Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Astronomi: Evrende inanilmaz kutleler

Motovento
    REKLAM ALANI
    Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Baska bir forumda bazen astronomiden bahsediyorum, amatorce tabii. Ben de sadece "ciddi-merakli" tarzinda bakiyorum astronomiye... Neyse epey ilgi cekiyor, bazen daha bilgililer da katiliyor, iyi sohbetler aciliyor.

Buyrun...

Bugun biraz evrenimizdeki kutlelere dikkatinizi cekecegim. Guzel bir kac resim buldum. Bunlari komputerinize kaydedin, kaybetmeyin...

Bu resimde gezegenimiz, Dunyamizi ve yakin arkadaslari ile olan buyukluk farklarini goruyorsunuz... Venus oldukca yakin buyuklukte... Merih (moda ismi "Mars") nerdeyse dunyanin yarisi kadar.
    Cuce gezegen Pluton ise Ay dan biraz daha buyuk, ve artik gezegen olarak sayilmiyor astronomide...

Bu resimle biraz daha dış gezegenlere, buyuk agabeylerimize bakiyoruz. JuResimde gorunmeyen Jupiter in uydusu Ganimede aslinda merkurden buyuk...

Dunya Uranus ve Neptun un yaninda minicik kalmis. Ama jupiter ve Saturn ile mukayese ederseniz aradaki buyukluk farki inanilmaz... Capi Dunya nin 10 misli yaklasik... ~13,000 km ye karsilik ~140,000 km gibi bir fark. Muazzam...

( Bu isaret ~ yaklasik demektir arkadaslar, bilmeyenleriniz icin...)

Gezegen kardeslerimizi bir de yildizimiz Gunes ile mukayese edelim...

Boyut farkina bakarmisiniz... Dev gezegenler disindakiler neredeyse bu olcekte yok olmus gibiler. Dunya ile gunes i mukayese edin gorunus olarak...

ben de rakam vereyim, daha iyi canlansin gozunuzde...
    Dunyanin capi ~13 bin km idiydi ya... Ginesinki 1 milyon 400 bin km. 110 misli neredeyse... Boyunuz 170cm ise siz mesela Gunessiniz, elinizdeki kesme seker Dunya gibi dusunun....

Gunesin buyuklugunden etkilendiniz degil mi? Durun biraz da yakinimizdaki diger Guneslere... yani gokyuzunde birer nokta olarak gordugumuz yakin / komsu yildizlara bakalim.

Boyutlara bakin... Icine 110 tane dunya sigan gunesimiz Arcturus un yaninda misket gibi kaldi... kendisi Gunesimizden tam 25 kez daha buyuktur...

Alttaki resimde Arcturus...

ve yukradaki sekilde "Dunyadan gorunen en parlak yildiz" dedigim Sirius

Orion takim yildizini cogunuz bilirsiniz. Iste sari cizgilerle birlestirdigim yildizlar Orion (kabaca), okla gosterdigim de Sirius. Gokyuzunun en parlak yildizidir... Bir "beyaz cuce"dir kendisi.

Simdi biraz daha uzaklarda biraz daha buyuk yildizlara bakiyoruz... evet daha buyukleride var...

Evet olcebildigimiz gok cisimleri icinde en buyugu Antares... Bir kizil dev. Capi 400 milyon km. O kadar buyuk bir olcu ki bu, Gunes sistemimizin buyuk bir kismini yutabiliyor...

Kirmizi disk Antares i gosteriyor. Ortadaki sari ise Gunesimiz.

Boyunuz Antares kadar olsa, Dunya gezegenini gorebilmek icin bir mikroskopa ihtiyaciniz olurdu. Gunes ise bu cumlenin sonundaki nokta buyuklugunde gorunurdu size.

Alttaki resimde Antares kirmizi olarak gorunuyor...

Antares in adi Anti-Ares yani Anti-Mars-Merih den geliyor. Cunku ikisi de gokyuzunde ayni renk ve buyuklukte gorunuyorlar. Eski Yunanlilar Merih in rakibi olarak gormusler bu yildizi...

Antares dedigim gibi bir "Kirmizi Dev", Sirius ise bir "Beyaz Cuze"... Baska bir yazida da bunlar ne anlama geliyor ondan bahsedecegim. Bu gecelik bu kadar... ;)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Donald_Duck ; bu astronomik paylaşım için Teşekkür ediyorum!

Hep ünlü cisimlerin ebatlarını düşünürdüm... Bu bilgi yeterince açıklayıcı olmuş!

sahinbirinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 200
    harika bir paylaşım.denizdeki kum tanesinden farkımız yok ne yazıkki.

ne kadar küçük olduğumuzu buradan anlayablirsiniz.
    Hüzünbaz Acılarımın Canbazıyım Şimdi...

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Sevgili DD,

benim de ilgi alanlarımdan biridir Astronomi...

Bu başlık altında arkadaşlar ile paylaştığın bilgiler başlangıç seviyesi olarak ve ilgi uyandırmak adına gerçekten faydalı...

Ama hemen gözüme çarpan ufak bir düzeltme gerekiyor. Sakın hatanı aradığımı falan zannetme, madem bilimsel veriler vermişsin içinde yanlışlık olmasın diye şey ettim

Dunyanin capi ~13 bin km idiydi ya... Ginesinki 1 milyon 400 bin km. 110 misli neredeyse...
    Icine 110 tane dunya sigan gunesimiz...
    İşte bu ikinci cümlede gözünden kaçmış herhalde...
    Güneşin içine sığacak Dünya adedi 110 un çok çok üstündedir. Buraya nasıl yazarım beceremedim ama, kürenin hacmi : 4/3 x Pi sayısı x r küp (yarıçapın kübü ). Bu formülün içine her iki yarıçap yerleştirilirse, Güneşin içine kaç adet Dünya alacağı ortaya çıkar.

Senin cümlen de şöyle olabilirdi : "Çapı içine yaklaşık 110 tane Dünya sığan Güneşimiz...
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Ledo, duzeltme icin tesekkurler. Dogru, "capina yan yana 110 tane dunya sigacak / dizilebilecek gunesimiz" demek lazim.

Bu arada, buyuk bir kurenin icine (diyelim bir futbol topu) kucuk kurelerden (diyelim misket) "azami" kac tane sigar sorusu kulaga ilk geldigi kadar kolay bir soru degil... Ledo nun formulu surahiye doldurulan su gibi. Oysa ki dunya-yada kucuk kureler sivi degil, aralarinda buyuk bosluklar kalacak...

Meshur hikaye vardir. Hoca eline bir kova alir icini agzina kadar cakil tasi doldurup sorar "kova doldu mu?" ogrenciler "evet hocam" der...

Bu kez hoca cakilin ustune kum doldurur. Kum bosluklra girer kova cakil-kum karisimi doludur bu kez...Ogrenciler "haaaaa simdi dolduuuu" der...

Bu kez hoca bu kovanin icine su doldurur... Ogrenciler utanmaya baslamistir.

Burada hoca "detaya inildikce doldurulacak cok bosluk oldugunu farkedersiniz" gibilerden bir ders vermektedir.

Problem: Capi 50cm olan cam bir kurenin icine elimizdeki mebzul miktarda capi 2 cm olan cam toplardan, kirip dokmeden en fazla kac tane koyabiliriz? Ya da gunesin icine kac dunya sigar? Varmi nasil hesaplandigini bulabilecek babayigit?

Motosikleti
    Benim verdiğim formülü kullanarak, hacimsel olarak kaç katı olduğunu bulabilirsiniz, tabii ikisinin de tam küre olduğunu kabul ederek.

Ancak güneşin hacminini içine kaç tane dünya (kırmadan bölmeden) girer derseniz bu hesap Integral kullanarak yapılabilir herhalde ama bunun için bir pazar günü boş vakte ihtiyacım var.

Aslında bu güzel bir başlık oldu, biraz astronomi konuşmaktan kimseye zarar gelmez. Bu konudışı bölümünde geçmişte neler konuşulmadı ki :D

Ben de kısa bir süre sonra gezegenlerin Güneşe olan mesafeleri ile ilgili bir bilgi vereceğim.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Forumdan Uzaklaştırıldı R3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ancak güneşin hacminini içine kaç tane dünya (kırmadan bölmeden) girer derseniz bu hesap Integral kullanarak yapılabilir herhalde ama bunun için bir pazar günü boş vakte ihtiyacım var.
    acaba yapılmışı yok mudur ki ?

güzel başlık olmuş gerçekten , teşekkürler

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aslında bu güzel bir başlık oldu, biraz astronomi konuşmaktan kimseye zarar gelmez. Bu konudışı bölümünde geçmişte neler konuşulmadı ki :D
    .
    Abicim nacizane bende bir astronomi hayranı ve takipcisi olarak bu tarz bir topik paylaşmıştım... DD abiyede teşekkürler alakası için...zengin biri olsam ilk işim bir dağ evi yaptırıp içine Dünyanın en iyi gözlemevini kurmak...

Ey İnsanoğlu..Kibirin..Zekan..Varlığın...İşte Bu Kadar Küçük.. -

14-11-2006, 23:21 PM

http://www.motosiklet.net/forum/konu...dar-kucuk.html

Hubble'ın 1999 yılından beri bizlerle paylaştığı fotoğrafların olduğu siteye bakmanızı istiyorum...

Mesajım açık ve net...Kibirlenme ey İnsanoğlu...Haddini bil...Bir nokta bile değilsin bu alemlerde...

http://www.spacetelescope.org/news/html/heic9909.html

http://www.spacetelescope.org/images/index.html

http://www.spacetelescope.org/images/archive/wallpaper/

http://www.nasa.gov/mission_pages/hu...ain/index.html

Ben fotoğraflara bakarken heyecanlanıyorum ...Allahın varlığını hissediyorum içimde...Tanımlanamayan bişey değil...O'nu tanımak ve görmek için peygamber olmaya gerek yok...O'na inan...O'na güven...O içimizde ve benim içim bazen titriyor O'nu düşünürken...

Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    "Ant-Ares", "Mars benzeri" demektir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Antares

Motosikleti
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Ant-Ares", "Mars benzeri" demektir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Antares
    Kütük, o verdiğin adres benim için hiç bir zaman gerçek bir kaynak niteliği taşımaz ama "anti" benim de bildiğim kadarı ile yunanca değil de latince kökenli bir ifade...

Tabii eski yunancada ant ın ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Khutuck, Wikipedi nin yazdigi herseye gozun kapali inanma. Her isteyen oraya bir seyler yazabiliyor. "eksi sozluk" gibi bir bilgi kaynagidir.

Antares Yunanca "anti - ares" den geliyor. Ares savas tanrisidir, ve Merih (Mars) gezegeniyle ozdeslesmistir. Basina gelen "Anti" onu Ares in karsiti / rakibi yapar.

Ayrica Wikipedia nin orijinaline baktim

"Antares in ancient cultures: Antares' name derives from the Greek Αντάρης, meaning "(holds) against Ares (Mars)", due to the similarity of its reddish hue to the appearance of the planet Mars." yaziyor.

Turkceye ceviren kafadan atmis iste...

http://en.wikipedia.org/wiki/Antares

------------

Ledo katilimini ilgiyle bekliyorum. Ve bence "Astronomi:....." diye bir baska baslik ac. Daha cok ilgi toplar muhtemelen gencler arasinda, "konu disi"nda sadece geyik olamadigi, birseyler (biz de dahil olmak uzere) ogrenilebilecegi de cikar ortaya... Butun Pazar gunlerinin bos vakitlerini sana veriyorum...

Motosikleti
    Not: Haklısınız, şiştim

Not 2: Çok da şişmemişim

Antares, or "Ant-Ares," which means "like Mars," "Ares" being the Greek name for the god of war
    http://www.astro.uiuc.edu/~kaler/sow/antares.html

It means Anti-Ares. Ares is, of course, the Greek god of War who is also called Mars by the Romans
    http://www.astro.wisc.edu/~dolan/con...s/hr/6134.html

İki üniversite farklı söylüyor, neyse

Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Ben yazarken Ledo da yazmis... Gormedim. Her neyse. "Ant" "anti" den geliyor..karsi-tersi vs. anlaminda. Bir baska ornek vereyim.

Arctic / Antarctic

Malum... Kuzey kutup bolgesi ve guney kutup bolgesi... Ancak bu isimler "kuzey-guney daha bilinmeden once" konmus Vikingler tarafindan. (Norvec mitolojisi) "Arc" - "beyaz ayi" "tic"- "ulkesi" demek. Guney kutbunda beyaz ayi bulunmadigi icin oraya da "anti-arc-tic" demisler...

Ne merakli hikayeler var dunyada...

Motosikleti
    Astronomi benim de ilgi alanımda, özellikle güzel bir kış gecesi yanımdaki hoş bir bayana Orion'u gösterip avcının şeklini çizmesi için yardımcı olmak güzel bişi

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Çok güzel bir başlık..Okurken resimler ayrı bir güzellik katmış....Ellerinize sağlık....

Kanka sen bırak teleskop u sen anca dürbünle ortaköy sahillerini dikizlersin...Ayrı bir merakın olduğunu biliyorum....

Ayrıca gerekli durumlarda Mars a bakmak için ( ) motorun arkasında dürbün taşıdığınıda biliyorum...

Yanlız dikkat et bu merakın istinye polis karakolunda sona ermesin haaa...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150

kanka ayıpsın...bizdeki bu heyecanı rontgencilik olarak yorumlarsan üzülürüm...

burda da serüvenciyi röntcü yaparken dikkatinizi çekerim denize değil evlere bakıyor öle dısarda durduğna bakmayın metehanın kendisi dedi bak bak diye çok elgenç oluyormuş ben denize bakmayı tercih ettim

Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    CbR 125 geri sayım...
    abi o resimleri görünce ınsanın aklı beyni duruyor valla

Motosikleti
    Hyosung GT 250 & Honda CBF 150
    Çok güzel bir başlık olmuş elinize sağlık. Senelerdir ansiklopedi karıştırırım, böylesine güzel fotoğraflı anlatım görmemiştim doğrusu. İlkokul çocuğu heyecanıyla bir solukta okudum, yaladım yuttum. Eline sağlık Donald Duck
    [CENTER]Vuuuu diye aşarım dağları, enginlere sığmam taşarım :P[/CENTER]

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Bilimsel düşünce,ne kadar az bildiğini ve yenilerine nasıl ulaşılabileceğinimi gösterirdi?
    Unutmuşum ya da anımsamakta zorluk çekiyor olabilirim.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)