle ss gibi dursada hızlanması 140-150 den sonra çok düşüyor ve 188 km son hıza sahip.Şimdi ben son hıza takıntılı değilim fakat motoru alıpta 2-3 ay sonra sıkılmak istemiyorum bu güç konusunda.

Genellikle şehir içinde kullanan birisiyim, bu iki motor arasında seçiminiz nasıl olur?Özellikle bu motorları kullanmış veya arada kalıp seçim yapmış yada Cbr 250 'den Mt-07 ye geçipte memnun olan yada olmayan(özellikle rüzgar konusunda) arkadaşlar bana bilgi verebilirse gerçekten çok memnun olurum.Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ben cbr 500r kullandım. Bir sure sonra satip duke 250 aldim. Tekrar değiştireceğim zaman yeni kasa cbr 500r almayi düşünüyorum. MT07 gaz tepkisi cok daha hassas bir motor, benim icin sıkıntı yaratabilir.
    500R şehir ici ve kisa geziler icin gayet yeterli. MT07 icin 140 dan sonra ruzgar cok etkiliyor diyorlar. Tabii kullanan arkadaslarin yorum yapması daha dogru olur.
    mertcancbr bunu beğendi.

Sıkılmak, herseyden sıkılıyorsun. insan 6bin km de mt 7 den sıkılırmı? B.k var deseler heyecanlaniyo insan sonra sıkılıyo. Buda böyle bi sitem kendime
    mertcancbr bunu beğendi.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence kilit nokta cbr250 yi kaç bin km kullandığın eğer 10 bin ve altı ise CBR500R 25 bin ve üstü ise MT-07 daha isabetli, altında daha uzun ömürlü olur.

25-30 bin sürdüysen yani büyük cc in geldiyse soru cbr650f/R vs MT-07 seklinde olması daha doğru. CBR500R yeterli gidişi olan birmotor olamsına rağmen MT-07 ile performansı aynı sınıfta değil. 0-150 de 120 beygirlik CBR600R den hızlı. Bunu 47 beygirlik cbr500 le deneyemessin
    mertcancbr bunu beğendi.

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cbr belli bi süre sonra sıkacaktır. İnsan bazen 200 üstü hızları görmek istiyor. 160 tan sonra rüzgar rahatsız ediyr yalan değil. Birde bende camda yok. Cam olsa belki 5-10 km daha artar bu rakam. Devamlı şehirler arası gazlayan birisi değilseniz mt sizi kesinlikle üzmez.
    mertcancbr bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    MT-07 ABS 25100 TL (CB500F ile aynı), CBR500R 26400 TL. Bu motorun fiyatına ilk kez bakıyorum ve bu fiyatıyla benim için CBR500R alınmayacaklar listesinde ilk sıraya yerleşiyor. İkinci sırada MT-125, üçüncü sırada ise YZF-R125 var. Honda bu ülkedeki insanları enayi sanıyor zannedersem. Bu fiyatın tek sebebi devletimizin 650 cc üzerinde aldığı saçma sapan motorlu taşıtlar vergisidir. Eğer o vergi 250 cc vergisinden 100 TL kadar fazla veya onunla aynı olsaydı o zaman Honda bu motoru en fazla 22000 TL'ye verecekti. Şu fiyatıyla alanlar da sistemi otomatikman destekliyorlar. Ondan sonra neden fiyatlar bu kadar yükseldi diye birbirimize bakıyoruz. İnşallah Benelli TRK 502 22000 TL civarına gelir de hepsinin burnu sürter.

Bence bunların ikisini de alma, Suzuki SV650A al (27450 TL). Testlerden anladığım kadarıyla ne çok seri, ne de çok zayıf br motor, tam İkisinin ortasında. Ancak rüzgar kesinlikle rahatsız edecektir. MT-07 kullandığım dönemde rüzgardan çok rahatsız olmuş ve naked motorun kesinlikle uzun yolda kullanılamayacağı kararına varmıştım. Bir daha da asla tek başına 250 cc üzeri naked motorum olmayacaktır (büyük konuşmamayım Pulsar 400 geliyor). Ayrıca millet biraz abartıyor, CBR250R'dan sonra MT-07'yi rahatlıkla sürersin. Deli gibi sürersen o da deli gibi gider. Sana kalmış yani...
    mertcancbr bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA MT-07
    Ben CBR 250'den MT-07'ye geçtim. Kullanım olarak bir sıkıntı yaşamadım. Hatta 07 amortisör olarak çok daha konforlu ve oturumu itibariyle daha rahat. Tork sayesinde bazen vites bile küçültmeni istemiyor. Gidon turu çok geniş, bisiklet gibi hafif şehir içinde.Yanlız ben 40 yaşında ve 2 çocuk babasıyım, kendimi kontrol edebiliyorum. Bununla ilgili en ufak şüphe varsa sakın bulaşma. Çevre yollarında çıplak motor olduğu için ciddi rüzgar alıyor 140kmh sonrası, ben genelde yolu uzatıp virajlı eski yolları tercih ediyorum bu yüzden. Bir başka sıkıntı da çok dikkat çekiyor ve herkes yarışmak istiyor. Başka motorlar, arabalar hatta ticariler.. Dedigim gibi kendini kontrol edemiyorsan bela açar başına, bu kesin.... 500R ise tavsiye etmem, arada kalmış bir motor. Sakin sakin giderim diyorsan ikinci el NC 750X falan al, en azından zarar etmezsin... Ya da yine ikinci el ER-6 F de olabilir rüzgar koruma açısından..Şimdiden hayırlı olsun...
    mertcancbr bunu beğendi.

mertcancbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence kilit nokta cbr250 yi kaç bin km kullandığın eğer 10 bin ve altı ise CBR500R 25 bin ve üstü ise MT-07 daha isabetli, altında daha uzun ömürlü olur.

25-30 bin sürdüysen yani büyük cc in geldiyse soru cbr650f/R vs MT-07 seklinde olması daha doğru. CBR500R yeterli gidişi olan birmotor olamsına rağmen MT-07 ile performansı aynı sınıfta değil. 0-150 de 120 beygirlik CBR600R den hızlı. Bunu 47 beygirlik cbr500 le deneyemessin
    Onu belirtmeyi unutmuşum 15 bin km tecrübem var. Dediğniz hızlara kadar gerçekten de anormal bir hızlanışı var gibi.

Alıntı mrt20 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cbr belli bi süre sonra sıkacaktır. İnsan bazen 200 üstü hızları görmek istiyor. 160 tan sonra rüzgar rahatsız ediyr yalan değil. Birde bende camda yok. Cam olsa belki 5-10 km daha artar bu rakam. Devamlı şehirler arası gazlayan birisi değilseniz mt sizi kesinlikle üzmez.
    Hocam teşekkür ederim yorumunuz için dikkate alacağım.
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MT-07 ABS 25100 TL (CB500F ile aynı), CBR500R 26400 TL. Bu motorun fiyatına ilk kez bakıyorum ve bu fiyatıyla benim için CBR500R alınmayacaklar listesinde ilk sıraya yerleşiyor. İkinci sırada MT-125, üçüncü sırada ise YZF-R125 var. Honda bu ülkedeki insanları enayi sanıyor zannedersem. Bu fiyatın tek sebebi devletimizin 650 cc üzerinde aldığı saçma sapan motorlu taşıtlar vergisidir. Eğer o vergi 250 cc vergisinden 100 TL kadar fazla veya onunla aynı olsaydı o zaman Honda bu motoru en fazla 22000 TL'ye verecekti. Şu fiyatıyla alanlar da sistemi otomatikman destekliyorlar. Ondan sonra neden fiyatlar bu kadar yükseldi diye birbirimize bakıyoruz. İnşallah Benelli TRK 502 22000 TL civarına gelir de hepsinin burnu sürter.

Bence bunların ikisini de alma, Suzuki SV650A al (27450 TL). Testlerden anladığım kadarıyla ne çok seri, ne de çok zayıf br motor, tam İkisinin ortasında. Ancak rüzgar kesinlikle rahatsız edecektir. MT-07 kullandığım dönemde rüzgardan çok rahatsız olmuş ve naked motorun kesinlikle uzun yolda kullanılamayacağı kararına varmıştım. Bir daha da asla tek başına 250 cc üzeri naked motorum olmayacaktır (büyük konuşmamayım Pulsar 400 geliyor). Ayrıca millet biraz abartıyor, CBR250R'dan sonra MT-07'yi rahatlıkla sürersin. Deli gibi sürersen o da deli gibi gider. Sana kalmış yani...
    Bayiye gittiğiniz zaman 500r da yaklaşşık 1500 tl kadar bir indirim yapıyorlar o yüzden öyle söyledim.Ha yinede gerçekten fazla baktığım zaman 2.elini bulamıyorum bile her yer 0 Cbr 500r kaynıyor malesef Honda'nın fiyat politikasına anlam veremiyorum bende.
    Hocam Suzuki'ye baktım fakat görüntüsü nedense hoşuma gitmedi fiyatta yüksek olunca elemiştim onu yinede gidip inceleyeceğim sanırım.Teşekkür ederim yorumunuz için.

Alıntı Volki34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben CBR 250'den MT-07'ye geçtim. Kullanım olarak bir sıkıntı yaşamadım. Hatta 07 amortisör olarak çok daha konforlu ve oturumu itibariyle daha rahat. Tork sayesinde bazen vites bile küçültmeni istemiyor. Gidon turu çok geniş, bisiklet gibi hafif şehir içinde.Yanlız ben 40 yaşında ve 2 çocuk babasıyım, kendimi kontrol edebiliyorum. Bununla ilgili en ufak şüphe varsa sakın bulaşma. Çevre yollarında çıplak motor olduğu için ciddi rüzgar alıyor 140kmh sonrası, ben genelde yolu uzatıp virajlı eski yolları tercih ediyorum bu yüzden. Bir başka sıkıntı da çok dikkat çekiyor ve herkes yarışmak istiyor. Başka motorlar, arabalar hatta ticariler.. Dedigim gibi kendini kontrol edemiyorsan bela açar başına, bu kesin.... 500R ise tavsiye etmem, arada kalmış bir motor. Sakin sakin giderim diyorsan ikinci el NC 750X falan al, en azından zarar etmezsin... Ya da yine ikinci el ER-6 F de olabilir rüzgar koruma açısından..Şimdiden hayırlı olsun...
    Hocam paylaştığınız bilgiler benim için çok faydalı oldu.Kendimi kontrolde çok sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum, en azından öyle olduğunu düşünüyorum.
    NC750x gibi motorları biraz daha ileride almayı düşünüyorum şimdilik ağır kaçar.Size de çok teşekkürler, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.

Genel olarak ibre MT-07'den yana, rüzgar konusu ise yüksek hızlarda, otoyollarda problem olabiliyor o zaman.Çoğunlukla şehir içinde kullanacağım için büyük sorun olacağını sanmıyorum.Herkese tekrardan teşekkür ederim.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    hem vergisi düşük hem de şehir içinde daha sakin kullanabileceğin bi motor için cbr 500r ideal.
    dyavol-77 ve mertcancbr bunu beğendiler.

Motosikleti
    YAMAHA MT-07
    O zaman MT-07 hayırlı olsun diyelim 👍
    mertcancbr bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    CBR 500R al bence, daha ekonomik, daha yakısıklı, modifiyeye daha uygun, pistede çıkarsın, NT den daha güvenli ve daha iyi viraj yapar.
    mertcancbr ve Sporttourer bunu beğendiler.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CBR 500R al bence, daha ekonomik, daha yakısıklı, modifiyeye daha uygun, pistede çıkarsın, NT den daha güvenli ve daha iyi viraj yapar.
    Y.parça ucuz ve sorunsuz ve 250'likle aynı benzin yakar-hatta İnazuma'dan ekonomik, mt-07'ye göre rüzgar alma/yeme sıkıntın olmaz,...Mt-07 deli,dolu bi makine...karar senin
    mertcancbr bunu beğendi.
    The Power of The Dreams.

kuesier - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125R

Buyuk cc si gelmek hahahahha. senin buyuk cc 'n gelmis cocuk, hadi gidelim 1000rr alalim. Ulkemize güzel bir kara mizah olmus abicim. Saygilar

Forumdan Uzaklaştırıldı

0-150 de 600RR dan hızlımı?
    4 silindir spor makina kullanmadığınız, hatta hiç sahibi olmadığınız belli.
    Sen 600lerin en iyi supersporcularından biriyle, MT07 gibi bir motoru nasıl karşılaştırıyorsun bunu merak ettim.
    CBR600RR ın akserelasyon değerlerinden haberin yok galiba.
    dyavol-77, GP500-1st ve Sporttourer bunu beğendiler.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Sen 600lerin en iyi supersporcularından biriyle, MT07 gibi bir motoru nasıl karşılaştırıyorsun bunu merak ettim.
    Şamil abi idare et işte yaww, genç düne kadar (yıllarca) cbr125 kullandı, ne bilsin 120beygiri.. He de gitsin, 0-150'de 600RR 2.vitesle bile kalksa 07 'yi gene geçer/dha doğru değimle deler...
    Shamy, GP500-1st ve Sporttourer bunu beğendiler.
    The Power of The Dreams.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı dyavol-77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şamil abi idare et işte yaww, genç düne kadar (yıllarca) cbr125 kullandı, ne bilsin 120beygiri.. He de gitsin, 0-150'de 600RR 2.vitesle bile kalksa 07 'yi gene geçer/dha doğru değimle deler...

Beyler videoya iyi bakın ve çözümlemeye çalısın.

Aranızda drag yarışçısı varmı bilmiyorum ama motorları yarıştıran aynı yetenekte normal sürücüler. çift silindirli MT-07 ve Er-6F gibi 650cc-700 cc torkunu erken veren motorları başlangıç çizgisinden kaldırmak daha rahattır. 600RR nin ise 1 vitesi üst devirlerde gelen delirmiş gücü dengelemek için uzun oranlıdır. 1. viteste 120 yaptığından 60-120 arası maksimum traksiyon verir yani pistte keskin dönemeçlerden sonra hızlanırken gücünü yere dengeli verir ama drag yaparken 0-60 arası ince bir debriyaj ayarı ister. erken bırakırsan motor ya boğulur devirden düşer yada deviri ayarlayassan kafana geçer. o yüzden kağıt üzerinde ve dergi testlerinde hızlı olsada drag yarışcısı olmayan sürüler 10 kere kaldırsa 8-9 unda sonuç yukardaki gibi olur.

Bu arada 2. viteste 170 yapan 600RR yi rossi veya pro bir drag yarışçısı bile kaldırsa amatör bi adamı geçemez. 15 bin devirde kesiciye giren motor 9 bin devire ulaşana kadar MT-07 nin ürettiği gücü mumla arar . 9 bin devirdede yaklasık 100 de oluyor. 100 km ye 6-7 saniye anca çıkarsın. Saçmalanın da bi mantığı olmalı

Drag yarışına katılan 600RR lük yarış motorlarının vites oranları kısaltılır ve dereceleri ciddi iyileşir. MT-07 nin ise viteslerini kısaltırsan derecesi geriler 400 m de.

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    Cevabınızı bekliyordum. Cbr125 başlığına 2011den beri yazıyorum. Takip ettiğim ender kişilerdensiniz. Sahip olduğunuz bilgilere sahip olmak isterdim. Güzel cevap.
    GP500-1st bunu beğendi.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İkisini de almaz, Er6 F veya N alırdım.

Kawasaki o kadar ürkütücü bir intiba bırakmış ki marka olarak, makinenin ilk alım fiyatı çok anormal olmamasına rağmen, büyük motora geçecekler seçeneklerinden siliyorlar hemen.

Hadi MT 7 neyse de, aynı motorun bi büyüğü 500rr(aynı ailenin bi büyük çocuğu gibi) beni şahsen sıkardı, 600rr olsa neyse, aynı soba borusu egsoz, azcık daha sivri ön farlar dışında hemen hemen aynı tasarım boğardı beni.

Eski kasa için konuşuyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Videodaki adamin beceriksizligi, kesinlikle, mesela ben drag yariscisi degilim ama 600 super sporcu bir makinayi, patinaj cekmeden ve on kaldirmadan katalog degerine yakin bir zamanda kaldirip hizlanabiliyorum. Test pilotunun 3.2 sn 0-100 km/h yaptigi motoru, rahatlik ile 3.4 sn yede ayni degere ulastirabiliyorum.

Siz pilotun beceriksizligi motor uzerine atmissiniz. Bir kere yazdiginiz seyde zerre bilimsel bir aciklama soz konusu degil. 2 silindirli uzun stroklu mt07 ile,4 silindirli kisa stroklu, performans icin dizayn edilmis bir makinayi, ikiside 9 bin devirede su kadar guc verir, gibi sacma sapan bir karsilastirmanin icine sokmussunuz. Tamam 600rr in dusuk devirde gucu azdir ama ikisinin devirlenme hizlari acayip farklidir mt devirlenicem diye ugrasirken RR coktan redline bolgesine gelir bile. Sirali 4 silindir, kisa strok, buyuk pistonlu makinalar, cift silindir cadde icin tasarlanmis bir makinaya gore cok hizli devirlenir.
    Bir diger konuda RR i adam gibi kaldirmak icin zaten ben 10 bin devirlere yakin bir devirde bekliyorum kalkis oncesi. Gidip acemiler gibi 3-5 bin devirde kalkip sonradan hizlanmaya calismiyorum. Normali budur zaten olmasi gerekeni yani.

Varsa izmirde MT ci, alayim bizim gruptan tamamen stok bir 600RR kalkalim bakalim ne olacak, birak 150 yi ve surati , ilk 15 m de bile gecilmeye mahkum bana. Varsa gelecek arkadas deneyelim ozelden yazsin.
    Bos beles kalkis yapmam ama, kucukte olsa adi konmali bir iddeanin, en azindan bos depolalari tamamen fullemek olabilir. Uygun yerler var, trafige kapali, gider oralarda kalkariz.
    Sporttourer bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)