Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Topuk kanı ve aşı yaptırmamak

Motovento
    REKLAM ALANI
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Aşının gözü bozduğunu doktor mu söyledi? Veya bir yerde mi okudunuz?

Bir de doğumdan hemen sonra alınan topuk kanıyla, sonrasında alınan topuk kanının işlevi aynı mıymış?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah aşkına.. bu çok hatalı bir karar. Inadi bırakın çocuğunuzu aşılatin. Sonra pişmanlık duyarsiniz ama fayda etmez.

Evde organik yasasaniz da dışarıya ciktiginizda aşısını yaptirmadiginiz hastalıklarla karsilasacaksiniz. O zaman cocugunuzu organik sabun değil aşılar koruyacak.

Allah küçüğün yardımcısı olsun..
    Amin İnşallah.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mavellen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkna edemediğine göre sende cahil kalmışsın.Cahil diye hitap edersen cahil olursun.Etkiye tepki.Git yazmasını öğren gel.Toplum kuralları gereği insanları aşağılamamak lazım.Öğrenemedinmi cahilsin o zaman.
    Bilimin tavan yaptığı yüzyılda böyle saçma, cahilce sorulara gerçekten insanlar cevap vermeye eriniyor genelde. Hani ne halt yersen ye senle mi ugraşacağım mantığında. Ama yine de burada gerçekten uzun uzun cevap verenler olmuş. Teşekkür etmeniz gerekir.

Linkini verdiğim video da gayet açıklayıcı şekilde anlatılıyor. Çocuğunuzun gözlerinin doğuştan bozuk olup olmadığını genetik testler ile öğrenebilirsiniz.

Aşılar gereklidir yani bunun sorgulaması bile o kadar saçma ki.

Motosikleti
    Duke 200
    Duzeltemeyecekleri hastalığı neden tarasınlar. Yeterli diyet ve ilaç tedavisi ile zeka geriliği önlenebilir. Ayrıca 2 kez topuk kanı alınması gerekli değil. Hastanede aldırmayın veya alınırsa da doğumdan en az 48 saat geçmesini ve çocuğun iyi beslendiğinden emin olduktan sonra aldırın tekrar almazlar

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilimin tavan yaptığı yüzyılda böyle saçma, cahilce sorulara gerçekten insanlar cevap vermeye eriniyor genelde. Hani ne halt yersen ye senle mi ugraşacağım mantığında. Ama yine de burada gerçekten uzun uzun cevap verenler olmuş. Teşekkür etmeniz gerekir.

Linkini verdiğim video da gayet açıklayıcı şekilde anlatılıyor. Çocuğunuzun gözlerinin doğuştan bozuk olup olmadığını genetik testler ile öğrenebilirsiniz.

Yazma o zaman.Duramadınmı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:57 ----------

Alıntı Lukocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Duzeltemeyecekleri hastalığı neden tarasınlar. Yeterli diyet ve ilaç tedavisi ile zeka geriliği önlenebilir. Ayrıca 2 kez topuk kanı alınması gerekli değil. Hastanede aldırmayın veya alınırsa da doğumdan en az 48 saat geçmesini ve çocuğun iyi beslendiğinden emin olduktan sonra aldırın tekrar almazlar
    Sıkıntı burda.Hastanede üzmeden alıyorlar.Sağlık ocağında ikincisi neden?

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Şimdi son durum nedir? eşiniz hamile ve doğuma az kaldı ancak topuktan kan aldırma ve aşıların yapılmasını hala red mi ediyorsunuz? Bu eşinle beraber aldığın ortak bir karar mı yoksa "ben öyle istiyorum" mu? Bu yasal bir zorunluluk olmasına rağmen neden kabul etmediğiniz konusunda yeterli bir sebep gösteremişsiniz. Benim bildiğim 2 kere topuktan kan alma durumu yok. Doğumdan 2gün sonra alınıyor ve sarılık kontrolü yapılması gerekiyor diye hatırlıyorum. Aşılar da ücretsiz iken bu ısrarın ve konuyu motosiklet forumlarına taşımanın sebebini merak ediyor insan.

Motosikleti
    speederbike
    Topuktan kan aldırma anlaşıldı. Bir kere yeterli. Arkadaş da hastanede alınmasına karşı değil zaten, ikinciyi istemiyor. Bence haklı o konuda.
    Ama aşının göz rahatsızlığı yaptığını doktordan mı duyduğu veya bir yerden mi okuduğunu anlamadım.

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi son durum nedir? eşiniz hamile ve doğuma az kaldı ancak topuktan kan aldırma ve aşıların yapılmasını hala red mi ediyorsunuz? Bu eşinle beraber aldığın ortak bir karar mı yoksa "ben öyle istiyorum" mu? Bu yasal bir zorunluluk olmasına rağmen neden kabul etmediğiniz konusunda yeterli bir sebep gösteremişsiniz. Benim bildiğim 2 kere topuktan kan alma durumu yok. Doğumdan 2gün sonra alınıyor ve sarılık kontrolü yapılması gerekiyor diye hatırlıyorum. Aşılar da ücretsiz iken bu ısrarın ve konuyu motosiklet forumlarına taşımanın sebebini merak ediyor insan.
    Burası form ve bu konun olduğu yer konu dışı.Bu konuyu burda paylaşabilirim.Başlıkda belirtildiği gibi.Yazarsın yazmassın orası seni bağlar.Kimseyi etkilemek istemiyorum.Birdahakine sana sorarım konu açabilirmiyim diye.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:14 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Topuktan kan aldırma anlaşıldı. Bir kere yeterli. Arkadaş da hastanede alınmasına karşı değil zaten, ikinciyi istemiyor. Bence haklı o konuda.
    Ama aşının göz rahatsızlığı yaptığını doktordan mı duyduğu veya bir yerden mi okuduğunu anlamadım.
    İkinciyi istemiyorum bir sen anladın.Çocuğun aşılardan sonraki davranışı aşının etkileri bizi o şüpheye götürdü.

Motosikleti
    speederbike
    Yalnız topuk kanında açıklamalardan anladığım kadarıyla durum şu: Bir kez yetiyor, ama 48 saat sonra alınması lazım. Hastanede hemen aldıkları için işe yaramıyor, sağlık ocağı tekrar alıyor. O zaman şöyle yapacaksınız. Doğumda kanı aldırtmayacaksınız, 48 saat sonra tekrar hastaneye gidip aldırtacaksınız.

Aşıya gelince, şüpheyle olmaz ki bu işler. Bu aşılar son kullanıma girene kadar bir sürü insanda test ediliyordur. Sonrasında da milyonlarca çocukta kullanılıyordur. Gözle ilgili bir etkisi varsa çıkardı herhalde ortaya. Mesela yukarıda yazmışlar şöyle şöyle yan etkileri olabilir diye. Bulduklarını bildiriyorlar zaten. Gözle ilgili bildirmemişlerse bulamamışlardır. Ve bu durumda (Milyonlarca uygulamada öyle bir yan etki görülmemiş olması durumunda) bana öyle geldi demek, "ilk kez tren gördükten sonra kalp krizi geçirdim, demek ki tren görmek kalp krizi yapıyor" demek gibi bir sebep-sonuç ilişkisi çıkarmak olur.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız topuk kanında açıklamalardan anladığım kadarıyla durum şu: Bir kez yetiyor, ama 48 saat sonra alınması lazım. Hastanede hemen aldıkları için işe yaramıyor, sağlık ocağı tekrar alıyor. O zaman şöyle yapacaksınız. Doğumda kanı aldırtmayacaksınız, 48 saat sonra tekrar hastaneye gidip aldırtacaksınız.

Aşıya gelince, şüpheyle olmaz ki bu işler. Bu aşılar son kullanıma girene kadar bir sürü insanda test ediliyordur. Sonrasında da milyonlarca çocukta kullanılıyordur. Gözle ilgili bir etkisi varsa çıkardı herhalde ortaya. Mesela yukarıda yazmışlar şöyle şöyle yan etkileri olabilir diye. Bulduklarını bildiriyorlar zaten. Gözle ilgili bildirmemişlerse bulamamışlardır. Ve bu durumda (Milyonlarca uygulamada öyle bir yan etki görülmemiş olması durumunda) bana öyle geldi demek, "ilk kez tren gördükten sonra kalp krizi geçirdim, demek ki tren görmek kalp krizi yapıyor" demek gibi bir sebep-sonuç ilişkisi çıkarmak olur.
    Sağlık ocağı hastanedeki kan alımını kabul etmiyor.İlla onlarda alacakmış.

Motosikleti
    speederbike
    O konuda son sözü mevzuat söyler herhalde.

Motosikleti
    Duke 200
    Bak kardeş. Hastane 2. Basamaktır koruyucu hekimlikten bağışıklıktan erken teşhisten anlamaz. Bakanlıkta anlamalarını beklemez. Onlar da umursamazlar. Üzmez dediğin hastane biz almış gözükelim de diye alırlar bebek dogduktan sonra. Hemen taburcu olacağı icin kimse 48 saat bekletemez seni de bebeğini de. Sonra numune yetersiz gelir tekrar isterler. Sağlık ocağında alınan da odur. Hastanede 48 saatten uzun kalmadığın surece verme topuk kanı fln sorun çözülsün. En güzeli 5. Günde aile sağlığı merkezlerinde vermektir

Yazma o zaman.Duramadınmı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:57 ----------

Sıkıntı burda.Hastanede üzmeden alıyorlar.Sağlık ocağında ikincisi neden?
    İnsan yerine koyup cevap verdim ama hata yapmışım.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    topuk kanı nedir lo aşiret töresi gibi?

Bumu insan yerine koyup cevap verdiğin yorum.Karşındakini aşşağılayıp üsttelik insan yerine koydum diyorsun.Böyle insan yerine koyduğun kişilere cevap vermemen isabet olur.Oku ne yazmışsın.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    kedi de yavruluyor ,
    maymun da yavruluyor
    insan da.

sağlıklı her birey yavruluyor.

peki sağlıklı olması o kişinin ana-baba olabileceğini gösterir mi?

bir kere yazdım , sonra yorumlarını okudum ve sadece çocuk için üzüldüm. yazık.

assıl olması gereken ana baba olabilmek için kişinin belirli testlerden geçmesi.

herkesin ana baba olmaya ihtiyacı olmadığı gibi , doğacak çocuklara bu eziyeti etmeye de kimsenin hakkı yok.

Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kedi de yavruluyor ,
    maymun da yavruluyor
    insan da.

sağlıklı her birey yavruluyor.

peki sağlıklı olması o kişinin ana-baba olabileceğini gösterir mi?

bir kere yazdım , sonra yorumlarını okudum ve sadece çocuk için üzüldüm. yazık.

assıl olması gereken ana baba olabilmek için kişinin belirli testlerden geçmesi.

herkesin ana baba olmaya ihtiyacı olmadığı gibi , doğacak çocuklara bu eziyeti etmeye de kimsenin hakkı yok.
    Neye göre belirliyorsun bunu.Aşı yaptırmamak ana baba olmayı hak etmemekmi demek.Sen çocuk için üzülme.İNŞALLAH senin baktığından daha iyi bakacağım.2 tane yetiştirdim bunuda yetiştiririm ALLAH nasip ederse.Eğer illa üzülecek isen sen kendine üzül.

Motosikleti
    .
    Şu konuya 3. Uzun cevabımı yazarak telefonla uzun,hatasız mesaj yazma kapasitemi artırdım.

Topuk kanından birçok metabolik rahatsızlık,tsh değerleri,kistik fibrozis,biyotinidaz değerleri gibi risk grubu hastalıklar taranır.
    Ilk hastanede alınır.2. Si asmlerde alınır.Hasta taramasını atlamamak ve değerler açısından ikisi de önemlidir.

Değerler yüksek veya az çıkarsa daha ileri tetkikler istenir.Eğer hastalık teşhis edilmişse,uygun tedavi veya diyet başlanır.
    Topuk kanında bebeğin topuğuna enjektör hafif batırılır.Bebeğin ağlamaya başlaması normaldir ama işlem boyunca yani ortalama 2-4 dk boyunca bebeğin canı yandığı için ağlamaz topuğundan kan gelmesi için hafif sıkıldığı için ağlamaya devam eder.Oda çok can yakıcak sıkma değildir.Bebek toğuğunu çeker,topuğu tutulduğu ve hafif sıkıldığı için mücadele eder.ve ağlaması sürer,normaldir.
    Hemen hemşirelere sövmeyin ne kadar hızlı,çabuk bitirilmeye çalışılsa da işlem, 8 senedir bu işin içindeyim bazı bebeklerden (özellikle anne sütü alamamışsa ilk günlerde) kan çok az gelebiliyor.Nadir de olsa bu kanı az gelen bebekten topuk kanı almak deveye hendek atlatmak gibidir.
    Daha önceki yorumumda da söyledim.Bir ebeveyn iseniz soğukkanlı olmanız gerekir.bu bebek,hep bebek kalmıcak,büyücek.büyürken binbir türlü olayla karşılasıcaksınız.
    Beslenirken akciğerine besin kaçabilir,bir anda morarır,gider keşfetme dönemi ne kadar korusanızda düşer bir yerini yaralar,elektirik çarpar,ütü yakar.Her türlü şeye hazırlıklı olmanız gerek.

Ben tüm gebelerime önce Annelik eğitimi veririm.İstersen 10. Çocuğun olsun o kadar doğru bilinen yanlış varki.İnternet ortamı bilgileri yalan yanlış olabilir.
    Eğer Çocuğunuz için en iyi kararı vermek isterseniz aile hekimi ve hemşirenize başvurun.

Bumu insan yerine koyup cevap verdiğin yorum.Karşındakini aşşağılayıp üsttelik insan yerine koydum diyorsun.Böyle insan yerine koyduğun kişilere cevap vermemen isabet olur.Oku ne yazmışsın.
    Şu mesajın ile ne kadar anlama kapasitenin dar olduğu ortaya çıktı.

Şu mesajın ile ne kadar anlama kapasitenin dar olduğu ortaya çıktı.
    Peki benim mesajıma neden alındın.Sen hakaret ederken karşındaki armut toplayıp elini kolunu bağlasın.Peki sen anlayış bekleyen zat önce anla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:00 ----------

Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu konuya 3. Uzun cevabımı yazarak telefonla uzun,hatasız mesaj yazma kapasitemi artırdım.

Topuk kanından birçok metabolik rahatsızlık,tsh değerleri,kistik fibrozis,biyotinidaz değerleri gibi risk grubu hastalıklar taranır.
    Ilk hastanede alınır.2. Si asmlerde alınır.Hasta taramasını atlamamak ve değerler açısından ikisi de önemlidir.

Değerler yüksek veya az çıkarsa daha ileri tetkikler istenir.Eğer hastalık teşhis edilmişse,uygun tedavi veya diyet başlanır.
    Topuk kanında bebeğin topuğuna enjektör hafif batırılır.Bebeğin ağlamaya başlaması normaldir ama işlem boyunca yani ortalama 2-4 dk boyunca bebeğin canı yandığı için ağlamaz topuğundan kan gelmesi için hafif sıkıldığı için ağlamaya devam eder.Oda çok can yakıcak sıkma değildir.Bebek toğuğunu çeker,topuğu tutulduğu ve hafif sıkıldığı için mücadele eder.ve ağlaması sürer,normaldir.
    Hemen hemşirelere sövmeyin ne kadar hızlı,çabuk bitirilmeye çalışılsa da işlem, 8 senedir bu işin içindeyim bazı bebeklerden (özellikle anne sütü alamamışsa ilk günlerde) kan çok az gelebiliyor.Nadir de olsa bu kanı az gelen bebekten topuk kanı almak deveye hendek atlatmak gibidir.
    Daha önceki yorumumda da söyledim.Bir ebeveyn iseniz soğukkanlı olmanız gerekir.bu bebek,hep bebek kalmıcak,büyücek.büyürken binbir türlü olayla karşılasıcaksınız.
    Beslenirken akciğerine besin kaçabilir,bir anda morarır,gider keşfetme dönemi ne kadar korusanızda düşer bir yerini yaralar,elektirik çarpar,ütü yakar.Her türlü şeye hazırlıklı olmanız gerek.

Ben tüm gebelerime önce Annelik eğitimi veririm.İstersen 10. Çocuğun olsun o kadar doğru bilinen yanlış varki.İnternet ortamı bilgileri yalan yanlış olabilir.
    Eğer Çocuğunuz için en iyi kararı vermek isterseniz aile hekimi ve hemşirenize başvurun.
    Bizim sağlık ocağında ayak ucu ile bacağına kadar sıkıp ikisini birleştiriyorlar.Böylece yavrucak ortalığı yıkıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)