Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

GPS ile konum tesbiti

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    BBP helikopterinin kazasıyla gündeme gelen cep telefonuyla konum belirleme konusu, GSM şebekesi üzerinden konum belirleme hakkında pek çok yanlış bilgiyi ortaya çıkarmış oldu
    İSTANBUL - Mobil telefon şebekeleri, ülke geneline yayılmış, değişik boyutlarda kapsama alanına sahip olan baz istasyonları ile kurulur. Şehir içlerinde, daha düşük kapsama alanına sahip çok sayıda baz istasyonu bulunurken, şehir dışlarında daha uzun menzile sahip, az sayıda ve güçlü baz istasyonları üzerinden GSM hizmetleri verilir.
    Baz istasyonları hücre sayılarına göre ikiye ayırılır. Bunlar dairesel kapsama alanına sahip tek hücreli, veya farklı sektörlere ayrılmış, büyüklükleri ve açıları ihtiyaca göre ayarlanmış, buna göre farklı kapsama alanları sunabilirler.
    Farklı sektörlere ayrılmış baz istasyonları, genelde üç farklı açıda ve kapsama alanına sahip yönlendirilmiş parçalar ile kapsama alanlarına hizmet verirler.
    Konum belirlenirken, en değerli bilgiyi daha küçük kapsama alanına sahip ve sık yerleştirilmiş baz istasyonları sağlarlar. Bu istasyonların yerleri ve kapsama alanları sınırlı olduğu için, mobil istasyonun, yani cep telefonunun, nerede bulunduğu farklı baz istasyonlarından alınmış uzaklık bilgisi ile saptanır.
    Hücreye ait kimlik bilgileri şehir içinde 300 ile 500 metre, kırsal kesimde ise 35 kilometre çapında bir daire belirsizliği ile mobil istasyonun yerini yaklaşık olarak belirler. Bu bilginin sağlamlaştırılabilmesi için, hücresel kimlik bilgisi, zaman/uzaklık bilgisiyle harmanlanarak, mobil istasyonun yeri daire içinde bir çember oluşturacak şekilde yeniden hesaplanabilir.
    Ancak bu bilginin daha ayrıntılı bir şekilde alınabilmesi için, mobil istasyonu kapsama altında tutan birden fazla baz istasyonundan alınacak sinyal uzaklığı bilgisinin yorumlanması gerekir. Ancak bu hesaplamanın yapılabilmesi için, tüm baz istasyonlarında, mobil terminallerin uzakluğını hesaplayabilecek LNU adı verilen bir cihazın bulunması gerekir. (NTV)
    alıntıdır
    http://www.turkeyforum.com/satforum/...d.php?t=508014
    [B][COLOR="Black"]2bin7 HONDA CBF 150 :cat: (34 EN 6186) [/COLOR]İSTANBUL- AVCILAR[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    bu demektir ki.
    GSM şirketlerinin antenlerinin bulunduğu kırsal bölgelerde güvenilirlik 30 km sapabilir.
    Ben magellan explorist el GPS kullanıyorum açık alanda sapma sadece 3m.

uçak ve helikopterlerde gps'e ilaveten ELT (emergency locator transmitter)
    acil yer,durum bildirici bulunur ve üzerindeki bataryanın durumuna göre 4-6 saat radyo sinyalleri yayınlar.
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

iskenderunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xmax 250
    cep telefonu ile konum belirleme
    neredeyim yaz 7777 'ye gönder
    bulundugun yerin koordinatları cebine gelsin. bu gsm operatörlerinin hizmetidir. 2 - 3 dakikada cevap geliyormuş.
    yalnız dikkat etmemiz gereken konu nerdeyim değil neredeyim yazın.
    bu bilgiyi paylaşmak istedim çünkü bbp helikopterinde bulunan rahmetlik muhabir bunu bilseydi 500mt. sapmayla yerleri bulunabilecekti ve hayatı kurtulacaktı.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı iskenderunlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cep telefonu ile konum belirleme
    neredeyim yaz 7777 'ye gönder
    bulundugun yerin koordinatları cebine gelsin. bu gsm operatörlerinin hizmetidir. 2 - 3 dakikada cevap geliyormuş.
    yalnız dikkat etmemiz gereken konu nerdeyim değil neredeyim yazın.
    bu bilgiyi paylaşmak istedim çünkü bbp helikopterinde bulunan rahmetlik muhabir bunu bilseydi 500mt. sapmayla yerleri bulunabilecekti ve hayatı kurtulacaktı.
    İlk mesajı okumadın sanırım.

7777'nin sunduğu sistem GSM (cep telefonu) baz istasyonlarıyla çalışıyor. Eğer şehirdeyseniz çok sayıda baz istasyonu olduğu için sistem 100m sapmayla (futbol sahası kadar bir alanda) yerinizi söyler. Ama eğer dağ başında bir yerdeyseniz tek baz istasyonu sizin yerinizi 30km çaplı sapmayla (70 bin futbol sahası kadar bir alanda) verir.

Özetle dağda kaybolunca cep telefonuyla sizin yerinizi bulamazlar! GPS cihazı (veya GPS'li (GPRS DEĞİL) cep telefonu) alın!

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    30 km sapma çok fazla bence. ama hiç yoktan iyidir mantığıyla hareket edilirse dağlık arazide çok yüksek derecede doğruluk sayılır. gps almayı düşünüyorum zaten bu aralar. fiyatı makul olup işlevselliği ve kullanımı kolay bildiğiniz bir ürün önerebilirmisiniz bana ? hazır yeri gelmişken sormak istedim.

Motosikleti
    Motosiklet GPS'lerinin fiyatları 500-600 liradan başlıyor, bence aşırı pahalılar. Kışın kar altında geziye çıkmadığın sürece GPS'li bir cep telefonu yeterli olur diye düşünüyorum. Ben GPS yerine harita+güneşle yön bulmayı tercih ediyorum, çok daha eğlenceli

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    khutuck, benim maksadım zevkine olacak bazen çevre illere gittiğimiz zaman kullanıcam deponun üstüne yapıştırcam arada bir bakıcam haritaya hızları doğruluk payı nedir? %100 doğrumu gösteriyor hızı? mesela küsüratlı oluyor bazen görüyorum 90,1 km/h filan yazan resimler gördüm

daha ucuzu yokmu bunların

Motosikleti
    GPS hızı en doğru tespit eden cihazlardan biri. Depo üstüne yapıştıracaksan motor modellerinden birini alman lazım, yoksa otomobil GPS'i alırsan tozdan bozulma riski var.

http://www.hepsiburada.com/departmen...goryID=1303494
    Burada bazı açık hava sporları modelleri var, ama hepsi aşırı pahalı Endurocular gibi medeniyetten fazla uzaklaşmıyorsan veya kuryeler gibi bin farklı adrese gitmiyorsan GPS'e ihtiyaç duyacağını sanmam.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)