Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Boş yere yaşıyoruz gibi

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olaya pozitif olarak bakacak olursak,boyle bir toplumun surunmesi hosuma gidiyor benim,ciddiyim.
    Şahsen hoşuma gitmiyor ama sebep-sonuç ilişkisini engellemek ne mümkün? Sonuç haksız mı? Çok değil.

"Toplum şöyle, toplum böyle,..." deyip kendini ayrı tutanlar ise apayrı bir gülünç durumda bence.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ajitasyonun mokunu çıkarmayalım. Ben de sevmiyorum yaşadığımız dönemi ve ülkeyi yöneten partiyi ama bu kadar da ağlak, ılık olmayalım. Çok değil 100 sene önce Batı içimizden geçti, ne köy bıraktı ne kasaba. Mustafa Kemal önderliğinde dedelerimiz takır tukur, eze eze, kanırta kanırta her şehri geri alarak bize 2. bir şans verdi. Ha bu 100 seneyi iyi değerlendiremedik, ayrı konu.

Konuya dönecek olursak giden gitsin Amerika'ya, engelleyen yok. Hepimizin Türkiye'de mücadele etmesi gerekmiyor. 1000 Usd ile Türkiye'de geçinemiyorsanız ya iş değiştirin, ya ülke değiştirin. Bu motosiklet.net platformunda en tırt motoru alamayacak kadar az kazananların olduğunu bildiğiniz halde "geçinemiyoruz ühhüüü" diye dertlenmek ayıptır, saygısızlıktır.
    Saygideger Tommygun,
    Esprili bir elstiri yapsam alinmazsiniz umarim.

Bu mesaji okuduktan sonra, tekrar okudum ve beynim bana bu msjin amaci-sebebi ile ilgili birkac secenek sundu:

1-Alkol sizi akpli bir dayiya cevirdi
    2-Baska bir sebep sizi Akpli bir dayiya cevirdi.

Suan Turkiyede 1000 dolar aylik kazanc ortalamanin ustunde olabilir, ama kirada oturan cocuklu bir ailenin insan gibi yasamasi icin maaleaef yeterli degildir. (bkz: yoksulluk siniri)

Yazdiklarinizin ana fikri: sükredin ülen. Bizim suan sukure degil, isyana ihtiyacimiz var bence.

Ayrica Tr de kalmak bircok insan icin tercih degil, zorunluluk. Gitme imkani olsa bircok insan saniye durmaz bu ulkede basar gider, ki zaten gidiyorlar.

Saygilar

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saygideger Tommygun,
    Esprili bir elstiri yapsam alinmazsiniz umarim.

Bu mesaji okuduktan sonra, tekrar okudum ve beynim bana bu msjin amaci-sebebi ile ilgili birkac secenek sundu:

1-Alkol sizi akpli bir dayiya cevirdi
    2-Baska bir sebep sizi Akpli bir dayiya cevirdi.

Suan Turkiyede 1000 dolar aylik kazanc ortalamanin ustunde olabilir, ama kirada oturan cocuklu bir ailenin insan gibi yasamasi icin maaleaef yeterli degildir. (bkz: yoksulluk siniri)

Yazdiklarinizin ana fikri: sükredin ülen. Bizim suan sukure degil, isyana ihtiyacimiz var bence.

Ayrica Tr de kalmak bircok insan icin tercih degil, zorunluluk. Gitme imkani olsa bircok insan saniye durmaz bu ulkede basar gider, ki zaten gidiyorlar.

Saygilar
    Mr.wind öncelikle ailenle beraber senin yeni yılını kutlarım. Keşke bana "Akp.li dayı" benzetmesi yapacağına alenen küfretseydin. Yukarıda yazdıklarımı yanlış anlamış olabilirsin belki de ben meramımı iyi anlatamadım. Benim eleştirdiğim konu; 100 sene önce takır tukur istediğini almış bir neslin hiç birşey değiştirmek için kılını kıpırdatamayan hımbıl torunları olarak enerjimizi çoğunlukla burada eleştiri yaparak boşaltmamız ve zerre aksiyon alamamamız.

İçimizde işsiz de var, asgari ücretle çalışan da var, öğrenci de var, belki asgari ücretin altında çalışan arkadaşlar da var, böyle bir ortamda alenen rakam vererek maaş söylemek ve de o maaşla geçinemediğini anlatmak bence ayıptır.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mr.wind öncelikle ailenle beraber senin yeni yılını kutlarım. Keşke bana "Akp.li dayı" benzetmesi yapacağına alenen küfretseydin. Yukarıda yazdıklarımı yanlış anlamış olabilirsin belki de ben meramımı iyi anlatamadım. Benim eleştirdiğim konu; 100 sene önce takır tukur istediğini almış bir neslin hiç birşey değiştirmek için kılını kıpırdatamayan hımbıl torunları olarak enerjimizi çoğunlukla burada eleştiri yaparak boşaltmamız ve zerre aksiyon alamamamız.

İçimizde işsiz de var, asgari ücretle çalışan da var, öğrenci de var, belki asgari ücretin altında çalışan arkadaşlar da var, böyle bir ortamda alenen rakam vererek maaş söylemek ve de o maaşla geçinemediğini anlatmak bence ayıptır.
    Sayin Tommygun,
    Yeniyilin saglik basta olmak uzere, istesigin herseyi sana vermesini dilerim. Sahsen tanimasam da, ne kadar degerli bir insan oldugunu biliyorum.

Akp li dayi benzetmesi espri idi lutfen kusura bakma, saygilar
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    hokahey ve tommygun, aslında o dayaktan travma görmüş dedelerle onların Kurtuluş Savaşı yapmış dedelerinin ortak bir noktası var; çoğu radikal dinciydi ve hepsi "gâvura/kâfire" karşı savaştılar/savaşıyorlar, cihat kafası o. Zaten bu yüzden Atatürk'ün kurduğu modern ve yeni sistem tutmadi o yüz senede. Bu halkın geneli o modeli hiçbir zaman benimsemedi ve benimsemeyecek. Şu anki işgal da - ön yüzde - "kâfirler" tarafından yapılmadığı için yeni bir Kurtuluş Savaşı olmayacak. Analizi yapınca enseyi gerçekten de karartmak gerekiyor...
    Mr.wind ve espresso bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hükümet çalışıyor. "Yeni yıl gelmiş, bir gün de biz dinlenelim" dememiş, çalışmış, elektrik, doğalgaz, vs'ye zam yapmış. Sonra da gidip serbest piyasa ekonomisi olan ülkede zabıtayla fiyat denetimi yaparlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsen hoşuma gitmiyor ama sebep-sonuç ilişkisini engellemek ne mümkün? Sonuç haksız mı? Çok değil.

"Toplum şöyle, toplum böyle,..." deyip kendini ayrı tutanlar ise apayrı bir gülünç durumda bence.
    Neden gulunc olsunlar ?

Kendi adima konusacak olursam koy beni norvec e isvec e hic siritmam.

Hatta fazla bile gelirim ama mutavaziligi elden birakmayim simdi
    espresso, DickName ve M.balibey bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı ElPadron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende eşimde çalışıyoruz ikimizin maaşı 1000 dolar ediyo etmiyo allahın en vasıfsız amerikalısı markette tekerlekli market arabası sürüyo otoparkda düzenliyo ayda mininum 1.5k dolae kazanıyo.Eşim ben üni mezunuyuz yaptığımız iş ortalama bir iş kariyer yapılabilcek tarzda.Nasıl bir dünyadayız anasını satim ya.Maaş hergün eriyo boşuna çalışıyoruz.3 ay önce hevesini kurduğum eşyayı aleti bugün alamıyorum .d
    Bence bakış açınızı değiştirirseniz daha iyi olur. Öyle Amerika'ya, Almanya'ya bakarsanız mutsuz olur üzülürsünüz.

Boş verin elin gavurunu siz Afganistan'a bakın. Çok şükür eşim sokağa çıkıp işe gidebiliyor. İkimizin de işi gücü var. Musluktan suyumuz akıyor çöplerimiz toplanıyor elektriğimiz var falan gibi düşünün.

Yaaaa mutluluk bu kadar basit sadece doğru tarafa bakın.

Şakası bir yana taksicilik yapıyorum. Zeynep Kâmil'den ( İstanbul / Üsküdar ) Üsküdar meydana Almanya'dan gelmiş dört yetişkin iki de kucakta bebek toplam altı kişiyi götürdüm 14.5 lira aldım 1 euro bile değil açıkçası bana koydu.

Böyle Avrupa'dan gelip taksiye binmek isteyip te haliyle binmeden ne tutar diye taksi ücretini soranlar oluyor. İki, üç euro tutmaz neyi soruyorsun diyorum insanların ağzı kulaklarına geliyor gevrek gevrek gülüyorlar. Taksi lunapark gibi bir şey oldu bizi kıskanan Almanya için.
    DickName, drtayfun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden gulunc olsunlar ?

Kendi adima konusacak olursam koy beni norvec e isvec e hic siritmam.

Hatta fazla bile gelirim ama mutavaziligi elden birakmayim simdi
    Yahu bırak seni, forumun düşünüp yazabilen "eşraf"ının çoğunluğu batı standartlarında bağnaz ve tutucu. Defaatle yaşandı, mesele açığa çıkınca ya susuyoruz, ya da "burası Türkiye"ye bağlıyoruz... Görünüşte sırıtmayız ama işleyişte hem de nasıl. Kendimizden nefret eden rahatsız insanlarız çoğumuz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yahu bırak seni, forumun düşünüp yazabilen "eşraf"ının çoğunluğu batı standartlarında bağnaz ve tutucu. Defaatle yaşandı, mesele açığa çıkınca ya susuyoruz, ya da "burası Türkiye"ye bağlıyoruz... Görünüşte sırıtmayız ama işleyişte hem de nasıl. Kendimizden nefret eden rahatsız insanlarız çoğumuz.

Ulen ilk mesajinda toplumdan kendini ayri tutanlar gulunc diyosun,ama kendini farkli konumlandirarak gulunc duruma dusen sensin.

Kendimizden nefret eden rahatsiz insanlarmisiz lafa bak minakoyum.

Yilbasi gecesi istiklal caddesinin fotolarini goren vatansevee bir insan yemin ediyorum kahrolur..ama senin gibi gevsek adamlar buna irkclik der.

Siyasal islamin tehlikesinden bahsederiz,yine senin gibi bir gevsek cikar, avrupada bir tane turbanli hakim bulur ve kendini hakli cikarmaya calisir.

Olm sen oyle bir adamsin ki, amerikada muslumanlar arapca ogreniyor,bir musluman arapca ogrenmeli diyecek kadar cahil bir adamsin.

Seni cematci abiler biraz ele alsalar intihar komandosu bile olursun lan sennn.

Olm ben tabiki sinirli ve nefret dolu olurum.

avrupali bir adami buraya koy o da nefret dolu olacak.,kafayi yer.biz de cipralex ile idare ediyoruz iste.

Olm kilometre kareye 3 cami dusuyor,sikayet ediyirum ses cok yuksek diye hicbisey degismiyor.

Sokakta yureyim diyorum,kopek suruleri ve onlarin pisliklerini goruyorum
    (apartmanda kocasindan sevgi gormemis ev kadinlariniyla basim dertte,kisin soguk oluyor diye binanin onune battaniye sermis minakkodumun comarlari)

İstanbuldan kacip egenin bir köyune geliyorum benzer seyler burda da var.

Aldigim maas ve gelirim hizla azaliyor.

Siyasal islamcilar ve senin gibi gevsekler sayesinde ulkem postmodern isgale ugramis.

Saglikli kalmak cok zor be fetos,anlayamazsin sen.
    tommygun, DickName ve drtayfun bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Emekliler, nasıl eğleniyormusunuz!

Ahiret diye bir yer varsa, oraya gittiğimde, şu siyasal islamın peşine takılıp her ucubeyi onaylayıp dayatanların yakasına yapışacağım.

PS: hasmet, aynı teraneyi tekrarlayıp duruyorsun, baydın be birader.

Motosikleti
    SD 1290R
    @ufoz, yeni yılda hoşunuza gidecek orijinal fikirlerle karşınızda olacağım

Siyasal islam da siyasal din karşıtlığı da komple zarar şeyler.
    pea bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @ufoz, yeni yılda hoşunuza gidecek orijinal fikirlerle karşınızda olacağım

Siyasal islam da siyasal din karşıtlığı da komple zarar şeyler.
    Siyasette ve toplumsal yaşamda bilimsel teknikler ve fen haricinde kalanları zararlı olarak görüyorum. Bireysel olarak inanışlara karşı değilim ancak bu metafizik öğeler bir organizasyon halinde karşımıza çıkarsa ve özgürlüğü kısıtlayıcı, toplumsal yaşama zarar verici nitelikte olursa tepki göstermemiz normaldir diye düşünüyorum.
    espresso ve drtayfun bunu beğendiler.

oxus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 - Yuki Scrambler - Kymco Downtown
    telefonucu dayıların " telefoncu dayı" olmasının yegane sebebi idrak edemeyen bir toplum yaratma projesidir. bugün geldiğimiz noktada başarılı olduklarını görüyoruz.

bir düşünelim;
    1- sadece üniversite mezunlarının oy verebildiği bir sistemde kim iktidar olurdu?
    veya genel kültürden yoksun insanlar oy veremeseydi bugün durum nasıl olurdu?
    2-köy enstitüleri kapanmasaydı bugün durum nasıl olurdu?

bence her sorunun cevabı şuraya çıkacaktır;
    fabrika ayarlarından hiç ayrılmamalıydık.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siyasette ve toplumsal yaşamda bilimsel teknikler ve fen haricinde kalanları zararlı olarak görüyorum. Bireysel olarak inanışlara karşı değilim ancak bu metafizik öğeler bir organizasyon halinde karşımıza çıkarsa ve özgürlüğü kısıtlayıcı, toplumsal yaşama zarar verici nitelikte olursa tepki göstermemiz normaldir diye düşünüyorum.
    Sonuna kadar haklısınız. Bunu yaparken ileri gidip ciddi bir sebep yokken insanların dini inançlarını engellemeye çalışırırsanız da toplumsal yaşama başka yönden zarar vermiş olursunuz. Dengeli olmakta fayda var.

Sonuna kadar haklısınız. Bunu yaparken ileri gidip ciddi bir sebep yokken insanların dini inançlarını engellemeye çalışırırsanız da toplumsal yaşama başka yönden zarar vermiş olursunuz. Dengeli olmakta fayda var.
    Şimdi benim dini inancıma göre ismi ya da lakabı Haşmet olanları günde iki kere koltuk altından gıdıklamam gerekiyor. Sakın itiraz etme çünkü bu benim dini inancım. Ne diyorsun?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Şimdi benim dini inancıma göre ismi ya da lakabı Haşmet olanları günde iki kere koltuk altından gıdıklamam gerekiyor. Sakın itiraz etme çünkü bu benim dini inancım. Ne diyorsun?
    Ciddi meselelerde sadece haklı çıkmak için olmayan şeyler uydurmanın kimseye faydası olmaz diyorum.

Ciddi meselelerde sadece haklı çıkmak için olmayan şeyler uydurmanın kimseye faydası olmaz diyorum.
    Dinime hakaret ediyorsun!

Ayrıca şu yazdığına bir bak, kendi içinde ne kadar çeliştiğini fark edemiyorsan sana bir şey demiyorum! Aynı şekilde başka birisi gelip sana olmayan şeyler uydurma dese ne diyeceksin?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Dinime hakaret ediyorsun!

Ayrıca şu yazdığına bir bak, kendi içinde ne kadar çeliştiğini fark edemiyorsan sana bir şey demiyorum! Aynı şekilde başka birisi gelip sana olmayan şeyler uydurma dese ne diyeceksin?
    Anlıyorum, kesiştiği noktalara dikkat çekiyorsun.

Lakin benim de demek istediğim şu: "zaten din zararlı bir şey, fırsat geçmişken baskılamakta fayda var" düşüncesiyle olmayan örnekleri bahane edip baskılamak uzun vadede çözüm değil.

Kesişen noktalarda "herkes dinini yaşamakta özgürdür" prensibine bağlı kalmaya çalışarak, duruma göre farklı seviyelerde tavizler içeren makul çözümler üretilmeye çalışılır. Örnek vereyim:

Amerika'nın bilinen iyi bir üniversitesinde her yıl hocalara şöyle bir email gider: Mümkün olduğunca öğrencilerin dini inançlarına uygun düzenlemelere gidin, özel günlerinde sınav, quiz, prezentasyon vermemeye çalışın. Bunun için ekteki özel günleri içeren takvimi kullanabilirsiniz:
    https://www.interfaith-calendar.org/

Tabii ki tüm bu tarihlere uygun bir düzenleme mümkün değil. Ancak bir öğrenci gelip te inancıyla ilgili esneklik istediğinde gösteriyor hocaların çoğu.

Bu iyi bir şey değil mi? Zararı ne?

Peki "din zararlıdır" kafasında olan bir hoca bunu yapabilir mi? Bu baskıcı bir zihniyet değil midir? "Ben dindar değilim, ancak insanların inançlarını yaşama hakkını destekliyorum" daha olumlu, faydalı, birlikte huzurlu yaşamı destekleyen bir bakış açısı değil mi?

Yukarıdaki örnekte "dinden özgürleşecez" deyip hiç esneklik göstermemek neden daha iyi?

Anlıyorum, kesiştiği noktalara dikkat çekiyorsun.

Lakin benim de demek istediğim şu: "zaten din zararlı bir şey, fırsat geçmişken baskılamakta fayda var" düşüncesiyle olmayan örnekleri bahane edip baskılamak uzun vadede çözüm değil.

Kesişen noktalarda "herkes dinini yaşamakta özgürdür" prensibine bağlı kalmaya çalışarak, duruma göre farklı seviyelerde tavizler içeren makul çözümler üretilmeye çalışılır. Örnek vereyim:

Amerika'nın bilinen iyi bir üniversitesinde her yıl hocalara şöyle bir email gider: Mümkün olduğunca öğrencilerin dini inançlarına uygun düzenlemelere gidin, özel günlerinde sınav, quiz, prezentasyon vermemeye çalışın. Bunun için ekteki özel günleri içeren takvimi kullanabilirsiniz:
    https://www.interfaith-calendar.org/

Tabii ki tüm bu tarihlere uygun bir düzenleme mümkün değil. Ancak bir öğrenci gelip te inancıyla ilgili esneklik istediğinde gösteriyor hocaların çoğu.

Bu iyi bir şey değil mi? Zararı ne?

Peki "din zararlıdır" kafasında olan bir hoca bunu yapabilir mi? Bu baskıcı bir zihniyet değil midir? "Ben dindar değilim, ancak insanların inançlarını yaşama hakkını destekliyorum" daha olumlu, faydalı, birlikte huzurlu yaşamı destekleyen bir bakış açısı değil mi?

Yukarıdaki örnekte "dinden özgürleşecez" deyip hiç esneklik göstermemek neden daha iyi?
    Elbette baskı ve yasak çözüm değildir. Baskı ve yasağa katiyen karşıyım. Fakat yukarıda belirttiğim gibi eğer o metafizik düşünce toplumsal yaşama sekte vuracak, bireysel özgürlüklere zarar verecek cinste ise bunlara karşı önlem alınması gerekliliğini savunuyorum.

Senin karşına "haşmet benim seni gıdıklamam lazım" deyip gelirsem beni tekme tokat döversin, belki akıl hastanesine kapatırsın ama böyle diyen 1 milyon insan karşına çıkarsa yapabilecek hiçbir şeyin yok. El mecbur gıdıklatacaksın!
    drtayfun ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)