Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

sekiz yıllık zorunlu eğitimin hiçbir işe yaramaması

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rahmetli ecevit döneminde hayata geçirilen sekiz yıllık zorunlu eğitim ve sonrasında 4+4+4 gibi uzatmalı sistem yüzünden bugün sanayilerde çırak yetişmiyor.

peki zorunlu eğitime geçtik te ne oldu? kalite mi arttı, hayır! süper öğrenciler mi yetiştirdik, hayır!

şu anda lise seviyesindeki eğitim ve öğrenciler tabiri caizse berbat düzeyde.

bir çocuk okuyacaksa ilkokulda belli olur. okuyamayacak çocuğu zorla liseye gönderiyoruz. sınıfta kalma da kalktığı için bir çocuk okuma yazma dahi bilmeden sınıfları tıkır tıkır geçiyor. tanrım, tam bir fecaat!

peki ben bu yazıyı neden yazdım?

ne zaman sanayiye gitsem, ne zaman bir usta ile muhatap olsam, yakındıkları ilk konu 'çırak bulamamak' oluyor.

sizin görüşlerinizi de almak isterim açıkçası. bence zorunlu eğitim kaldırılmalı!
    nalpergok bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğitim sistemimiz öğrencileri yeteneklerine ve ilgilerine göre ayıramıyor dolayısıyla yol gösterici olamıyor.
    Uygulama yok, rehberlik hizmetleri zayıf.
    Öğrencileri bir maden olarak görüp işleyip içlerindeki cevherleri açığa çıkartmakla uğraşmıyor, yalnızca rengi parlak olanları seçip topluyoruz. Ziyan.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Türk eğitim sisteminde 2 büyük eksik var;

1-Eğitim

2-Sistem

...
    motörcü, Jemand, twisten ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

viper17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Elmastan değerli bir eğitim sistemimiz var
    http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yi...ar-173507h.htm

Motosikleti
    .
    Problemlerin nasıl çözümleneceği,nasıl araştırma yapılacağı,doğru bilgiyi bulma yöntemlerini öğretmek yerine ezberlerle öğrencileri robotlaştırmak.
    Tembelleşmek çok tehlikeli bir durumdur.Bilgi önemlidir ama düşünme yolları öğretilmeli.Ekonomi,kültür,spor,sanat üretemiyoruz.Dinlemek kolay geliyor.
    Dolu dolu kısa bir eğitim,öğrencinin bakış açısını geliştirmek,uzun bunaltıcı bir eğitimden daha etkili olabilir.Geri kalan zamanda bir ömür ihtiyaç olacak sınav ötesi hayat bilgileri verilebilir.

Egee22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MG Prince
    Sanayideki ustaların genelinin çırak bulamama sebebide yanlarına insan aramayıp hayvan arıyor olmaları,aylık 1000 tl ye çırak arıyorlar

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı Egee22 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanayideki ustaların genelinin çırak bulamama sebebide yanlarına insan aramayıp hayvan arıyor olmaları,aylık 1000 tl ye çırak arıyorlar
    Çırağa maaş verilmez, harçlık verilir, meslek öğretilir.-

di eskiden.
    Olcay Avşar ve fatih.met bunu beğendiler.

ustam haklısın da çırak işi öğrenene kadar zorluk çekecek. 18 yaşından sonra tüm hakları verilmeli, buna itirazım yok.

Motosikleti
    N/A
    Babam küçükken okumazsan sanayiye veririm seni diye korkuturdu aklımdada korkulcak biyer olarak kaldı şimdi bakıyorumda 4 sene okuyupta keşke sanayide bir işim olsa diyecek pozisyonda arkadaşlarım var. keşke diyorum gönderseydide bir zanaatim olsaydı ilerde oğlum olursa vericem bi ustanın yanına hayat neymiş ne nasıl olurmuş öğrensin
    motörcü ve MSMorkan bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ekonomiden cok egitime uzulmek lazim.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    çırak kavramına para kazanılacak iş olarak bakarsan ne para kazanabilirsin ne ustalık öğrenebilirsin.

Çıraklık eğitim sürecidir. Üste para verilmesi gerekirken ustan sana harçlık verir. Ustalar milletin şımarık veletlerini avutmaya hevesli değil. Getireceği 2 tane anahtarını fiziksel engelli değilse zaten getirebilir.

Motosikleti
    N/A
    Benim hala içimde kaldı sanayide bi ustanın yanında çıraklık yapmak türkiyeye dönünce düşünüyorum sağlam bi ustanın yanına gidip bana a dan z ye işi öğretmesini üstüne para bile veririm

Motosikleti
    falcon flash 100
    Çırak bulunmamasının sebebi zihniyet değişti. Kimse artık beden işi ( yani efor gerektiren güç gerektiren yük kaldırmak indirmek gibi ) yapmak istemiyor. Çalışma hayatına mümkün olduğunca geç başlamak veya çocuğunu geç başlatmak istiyor. Sebat etmiyor ilk fırsatta işi bırakıyor veya daha tiyiz işlere geçiyor geçtiği işin geleceği olup olmaması önemli değil o günü kurtarsın yeter. Zaten kimse çocuğum veya ben meslek öğreneyim diye dertlenmiyor.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Tarımda yapmadıklarını, eğitimde yaparlar mı sanmıştınız.
    Samanı ithal edilecek duruma getiren, hayvan bile yetiştirtmeyen, insan yetiştirmene müsade eder miydi?
    zekeriyaimam, Ekrem_06 ve fatih.met bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco People S 50/ Lx50/PiaggioZip 2-/Bajaj Chetak
    Ülkede mâlesef ögrencilerin ögrendigimiz bu bilgileri nerede kullanacagiz sorularina cevap verilemedikce sadece ezberle sinavda yaz dendikce kaliteden söz etmek zor , sanki oyalanmak icin okuyorduk diye düsünüyorum Örnek ; Almanya , herkes üniversiteye gidecek diye bir kaide yok . Aileler de cocugum üniversiteye gidecek gerekirse 10 sene hazirlanip gitsin demiyor , diyemiyor . Sistem izin vermiyor , okuyacak olan ile olmayani ayiriyor ve bunu da okumayani asagi gorerek , gerek ekonomik gerek sosyal anlamda aralarina ucurum koyarak yapmiyor , Almanya'da ki akrabalariniza sorun , cogu meslek yapmak yani Ausbildung u üniversite okumadan da diplomali , gayet iyi para kazanabilen isler icin tercih ettiklerini gorebilirsiniz , kisaca demem o ki ülkede sevdigin is kavrami genelde gecim sikintisi gibi realitelerin gölgesinde kaldigi icin herkes üniversite okumak zorunda hissediyor , dayatiliyor , ara eleman kavrami tatmin edecek bor gelir saglayamiyor
    motörcü bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Zorunlu Eğitim kaldırılmalı mı? Yahu Üniversite bile zorunlu olmalı. Eğitimsiz bir toplumun kurumuş ağaçtan ne farkı var? Derdimiz sanayide çırak olmaması mı ? Ne kadar saçma! Çırak olmak zorunda mı sanayide? Çalışacak adam mı yok? Birileri az paraya çok iş yaptıracağı, ezeceği çırağı bulamıyor diye zorunlu eğitimi kaldırmak gerek demek bence büyük cahillik.
    twisten ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    "Zorunlu" kısmında "sorun" var, şöyle ki, tüm memleketin her taşının aynı tekdüze eğitimi alması "zorunlu", iyi, doğru,alternatif,yerel bir şeyler öğretmek "yasak", buna da tevhid-i tedrisat deniyor. Eski zaman için doğru olabilirmiş ama bu çağda artık işe yaramıyor, eğitimin önünü açmalı,alternatiflere izin verilmeli, bu millet öyle ya da böyle iyiyi ve doğruyu bulur, kaliteli eğitim patlama yapar.
    Ha bu arada dün gittiğim kasap,çalıştıracak ve mesleği öğretecek çırak bulamamaktan bahsediyordu, mesleki eğitimi sadece imam yetiştirme olayına indiren bir ülkenin içler acısı durumu.

Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zorunlu Eğitim kaldırılmalı mı? Yahu Üniversite bile zorunlu olmalı. Eğitimsiz bir toplumun kurumuş ağaçtan ne farkı var? Derdimiz sanayide çırak olmaması mı ? Ne kadar saçma! Çırak olmak zorunda mı sanayide? Çalışacak adam mı yok? Birileri az paraya çok iş yaptıracağı, ezeceği çırağı bulamıyor diye zorunlu eğitimi kaldırmak gerek demek bence büyük cahillik.
    yapma levent kardeş. demek istediğim yeteneği olan tahsiline devam etsin. herkes okuyacak diye diye şu anda milyonlarca vasıfsız üniversite mezunu gencimiz mevcut.

sence bu daha mı iyi?

mesela marangoz olmak isteyen ve eli yatkın bir çocuk ilkokuldan sonra hem marangozluk üzerine okusun, hem de alanında çalışsın diyorum.

Meslek liseleri güzeldi bir ara. İşi bilen, çalışmaya hazır tekniker mezun ediyorlardı.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    12 senelik zorunlu eğitim mantıklı geliyor bana. 17-18'inde üniversite okumazsan eğitim hayatın bitiyor , çıraklık vs. böylece sürece başlayabilir.

Ben bir sanayiye gittiğimde 12 yaşında çalışan birisini görmek istemiyorum şahsen. Zanaat öğrenilecekse haftasonu gidip de öğrenilebilir, oyun oynayacağı yaşta ama, haftada 7 gün kaporta düzeltirken değil.

tabi şahsi fikirlerim, sizlere de saygı duyuyorum
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)