Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yerli Otomobil Tanıtım Töreni

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diyelim ki yapıyorum, yapmamın etkisi nedir ki?
    Tek başına çok bir etkisi olmaz. Ama yayıldığı zaman tepki alırsınız. Karşınızda evrim konusunda atıp tutan imamlar falan türer. Yobazlık yobazlığı doğurur. Olmaması herkesin yararına.

Ama yobazlık bir suç ta değil sonuçta. Fikir ve ifade özgürlüğü de mevcut. Bu başka bir konu ama. N'olur n'olmaz diye belirtmek istedim.

Bireylerin başka bireyler ile ilgili ne düşündüğünün ne önemi var kısmına gelir bu. Ben şimdi tüm İbrahimi din mensupları salaktır desem ne olacak demesem ne olacak? Toplumdaki milyar bireyden biriyim ben. Bilim alanında veya din alanında bir titre sahip olan, makale yazan, vb. bir "önem arz eden insan"lardan bahsediyoruz diye düşündüm ben, veya kitle iletişiminde rolü olan vs.
    Aklıma gelen Bill Maher ve Richard Dawkins var tarifinize uyan. Daha geniş bir liste için:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Antireligion

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:47 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dogmasız yobazlık olamaz; din de dogmadır. Dolayısıyla ateist yobazlık diye bir şey de olamaz. (Bundan her dindar yobazdır manası çıkmaz...
    Basbayağı da olur. Başkalarını özgür oldukları inanç tercihlerinden dolayı kendinizden aşağı görüyorsanız yobazsınızdır. Bu kadar basit. Ateistler bu konuda farklı bir konumda falan değiller. Kelime oyunlarına hiç gerek yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:52 ----------

Ben bir şeye inanmıyorum, inanca karşı olduğumu söylemiştim daha önce. O anlaşılamıyor işte. İnançlıların anlamakta en zorlandıkları kavram bu, direkt error veriyor sistem.
    Hoş görün. Aklımız yetmiyor bizim. Yetse ateist olurduk zaten

Self-righteousness tavan yapmış durumda...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne o? Toyota Supra mı?
    Zamanında görmemişim mesajını Fatih. Subaru BRZ.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bence birkaç bin yıllık insanların inanışları bu zamana kadar belli şartlardan geçip günümüze kadar geldi.Ben dünyadaki son 20 yıldaki iltişim devrimini düşününce bu günkü din anlayışının 300 yıl kadar bile devam etmeyeceğini düşünüyorum.Baskı ve şiddet rejimlerinde belki biraz daha devam eder.İnsanları yasakla şidetle bir şeye zorlarsan insanlar ona karşı tavır alır.

Bu gün ülkede bile Refahın kadınlar hakkındaki tutumu muhafazakar değimiz kadınlar arasında ne kadar karşılığı var.Başını bağlayan kadın aklınıda bağlamıyorya.Birçoğuda buna tavır koyuyor bunla ilgili çalışmayı paylaştılar dün akşam.

Bizim hanımın kuzenin iki kızı var.Baba okadar bağnazki bende tanıyorum.Kızlarını üniversiteye yollamadı.Kızlar dinlemedi sınava girip kazandılar.
    Şehir dışına gidemezsiniz dedi.Kızlar Ankaraya gidip okudular.Kızlarına çalışmayın dedi biri hala okuyor diğeri dış işleri bakanlığında işe girdi.Şimdi sınavı kazanmış diplomat olacak yurt dışına elçiliklerden birine gitmek istiyor.Baba yine karşı çıkacak ama yine takmayacak muhtemelen.

Yani gençler dünyayı görüyorlar vizyonları çok geniş.Ana baba istediği kadar dindar yada dinci olsun gençlerin önünde kimse duramaz.
    Bizim jenrasyonda toprak olsun ondan sonrasına bakarız ben gençlerden umudumu kesmedim.Bir çocuk yetiştiriyoruz umarım faydası olur ülkeye.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    @hasmet bakıyorum fikri / felsefi tartışmayı bırakıp gıy gıy keman çalıp yanına mağduruz da mağdur vokali yapmaya başladın? Neymiş? Aşağı görüyormuşuz? Ne münasebet? Benim annem, tonla arkadaşım kardeşim inanıyor bir sefer, neden aşağı göreyim? Neyse, temelde boş boş gereksiz muhabbetler zaten...
    espresso, ero__ ve DickName bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Cennet vatanımızda "din,futbol,siyaset" konuşmak yasaklansa ülke derin bir sessizliğe gömülür. Konu bulamamaktan kaynaklı ahalinin çıtı çıkmaz.
    espresso, Cyan ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Tebliğ yaparak ahiretinizi kurtarayım bari;

Yuhanna 3

(17) Allah semavî Oğlunu dünyaya gönderdi. Amacı dünyayı yargılayıp mahkûm etmek değildir, dünyayı semavî Oğlu vasıtasıyla kurtarmaktır.
    (18) Allah’ın semavî Oğluna iman eden mahkûm olmaz. Fakat O’na iman etmeyen şimdiden mahkûm olmuştur.
    (35) Semavî Baba semavî Oğul’u sever. Her şeyi O’nun eline teslim etmiştir.
    (36) Semavî Oğul’a iman eden, ebedî hayata (cennet) sahip olur. Fakat semavî Oğul’a itaat etmeyen, bu hayata sahip olamaz (sonsuz cehenneme gider). Böyleleri Allah’ın gazabından kurtulamaz.
    ------------------
    Matta 6

(16) “Oruç tuttuğunuz zaman, ikiyüzlüler gibi surat asmayın. Onlar oruç tuttuklarını insanlara belli etmek için kendilerine perişan bir görünüm verirler..
    (18) Öyle ki, insanlara değil, gizlide olan Babanız’a oruçlu görünesiniz. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.”
    (19) “Yeryüzünde kendinize hazineler biriktirmeyin.
    (20) Bunun yerine kendinize gökte hazineler biriktirin.
    ------------------
    Matta 7

(15) Sahte peygamberlerden sakının! Kuzu postuna bürünerek gelirler size, ama özde yırtıcı kurtlardır.
    (16) Onları meyvelerinden tanıyacaksınız. Dikenli bitkilerden üzüm, devedikenlerinden incir toplanabilir mi?
    (17) Bunun gibi, her iyi ağaç iyi meyve verir, kötü ağaç ise kötü meyve verir.
    (18) İyi ağaç kötü meyve veremez. Kötü ağaç da iyi meyve veremez.
    (19) İyi meyve vermeyen her ağaç kesilip ateşe atılır.
    (20) (Böylece sahte peygamberleri meyvelerinden tanıyacaksınız.)
    ------------------
    Matta 11

(20-21) İsa, mucizeleri gösterdikten sonra tövbe etmedikleri için (inanmayanları) azarlamaya (tenkit etmek) başladı.
    (23) Sen (beni kabul edip tövbe etmeyen),göğe mi çıkarılacaksın (cennet)? Hayır, ölüler diyarına (cehennem) indirileceksin! Çünkü sende yapılan (size gösterilen) mucizeler Sodom’da yapılmış (gösterilmiş) olsaydı, bugüne dek ayakta kalırlardı.
    (24) Sana (beni kabul edip tövbe etmeyen) şunu söyleyeyim, yargı günü senin halin Sodom bölgesinin halinden beter olacaktır!”
    ------------------
    Matta 24

(35) Yer ve gök ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır.”
    ------------------
    Matta 5

17“Kutsal Yasa'yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim.
    18 Size doğrusunu söyleyeyim, yer ve gök ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden, Kutsal Yasa'dan ufacık bir harf ya da bir nokta bile yok olmayacak.
    19 Bu nedenle, bu buyrukların en küçüğünden birini kim çiğner ve başkalarına öyle öğretirse, Göklerin Egemenliği'nde en küçük sayılacak. Ama bu buyrukları kim yerine getirir ve başkalarına öğretirse, Göklerin Egemenliği'nde büyük sayılacak.
    ------------------
    Vahiy 22

(13) Alfa ve Omega, birinci ve sonuncu, başlangıç ve son Ben'im.
    ------------------
    Matta 6

(6) Dua edeceğiniz zaman iç odanıza çekilip kapıyı örtün ve gizlide olan Babanıza dua edin. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.
    (7) Dua ettiğinizde, putperestler gibi boş sözler tekrarlayıp durmayın. Onlar söz kalabalığıyla seslerini duyurabileceklerini sanırlar.
    (8) Siz onlara benzemeyin! Çünkü Babanız nelere gereksinmeniz olduğunu siz daha O'ndan dilemeden önce bilir.
    ------------------
    Romalılar 10

(9) İsa'nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı'nın O'nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın.
    (10) Çünkü insan yürekten iman ederek aklanır, imanını ağzıyla açıklayarak kurtulur.
    (11) Kutsal Yazı, “O'na iman eden utandırılmayacak” diyor.
    ------------------
    Mezmurlar 22 (Bu önemli çünkü kutsal babamız çok önceden olacakları Eski Ahit üzerinden bize bildiriyor (henüz Hristiyanlık yokken). Geleceğini söylüyor, ilk ve son olacağını söylüyor ve söylediklerinin üstüne asla bir şey eklenemeyeceğini, sözlerinin korunacağını da söylüyor. Çünkü o Kutsal Baba ve bunu bize Kutsal Kitabımızda bildiriyor.)

(14) Su gibi dökülüyorum,
    Bütün kemiklerim oynaklarından çıkıyor;
    Yüreğim balmumu gibi içimde eriyor.
    (15) Gücüm çömlek parçası gibi kurudu,
    Dilim damağıma yapışıyor;
    Beni ölüm toprağına yatırdın.
    (16) Köpekler kuşatıyor beni,
    Kötüler sürüsü çevremi sarıyor,
    Ellerimi, ayaklarımı deliyorlar.
    (17) Bütün kemiklerimi sayar oldum,
    Gözlerini dikmiş, bana bakıyorlar.
    espresso, Cyan ve fatih.met bunu beğendiler.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Evrim konusunda atıp tutan imamların türemesinin sebebi Dawkins mi? Yoksa evrimle ilgili fazla atılıp tutulmasından ötürü Dawkins'in söylemleri ses getirir mi oldu? Tekrar düşücem, bilmin veya bilim insanlarının incelemek için seçtiği bir şey değil din. Kabaca yazıyorum, kaşınıyorlar ve kaşıyan çıkıyor.
    Tavuk yumurta endeksine de bağlanabilir, agree to disagree diyebiliriz.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Evrim konusunda atıp tutan imamların türemesinin sebebi Dawkins mi?
    Tamamen değil. Kimi cahil dindarlar kendi kendilerine bilimi dinin karşısında görüp tepki verme ihtiyacı hissediyor. İşin kötüsü bunu bilime bulaşarak yapmaya çalışınca komik duruma düşüyorlar.

Yoksa evrimle ilgili fazla atılıp tutulmasından ötürü Dawkins'in söylemleri ses getirir mi oldu?
    Açıkçası çok da ses getirmiyor. İnsanların özgürlüklerine bulaşan söylemler marjinal kalıyor genelde. Dawkins'in bazı konuşmalarını ve iletişimini dinlerseniz göreceksiniz ki bildiğiniz yobazın teki kendisi.

Tekrar düşücem, bilmin veya bilim insanlarının incelemek için seçtiği bir şey değil din.
    Tamamen katılıyorum.

Kabaca yazıyorum, kaşınıyorlar ve kaşıyan çıkıyor. Tavuk yumurta endeksine de bağlanabilir, agree to disagree diyebiliriz.
    Tabirinizle kaşınan da yobaz, kaşıyan da. Bence kimin asıl suçlu olduğunu belirlemenin bir faydası yok. Sonuçta yobazlık kötü bir şey. Kim neden yapiyorsa yapsın, olumsuz bir şey...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:54 ----------

@hasmet bakıyorum fikri / felsefi tartışmayı bırakıp gıy gıy keman çalıp yanına mağduruz da mağdur vokali yapmaya başladın? Neymiş? Aşağı görüyormuşuz? Ne münasebet? Benim annem, tonla arkadaşım kardeşim inanıyor bir sefer, neden aşağı göreyim? Neyse, temelde boş boş gereksiz muhabbetler zaten...
    Cyan, iyi de yazdığını okur musun tekrar? Nasıl bir cevap verilebilir bir örnek gösterebilir misin? Demişsin ki zaten anlamıyorsunuz, sistem direk hata veriyor diye de dalga geçmişsin. Hükmü verip kestirip atmışsın. İma ettiğini açık net yazınca bu "gıy gıy keman çalmak" mı oluyor şimdi? Yargılamadan, aşağılamadan mantıki / fikri / felsefi birşeyler yazdın da ciddi cevap yazmadım mı?

Açıkçası benim gördüğüm kısa didaktik propagandavari söylemler bırakıp geçiyor, içeriğini tartışmaya yanaşmıyorsun.

Sebebini bilmiyorum. Ya farkındasın geçersizliğinin, o yüzden kurcalamak istemiyorsun. Ya da haklılığından o kadar eminsin ki tartışmaya gerek görmüyorsun, çünkü aksi mümkün değil sence. Bu da tipik sabit fikirlilik.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    @hasmet ben o gıy gıt söylemini sen konudan kaçıp beni insanları aşağılamakla suçlayıp ad-hominem yaptığın için yazdım. Sen ne kadar sabit fikirliysen ben de o kadar sabit fikirliyim; algın ne kadar kapalıysa benimki de o kadar kapalı. Hatırlatayım; yobazlığı önce inanca bağladın (bak orası doğruydu, katılıyorum zaten...) sonra ben buna işaret edince hemen ad-hominem'e geçtin, aşağılıyormuşum bla bla bla.

Neyse, biliyorsun yediğin haltı boşver, biz motosiklet konuşalım. Togg'u da akp'yi de yemişim...

Motosikleti
    SD 1290R
    @hasmet ben o gıy gıt söylemini sen konudan kaçıp beni insanları aşağılamakla suçlayıp ad-hominem yaptığın için yazdım.
    İyi güzel de yapmadın mı? Ben mi yanlış anladım? "hata veriyorsunuz, anlamıyorsunuz" nedir Allah aşkına? Konuya dair bir argüman mı, yoksa ad hominem mi?

Sen ne kadar sabit fikirliysen ben de o kadar sabit fikirliyim; algın ne kadar kapalıysa benimki de o kadar kapalı. Hatırlatayım; yobazlığı önce inanca bağladın (bak orası doğruydu, katılıyorum zaten...) sonra ben buna işaret edince hemen ad-hominem'e geçtin, aşağılıyormuşum bla bla bla.
    İyi de durduk yere niye ad hominem'e geçeyim? İddian zaten komik, çünkü anlamsız bir kelime oyunu üzerine kurulu. "yobazlık inançla olur. Ben inançsızım, onun için yobaz olamam" Bunun geçersizliğini örnek vererek yukarıda yazdım zaten. Asıl ondan sonra sen "hata veriyorsunuz, anlamıyorsunuz" deyip ad hominem'e bağladın.

Biraz insaf.

Neyse, biliyorsun yediğin haltı boşver, biz motosiklet konuşalım. Togg'u da akp'yi de yemişim...
    Bilmukabele. Ben yediğim haltı biliyorum ama sen habersizsin belli ki.

Anlaşılan o ki inançsızlar yobaz olamadığı gibi ad hominem argüman kullanmaktan da münezzehler, ve sürekli haklılar. Peki pekiii anladık. İnançsızlar neymiş be abi, aa aa aaa!
    Cyan bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Elin gavur İsrail'inde yapılması gerekeni savunan bakan görevden alındı diye millet sokaklara dökülmüş (kanun ihlali yok), burada anayasa ihlal edilecek, millet çay bisküvi yiyor
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    İsrail'de bir anayasa yok, o yüzden.
    Reisime buradan sesleniyorum bir an önce bizde de anayasayı kaldırıp güçlü bir başkanlık yönetimi ile dış güçlere falan filan

Motosikleti
    SD 1290R
    Abdullah Gül'ün elinde anayasa kitapçığını okuduğu bir fotoğrafı vardı, bulamadım şimdi. Düşünce bulutunda "anayasa bu muymuş? Bayağı küçükmüş yahu" yazıyordu. Çok güldüydüm...

İşin garibi kaçımız biliyoruz ve okuduk tartışılır... Vatandaşlık bilgisi dersimiz dahi var. Lakin en azından belli başlı maddelerini oturup tartıştığımızı hiiiç hatırlamıyorum... Gerçi "tartışmak" ile "milli eğitim" kelimelerini tek cümlede kullanarak komikçe bir hata yaptım galiba...

250 yıllık Amerikan anayasasının özelikle kişisel özgürlüklerle ilgili kısmı tüm okullarda işlenir, tartışılır. Hatta benim gibi sonradan vatandaş olanlar için de verilen küçücük bir kitapçıkta işlenmiş, ve vatandaşlık sınavında sorulan sorular arasında.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçi "tartışmak" ile "milli eğitim" kelimelerini tek cümlede kullanarak komikçe bir hata yaptım galiba...

Bir dönem bir şeyler denediler, Lise'de bilimsel münazaralar yapmıştık biz mesela. Hatta bak konusu taze, ben evrim karşıtı gruba girmiştim, hiddetli hiddetli evrim yoktur dedirttiler bana :p
    Ama bu kültür kısıtlı olduğu dönemde de en fazla böyle sayısal bilimler tarafında, bir de etliye sütlüye bulaşmadan Felsefe derslerinde yapılabilmiştir. Ne tarihte, ne de zaten bir şey öğretmedikleri vatandaşlık dersleirnde tartışma falan...
    Anarşist mi yetiştireceksin başımıza =)
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    SD 1290R
    Ortaokuldayken Murat diye bir arkadaş öğretmene gayet masumca "öğretmenim Atatürk evlenmiş mi hiç" diye sorduydu. Öğretmenimiz de nedense asabileşip doğduğuna pişman ettiydi çocuğu. Tabi Google yok o zamanlar, ben de merak edip o akşam anneme sorduydum. O da bilmiyordu. Velhasıl arama orada sonlandı o şekilde.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    @hasmet, seni aşağı görmüş gibi olmuşsam (haşa) inançsızlığımı bir inanç olarak kabul edip o temelden bir argüman ürettiğin için olmuştur ancak, inancınla zerre ilgisi yok. Bu şekil mantık yürütme ile çok karşılaştığım için aşırı tepki vermiş olabilirim...

Motosikleti
    SD 1290R
    @Cyan, inançsızlık bir inanç mıdır değil midir tartışmasından bağımsız olarak, inanç konusu, inanan ve inançsız iki insan için bir ayrışma noktasıdır. Aşağılama, küçük görme, ötekileştirme gibi sorunların çıkması için de bu yeterli zaten. Ayrım varsa, ayrımcılık potansiyeli de vardır. İnançsız biri, bu tip sorunlardan niye muaf olsun ki? Onu farklı kılan ne?

Velhasıl bir insanın inançsız olması, onu inanç konusunda farklı tercihlerde bulunan insanları aşağılama, küçük görme, ötekileştirme potansiyelinde bir değişiklik oluşturmuyor bence. Yani inançsız biri de gayet tabi yobaz olabilir.

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Cyan, inançsızlık bir inanç mıdır değil midir tartışmasından bağımsız olarak, inanç konusu, inanan ve inançsız iki insan için bir ayrışma noktasıdır. Aşağılama, küçük görme, ötekileştirme gibi sorunların çıkması için de bu yeterli zaten. Ayrım varsa, ayrımcılık potansiyeli de vardır. İnançsız biri, bu tip sorunlardan niye muaf olsun ki? Onu farklı kılan ne?

Velhasıl bir insanın inançsız olması, onu inanç konusunda farklı tercihlerde bulunan insanları aşağılama, küçük görme, ötekileştirme potansiyelinde bir değişiklik oluşturmuyor bence. Yani inançsız biri de gayet tabi yobaz olabilir.
    yobaz
    ad · sıfat
    1.
    din konusunda başkalarına baskı yapmaya yönelen, dinsel bağnazlığı aşırılığa vardıran (kimse).
    2.
    MEC.
    bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olan, hoşgörüden yoksun (kimse). Bu tanbıma göre inançsız kişi yobaz olamaz.
    ero__ ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yoo, ikinci tanımdan olur. Bir düşünceye körü körüne bağlı olmaktan bu tanım ateistlere de yansıtılabilir. Onda sorun yok. Ama bu teknik bir detay yani, hoşgörüsüz ateiste (tanımında inanç "da" geçiyor diye yobaz diyemiyorsak fobaz diyelim yani farketmez. bir insanın inançsız olması onun hoşgörüsüz olamayacağını değiştirmiyor. @hasmet bunu söylemek istiyor bence ama acık islamcılık olduğundan bu şekilde değil de ateist yobaz olur diye söylemeyi tercih ediyor gibi :p )

Sorun aslında inançsızların inançlılara bişey yapmaması, politik doğruculuğa zelal vermemek için dan dan yazmak istememiştim ama.. Aynı klişeye gidecek, bir tane ateist terör örgütü yok? Ateist olan ama başka siyasi emellerle insan katledenleri sırf ateistler diye bu haneye yazamayız, ona dikkat. Yoksa tarihteki hemen hemen bütün katliamları İbrahimi din mensupları yaptı ama hepsini din adına yapmadı, onları da katamayız.

Ya da daha somut bir örnek verelim. Türkiye'de cemaatin oluşmasına sebep olan dini baskılar inançsızlar tarafından, inançsızlık adına yapılmadı. Yapan insanların da büyük kısmı Müslümandır. Siyasi amaçlı şeyleri inançsızlıktan diye o haneye yazamayız yani.

Evet bireysel düzeyde baktığımızda inançlı kişileri aşağılayan ateistler vardır elbette. Bu hareketler toplumsal barışa zarar da verir, buna da itirazım yok. Ama bunun kök nedenine bakmadan bunu çözemeyiz, çözüm odaklı olma tatavasında en çok unutulan şey, sorunun ne olduğunu tespit etmeden yapılan hareketlerin aslında tozu halının altına süğürmek olması. Sorun da İbrahimi din mensuplarının kendi doğrularını insanlara dayatmaya kalkmasından başka bir şey değil. Niyet mi okuyorum? Eh evet, o yüzden politik doğruculuğu kenara bıraktık dedim; ama gerçek de bu.

İbrahimi din mensuplarının önce ateizme inanç diye yakıştırma yapmayı bırakması gerekiyor. Sonrasında konunun(!) özüne dönecek olursak, bilimi kullanarak insanları aşağılayan / aşağıladığı düşünen insanların da bunu bırakmasının yolu; din mensuplarının kendi konularıyla gram alakası olmayan bilimi eğip bükerek dinlerini geçerli kılmaya çalışmaması. Niyet okumaya girmek zorundayım, hiç bir ateist de can sıkıntısından dindarlara çakayım diye konuşmuyor içerik üretmiyor. Kaldı ki dinin topluma zarar verdiği iddiasından yola çıkarak, bilimsel argümanlar da kullanarak ateizm propagandası yapabilir ve bu süreçte doğal olarak pozitif bilim kısmen buna işaret ettiği için bunların deli saçması olduğunu da söyleyebilir, bunda sakınca yok. Hakaret etmesi, aşağılaması doğru değil OK, ama bu da tepkimenin başlangıç noktası değil. Tepkimenin başlangıcı, kendi inançlarını başkalarına empoze etmek isteyen ve dahası bu inancın gerektirdiği yaşam biçimini herkese yaymak isteyen din mensupları.

Somutlaştıracaksak, kimse kızını Alevi'ye veren bir adama kalkıp senin dinin bok demiyor.
    Ama birisi Alevi olduğu için bir sünni kızla evlenmesine izin verilmeyince sövmeye başlıyor.
    hasmet ve Cyan bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ateizmi din saymak zorlama olur ama inanç sayılabilir. Zira ateist bir yaratıcının olmadığına inanıyordur.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ateizmi din saymak zorlama olur ama inanç sayılabilir. Zira ateist bir yaratıcının olmadığına inanıyordur.
    Yok bu çok acıklı bir kelime oyunu.

İnanç bir sistem. Ateizm bu inancın reddi. Olmadığına inanmıyorum, olmadığına inanıyorum derim kör düğüm olur.
    Ateizm bir inanç değildir.
    (Nolur bize ait şeyi de bırakın biz tanımlayalım yaa:D)
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)