Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

trafik işaretlerinin altına yazı yazılsın

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben dahil çoğu vatandaş bazı trafik levhalarının ne anlama geldiğini unutuyor, bilmiyor vs.

peki neden trafik levhlarinin altına yazı yazılmıyor.

misal geçen bir kavşakta ters kırmızı üçgen işareti gördüm. ulan bu neydi, düşünüyorum aklıma gelmiyor. açtım interneti baktım, "yol ver" imiş. vay monako! dedim ya. "iyice bunadın" sen diye kendime bir fırça atmayı da ihmal etmedim.

unutuluyor arkadaşlar öyle demeyin, terbiyesizim unutuluyor.

gelin itiraf edin, hanginiz tüm işaret ve levhaları ezbere biliyor? iddia ediyorum, ülkenin %94.7'si (küsuratlı veriyorum bak) trafik işaret ve levhalarının çoğunun ne anlama geldiğinden bihaber.

halbuki o işaretlerin altına anlamını yazıp koysalar inanın o levhalar daha verimli bir hale gelecek.

arz ederim.
    yürekçe ve Olcay Avşar bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    dönel kavşağa yaklaşırken yol ver levhasının altında "dönel kavşak içindeki araç önceliklidir" yazısına rağmen kimse kavşağın içindeki araca yol vermiyor.
    sey_47 ve Olcay Avşar bunu beğendiler.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Görünürlüğü, algılanma sürati ve evrenselliği gibi sebeplerle yazı yerine trafik levhaları kullanılıyor. Uygun mesafeden okunup idrak edilebilmesi için devasa puntolar kullanılması gerekir. Yine de dediğiniz konu üzerinde çalışılıp kısmen de olsa hayata geçirilmeye değer.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Başka bir ülkeye gidince ne yapacak vatandaş?
    Isırılmış elma görünce hangi marka olduğunu şıp diye anlayan,hondanın,yamahanın kawasakinin logosunu şak diye ayırdeden ve muhtemelen yazısız 500 logo göstersek belki sadece bir kaç tanesinde şaşıracak insanoğlu, tabelaları ezberleyemiyorum derse pek inandırıcı olmaz.
    watercolours, yürekçe, mhmtesk ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Bilgi, kullanılmayınca unutulur. Beş yılda sadece bir gün gördüğümüz trafik tabelasını anlamamak çok dert olmayabilir ama her gün geçtiğimiz yollarda bulunmasına rağmen görmediğimiz, sürüş planımıza dahil etmediğimiz tabelaları unutmak doğal. Yol ver tabelasına yaklaşırken onu görüp "Bu bağlandığım yolda bağlantı şeridi için ayrı bir şerit olmayabilir." diye düşünmüyorsak, zaman içinde unuturuz. İleride yaya geçidi var tabelasını gördüğümüzde mavi olan ve yaya geçidinin olduğu yerde duran tabelayı aramaya başlamıyorsak, mavi tabelanın dibinde kenarlarda insan aramıyorsa gözlerimiz, zamanla unuturuz. Trafik ışığı tabelalarını herkes görünce hatırlıyordur elbet ama bir viraj çıkışında yerleştirilen ışıklardan çok önce virajın girişinde bu tabelayı görüp viraj çıkışındaki (henüz görmediği ışıklarda) kırmızıya denk gelebileceğini önceden anlayanlarımız kaç kişi ki zaten?

Şehir içinde hep aynı yollarda süren arkadaşlar geçtikleri yolları ezberledikleri için belki bu açılardan sıkıntı yaşamıyorlar. O virajın çıkışında ışıklar olduğunu zaten biliyorlar, tabelayı görmüyor olsalar da burada başlarını derde sokmuyorlar. Ama bildiğimiz yerlerde de tabelaları görmek ve sürüş planına dahil etmek alışkanlığı olmayınca bildiği yolda başka bir sürüş, bilmediği yollarda tamamen plansız kalan aşırı yavaş bir sürüş yapmaya başlıyor.

Ne tabelaları görmeyi becerebildiğimiz var, ne de sürüş planına dahil ettiğimiz var; altına yazı yazılsa ne olur, yazılmasa ne olur?

Aşağıdaki iki video yolun devamına, henüz göremediğimiz kısımlarına dair trafik işaretlerini sürüş planına dahil etmenin ve daha önce, daha önemlisi onları görmenin önemini vurguluyor:

Tehlike Analizi ve Planlama (RoadCraft) - Uğur Ertekin
    Trafik isaretlerinin suruse katkisi - Zafer AKçay
    yürekçe bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Trafik levhasına bakan yok ki anlamını yazsan ne olacak. Girilmez tabelası olan ve tek yön olan sokaklara bile bile giriyorlar. Uyarıp ikaz edince de biliyoruz hadi kardeşim diye tersleniyorsunuz.

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben dahil çoğu vatandaş bazı trafik levhalarının ne anlama geldiğini unutuyor, bilmiyor vs.

peki neden trafik levhlarinin altına yazı yazılmıyor.

misal geçen bir kavşakta ters kırmızı üçgen işareti gördüm. ulan bu neydi, düşünüyorum aklıma gelmiyor. açtım interneti baktım, "yol ver" imiş. vay monako! dedim ya. "iyice bunadın" sen diye kendime bir fırça atmayı da ihmal etmedim.

unutuluyor arkadaşlar öyle demeyin, terbiyesizim unutuluyor.

gelin itiraf edin, hanginiz tüm işaret ve levhaları ezbere biliyor? iddia ediyorum, ülkenin %94.7'si (küsuratlı veriyorum bak) trafik işaret ve levhalarının çoğunun ne anlama geldiğinden bihaber.

halbuki o işaretlerin altına anlamını yazıp koysalar inanın o levhalar daha verimli bir hale gelecek.

arz ederim.

Çok doğru. Amerikada (60) tabelasının altında bile "hız limiti 60" yazıyor. Yazıversinler ne olacak?

Ya kimse uymuyor ki diyenlere katılmıyorum. Evet Arap ülkelerine çok benzedik ama o zaman söküp atalım tabelaları. Uyup uyulmaması başka bir konu..

"yazmalı"
    iyi fikir

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    yürekçe ve qıp bunu beğendiler.

j700 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125 ACE
    eskiden daha kolaydı bazı işaretler değişti zorlaştı ama yazsalarda bir şey değişmez bizim milletimiz okuma özürlü otelde çalışıyorum asansöre yazdık asansörde sigara içmeyin diye ama herkes içiyor geçen doktora gittim doktor kapıya yazmış lütfen sıranız gelmeden girmeyin yazmış kadının biri kapıyı bile çalmadan içeri daldı

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Eğitim..
    Hadi trafik konulu "kim x marka araba ister" diye bir yarışma açın.
    Önce trafik konulu ve uyarı vs işaretleri sorular, sonra bir güzegah üzerindeki işaretler ve kullanım konulu etapları olsun ve 6 ay sürsün..
    Hörün bakın millet nasıl öğreniyor ve kaza oranları değişiyor.
    Ödülün 'yaşamak' olduğunu bilmeyen toplumuz, illa cebine girecek de öğrenecek!

Motosikleti
    .
    Benimde ufak bir ricam büyükşehirlerde yolun nereye gideceğini gösteren levhalar biraz daha büyük ve biraz daha önceye konulsun.
    Son dk görünce şerit değiştirmek zulüm oluyor.
    Birde ankarada yabancıyım ya tam tepedeki yol bilgisini okucam gizli buzlanma,emniyet kemeri kamu spotları dönüyor

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçen yine dönel kavşak içinde bir araç ile omuz omuza mücadele içine girdim.

yani ben şimdi mecbur muyum, araçtan inip o şoföre "kardeşim dönel kavşak içindeki araç önceliklidir" diye öğüt vermeye?

yaz işte kavşak girişine kocaman KAVŞAK İÇİNDEKİ ARAÇLAR ÖNCELİKLİDİR diye.

hatta dev puntolarla yaz. ne olacak?

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    hocam trafikteki levhalara uzun uzadıya bakmıyoruz ki zaten, artık refleks haline geliyor.
    du bakim şurda ne yazıyomuş dediğin anda "aaa şarampol gelmiş, ne kadar da güzel şarampol böyle" şeklinde cümleler duyulabilir fonda.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)