Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arabayla yokuş yukarı geri gelirken çıkan TAK sesi.

Motovento
    REKLAM ALANI
    beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Merhabalar.

2009 model 1.4 dizel manuel Ford fiesta araca sahibim.

Geçen gün evimin önüne geri geri parketmek istedim.

Fakat aracı koyduğumuz yer eğimli, bende geri geri yokuş yukarı parketmek istedim.

Tam park yerinin önüne geldim , geri vitese takıp yokuş yukarı çıkmak istedim, yokuş yukarı azıcık geri hamle yaptıktan sonra tok bir şekilde TAK diye bir ses geldi , yanılmıyorsam ön taraftan.

Hemen debriyaja bastım tekrar saldım arabayı aşağıya, sonra yine aynı şekilde geri geri yokuş yukarı parkettim bu sefer hiç ses çıkarmadan parkettim.

Biraz uzun oldu ama , yokuş yukarı geri geri azıcık zorlayarak park etmeye çalışırken aniden gelen tok şekilde TAK sesinin sebebi ne olabilir ?

Teşekkür ediyorum şimdiden.
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aracınızda tc var mı? Eğer varsa bu ses normal, tutunma sırasında kilitlemeden geliyordur. Ama bunu bilirdiniz sanırım.
    Eğer sesin ön taraftan geldiğine eminseniz, çok büyük bir ihtimal ön akstan geliyordur. Bir gevşeklik olabilir sanırım, geri geldiğiniz zaman ilk harekette bir yere kayma binme yapıyordur.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    Ford araçlarda aks başlarında boşluk oluyor fabrikasyon, sert kalkışlarda, o sesi yapıyor ,motor kulağı yani motoru taşıyan takozlar da yıpranmış ve boşluk olabilir ,geri vites tam oturmamış olabilir ,yüke binince oturup o sesi çıkarmış olabilir ,debriyaj kavraması da sertleşmiş olabilir, amortisör başlarıda olabilir ,zorlanınca o sesi çıkarmıştır, kısaca ses gene tekrar edecek mi? takip et, ederse ve anormal giden bir şeyler olursa, servise kontrol ettir, içim rahat etsin beklemeyeceğim diyorsan, test etmeden servise baktır

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    Ayağınız debriyaja alıştığında o sesi çıkartmadan geri geri gidebilirsiniz.
    Silkeleme ya da tak sesi yapması normal.

Motosikleti
    Alıntı Akhunturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aracınızda tc var mı? Eğer varsa bu ses normal, tutunma sırasında kilitlemeden geliyordur. Ama bunu bilirdiniz sanırım.
    Eğer sesin ön taraftan geldiğine eminseniz, çok büyük bir ihtimal ön akstan geliyordur. Bir gevşeklik olabilir sanırım, geri geldiğiniz zaman ilk harekette bir yere kayma binme yapıyordur.
    Tc dediğiniz traction control sanırım değil mi araçta yok malesef.
    Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ford araçlarda aks başlarında boşluk oluyor fabrikasyon, sert kalkışlarda, o sesi yapıyor ,motor kulağı yani motoru taşıyan takozlar da yıpranmış ve boşluk olabilir ,geri vites tam oturmamış olabilir ,yüke binince oturup o sesi çıkarmış olabilir ,debriyaj kavraması da sertleşmiş olabilir, amortisör başlarıda olabilir ,zorlanınca o sesi çıkarmıştır, kısaca ses gene tekrar edecek mi? takip et, ederse ve anormal giden bir şeyler olursa, servise kontrol ettir, içim rahat etsin beklemeyeceğim diyorsan, test etmeden servise baktır
    Aynı yere hergün parkediyorum ama birdaha duymadım böyle bir ses , aks vs ise korkmayacağımda benim korkum acaba motor kısmından gelmiş olabilir mi diye. Pek bilgim yok çünkü mekanik olarak.

Anladığım kadarıyla motorla alakalı bir ses olma ihtimali yok sanırım. Teşekkür ederim.

Alıntı jackonbir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayağınız debriyaja alıştığında o sesi çıkartmadan geri geri gidebilirsiniz.
    Silkeleme ya da tak sesi yapması normal.
    Aracı daha yeni aldım ama okadar kötü değilimdir bence vites geçişi konusunda lakin aynı yere sürekli parketmeme rağmen o gün oldu sadece.
    Anlam veremedim bende .

Teşekkür ediyorum herkese.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    "çalışıyorsa kurcalama"

Gottlieb Wilhelm Daimler
    jackonbir ve Kübra006 bunu beğendiler.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bişey olmaz. o kadar evham yapmak da iyi değil saçlar da çabuk ağarır

banno1957 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran Xv 250(Satıldı) - Yamaha R25
    Eğer araçta yokuş kalkış desteği varsa , eğimli yerlerde frenden ayağınızı çektiğiniz zaman tak diye ses yaparak freni bırakıyor , Fiat aracım var aynı şekilde söylediğiniz durumu yaşıyorum. Eğimli yerlerde frene basıp bırakarak test edebilirsiniz

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    bişeye çarpmışsındır belki

Motosikleti
    sym gts 250-mt 25
    MotorTakozlarindan biri kopmuş olabilir hızlı kalkışlarda tak diye vuruyorsa yada vites kolun ani kalkışlarda zıpır zıpır oynuyor sa

Motosikleti
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "çalışıyorsa kurcalama"

Gottlieb Wilhelm Daimler
    Çalışıyorda ben biraz takıntılıyım.

Bir forumda arabadan ses geldi çekiş düştü vs yazıyordu. Bende psikolojik olarak çekişten düşmüş gibi hissediyorum

Umarım psikolojiktir.
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bişey olmaz. o kadar evham yapmak da iyi değil saçlar da çabuk ağarır
    Kesinlikle öyle ama işte bu tip şeylerde takıntılıyım biraz
    Alıntı banno1957 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer araçta yokuş kalkış desteği varsa , eğimli yerlerde frenden ayağınızı çektiğiniz zaman tak diye ses yaparak freni bırakıyor , Fiat aracım var aynı şekilde söylediğiniz durumu yaşıyorum. Eğimli yerlerde frene basıp bırakarak test edebilirsiniz
    Yok malesef yokuş kalkış yok
    Alıntı ayetlervaray adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bişeye çarpmışsındır belki
    Yok yok boş etraf
    Alıntı HUN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MotorTakozlarindan biri kopmuş olabilir hızlı kalkışlarda tak diye vuruyorsa yada vites kolun ani kalkışlarda zıpır zıpır oynuyor sa
    Birdaha bu sesi duymaz oldum. O gün geri geri biraz yüklenince oldu ama artık aynı yere aynı şekilde parketmeme rağmen gelmiyor ses.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)