Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

?? Ehliyetsiz Motor Kullanmak ??

Motovento
    REKLAM ALANI

14 yaşındayıım ( mayısta 15 ) , hem scooter ları çok sevdiğmden hemde okul ile evin arası çok uzak olduğundan yazın okula scooterla gitmeyi planlıyorum ( daha almadım )
    servis 450 tl . Sultangazi / Eyüp 10-20 km vardır herhalde .

konuya gelince TRAFİK POLİSLERİ

bu polisler heryerde varmı ? kask taksam bile anlarlarmı ? nasıl yapıcam ?
    yakalansam direk motor devletemi gidicek ?

Bu arada alacağım motor 125 znu <3

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı enesbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazın okula scooterla gitmeyi planlıyorum
    Sanirim ögretmenlerin sana söylemeyi unutmus.
    Yazin okul tatil Enes.
    Yani yazin okula gitmiyorsun.
    Gerek yok bu kadar atraksiyona anlayacagin.
    Rahat ol....
    otopsici, barex ve caglar48 bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    Motor devlete kalmiyor kucuk motorcu kardesim, 800 kusur bir cezasi mevcut. Onu odeyince motorunu geri alabiliyorsun. Alacagin motorda mondial 125zn, burda yazdiklarindan hic tecrubenin olmadigini anlayabiliyorum. Benim sana nacizane tavsiyem; 17 yasina gelip motor ehliyetini alana kadar motor isine bulasma. Cunku basin cok fazla derde girebilir, ornek vermek istersek,

Olay 1:

Trafige ciktin, bir arac sana carpti yere dustun, kolun kirildi ve hafif bir yaralanma oldu. Fakat kazada %100 sen haklisin, ama dur dur bir dakika senin ehliyetin yoktu. Bu yuzden %100 sen haksizsin, ve karsi arac dahil butun masraflari odemek zorundasin. Cunku senin kullandigin araci surebilecek herhangi bir yetki belirten belgen yok (ehliyetten bahsediyorum)

Gelelim olayin sonuc kismina,

1. Motoru ehliyetsiz kullanmaktan 850 lira para cezasi aldin.

2. %100 haksiz oldugun gerekcesiyle, (eger motorunun sigortasi yok ise) karsi tarafin tum maddi ve manevi zararini odemek zorundasin. Tahmini tutar yaziyorum 300 lira.

3. Motorun zarar gordu, atiyorum motorunun kaportasi kirildi ve catalin yamuldu vs... Tahmini masrafin 400 lira.

4. Kolun kirildi ve yaralandin, tahmini hastane masrafin 600 lira.

Simdi kucuk bir toplama isleminden sonra bilancoyu gorelim;

850+300+400+600= 2150TL

Gordun mu bak, birak motoru falan simdilik. iyisi mi otobusune bin pasa pasa, 2150 liran cebinde kalsin. Ayrica motora vericegin para da cebine kalir. Nerden baksan 3000, 3500 lira karin olur.
    skyytr bunu beğendi.

Alıntı gorkemuls adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor devlete kalmiyor kucuk motorcu kardesim, 800 kusur bir cezasi mevcut. Onu odeyince motorunu geri alabiliyorsun. Alacagin motorda mondial 125zn, burda yazdiklarindan hic tecrubenin olmadigini anlayabiliyorum. Benim sana nacizane tavsiyem; 17 yasina gelip motor ehliyetini alana kadar motor isine bulasma. Cunku basin cok fazla derde girebilir, ornek vermek istersek,

Olay 1:

Trafige ciktin, bir arac sana carpti yere dustun, kolun kirildi ve hafif bir yaralanma oldu. Fakat kazada %100 sen haklisin, ama dur dur bir dakika senin ehliyetin yoktu. Bu yuzden %100 sen haksizsin, ve karsi arac dahil butun masraflari odemek zorundasin. Cunku senin kullandigin araci surebilecek herhangi bir yetki belirten belgen yok (ehliyetten bahsediyorum)

Gelelim olayin sonuc kismina,

1. Motoru ehliyetsiz kullanmaktan 850 lira para cezasi aldin.

2. %100 haksiz oldugun gerekcesiyle, (eger motorunun sigortasi yok ise) karsi tarafin tum maddi ve manevi zararini odemek zorundasin. Tahmini tutar yaziyorum 300 lira.

3. Motorun zarar gordu, atiyorum motorunun kaportasi kirildi ve catalin yamuldu vs... Tahmini masrafin 400 lira.

4. Kolun kirildi ve yaralandin, tahmini hastane masrafin 600 lira.

Simdi kucuk bir toplama isleminden sonra bilancoyu gorelim;

850+300+400+600= 2150TL

Gordun mu bak, birak motoru falan simdilik. iyisi mi otobusune bin pasa pasa, 2150 liran cebinde kalsin. Ayrica motora vericegin para da cebine kalir. Nerden baksan 3000, 3500 lira karin olur.
    hocam bizim istikamette sokaklar felan çok yok anayol var dümdüz istikamet .

kaza haricinde trafik polisi ne kadar sıklıkla görür ? hemen gördüğünde durdurur mu ?
    evet bu arada yeniyim ama bu işe şimdiden başlamak istiyorum . ilerde hayallerim bambaşka benim ;)

@coq Eylül okul olmuyormu canım kardeşim ? Lise 2 de scooterla gitmek istiyorum . servise yeniden yazılmak istemediğimi söylüyorum.

aylık 450 tl servise gidiyo yazık günah.

Motosikleti
    Hysong GV 250

kaza haricinde trafik polisi ne kadar sıklıkla görür ? hemen gördüğünde durdurur mu ?
    evet bu arada yeniyim ama bu işe şimdiden başlamak istiyorum . ilerde hayallerim bambaşka benim ;)

@coq Eylül okul olmuyormu canım kardeşim ? Lise 2 de scooterla gitmek istiyorum . servise yeniden yazılmak istemediğimi söylüyorum.

Uyari bizden, takdir Allahtan diyelim. Sen polisleri cok sik gormezsin ama onlar seni gorup acemiligini farkederlerse durdururlar. Full koruma giymis birisine pek bulasmazlar diyim ben sana, ama karsiya gececegin icin kopru gecislerinde ve giselerden sonra 2 kez falan gorursun. Daha fazlada olabilir.

Alıntı gorkemuls adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uyari bizden, takdir Allahtan diyelim. Sen polisleri cok sik gormezsin ama onlar seni gorup acemiligini farkederlerse durdururlar. Full koruma giymis birisine pek bulasmazlar diyim ben sana, ama karsiya gececegin icin kopru gecislerinde ve giselerden sonra 2 kez falan gorursun. Daha fazlada olabilir.
    sultangazi ve eyüp avrupa yakasında istikamet sultangazi - küçükköy - alibeyköy - eyüp yaklaşık scooterla 20 dk

kask takıcam üstümede deri ceket .
    yazın alıcam okul var aşağıda hemen orda denemeler yapıcam . tamamen öğrenip öyle okula giderim.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    polisleri çok sık görürsün kask da taksan amuda da kalksan çevirir hiç acımaz basar cezayı.. 17ine gel al ehliyetini bin paşa paşa

Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    polisleri çok sık görürsün kask da taksan amuda da kalksan çevirir hiç acımaz basar cezayı.. 17ine gel al ehliyetini bin paşa paşa
    dediğim gibi hocam çok masraflı şu anda .
    450 tl servise gidiyo yazık günah ya . seneye 500 ü geçer :(

nere.f - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    oda olur inşallah :D

Önce büyüklerine saygılı olda birader motoru alırsın yine ha bilmiyo olabilirsin karşındakinin kim olduğunu kaç yaşında olduğunu ama o zaman da böyle konuşmaman lazım dikkat et kardeşim.
    Kule kalkışma kızlar inişime hasta!!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kymco Grand Vista 250/CBF 150
    ulen bu yasta trafik canavarimi olmaya karar verdin ne bicim insansin sen yasin ne basin ne tecrüben ne? hem ehliyetin yok trafik kurallarindan haberin yok motosikleti gazi verince giden bir arac olarakmi düsünüyorsun otur oturdugun yerde.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dediğim gibi hocam çok masraflı şu anda .
    450 tl servise gidiyo yazık günah ya . seneye 500 ü geçer :(
    Ehliyetini almadan binersen motosiklete servise verdiğin paranın 5 katını motora dökersin uyarmadı deme

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    Burda bizler sana sadece uyarıda bulunuruz sen yaparsın yapmazsın kimsenin pek umrunda olmaz enescim...Ama bilki burdaki insanlar senin iyiliğini düşünüyor,ehliyetsiz binersen bütün olacaklardan sen sorumlu olacaksın...Belkide ehliyet alacağın tarihi bile uzatacak olaylar gelebilir başına...bu kadar önemli bir mevzudur ehliyetsiz araç kullanmak... Sana nasihat vermek değil haddimiz ama uyarmak zorunda olduğumuzu anlamanı umuyoruz..

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Yaw bacak kadar çocuk ehliyetsiz nasıl motor kullanırım, polisten nasıl sıyırırım derdinde... siz tutmuş akıl veriyorsunuz. Yönetim de hala bu konuyu kapatmıyor.. yuh arkadaş...

20km'mi evladım? servis pahalı geliyorsa belediye otobüsüne bin. O da pahalı geliyorsa erken çık sağdan sağdan yürü... .bu ne be??!?!
    serotizm bunu beğendi.
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı excavatus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaw bacak kadar çocuk ehliyetsiz nasıl motor kullanırım, polisten nasıl sıyırırım derdinde... siz tutmuş akıl veriyorsunuz. Yönetim de hala bu konuyu kapatmıyor.. yuh arkadaş...

20km'mi evladım? servis pahalı geliyorsa belediye otobüsüne bin. O da pahalı geliyorsa erken çık sağdan sağdan yürü... .bu ne be??!?!
    Arkadasim, kimsenin akil falan verdigi yok. Forumdaki diger arkadaslarim da hepsi uyarir nitelikte seyler yazmis. Sen istersen bir goz at.!!

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Celallenmeyin hemen.
    Aslini isterseniz 14 yas pek çocuk denilebilecek yas degil.
    Ben scooter ve mopet turlerinin okullarda verilecek kisa sureli egitimlerle bu yaslardan itibaren kullanilmaya baslanmasi gerektigini düsünûyorum.
    Tabi bunun belli sinirlari var.
    Öyle çevre yolunda otobanda falan degil.
    Özellikle küçük sehirlerde,ilçe ve kasabalarda kolayca uygulanabilecek bir sey bu.
    Yani ogrenciler okullarina kendi motorlariyla gitsinler ne guzel olur.
    Hem motosikletin yayginlasmasi hem de diger araç sûrücûlerinin empati kurmasi açisindan iyi bir uygulama olacagina inaniyorum.
    Düsünsenize,evlatlari scooter ile okula giden kafes sürücüleri,yolda rastladiklari motosiklet suruculerini daha sempatik bulmaya baslayacak, onlari da evlatlari yerine koymaya baslayacaklardir.
    Bu nedenle bu kardesimizin istedigi sey o kadar da elestirilecek bir sey degil.
    ergün1968 ve yasin.33 bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Arkadaşım ben sana uzun bir yazı yazmıştım.Onu bir tekrar oku istersen.Bu arada ailen ne diyor bu işe? Servis parası 450 lira demişsin.Eğer sırf bunun içinse bu konuyu ailene bir söyle.Bakalım ne diyecekler? Ben 14 yaşında mobylette kullandım.Ama kaç kez biliyormusun.2-3.O da yaklaşık 100 metre.Bu da toplamda 300 metre eder. Benden sana bir başka tavsiye para biriktir.Koy kenara...Sonra ehliyet,kask,mont,dizlik.İlerde anlayacaksın sana milletin ne demek istediğini.

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Canım kardeşim, ehliyetsiz motosiklet kullanmak ile ilgili kimse seni cesaretlendirmez bu sitede. Zaten kullanmamalısın. 15 yaşında 50cc'ye kadar scooter kullanmaya uygun ehliyet alınabilse iyi olur mu? Bilemem, belki de ama ne yazık ki mümkün değil...

Neden şimdilik bisiklet ile gidip gelmeyi düşünmüyorsun? Elbette okul ile ev arası yol uygunsa... Hem motosiklet için de çok iyi bir başlangıç olur.
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Servis parasından sana ne, bacak kadar çocuk evin direği sen misin ?
    İstanbulda ehliyetsiz motor sürülmez, yaralanmalı bir kaza yaşarsın bütün suç ehliyetsiz sürücüye kalır.
    Ayrıca o yaşta İstanbul trafiğinin durumu idrak edebilecek olduğunu hiç sanmıyorum, kısa sürede bir kazaya karışırsın zaten süreceğin motor scooter lastikleri çok küçük hem viraja girerken sorun hemde lastikleri kayıyor.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Ben de 12-13 yaşlarımda moped ile başladım bu işe
    O zaman ehliyeti bırak plaka derdi bile yoktu. Daha da önemlisi yollar bomboştu ve şehiriçinde neredeyse dip gaz sorunsuzca gidebiliyorduk.
    Şimdi ise aynı yollarda ortalama hızı 25 km'ye getirip üstelik hiç durmadan ilerleyebiliyorsak seviniyoruz
    Şartlar çok değişti çook

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S

öncelikle canım kardeşim dediğin kişi senin baban olacak yaşta....(belkide babandan da yaşça büyük) İlkay abi sana kart,moruk,tirit demiyorum ha..yanlış anlama... sadece dayanamadım...

diğer konu ise ..bu bilgiçliğine istinaden (ukalalık demiyorum,daha çocuksun)yazmadan edemeyeceğim,öğretmenlerinden rica et..konuyu sana tekrar anlatsınlar...

İlk Bahar: Mart Nisan Mayıs
    Yaz: Haziran Temmuz Ağustos
    Sonbahar: Eylül Ekim Kasım
    Kış: Aralık Ocak Şubat

sonrada biz büyüklerin sana motosiklet ile ilgili bilmek istediklerini anlatırız..
    anlaştıkmı???
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)