Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kuruşlarınıza Sahip Çıkın!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Öncelikle belirteyim, lütfen A partisi, B Partisi çekişmesine dönmesin konu. Yıllardır ilgimi çeken bir konuda fikir alışverişi yapmak istiyorum.

Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz alışveriş sonrası para üstü olan ancak alınmayan üç kuruşların enflasyona sebep olacağını açıklamış. Rahmetli Bülent Ecevit'in son hükümetinde de böyle açıklamalar yapılmış ancak ekonomik krizden dolayı müthiş tepkiler almıştı o dönemki hükümet. Yurtdışında yaşayan insanlarımızdan da duyuyordum böylesi şeyleri, adamların müslüman olmadığı halde daha eşitlikçi, hakikatli yaşadıklarını söylerlerdi.

1- Alışveriş sonrası alınmayan para üstü,
    2- Neredeyse yaşadığım her ilde yerel yönetimin bitmek tükenmek bilmez kaldırım, asfalt ve şehir düzenlemesi (ki neredeyse her sene bozulduğu için tekrar elden geçirilirler),
    3- Milletvekili seçimlerinde parti liderinin gözüne girenlerin milletvekili olabilmeleri (sistem değil tek adamcılık her partimizde var düşüncesindeyim son dönem kurulan HAS parti resmen tüzüğünde seçmenin tercihini ön planda tuttu ki zamanla onlar da değişir düşüncesindeyim ne kadar hoşuma gitse de bu yaklaşımları),
    4- Devletin memurunun önünde vatandaşın el pençe divan duruşu (ki memur olduğum halde vatandaşı en çok uyardığım konulardan biridir yaptıklarının kendilerine saygısızlık olduğunu söylemek)
    5- Yanılmıyorsam kendimize olan saygımız ve özgüvenimiz çok alt seviyede olduğu için sohbet konuları devlet kurup devlet yıkma üzerine kuruluyor ancak aile düzeni üzerine paylaşımlar, etkinlikler, insana kafa yormak bizlerden uzak.

Aklımda yer eden ve beni rahatsız eden konulardan başlıcaları.

ACABA NÜANSLAR BUNLAR MI TOPLUMUMUZ AÇISINDAN? (Sonuca bağlayan esas sorum budur.)
    kalyo bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    bu ülkenin çivisi çıktı. hayatımızı ahtapot gibi sarıp sarmalayan dolaylı ve dogrudan vergilerle resmen soyuluyoruz. adaletin terazisi şaşmış. kuruşun hesabını yapıp iyice gerilmeyelim.
    Shrieker bunu beğendi.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

K_R_A_L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    151 RS
    Aslında biz vergilerle soyulmuyoruz.Bir Kanada vatandaşıyla aynı vergiyi ödüyoruz.Kanada vatandaşı 20.000 dolarlık ilacıda 1 dolarlık ilacıda 1 sepet 10 paket alsa 9.90 dolar ödüyor 1 tane alsada.Çocuklarına bakmak için devlet doğum sonrası 9 ay ücretsiz bakıcı göndermesinden tutta,hastaneye gidipde muayne olup 3 ay yatıp tek kuruş ödemeyip elini kolunu sallayıp evine geri gelmesine kadar.Kanada vatandaşıda Türk vatandaşıda vergilere boğulmuş durumda biz neden böyleyiz ? Bunun sebebi hortum başka bir sebebi yok bunun.Paylaşım için teşekkürler çok güzel konu
    Belki dünya için önemli olmayabilirsin ama,Biri için dünyalar kadar önemlisin!!! 151 RS

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Suna takildim..
    Musluman olmadiklari halde?

Neden bazi insani degerleri sadece muslumanlara mahsus saniyoruz. Bizi buna inandiran nedir?
    Nedense son zamanlar cok rastlar oldum yada benim gozume cok takiliyor.

(amacim polemik degil, insana kafa yoruyorum)
    MotorKafa bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Suna takildim..
    Musluman olmadiklari halde?

Neden bazi insani degerleri sadece muslumanlara mahsus saniyoruz. Bizi buna inandiran nedir?
    Nedense son zamanlar cok rastlar oldum yada benim gozume cok takiliyor.

(amacim polemik degil, insana kafa yoruyorum)
    Üstadım son zamanlarda dikkatinizi çekme sebebini anlıyorum. Bahsi geçen kendi çevrem olduğu için bu şekilde dillendirilmiş bir durum, insani değerlere elbette saygı var. Konunun bütünlüğüne odaklansak? Cümlelerimden hor görme ya da ayrımcılık olmadığı anlaşılıyor sanırım. Şimdiden belirteyim kimse alınmasın lütfen.

Selamlar.

Motosikleti
    İndirimli öğrenci akbili
    Bu 1 kuruşların piyasada olmamasının nedeninin madeni değerinin 1.28 kuruş olduğunu bu yüzden birilerinin toplayıp erittiğini duymuştum. Demek bukadar etkisi varmış.
    Biz ne tavşanlar gördük... ::gazla::

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Yanlis anladiniz. Amacim sizi yargilamak sorgulamak degil. Toplum olarak bu anlayis bize hayatimizin hangi asamadinda ne sekilde asilaniyor. Neden boyle yanlis bir inanisimiz var.
    Neden adamlarin yarisi kadar olamayip ta yinede onlari acimasizca elestirirken kendi icinde bulundugumuz ve hizla daha kotusune suruklendigimiz gercegini gormezden geliyoruz ......

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlis anladiniz. Amacim sizi yargilamak sorgulamak degil. Toplum olarak bu anlayis bize hayatimizin hangi asamadinda ne sekilde asilaniyor. Neden boyle yanlis bir inanisimiz var.
    Neden adamlarin yarisi kadar olamayip ta yinede onlari acimasizca elestirirken kendi icinde bulundugumuz ve hizla daha kotusune suruklendigimiz gercegini gormezden geliyoruz ......
    İşte bu mükemmel bir cümle.Güzel açıklama,çok güzel bağladın. "Adamların yarısı kadar olamamak" dikkat çekici bir ifade.
    MotorKafa bunu beğendi.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    enflasyon malın fiyatından hesaplanır..kişinin cebinden çıkan miktardan değil....bir mal 3.90 lira ise enflasyon hesabında 3.90 olarak alınır...ertesi ay 3.95 olarak satıldıysa 3.95 olarak alınır...dolayısı ile teoride kuruş alınmamasının enflasyon ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Motosikleti
    Skygo SG 125-30
    Arkadaşlar Tüik enflansyonu hesaplar. Bizzat kurumda çalışmış biri olarak verilen rakamların hiç bir zaman gerçeği yansıtmadığını söyliyim öncelikle. Detayına girmeme gerek yok. Seçilen ürünlerle alakalı durum. Kuruş alma olayına da hep gıcık olmuşumdur. Ürün satarlar hani 7.99 yazarlar. Psikolojik fiyatlandırmadır. Aaaa bak 7 TL miş dersin hemen. 0,99 u görmezsin. İstemezsin de.

Ama her zaman değindiğim gibi ülkemizdeki gelirin adaletsiz dağılımı bu sonucu ortaya çıkarıyor. Neden çünkü devletimiz bir güzel yiyiyor. Daha önce de yazmıştım başka konuda. 70 TL memur maaşına zam eee aynı ay yarısını vergi olarak geri al. Zaten yetmiyor ki daha niye alıyorsun. Bir ülke para kazanamıyorsa vatandaşına vergi yükler. Bizim ihracatımız artmış. IMF ye kafa tutmuşuz. Demek ki borcumuz azaldı. En çok gelişen ülkeler arasındayız. Demek ki ülke de para var. Bunun dağılımını düzenli yapamazsan üzerine bir de bazı kesimleri doyurursan biz de benzin alamaz duruma geliriz işte. Motora bile benzin alırken isyan eder olduk. Bizi bu hale düşürdüler. Hangi parti olursa olsun ben daha oy kullanmayan biri olarak söylüyorum, Yazıklar olsun bu kadar güzel bir ülkeyi bu kadar asil bir milleti bu hale getirenlere.

Tepki gösterelim. Olur jop yeriz. Her tepki gösterdiğinde jop yersen en sonunda kafa da kalmaz. Artık jopu ayaklara değil kafaya da vuruyorlar biliyorsunuzdur. Ya o kadar derin o kadar değişik hakkında çok ama çok şeyler söylenecek bir konu ki bunlar kelimeler yetmez. Gün geçtikçe ülkemiz gelişiyor ama vatandaş batıyor. Nasıl işse artık.
    piyanist_irf bunu beğendi.
    [COLOR="#FF0000"]"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."[/COLOR] MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Konuyla alakali oldugunu dusundugum bir tavsiyem var. Garanti Bankasinin para kartinin "kuruslari odemeyin" kampanyasi ,vermis oldugunuz kuruslari ayin belli zamanlarinda iade ediyor. Tavsiye ederim. 3 ila 35 tl arasi 2 basamakli kuruslarin iade almak kullanimla dogru orantili olarak en az 50 km lik motorsiklette fazla km demek. Makro acidan kurus enflasyonunada maruz kalmamis olursunuz.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Nfs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyla alakali oldugunu dusundugum bir tavsiyem var. Garanti Bankasinin para kartinin "kuruslari odemeyin" kampanyasi ,vermis oldugunuz kuruslari ayin belli zamanlarinda iade ediyor. Tavsiye ederim. 3 ila 35 tl arasi 2 basamakli kuruslarin iade almak kullanimla dogru orantili olarak en az 50 km lik motorsiklette fazla km demek. Makro acidan kurus enflasyonunada maruz kalmamis olursunuz.
    Aynı reklamda altyazı olarak indirim limiti aylık 30 liradır diyor 1.99 liralık 50 alışveriş yaptığınızda 50 lira ödemeyeceksiniz yani

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    devlet gerçekden devlet olsa en başından bu 9,99 gibi saçma salak fiyatlandırmalara göz yummazdı...

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı zongoku adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Tüik enflansyonu hesaplar. Bizzat kurumda çalışmış biri olarak verilen rakamların hiç bir zaman gerçeği yansıtmadığını söyliyim öncelikle. Detayına girmeme gerek yok. Seçilen ürünlerle alakalı durum. Kuruş alma olayına da hep gıcık olmuşumdur. Ürün satarlar hani 7.99 yazarlar. Psikolojik fiyatlandırmadır. Aaaa bak 7 TL miş dersin hemen. 0,99 u görmezsin. İstemezsin de.

Ama her zaman değindiğim gibi ülkemizdeki gelirin adaletsiz dağılımı bu sonucu ortaya çıkarıyor. Neden çünkü devletimiz bir güzel yiyiyor. Daha önce de yazmıştım başka konuda. 70 TL memur maaşına zam eee aynı ay yarısını vergi olarak geri al. Zaten yetmiyor ki daha niye alıyorsun. Bir ülke para kazanamıyorsa vatandaşına vergi yükler. Bizim ihracatımız artmış. IMF ye kafa tutmuşuz. Demek ki borcumuz azaldı. En çok gelişen ülkeler arasındayız. Demek ki ülke de para var. Bunun dağılımını düzenli yapamazsan üzerine bir de bazı kesimleri doyurursan biz de benzin alamaz duruma geliriz işte. Motora bile benzin alırken isyan eder olduk. Bizi bu hale düşürdüler. Hangi parti olursa olsun ben daha oy kullanmayan biri olarak söylüyorum, Yazıklar olsun bu kadar güzel bir ülkeyi bu kadar asil bir milleti bu hale getirenlere.

Tepki gösterelim. Olur jop yeriz. Her tepki gösterdiğinde jop yersen en sonunda kafa da kalmaz. Artık jopu ayaklara değil kafaya da vuruyorlar biliyorsunuzdur. Ya o kadar derin o kadar değişik hakkında çok ama çok şeyler söylenecek bir konu ki bunlar kelimeler yetmez. Gün geçtikçe ülkemiz gelişiyor ama vatandaş batıyor. Nasıl işse artık.
    ne güzel açıklamışsın TÜİK in yanlış hesapladığını..gerçekten çok açıklayıcı...detayına girmeyi dene istersen, ne kadar girebileceksin çok merak ettim..ne olarak çalıştığını da belirtmek ister misin..? duyan da fiyat ta uzman olarak çalışıyodun zannedecek

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    vergilerden sıkılırsınız, ama kazandığımızın yarısını borç faizi diye alan batı yı översiniz
    aferin, hepinize yaldızlı pekiyi

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    devlet gerçekden devlet olsa en başından bu 9,99 gibi saçma salak fiyatlandırmalara göz yummazdı...
    sosyalist bir sistemde yaşamıyoruz ki devlet fiyatlara müdahele etsin...9,99 luk bir ürünü alırken 10 lira veriyosan üzerini isteme gibi bir şansın var...o ürünü başka bir yerden alma şansın da var...

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sosyalist bir sistemde yaşamıyoruz ki devlet fiyatlara müdahele etsin...9,99 luk bir ürünü alırken 10 lira veriyosan üzerini isteme gibi bir şansın var...o ürünü başka bir yerden alma şansın da var...
    Çünkü bu bize görgüsüzlük, üç kuruşun peşinde olan insan motifi olarak empoze edilmiş bir durumdur. Bundan dolayı bende isteyemiyorum 1 kuruşluk para üstünü. Hatta 10 kuruş için beklediğimde bile kötü hissediyorum kendimi...
    Motosikletli Kaplumbağa...

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çünkü bu bize görgüsüzlük, üç kuruşun peşinde olan insan motifi olarak empoze edilmiş bir durumdur. Bundan dolayı bende isteyemiyorum 1 kuruşluk para üstünü. Hatta 10 kuruş için beklediğimde bile kötü hissediyorum kendimi...
    valla o sizin hüsnü kuruntunuz...karşınızdakine mevduat yaratmaktan başka bir şey yapmıyosunuz...10 kuruş para üzerini bekleyeni kınayan açsın g.tünü kınasın...1 kuruşluk para üzeri elbette beklenmiyo..zaten piyasada 1 kuruş bile yok...

Faruk.UZN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı anamur.spor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4- Devletin memurunun önünde vatandaşın el pençe divan duruşu (ki memur olduğum halde vatandaşı en çok uyardığım konulardan biridir yaptıklarının kendilerine saygısızlık olduğunu söylemek)
    5- Yanılmıyorsam kendimize olan saygımız ve özgüvenimiz çok alt seviyede olduğu için sohbet konuları devlet kurup devlet yıkma üzerine kuruluyor ancak aile düzeni üzerine paylaşımlar, etkinlikler, insana kafa yormak bizlerden uzak.

ACABA NÜANSLAR BUNLAR MI TOPLUMUMUZ AÇISINDAN? (Sonuca bağlayan esas sorum budur.)

Bu durum oldum olası canımı sıkar özelikle polisin önünde suçsuz olduğu halde el pelçe divan duran insanları görmek deli ediyor beni. Amaçım onları aşşalamak değil ama benim verdiğim vergiler ile karınları doyarken nedir bu kraldan çok kralcılık yapma çabası..
    Asayiş berkemal

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla o sizin hüsnü kuruntunuz...karşınızdakine mevduat yaratmaktan başka bir şey yapmıyosunuz...10 kuruş para üzerini bekleyeni kınayan açsın g.tünü kınasın...1 kuruşluk para üzeri elbette beklenmiyo..zaten piyasada 1 kuruş bile yok...
    Bende onu diyorum işte. 10 kuruş olayını kendim için söyledim. Ama 1 kuruş için durum böyle değil. %99 kesim beklemiyor 1 kuruşu. Kimisi 1 kuruş için tartışmaya girmek istemiyor, kimi beklemek istemiyor, kimide ayıp olur diyor ve almıyor...
    Motosikletli Kaplumbağa...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)