Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

2. El Araç İade ve Dolandırıcılık

Motovento
    REKLAM ALANI
    erdibasak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok...
    Merhaba arkadaşlar, eminim birçoğunuz başlığı enteresan bulduğunuz için geldiniz
    Eşimle benim başımıza gelen bir olayı sizinle paylaşmak, olanları an be an size anlatmak, benzer duruma düşen arkadaşlarımız
    olursa -eğer açılırsa- bizim davamızı emsal olarak kolayca gösterebilmesi amacıyla bu konuyu açıyorum.
    Arkadaşlar aranızdan bazıları beni tanır ve evlendikten sonra -eşimle ben motor sevdalısıyız ancak 3 kişilik aileyiz - araba
    almak amacıyla banka kredisi kullandık. Kredi taksit tutarları ağır geldi, CBF 150'mizi sattık. Sonrasında Megane 2004 model biraraç aldık. Aracın masrafları çok olduğu için 9 ay sonra aracımızı sattık ve 14-15 bin civarı araç bakmaya başladık. Derken bir
    ilan... 2005 model 81000 km'de bir Opel Corsa 15.000 TL'ye satılık... Normalde piyasayı bilen bilir, bu araçlar minimum 17 bine
    ikinci eli bulunmakta. Hal böyle olunca komşumuz olan ustayı(!) da alıp gittik arabayı görmeye... Abimiz arabaya baktı baktı
    aldı bi turladı geldi, dedi güzel araba... Biz de aldık... Buraya kadar her şey normal... Eşim Hyundai Getz'leri çok sevdiği için
    hem bu arabadan 1-2 bin kâr ederiz, hem de güzel bi Getz alırız düşüncesiyle aracı satışa çıkardık. Bir alıcımız -kendisinden
    Allah razı olsun- arabayı yetkili servise soktu... Ortaya çıkan manzara bir hayli vahim... Araç büyük kazalı, airbag'ler açılmış,
    tamir görmüş taş değse kendi kendine airbag açılma ihtimali var(burası önemli)
    , motor yamuk duruyor, kaportada değişen sadece ön sağ sol çamurluk denmişti, tampon, kaput, hepsi değişmiş, sol tekerleğin rot başı koptu kopacak, aracı
    bilgisayara bağlamak için gerekli soket dahi yerinde değildi. Bize bir liste verdiler, A4 kağıdını iki sütuna ayırıp bütün sayfayı
    doldurmuşlar. 15000'e aldığımız arabanın 9000 masrafı var. Biz emeklerimize yanarken yetkili serviste bir görevli bu aracın
    iade edilebileceğini, satıcıyla irtibata geçmemiz gerektiği, bulamazsak dava açabileceğimizi söyledi ve bu işin peşinde
    koşmaya başladık. Airbag'in yanlış zamanda açılması demek arkadaşlar, sürücünün kellesinin yan koltuktan toplanması
    demek. Yani her şeyden öte cana kasıt var. Konuyla ilgili olarak bir avukata danıştık ve suç duyurusunda bulunmamız
    gerektiğini, ayıplı mal satmaktan, dolandırıcılıktan ve cana kasıttan ayrı ayrı yargılanabileceğini söyledi ve çok büyük
    ihtimalle de davanın lehimize sonuçlanacağını söyledi. Bu durumda olan arkadaşlarımız varsa bu konuyu takip edebilirler.
    Yetkili servisteki personel "1 sene sonra aracını satıcısına iade eden var" dedi. Aslında davamızın emsalleri var ancak bunu
    bir avukat arkadaşımız varsa onunla da konuşmak isteriz. Eğer böyle emsal bir dava bulamazsak bizim davamız emsal
    olacak.

Bu konuyla ilgili olarak şu cümleler aklınızdan geçiyor biliyorum; "yetkili servise götürseydin, hata sende" "adam sana zorla
    satmamış sen kabul etmişsin" "bi 100 tl'ye kıyıp da götüremedin mi servise?" vs vs vs... bu cevaplar yerine çözüm odaklı ya
    da kişisel yorumlarınızı bekliyorum, gelişmeleri bu başlık altında takip edebilirsiniz.

Saygılarımla
    Ömrüm, hayatım... Başak'ımmm...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Geçmiş olsun hocam...

Benzer yaşanan bir davadan örnek vereyim sana.
    Davanın lehine sonuçlanmaması için tek bir olasılık var.

Adam satarken bütün bu arızalarını söyledim ben ona... O da bana tanıdık usta var hallettiririm ben ucuza dedi ve aldı...

der ise, bu durumda mahkeme senden kanıt ister. Eski ilan vs var ise elinde veya aranızda bir yazışma falan.. o zaman olur.
    Ama adamın sana arabayı satarken bu arızaları söylemediğini ispatlayamazsan, sadece tek bir şahit ile hallolması zor.
    sizin lafınıza adamın lafı olur sadece..

İnşallah kazanırsınız. Bence dava açmadan, adamla konuşup SAKİNCE olan biteni anlatın adama.. ve bu konuşmayı kayıt altına alın.
    Özel hayatı ihlalden dava açabilir, ancak eğer mahkemede işinize yarayacak bir şey kaydedebilirseniz, hakim bu kaydı delil olarak kabul eder,
    bir de üstüne öteki açtığı dava (eğer açarsa) arkadaşın elinde patlar..

Saygılar sevgiler..
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

Motosikleti
    Henüz yok...
    Alıntı excavatus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun hocam...

Benzer yaşanan bir davadan örnek vereyim sana.
    Davanın lehine sonuçlanmaması için tek bir olasılık var.

Adam satarken bütün bu arızalarını söyledim ben ona... O da bana tanıdık usta var hallettiririm ben ucuza dedi ve aldı...

der ise, bu durumda mahkeme senden kanıt ister. Eski ilan vs var ise elinde veya aranızda bir yazışma falan.. o zaman olur.
    Ama adamın sana arabayı satarken bu arızaları söylemediğini ispatlayamazsan, sadece tek bir şahit ile hallolması zor.
    sizin lafınıza adamın lafı olur sadece..

İnşallah kazanırsınız. Bence dava açmadan, adamla konuşup SAKİNCE olan biteni anlatın adama.. ve bu konuşmayı kayıt altına alın.
    Özel hayatı ihlalden dava açabilir, ancak eğer mahkemede işinize yarayacak bir şey kaydedebilirseniz, hakim bu kaydı delil olarak kabul eder,
    bir de üstüne öteki açtığı dava (eğer açarsa) arkadaşın elinde patlar..

Saygılar sevgiler..
    Öncelikle cevabın için teşekkürler hocam. Bir değil iki şahidim var, eşim ve ustam, bu birincisi. İkinci olarak eğer kişi "atarken bütün bu arızalarını söyledim ben ona... O da bana tanıdık usta var hallettiririm ben ucuza dedi" derse piyasa değeri 16000 olan bir aracı neden ben 15000'e alayım, araçta yan sanayiden yaptırılsa minimum 5000 TL hasar var, ki airbagler orjinal olmak zorunda, sadece airbag kısmı 6000 TL tutuyor. Dolayısıyla ortalama olarak 10000 TL civarı masraf var. Adama ulaşabilsem ben de bu konuyu güzelce konuşup halletmekten yanayım ancak, adamın telefonu hep kapalı, muhtemelen hattı kırdı attı, ikamet adresine gittim, oradan taşınalı çok olmuş -notere yanlış beyan-, ulaşamıyorum adama. Ben davanın lehimize sonuçlanacağını düşünüyorum ne kadar çakallık yaparsa yapsın.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Çok can sıkıcı bir durum. Uzun ve yorucu bir hukuk maratonu sizi bekliyor. Yetkili servis yine iyi çıkmış.Ben şu an kullandığım motoru almak için izmir'de motostop isimli bir servise göstermiştim motoru. Motorda kaza boya olmadığını söylemişti. Meğersem motor kazalıymış tamirini ve boyasını da motostop yapmış. Adam gözümün içine baka baka yalan söyledi. Yani anlayacağınız servisi de kendiniz seçmeniz lazım, satıcının servisi genelde satılmış oluyor

Motosikleti
    Henüz yok...
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok can sıkıcı bir durum. Uzun ve yorucu bir hukuk maratonu sizi bekliyor. Yetkili servis yine iyi çıkmış.Ben şu an kullandığım motoru almak için izmir'de motostop isimli bir servise göstermiştim motoru. Motorda kaza boya olmadığını söylemişti. Meğersem motor kazalıymış tamirini ve boyasını da motostop yapmış. Adam gözümün içine baka baka yalan söyledi. Yani anlayacağınız servisi de kendiniz seçmeniz lazım, satıcının servisi genelde satılmış oluyor
    abi doğru olan önce satıcıya soracaksın, arkadaşım malına güveniyor musun, senin söylediklerinden başka bir şey çıkma ihtimali yok mu? Eğer yok derse, o zaman senin söylediklerinden başka bir şey çıkarsa ekspertiz parası sana ait, eğer senin dediğin gibiyse ekspertiz parasını verir aracını da alırım.yetkili servisten de yazılı belge almak. ilerde böyle bir sorunla karşılaşırsak mahkemeye sunmak için. biz bu uzun ve yorucu hukuk maratonuna hakkımız için hazırız. Bizim gibilere de emsal oluruz.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    gerçekten çok zor bir durum kardeş,işinizin uzun ve zor olacağı belli.allah kolaylık versin diyorum.umarım lehinize sonuçlanır ve onuda burada bizlerle paylaşırsanız,sevinç ve haklılığınıza biz de ortak oluruz.ADANA'dan sevgilerle.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    uzun yorucu bir hukuk maratonu..... ben araç alırken veya satarken noter şatısı yapmadan kişi arasında anlaşılan maddeler hakkında yazılı imzalı kimlik fotokopileri çekilmiş birer kağıt alıyorum...şu kadar para verildi, şu km de şu renk şu arızaları olan araç alındı veya satıldı gibi.... yanlış bilmiyorsam eşinizin sizin tarafında şahitlik yapması size pek bişey kazandırmayacak....
    inşallah haklı davanızı kazanırsınız....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Çok geçmiş olsun..
    Kurubuz'un da dedigi gibi yorucu bir hukuk maratonu sizi bekliyor.
    Umarım herşey yolunda gider ve dava lehinize sonuçlanır.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

no_name - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    umudunu kırmak gibi olmasın ama benim başıma böyle bir olay girse hiç dava bile açmam avukat parası vs filan birde şöyle bir ihtimal düşün adam mahkemede derse siz arabaya ustayla beraber geldiniz baktınız ve aldınız daha sonra kaza yaptınız araçta 9 milyarlık masraf çıktı ve bundan dolayı aracı geri vermek istiyorsunuz bundan sonra yazacaklarımı sen zaten söylemişsin.
    Sen Vodafon Gibi Anı Yaşarken Seni Turkcell Gibi Heryerde Çekemem...

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Bu tip ufak davalarda hukuka cok guvenmeyin derim. Malesef adelet duygusal islemiyor. Davali taraf sozel soyledim beni anlamadi dedigi anda bu is cikmaza girer.Hadi onu birakin ben arabayi temiz sattim onlar bu hale getirdi der. Dostunuz olan ustanin hic bir bilir kisi yetkisi yok. Zaten bulasmaz bile . Davayi kazansaniz dahi avukat masrafinin en az 15000-2000 TL kismini siz cebinizden odeyeceksiniz. Davayi kaybedenin sizin avukataniza odedigi haric tabiki. Bence arabayi bir an once elden cikarin.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

drsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçmiş olsun.bende no_name arkadşıma katılıyorum. adam işin içinden çok rahat sıyrılabilir. aslında sizin durumunuz bir atasözümüze benziyor pirince giderken eldeki bulgurdan olma.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    abi sıfır km den şaşmayacaksın ben bunu söylerim bunu bilirim sen o arabayı almışsın noter satışı da almışsın üstelik ustanla gitmişsin adam bunu katiyen geri kabul etmez kimi insanlar böyle para kazanıyor.... benim galerici bi arkadaş var ona da bazem böyle kelepir arabalar düşüyor param olsa bende araba alıp satarım bak adam bi arabadan en az 5000 tl kar etti onu kazalı aldı tamir ettirdi ve sana sattı hiç sigorta sorgulaması da mı yapmadın hayret yaa bi SMS ile yapılabilecek birşey çok yanlış yapmışsın çokkk
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiç sigorta sorgulaması da mı yapmadın hayret yaa bi SMS ile yapılabilecek birşey çok yanlış yapmışsın çokkk
    Kazada hasar ödemesini sigorta yapmadıysa -ki sigorta yapsaydı arabada sorun olmazdı, tamamı yapılırdı- hasar sorgulamasında sonuç çıkmıyor.

Motosikleti
    Mondial 125 zn...Ufukta cbr 125 r : )
    Öncelikle çok büyük geçmiş olsun.Ayrıca arkadaşlara katılıyorum.Ne yazık ki uzun ve yorucu bir hukuk yolculuğu sizi bekliyor.2.el araç işi tamamen şansa kalmış bir iştir.Genellemek istemiyorum ama çoğu 2.el satıcısı yalan söyleyerek malını elden çıkarma yoluna gider.Maalesef size arabayı satan şahıs suçlamaları reddetme yoluna gidecektir.Ve ayrıca muhtemelen o da sizin gibi avukat tutacaktır.Tuttuğu avukatta aynı sizin avukatınız gibi harıl harıl çalışacaktır.Ufacık bir yerden bir şey yakaladımı da,maalesef işiniz biraz daha zorlaşacaktır.Yani adamım hakime diyeceği ilk şey;Ben aracımı zorla satmadım hakim bey...Ve hakim size aracı zorla mı aldınız diye sorduğunda siz de;Hayır kendi isteğimle aldım diyeceksiniz...Sonuç olarak iş hakime kalmış...Maalesef çark böyle işliyor.Şimdi kızacaksınız ama,2.el araç alırken kesinlikle aceleci olunmamalı ve aracı kesinlikle ama kesinlikle kendi yetkili servisinde test ettirilmeliSonuç olarak zor ve uzun bir dava sizi bekliyor.Avukatınızın ve sizin üzerinde uzunca çalışmanızı gerektirecek bir dava.Umarım sonucu sizin için çok ama çok iyi olur.Her şey gönlünüzce olsun.Bu arada umarım içinizi karartmamışımdır.Ama maalesef gerçekler böyle,o kadar çok insan yıllarca mahkeme kapılarında koşuyor ki
    [B][COLOR="Sienna"]Cesaret korkmamak değildir.Aksine çok korkmak ama yine de ben varım diyebilmek ve harekete geçmektir...[/COLOR][/B]

syn022 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok sattım Cbf'yi Maxi arıyorum.
    Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun yorucu bir hukuk maratonu..... ben araç alırken veya satarken noter şatısı yapmadan kişi arasında anlaşılan maddeler hakkında yazılı imzalı kimlik fotokopileri çekilmiş birer kağıt alıyorum...şu kadar para verildi, şu km de şu renk şu arızaları olan araç alındı veya satıldı gibi.... yanlış bilmiyorsam eşinizin sizin tarafında şahitlik yapması size pek bişey kazandırmayacak....
    En doğru yöntem. Noterden önce satış sözleşmesi yapmak. Bizde uzun yıllar araba alıp satmıştık. Sürekli kendimiz yapıyorduk. Ehliyet ve nüfus kağıdı fotokopisiyle. Keşke işi bilen bir yakınınızla gitseydiniz. Öyle usta diye geçinen çok piyasada. Yazık olmuş azda para değil. 15000 tl. Ben sizin yerinizde olsam. Dava işine hiç bulaşmam. Kısa sürede sonuçlanmaz. Bu arada ne yapıcaksınız arabayı? Durucak mı, satıcak mısınız, yaptırıcak mısınız? Eğer dururda beklerse değer kaybeder seneye araç 12000-13000 tl. Tabi düzgün olanı. Bana sorucak olursanız. Aracı sevabıyla günahıyla kabul edebilecek birine satın. 3'ü 5'i aramayın. Dürüst bir şekilde götürün gösterin. Böyle böyle diyin. şu vaziyette 12000 lira gibi eder diye düşünüyorum. İnanın bana çok fazla bir kaybınız olmaz. Bir düşünün derim.
    Bu arada airbag dediğiniz öyle taş vurunca açılmaz. Yetkili servis olayı fazla abartmış. Daha önce çok gördük bunun gibi. Yaptırımı epey pahalı olduğu için elindeki kozu kaçırmak istememiş. Başka yerde de yapılmıyor. Ancak çıkmasını bulmanız lazım. Allah sabır versin. Zor işiniz.
    ~ - 2012 Skoda Octavia TDI DSG - 2011 Palio Sole 1.4 Premio ~

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    sakın ha öyle sineye çekeyim zararına satayım demeyin.öyle şy olur mu? bunu sadece arabayı sana satan kişi söyler..hakkını sonuna kadar ara,kaybetsende davayı en azından denedim dersin,bişey yapmadım ki diye kafana takmazsın.bende araç satışı ile ilgili bir dava açtım,altında imzam olmasına ragmen hakime ''okumadan imzaladım'' dedim attıgım imza geçersiz sayıldı.

sen bakma burda boyun ey koyun gibi yoluna devam et diyenlere.hakkını ara aç davanı.2009 un 9. ayında açtım davamı 2010 sonu gibi bitti,ben askerdeydim diye uzamış haliydi bu. sen sen ol iyi bir avukatla devam et.
    Karadeniz - Giresun.

Motosikleti
    Henüz yok...
    Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gerçekten çok zor bir durum kardeş,işinizin uzun ve zor olacağı belli.allah kolaylık versin diyorum.umarım lehinize sonuçlanır ve onuda burada bizlerle paylaşırsanız,sevinç ve haklılığınıza biz de ortak oluruz.ADANA'dan sevgilerle.
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Olan biteni burada yazacağım.

Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet en mantıklısı bu. Ancak yapmadık işte, keşke yapsaydık...

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun..
    Kurubuz'un da dedigi gibi yorucu bir hukuk maratonu sizi bekliyor.
    Umarım herşey yolunda gider ve dava lehinize sonuçlanır.
    Eyvallah, teşekkür ederim.

Alıntı no_name adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    umudunu kırmak gibi olmasın ama benim başıma böyle bir olay girse hiç dava bile açmam avukat parası vs filan birde şöyle bir ihtimal düşün adam mahkemede derse siz arabaya ustayla beraber geldiniz baktınız ve aldınız daha sonra kaza yaptınız araçta 9 milyarlık masraf çıktı ve bundan dolayı aracı geri vermek istiyorsunuz bundan sonra yazacaklarımı sen zaten söylemişsin.
    Bunu da düşünmedim değil, yetkili servisten aracın son 15 gün içerisinde böyle bir kazaya uğramış olamayacağı konusunda da eksper raporuna madde koyduracağım. Sonuçta adamlar bir somunun yerine takıldıktan sonra aşınmasından ne kadar süre önce o somunun oraya takıldığını anlayabiliyorlar. O yönden hiç problem yok.

Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tip ufak davalarda hukuka cok guvenmeyin derim. Malesef adelet duygusal islemiyor. Davali taraf sozel soyledim beni anlamadi dedigi anda bu is cikmaza girer.Hadi onu birakin ben arabayi temiz sattim onlar bu hale getirdi der. Dostunuz olan ustanin hic bir bilir kisi yetkisi yok. Zaten bulasmaz bile . Davayi kazansaniz dahi avukat masrafinin en az 15000-2000 TL kismini siz cebinizden odeyeceksiniz. Davayi kaybedenin sizin avukataniza odedigi haric tabiki. Bence arabayi bir an once elden cikarin.
    Avukat konusunda sıkıntımız yok, bir arkadaşımızın ablası ücretsiz bize yol gösteriyor ve gerekirse davayı açacağız, bir-iki değil, üç dava açma hakkımız olduğunu söyledi. 1.Ayıplı mal iadesi (tüketici hakları mahkemesi, bir mal ne olursa olsun 30 gün içerisinde satıcısına iade edilebilir) 2.Dolandırıcılık (ayıplı malın ayıbını beyan etmeden ayıpsız mal değerinde sattığı için) 3. Cana kast (Airbaglerin tamiratının yanlış gerçekleştiği için)

Alıntı drsteel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun.bende no_name arkadşıma katılıyorum. adam işin içinden çok rahat sıyrılabilir. aslında sizin durumunuz bir atasözümüze benziyor pirince giderken eldeki bulgurdan olma.
    aynen öyle oldu ancak, bu adam işin içinden sıyrılamayacak...

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi sıfır km den şaşmayacaksın ben bunu söylerim bunu bilirim sen o arabayı almışsın noter satışı da almışsın üstelik ustanla gitmişsin adam bunu katiyen geri kabul etmez kimi insanlar böyle para kazanıyor.... benim galerici bi arkadaş var ona da bazem böyle kelepir arabalar düşüyor param olsa bende araba alıp satarım bak adam bi arabadan en az 5000 tl kar etti onu kazalı aldı tamir ettirdi ve sana sattı hiç sigorta sorgulaması da mı yapmadın hayret yaa bi SMS ile yapılabilecek birşey çok yanlış yapmışsın çokkk
    Aynen hocam, alacaksan sıfır alacaksın, ama adam kabul edecektir, en alta neden olduğunu yazacağım. sigorta sorgulaması yaptım aracın sadece 354 tl'lik bir hasarı görünüyor o kadar.

Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kazada hasar ödemesini sigorta yapmadıysa -ki sigorta yapsaydı arabada sorun olmazdı, tamamı yapılırdı- hasar sorgulamasında sonuç çıkmıyor.
    aynen öyle...

Alıntı mınçıka_35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle çok büyük geçmiş olsun.Ayrıca arkadaşlara katılıyorum.Ne yazık ki uzun ve yorucu bir hukuk yolculuğu sizi bekliyor.2.el araç işi tamamen şansa kalmış bir iştir.Genellemek istemiyorum ama çoğu 2.el satıcısı yalan söyleyerek malını elden çıkarma yoluna gider.Maalesef size arabayı satan şahıs suçlamaları reddetme yoluna gidecektir.Ve ayrıca muhtemelen o da sizin gibi avukat tutacaktır.Tuttuğu avukatta aynı sizin avukatınız gibi harıl harıl çalışacaktır.Ufacık bir yerden bir şey yakaladımı da,maalesef işiniz biraz daha zorlaşacaktır.Yani adamım hakime diyeceği ilk şey;Ben aracımı zorla satmadım hakim bey...Ve hakim size aracı zorla mı aldınız diye sorduğunda siz de;Hayır kendi isteğimle aldım diyeceksiniz...Sonuç olarak iş hakime kalmış...Maalesef çark böyle işliyor.Şimdi kızacaksınız ama,2.el araç alırken kesinlikle aceleci olunmamalı ve aracı kesinlikle ama kesinlikle kendi yetkili servisinde test ettirilmeliSonuç olarak zor ve uzun bir dava sizi bekliyor.Avukatınızın ve sizin üzerinde uzunca çalışmanızı gerektirecek bir dava.Umarım sonucu sizin için çok ama çok iyi olur.Her şey gönlünüzce olsun.Bu arada umarım içinizi karartmamışımdır.Ama maalesef gerçekler böyle,o kadar çok insan yıllarca mahkeme kapılarında koşuyor ki
    teşekkürler görüşlerinizi esirgemediğiniz için. zeda3000'e yazdığım cevabı size de veriyorum bir de en alta gelişmeleri yazacağım, onu da okumanızı rica edeceğim.

Alıntı syn022 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En doğru yöntem. Noterden önce satış sözleşmesi yapmak. Bizde uzun yıllar araba alıp satmıştık. Sürekli kendimiz yapıyorduk. Ehliyet ve nüfus kağıdı fotokopisiyle. Keşke işi bilen bir yakınınızla gitseydiniz. Öyle usta diye geçinen çok piyasada. Yazık olmuş azda para değil. 15000 tl. Ben sizin yerinizde olsam. Dava işine hiç bulaşmam. Kısa sürede sonuçlanmaz. Bu arada ne yapıcaksınız arabayı? Durucak mı, satıcak mısınız, yaptırıcak mısınız? Eğer dururda beklerse değer kaybeder seneye araç 12000-13000 tl. Tabi düzgün olanı. Bana sorucak olursanız. Aracı sevabıyla günahıyla kabul edebilecek birine satın. 3'ü 5'i aramayın. Dürüst bir şekilde götürün gösterin. Böyle böyle diyin. şu vaziyette 12000 lira gibi eder diye düşünüyorum. İnanın bana çok fazla bir kaybınız olmaz. Bir düşünün derim.
    Bu arada airbag dediğiniz öyle taş vurunca açılmaz. Yetkili servis olayı fazla abartmış. Daha önce çok gördük bunun gibi. Yaptırımı epey pahalı olduğu için elindeki kozu kaçırmak istememiş. Başka yerde de yapılmıyor. Ancak çıkmasını bulmanız lazım. Allah sabır versin. Zor işiniz.
    araç evin önünde duracak ve o adam iade alacak bu aracı. neden kendimi o kadar masrafa sokayım ki? aracın şu an piyasa değeri 8000, 15000'e aldığım aracı 8000'e vereceğime alırım elime balyozu paramparça ederim o arabayı. yok, hakkımı arayacağım. araç servise girdikten sonra airbag lambası da yanmaya başladı, tamiratı yapan adam o lambayı devredışı bırakmış.

Alıntı Serk21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sakın ha öyle sineye çekeyim zararına satayım demeyin.öyle şy olur mu? bunu sadece arabayı sana satan kişi söyler..hakkını sonuna kadar ara,kaybetsende davayı en azından denedim dersin,bişey yapmadım ki diye kafana takmazsın.bende araç satışı ile ilgili bir dava açtım,altında imzam olmasına ragmen hakime ''okumadan imzaladım'' dedim attıgım imza geçersiz sayıldı.

sen bakma burda boyun ey koyun gibi yoluna devam et diyenlere.hakkını ara aç davanı.2009 un 9. ayında açtım davamı 2010 sonu gibi bitti,ben askerdeydim diye uzamış haliydi bu. sen sen ol iyi bir avukatla devam et.
    Aynen öyle yapacağım, bu işin peşini bırakmak yok.

Arkadaşlar bu akşam avukatla buluşacağız, gerekli bilgileri telefonda vermiştim ve avukatımız gerekli bilgileri toplamış. Telefonda bahsettiğine göre ilk olarak icra takıibi başlatıp adama ulaşacağız, ulaştıktan sonra güzelce durumu anatacağız, anlamaz ise savcılıktan tebligat çektirdiğimizde davaya gerek kalmadan iade alacağını düşünüyoruz. Çünkü avukatımızla geçen konuşmamız şöyle;

-satıcıya ulaşabiliyor musunuz?
    -hayır
    -satıcının telefonu açık mı?
    -hayır
    -bu güzel haber. eğer telefonu açık olsaydı, sizden korkmadığını gösterir, telefona cevap verip sizi tehdit etseydi durum daha da kötü olurdu, çünkü adamın bu işi yapan mafyalardan olduğunu öğrenirdik. bu durumda uğraşmamız çok zor olurdu ancak uğraşılabilecek biri belli ki.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Sevgili Erdibasak

Sana yardimci olacak avukatin olmasi cok iyi , yanliz ben defalarca bu tip kucuk davalardan zararli ciktim. Turkiyede malesef kucuk davalarda hakkini aramak hicte kolay degil. Hukuk o kadar salakca isliyorki, dava salonunda herkezin yuzune tukeresin geliyor bazen. Ben senin hakli olduguna %100 inaniyorum. Yanlizca sunu dusun. Karsi taraf ben arabayi saglam sattim , onlar benden sonra yapilmis dediginde ne yapacaksin? Arabaya karbon testmi yaptircaksiniz. Cunku sen ne kadar hakli oldugunu savunmak icin orda ise, karsi tarafta o kadar iftira ile o davadan siyrilmak icin orda. Hakimde vicdana gore karar almiyor iste. Etki tepki meselesi. Bu neden ile her turlu itraza ve suclamaya verecek ispatli cevabiniz olmali.

Ben ce size bu araci satana , noterden ihtarname cekin. Olayi sulha baglayin ve paranizi talep edin. Alim satim masrafini ustlenin yeterki verdiginiz parayi geri iade edip , arabayi sizden alsin.

Cunku bilmediginiz bir husus daha var. Bilmiyorum o avukat arkadasiniz soyledimi. Bu dava 1-2 sene uzayacak. O surecte arabaya bineceksiniz. Aslinda binmemeniz gerekli. Binmeseniz dahi bu donemdeki eskime payi sizden dusulecek, ve odediginiz paranin hepsini geri iade almayacaksiniz. Olayi davaya donusturmeden bu adama noterden bu avukat ile ihtarnama cekin , adamin gozunu korkutun , avukatin ofisine cagirin arabayi geri almaya zorlayin.

Inan bana hukuk hicte filmlerdeki gibi islemiyor. Hakli iken haksiz cikabilecegin bir sistem var Turkiyede.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arabaya bakan ustayıda mahkemeye vermen lazım bu işle uğraşan ustalar araca bakınca darbeli olup olmadığını anlaması lazım ustaya gözün s.... bakıyo ne bu böyle diyecen çalacan tokadı

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    şimdi arkadaşlar noter satış kağıdını okuduğunuzda orada ne diyor biliyorsunuz değil mi?

satıcı yukarıda nitelikleri ve bedeli yazılı aracı alıcıya halihazır durumu ile satarak bedeli tamamen aldığını ve aracı teslim ettiğini;
    alıcı bu aracı hali hazır durumu ile görüp beğenerek ve bedelini tamamen ödeyerek teslim adlığını.....
    şimdi bunları noterde isterseniz okuyup imzalıyabiliyorsunuz...
    her insanın başına gelebilir siz ustanızın azizliğine uğraşmışsınız..
    ama satıcı adam bu işe ne diyecek?
    ustasını getirdi araca baktılar kontrol edip beğenerek aldılar...
    sonuçta ortada zorlama gibi bir durum yok...
    merak ediyorum davanın sonucunu....

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler