Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kuyumcu mantığını biri açıklayabilir mi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    sym jet x 125,altai pro max 50
    Ben de 6 tane çeyrek altın vardı googlde su an 16900 kusurat yapıyor alış icin.
    Ben de az önce bozdurdum bana 16500 dedi
    Kendi farkını mı koyuyor yoksa beni mi kazıkladı bu kuyumcu işleri nasıl yürüyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Google amcaya göre olmuyor o işler.
    Kuyumcu fiyatına göre normal bir durum.
    Mesela harem altının sitesine bakarsan
    yeni çeyrek ise 170 lira
    eski çeyrek ise 115 lira totalde eksik almışsın.
    Tabi bu sıcakta git gel yol masrafı değmez.
    Bence gayet normal bir fiyata satış yapmışsın.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    internetteki tutmuyor; bi de alış ile satış farklı.

senin gördüğün genelde satış fiyatı, alırken daha düşük alınıyor.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı burak r25 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de 6 tane çeyrek altın vardı googlde su an 16900 kusurat yapıyor alış icin.
    Ben de az önce bozdurdum bana 16500 dedi
    Kendi farkını mı koyuyor yoksa beni mi kazıkladı bu kuyumcu işleri nasıl yürüyor.
    Googleda satış fiyatına bakınca yanıltır.
    Alış fiyatına bakmak gerek.
    Birde eski tarih yeni tarih farkı oluyor. Her ikisinin fiyatı farklı.
    Şimdi ben bakınca 6 YENİ çeyreği, 6 x 2.785 liradan = 16.710 liraya bozdurabildiğimi görüyorum.

Tabi bu fiyatlar çarşıda, büyük toptancıda bozdurma fiyatları.
    Harem, Sağlamoğlu, IAR, Nadir gibi yerlerde yani.

Düz kuyumcuya gidince, o adamda senden aldığını adam gönderip çarşıda bozduracak.
    Birde şu ara FED açıklama yapacağından altın alımında herkes kararsız.
    Altın ya patlama yapacak yada bir miktar düşüp 3-4 ay durağanlığa geçecek.

Haremin yoğunluğu altın üzerinedir. Genelde piyasa, altını buradan takip eder.

http://www.haremaltin.com/

Nadir Döviz adındanda anlaşılacağı üzere döviz takibinde daha iyi sonuç verir.
    Keza yine gümüşte, piyasa kurucusudurlar. Gümüş fiyatıda Nadirden takip edilebilir.

http://www.nadirdoviz.com/fiyatekrani/

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    kullanılmış bütün altın bilezik kolye küpe vs hurdaya gider tekrar işlenir öyle tezgaha koyulur o yüzden bunlarda kuyumcuya satarken kayıp biraz fazla olur
    çeyrek gram tam veya külçe altında böyle bir durum yoktur atıyorum piyasada 2750 olanı sizde 2700 e alır tekrar tezgaha koyar 2750 ye satar o aradaki 50 tl de komisyondan kazandığı olur
    kuyumcular asıl parayı işçilikli olan bilezik kolye ve set takımlarından kazanır hemde öyle böyle değil onlarda hem altının ayarı düşüktür hem işçilik vardır yani bu gün 30000 tl ye aldığın seti 24000 e belki zor geri verirsin
    bilezikte ise 30000 a alırsın 27000 e veririsin çünkü bilezikler 22 ayardan yapılır genelde ama gene de değer kaybeder

Motosikleti
    falcon flash 100
    Birde takı altın meselesi var. Künye, bilezik, küpe, set gibi; adam fiyatını biliyor diyelim ki 15.000 lira ama kafasında ki rakam 17.500 lira diyelim o rakamı bulmak için kafadan bazı rakamları çarpıp bölüp 17.500 rakamına yakın bir sayı çıkarıyor sonra da sanki hesap yapmış gibi sonucu sana gösteriyor.

Resmen seni hesap yapıyormuş gibi dolandırıyor.

Takı alacaklar abi sen rakamları söyle, neyi neyle, niçin çarpıp, bölüyoruz hesap makinasını ben kullanayım desin bakalım ne yapıyor.
    espresso bunu beğendi.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kuyumcular asıl parayı işçilikli olan bilezik kolye ve set takımlarından kazanır hemde öyle böyle değil
    "Öyle böyle değil" az kalır
    Geçen yaz hanıma 14 bine taşlı künye gibi bi şey aldık.
    Zırt pırt kopunca bunu verip başka bir şey alalım dedik.
    Kuyumcu 8.500 lira deyince beynim yandı.
    İnanmayıp 5-6 kuyumcuya daha sorduk.
    En fazla 9 bin verdiler.
    F54 ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Googleda satış fiyatına bakınca yanıltır.
    Alış fiyatına bakmak gerek.
    Birde eski tarih yeni tarih farkı oluyor. Her ikisinin fiyatı farklı.
    Şimdi ben bakınca 6 YENİ çeyreği, 6 x 2.785 liradan = 16.710 liraya bozdurabildiğimi görüyorum.

Tabi bu fiyatlar çarşıda, büyük toptancıda bozdurma fiyatları.
    Harem, Sağlamoğlu, IAR, Nadir gibi yerlerde yani.

Düz kuyumcuya gidince, o adamda senden aldığını adam gönderip çarşıda bozduracak.
    Birde şu ara FED açıklama yapacağından altın alımında herkes kararsız.
    Altın ya patlama yapacak yada bir miktar düşüp 3-4 ay durağanlığa geçecek.

Haremin yoğunluğu altın üzerinedir. Genelde piyasa, altını buradan takip eder.

http://www.haremaltin.com/

Nadir Döviz adındanda anlaşılacağı üzere döviz takibinde daha iyi sonuç verir.
    Keza yine gümüşte, piyasa kurucusudurlar. Gümüş fiyatıda Nadirden takip edilebilir.

http://www.nadirdoviz.com/fiyatekrani/
    Abi naptin ya..,ciddi ciddi cevap mi yazdin bu kisiye :D
    DickName bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Öyle böyle değil" az kalır
    Geçen yaz hanıma 14 bine taşlı künye gibi bi şey aldık.
    Zırt pırt kopunca bunu verip başka bir şey alalım dedik.
    Kuyumcu 8.500 lira deyince beynim yandı.
    İnanmayıp 5-6 kuyumcuya daha sorduk.
    En fazla 9 bin verdiler.
    3-5 yıl önce hanım bir pırlanta yüzük beğendi kuyumcuda. Fiyatı ne dedim. 74 bin lira dedi.
    Nakit alıcam dedim.
    Güldür güldür deki doğubank kral gibi hesao makinasının tuşlarına bastı,bastı,bastı,bir süre sonra durdu.
    Abi dedi nakit 40 bine bırakırim.
    Sebep dedim?
    Abi altında bizde yüzde ( atıyorum ) 40 indirim var dedi.
    İyı dedim cumhuriyet ne kadar?
    (Atıyorum ) 1000 lira dedi..
    İyiymiş dedim, nakit alıcam yüzde 40 indirimle 600 liradan 20 tane versene..
    ??? Olur mu abi?
    Yahu hani indirim dedim. Kilitlendi. Herkesi sen babamın oğlusun ayağına getirip kekleme peşindeler.
    Unutmadan..
    3 ay önce başka bir kuyumcuda hanıma künye beğendik.
    Bi fiyat söyledi.. hadi onuda atalım. 10 bin lira dedi..
    kaç gram bu dedim.
    20 gram abi dedi.. ( barkodda öyle yazıyor. )
    Peki dedim ben bunu dün aldım senden. Bugün bozduruyorum kaç oara veriyorsun dedim attım terazinin üzerine..
    14.5 gram geldi ve 5500 lira abi..
    Hani dedim bu 20 gramdı nerde 5.5 gram.
    Abi dedi bu ürün imal edilirken o 5.5 gram fire olmuş çöpe gitmiş. O yüzden dedi..
    Hasssseksör len dedim. O nasıl iş?
    Yeni kikitleme sistemi bulmuşlar.
    Motoseverrr, Ercument ve espresso bunu beğendiler.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim anlamadıgım mantık mesela işli bir bilezik alıyorsun; altın olarak 10 bin tl ama işcilik oldugu için 15 bin tl.

geri alırken bize parayı ham altın olarak veriyor fakat söyle birşey var, her aldıklarını erittiriyor mu bunlar?

işciliği yok sayıp alıp; parlatıp düzeltip aynı işcilikle 18e satmadıgı ne malum?

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim anlamadıgım mantık mesela işli bir bilezik alıyorsun; altın olarak 10 bin tl ama işcilik oldugu için 15 bin tl.

geri alırken bize parayı ham altın olarak veriyor fakat söyle birşey var, her aldıklarını erittiriyor mu bunlar?

işciliği yok sayıp alıp; parlatıp düzeltip aynı işcilikle 18e satmadıgı ne malum?
    bildiğim kadarıyla bazı klasik yada o dönem popüler olan bir modelse parlatıp cilalayıp vitrine koyuluyor, bu durumda senin dediğin işçilik parasını aldıkları ürünü yeniden satıp yeniden işçilik alıyorlar. geriye kalanın tamamı yeniden eritilip yeniden imal.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    İllaki bişeyler yapıyor görünmek için hesap makinası kurcalayan vardır.
    Ama genel olarak o hesap makinası mevzusuyla,

24 ayar gram fiyatını 24 e bölüp 22 ile çarparak 22 ayar fiyatını bulacak.
    Bunu 20 gramla çarparak, bileziğin altın değerini bulacak.
    Ardından burdan fire miktarını çıkaracak.
    Gram başına işçiliği ilave ederek kendine maliyeti çıktıktan sonra satış fiyatı ortaya çıkacak.

Altın işinde mutlaka ama mutlaka fire vardır.
    Atölyeye 1 kg altın girip 1 kg işlenmiş ziynet çıkması mümkün değil.
    İşin niteliğine göre fire miktarı değişir.

Bu fireyi gidermek için bir müşterimiz her yıl 10.000 adet tişört alıp bunları yakıyor.
    O tişörtlere nekadar altın tozu bulaştığını bilseniz şaşarsınız.

Suyu bile biriktirip filtre ederek buharlaştırır içerisindeki altını geriye kazanırlar.

Şakası yok. Bir gram fire demek bugünün parasıyla 1700 lira demek.
    Bir çeyreğin 1,754 gram olduğunu düşünürseniz, kafa yedirtici fireler söz konusu.

Bazı çok büyük fabrikalarda çalışanlar duş alarak çıkarlar fabrikadan.
    Adamın hergün vücuduna yapışan altın tozu 0,01 gram olsun.

300 gün çalışsa 3 gram eder. Bu fabrikada 100 kişi çalışıyor olsa, yılda 300 gram fire demektir.

Havada uçuşan altın tozlarını toplamak için bile havayı filtre eden makinalar kullanılıyor.

Herşeye rağmen, ne yaparsan yap geriye döndüremeyeceğin bir miktar söz konusu.
    Bunada fire diyorlar ve geriye kazanılması mümkün değil.

Kuyumcu işçilikten ve al-sattan para kazanır.
    İşçiliği ne kadar yüksek ziynet alırsanız satarkende o kadar zarar ederseniz.
    Aslında zarar demeyelim, işçiliği geriye alamazsınız.
    Bunun tek istisnası var. Antika türden ziynetler. Eritilmeden satılacak olanlar.

Taş olayına gelince.
    Taşta fiyatı belirleyen o kadar çok unsur varki tahmin edemezsiniz.
    Önünüze 10 tane taş konulsa hangisinin laboratuarda üretildiğini hangisinin gerçek olduğunu anlayamazsınız.
    Bazı taşların renk ve kalite farkını ancak belli ışık koşullarında anlayabilirsiniz.

Taşlı ziynet alıyorsanız, bilinki hiçbir zaman aldığınız fiyata şansınız olmayacak.
    Çünkü siz aslında o taşlı ziyneti alırken, sadece altınına, taşına, işçiliğine değil,
    onun size getireceği prestije para ödüyorsunuz.
    Satmaya kalktığınızda prestij, işçilik çöp olacak.

Geçen yıl bir müşterimde tadilatlarını konuşurken bir müşterisi geldi.
    Adam "80.000 dolarım var. Yatırım için taş alacağım" dedi.
    Özel bir 5.5 karat taşı (sadece taş) aldı gitti.
    İşyerinin sahibi yatırım için alıyorsan taş alma, altın verelim diye çok ısrar etti.
    Ama adam taşı aldı gitti. Taştan yatırım olmaz.

Taşa yatırım bir tek şekilde olur. Dünyanın birkaç yerinde taş borsası vardır.
    Gidersiniz, önünüzde kutular vardır. Seçersiniz bir kutuyu. Resmen taş gibidir içindekiler.
    Sonra onu işler elmas veya keser pırlanta haline getirirsiniz.
    O zaman yatırımdan bahsedebiliriz. Tabi bu işi sürekli yapmanız, hangi madenden,
    madenin hangi noktasından, madenin göktaşı madenimi yoksa lav madenimi olduğunu bilmeniz gerek.
    Sıkı araştırma gerektirir. Ama bunun forumdaki arkadaşların konusu olduğunu sanmıyorum.

Altını yatırım amacıyla alıyorsanız, ziynetse eğer, işçiliği düşük olan, mümkün olduğunca düz tipte bilezik alın.
    Satarken nispeten daha işçilik kaybını olacaktır.

Bankadan alacağınız gram altınla yatırım daha alırken ödeyeceğiniz komisyon nedeniyle kafadan kayıplı.
    Çeyrek veya tam altın darphaneden çıkıyor. Üstelik satarken işçilik kaybı yaşamıyorsunuz.
    Yine işçilikle beraber satıyorsunuz.

Külçe altın aldığınızdada işçilik ve sertifika kaybı yaşarsınız. Ama oldukça azdır.
    Eğer sertifikalı altın alıyorsanız 1 gr şeklinde almayın.
    Örneğin 1 gr sertifikalı külçe alıyorsanız, şu an için 100-150 lira sertifika parası + işçilik ödeyeceksiniz.
    5 gr külçe almış olsanız sertifika için sadece 20-30 lira fazla ödeyeceksiniz (1 grma göre).

En az kayıp çekme altında olur.
    Ama bunu hemen anında heryerde paraya çeviremezsiniz.
    Görünüşü sarı veya bakıra benzer. İçinde katkı yoktur.
    Çoğunlukla hurdaların eritilmesiyle elde edilir.
    Bulabileceğiniz en safı 995 ayardır.

Bu tür altını genelde elinde radyoaktif madde test cihazı olanlar alırlar.
    Yani tanıdığınız bildiğiniz yer olması gerek.
    Guven, SuleymanE, espresso ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    falcon flash 100

Altın yumuşak bir metal olduğu için kullanırken kullanma durumuna göre bir miktar yıpranır. İyi anlayan göz bu yıpranmaları görür ve bunun kullanılmış olduğunu anlar bu altınlar yeniden satılmaz eritilir.

Ama bir çok kişi oğluna, kızına veya yakın akrabasına düğünde takmak veya yatırım amacı ile alır. Düğünde takılanların bir çoğu düğünde oluşan borçları kapatmak için hiç kullanılmadan tekrar bozdurulur. Yatırım için alınanlarda neredeyse hiç takılmaz ev, araba gibi şeyler almak istendiğinde bozdurulur.

İşte bu altınlarda sıvı deterjan ile yıkanır girintili çıkıntılı ise gözlükçülerin kullandıkları ulturasonik yıkamada yıkanıp vitrine tekrar konur.

Öyle her geri alınanı hurdaya atıp eritseler öööööö bu işin tadı kalmaz.
    espresso ve ufoz bunu beğendiler.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Altın yumuşak bir metal olduğu için kullanırken kullanma durumuna göre bir miktar yıpranır. İyi anlayan göz bu yıpranmaları görür ve bunun kullanılmış olduğunu anlar bu altınlar yeniden satılmaz eritilir.

Ama bir çok kişi oğluna, kızına veya yakın akrabasına düğünde takmak veya yatırım amacı ile alır. Düğünde takılanların bir çoğu düğünde oluşan borçları kapatmak için hiç kullanılmadan tekrar bozdurulur. Yatırım için alınanlarda neredeyse hiç takılmaz ev, araba gibi şeyler almak istendiğinde bozdurulur.

İşte bu altınlarda sıvı deterjan ile yıkanır girintili çıkıntılı ise gözlükçülerin kullandıkları ulturasonik yıkamada yıkanıp vitrine tekrar konur.

Öyle her geri alınanı hurdaya atıp eritseler öööööö bu işin tadı kalmaz.
    Bazı mahalle arası kuyumcularının işi enteresandır.
    Hele birde mahallede eskiyse artık mahallenin bankası, bankeri, abisi gibi olurlar.
    Var benim böyle müşterilerim. Hatta kendimde görmüşlüğüm var.
    Kadın geliyor, "günde gelen paramı getirdim, altın yap kasanda dursun" diyordu kadın.

Bu tür kuyumcular eritmiyorlar hurdaya geleni. Temizleyip vitrine koyuyor.
    Hatta diyelim bir düğün var. Kuyumcunun kasasında altını varsa gelir alır, bu arada düğünde takmak için
    ödünç takıda alıp çıkar. Ertesi gün geriye getirir ödünç aldığı takıları.

Sıkıntılı mevzu. Yanılmıyorsam dünkü gazetede vardı. Adanada bir kuyumcu mahallelinin bu şekilde kendine
    verdiği altınları işletip para kazandırma vaadiyle 700.000.000 liralık altınla ortadan kayboluyor.
    700 milyonluk altın bugünün rakamıyla 411 kg külçe altın eder.
    Olay ortaya çıkınca altınım gitti diye ortaya dökülende çok olmuştur.
    411kg ciddi miktar çünkü.
    espresso bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Benim bir arkadaşımın kuyumcu tamir atölyesi vardı.Bazı yaptığı işlerden para almıyordu.Mesela yüzük küçültmek bir iki beden yüzük büyütmek gibi.
    Diyordum sen bu yüzüğü büyüttün niye bedavaya yaptın dediğimde.İşte o yüzüğü büyütmek için çekiçliyor genişletiyor sonra o izleri gidermek için yüzeyini parlatıyor.O işlemleri yaparken çıkan fire altınlar o işin ücretiymiş aslında.Mesela keçeyle macunla altını parlattı o çıkan çamur gibi şeyleri kapalı çarşıya gönderip arıtıyorlar saf altın olarak geri alıyordu.İçinden kaç gr çıktıysa artık.

Hatta şöyle haberler yapılır arada belki görmüşsünüzdür.İstanbulun taşı toprağı altın diye.
    Kapalı çarşıda çalışan işçiler çarşıyı süpürüyorlar ve bu topladıkları tozu toprağı bu işi yapan yerlerde içindeki altını arıtıyorlar buradan para kazanıyorlar diye.
    espresso bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adana Mantısı
    espresso bunu beğendi.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adam ponzi sistemi kurmuş
    Instagram: Ekremalp85
    Youtube: Ekrem Alp

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio

bunu küçük kuyumcular yapabilir alır parlatır vitrine koyar ama kullanıldıysa yamultur atar çünkü kimse kullanılmış bilezik takmaz kullanırken elbet yamulur bir yere çarpar ve düzeltmek çok zor ve imkansıza yakındır yumuşak metal çekiç izi kalır
    benim tanıdık var 2. el bir gün önce bile alınmış olsun yamultur atar büyük kuyumcular silip parlatıp vitrine koymaya uğraşmaz neden uğraşsın ki o fark müşterinin cebinden çıkıyor zaten
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    sym jet x 125,altai pro max 50
    Kişiliğimin nesi varmış

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı burak r25 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kişiliğimin nesi varmış
    Buraya yazı yazanlardan biri olarak bütün yazılanları tek tek iki sefer okudum.

Sizin kişiliğiniz ile ilgili ima yoluyla bile olsa çağrışım yapan bir yazı görmedim veya atladım.

Sizi bu soruyu sormanıza sebep olan şey nedir?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)