Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Müftü mü kıyacak şimdi.? :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Adam kısaca evlik ve aile kavramını din ortaya çıkarmıştırı bikaç farklı kelimeyle yumşatarak söylüyor işte. Hiç lafı dolandırmaya gerek yok GaCCaLL.

Bu iddanın ispatı 200.000 sene evvele kadar gider. Net bişey koyamazsın ortaya.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Fatih89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nikahın müftü tarafından kıyılması müslümanlar açısından yerinde bir karardır, çünkü islama göre evlilikte bazı şartlar vardır, kadının haklarını koruma amaçlı Ziynet miktarı, yapılan dua ve tövbei istiğfar vs durum böyleyken Aslında akla şu soruyu sormak lazım, müslümanların nikahını neden imamlığı bilmeyen kişi kıyıyor, haşmet bey camide namaz kıldırmaya gelince, namaz kılmadığınız için bilmiyorsunuz sanırım, namaz kıldırmak için devlet memuru imam olmaya gerek yok namaz kıldırmayı bilen her müslüman camidede evde namaz kıldırabiliyor, yaptığım bu açıklamalar müslümanlar içindir müslüman olmanyanlar beni zaten ilgilendirmez
    Katılıyorum.

Bence bu yetkiyi ondan alıp buna vermek yerine kimdeyse bırakıp eklemeler yapmak daha mantıklı. Sadece müftü değil, rahip ve hahamlara da verilmeli.

"belediye başkanı'nın bana verdiği yetkiye dayanarak" lafına hep kıl olmuşumdur. Kimse alınmasın ama bazıları acaip karaktersiz. Bırakın insanlar sevdiği veya kutsal bulduğu şey neyse onun çerçevesinde gerçekleştirsin izdivacını.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Konu nerelere gitmiş be.
    Kafam düzelsin döncem. X

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Kafir değilsen tabii ki müftü kıyacak.

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Ortalık dini nikahı basıp zina yapandan geçilmiyor. Sahte Müslüman olmak kolay ne de olsa..

Al bir örnek daha, kadına şiddete, çocuk tecavüzlerine ses etmek işine gelmeyen bir takım itler dün Abdülmecit Efendi Sergisi'ni basmayı çok iyi biliyor. Sorsan Müslümanlar.
    Shrieker bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Camii de mi kıyılacak peki ? Her kes katılabilecek mi ? Ayakkabılar çıkacak falan ?
    ( Hani papazlar kıyıyor kilisede, kızlı erkekli her kes katılıyor, müzik çalıyor ya,öpüşüyorlar falan, ordan şeyettim, bazı arkadaşlar onu örnek vermiş de )
    Shrieker bunu beğendi.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    müftüler de nikah memuruna benzer minvalde kıyacak nikahı
    yani kanuni boyutları aynı ve müftü de bu ülkenin memuru
    sakınca görmüyorum
    nikah meselesi, karı-kocalığın şahitler nezdinde topluma ilanıdır; yazılı kanunları olan günümüz toplumlarında ise bir hukuki zemine oturtur meseleyi
    hani bazısı, 2 şahitle gizliden (?) yapıyor ya bu işi, o olmuyor sanıyorum

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu mevzu neden bu kadar büyütüldü anlamıyorum.
    özenilen o amerikada, avrupa ülkelerinde yıllardır din görevlileri (papaz, haham vs.) nikah kıyıyor.
    iş Türkiye'ye gelince neden bu kadar tepki çekti?
    arkadaşın da dediği gibi sonuçta o adamlar da memur, nikah memuru gibi.
    Ozenilen Avrupa ülkelerinde papaz escinsel nikahi da kiyiyor. Bizim muftuler de kiyacak mi?

Demokrasi a la carte bişey degil ki biraz bundan alayim bak burda bu var aa Kanada da gece alkol satılmıyor hadi onu alalim vs.

O zaman alevilerin nikahini alevi dedeleri, musevi vatandaslari hahambasi, Ortodokslari bilmemkim vs kiysin.

Konu cok ciddi, avrupada var deyip gecistirilecek birsey değil
    Shrieker bunu beğendi.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Yazdıklarım fikrimdir, cevap verilmesi ya da beğenilmesi için değil söylemiş olmak için yazıyorum, başka da bir şey yamayacağım.
    İslam dininin ilk emri oku olmasına rağmen, çalışan sayısı milli! eğitim bakanlığından az olmakla birlikte milli eğitimden kat be kat fazla bütçe alan; okuduklarını kuran ve islamın özü yerine hangisi hangi tarikata/şeyhe biat ettiyse onun düşüncesine göre konuşan; çocuk tecavüzlerine ve tecavüzcülerine gık diyemeyen, ibadet sırasında ve sonrasında ne söyledikleri belli olmasın, dinimizin ne dediği anlaşılmasın diye arapça kullanan ve bunda inatla ısrar eden; ama namaz sonrası iş para istemeye gelince “boş geçmeyelim”i utanmadan ve defalarca türkçe söyleyen/söyletenlerin ne kıldırdıkları namaz ne de kıyacakları nikahın değeri ve geçerliliği yoktur. Ağzından Allah düşmeyenlerin Hak adını itinayla kullanmaktan kaçınması islamın, ne yazık ki, hıristiyanlık gibi pazarlamacıların eline düştüğünün göstergesidir. Ölmüşün (hz. Muhammed )sakalına değmiş sudan hayır bekleyip fikirlerine, dünyaya ne getirdiğine bakmamak, “ilk emrin” reddedilmesi cahiliye; buna ses çıkartmayan olmaz öyle sapkınlık diyemeyen müftünün kıyacağı nikahtan da, kıldıracağı namazdan da hayır gelmez; hele de islamın peygamberine ve kitabına bakıp ders almak varken pazarlamacıların uydurduğu dinin peşinde koşmak şirk getirir...
    Bu müftülerin kıyacağının nikah, kıldıracaklarının namaz olduğundan şüphe ettim ve şüphem devam ediyor...

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Her yaptıkları şeyi Avrupa'da var diye savunuyorlar da Avrupa'yla sen bir misin? Ne demokrasin demokrasi ne de insan hakların... İşlerine gelince medeni Avrupa, işlerine başka türlü gelince EYY Avrupa...
    Avrupa' da kadına şiddet var mı? Var ama istatistik bile olmaz bizdekine oranla, Avrupa'da küçük yaşta evlilik, sübyancılık var mı? Var ama dediğim gibi istatistik bile olmaz yine bizdekine oranla... Yani Avrupa ülkeleri ile aynı seviyeye geliriz. Demokrasimiz, insan haklarımız, medeniyet olarak falan anlarım o zaman, Avrupa'da var bizde de olsun derim. Ama dedim ya başta denizi olmayan ülkenin onda şunda bunda denizaltı var deyip denizaltı alması gibi bir durum bu.

Evlilik bir akittir. Bu akitten doğan hukuki haklar resmi nikah kıyılarak korunuyor. Ardından müslümanlar olarak bizler resmi nikah sonrası zaten imam nikahı kıydırıyoruz. Bunda sorun ne ki şimdi ?

Çocuk yaşta kızlarımızı evlendirmeye kalkıp kalmayacaklarını nereden bileyim ben şimdi. Zaten yapılıyor da şimdi resmiyete dökülebilir.
    Ve ayrıca zaten bölünmüşüz. Türk / Kürt, dinci/Atatürkçü, solcu/sağcı, akp'li / chp,li vs. vs. örnekler onlarca çoğaltılabilir. Şimdi nüfus cüzdanlarımızda kiminin nikahının imam, kiminin nikahının ise belediyenin kıydığını belirtecek bir ibare olursa ne olacak. İnsanlar zaten bölünmeden, fişlemeden endişeli... Böldükçe bölüyorlar, bölmeye doymuyorlar... Çok mu paranoyağım ne ???

vişneçürüğü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio beverly 300
    Hayırlı olsun ElonDark93, çokçok mutlu olun.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    müftü (kadı) gibi haram yemez
    şeytan bunun neresinde ?
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Ben konuyu siyasetçilerin yaptığı gibi gündem değişsin diye açmıştım.

Az önce sağlık ocağına gittim işler burda da çok enteresan işliyor.

Bu sağlıkçılarla tek anlaşamayan benmiyim sadece? (nişanlım da ameliyathane hemşiresi bu arada)

Nişanlımın aile hekimi farklı benimki farklı ama aynı sağlık ocağı arada sadece bir duvar var.

Onun nikah işlemleri için sağlık raporları arasında akciğer grafisi istemiyor doktor benim raporumda istiyor. Sebebini soruyorum prosedürler böyle normalde akciğer grafisi şart diyor. Sonra yan odaya girip nişanlımın doktoruna 'geçen hafta nişanlımdan akciğer grafisi istememişsiniz diyorum' evet diyor. Yan odada benim aile hekimim benden istiyor ama nasıl oluyor diyorum bu iş??

Evet beklenen cevap!!!

''Ben istemem o ister, her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır'' diyor. Konu sağlık raporu yiğitlerin yoğurt yemesiyle olacak iş mi diyorum? ''git dilediğin yere şikayet et'' cevabını alıyorum.

Ya yemin ediyorum biz bitmişiz okeye dönüyoruz cidden bak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:03 ----------

Alıntı vişneçürüğü adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun ElonDark93, çokçok mutlu olun.
    Sağol sende çok çok mutlu olursun inşallah.
    İkinci bir emre kadar nikah işlemlerini durduruyorum. Müftü arıyorum.

O müftü buraya gelecek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

https://www.google.com.tr/amp/www.so...2-2058626/amp/

Bu aralar nedense sözcü okuyorum.
    vişneçürüğü bunu beğendi.

vişneçürüğü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio beverly 300
    Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben konuyu siyasetçilerin yaptığı gibi gündem değişsin diye açmıştım.

Az önce sağlık ocağına gittim işler burda da çok enteresan işliyor.

Bu sağlıkçılarla tek anlaşamayan benmiyim sadece? (nişanlım da ameliyathane hemşiresi bu arada)

Nişanlımın aile hekimi farklı benimki farklı ama aynı sağlık ocağı arada sadece bir duvar var.

Onun nikah işlemleri için sağlık raporları arasında akciğer grafisi istemiyor doktor benim raporumda istiyor. Sebebini soruyorum prosedürler böyle normalde akciğer grafisi şart diyor. Sonra yan odaya girip nişanlımın doktoruna 'geçen hafta nişanlımdan akciğer grafisi istememişsiniz diyorum' evet diyor. Yan odada benim aile hekimim benden istiyor ama nasıl oluyor diyorum bu iş??

Evet beklenen cevap!!!

''Ben istemem o ister, her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır'' diyor. Konu sağlık raporu yiğitlerin yoğurt yemesiyle olacak iş mi diyorum? ''git dilediğin yere şikayet et'' cevabını alıyorum.

Ya yemin ediyorum biz bitmişiz okeye dönüyoruz cidden bak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:03 ----------

Sağol sende çok çok mutlu olursun inşallah.
    İkinci bir emre kadar nikah işlemlerini durduruyorum. Müftü arıyorum.

O müftü buraya gelecek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

https://www.google.com.tr/amp/www.so...2-2058626/amp/

Bu aralar nedense sözcü okuyorum.
    Sağol, çok teşekkürler.. Biz teklif aşamasındayız daha, erkek arkadaşımın daha askerliği var..

Aaa Sözcü okumak mı, vovovov HARAM!
    O da fetöcü oldu çıktı, bilmiyo musun.. (ağır ironi içerir)

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı vişneçürüğü adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağol, çok teşekkürler.. Biz teklif aşamasındayız daha, erkek arkadaşımın daha askerliği var..

Aaa Sözcü okumak mı, vovovov HARAM!
    O da fetöcü oldu çıktı, bilmiyo musun.. (ağır ironi içerir)
    Ben teklif filan etmedim.
    Bende askerim daha 160 günüm var yahu.

Valla feto meto anlamam açtım baktım adam güzel güzel yazmış. Yiğidi öldür hakkını yeme.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı afsinyus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ozenilen Avrupa ülkelerinde papaz escinsel nikahi da kiyiyor. Bizim muftuler de kiyacak mi?

Demokrasi a la carte bişey degil ki biraz bundan alayim bak burda bu var aa Kanada da gece alkol satılmıyor hadi onu alalim vs.

O zaman alevilerin nikahini alevi dedeleri, musevi vatandaslari hahambasi, Ortodokslari bilmemkim vs kiysin.

Konu cok ciddi, avrupada var deyip gecistirilecek birsey değil
    sırf muhalefet olmak için yazmışsınız.
    benim değinmek istediğim nokta çok farklı.
    sonuç olarak çoğu ülkede din adamları da devlet çalışanı olarak nikah kıyabiliyor.
    ha belediye memuru olmuş ha diyanetteki müftü olmuş ne fark edecek.
    ikisi de sonuç olarak resmi bir işlem yapacak.
    müftü olunca uygulama farklı olmayacak.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Ne müftü, ne nikah memuru.
    Nikahı muhtarlar kıysın.
    Alonedark93 bunu beğendi.

müftü hatırlı olanları bizzat, diğerlerini yetki devri ile kıyar

yetkili, tesis kadar kıyafet(kaftan) de önemli
    bunlar katma değer yaratır. ekonomi köpürür
    twisten bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Sözcü Gazetesi'nden Sinan Meydan'ın 23 Ekim 2017 tarihli yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Dikkatinizi çekebilecek bir kısmını buraya alıntılayayım; yazının tamamını yukarıdaki linkten okuyabilirsiniz. Özet sayılabilecek cümleleri koyulaştırdım.

Sinan Meydan, Sözcü Gazetesi, 23.10.2017
    ...
    İSLAM'DA DİNİ NİKAH VAR MI?
    Öncelikle İslam hukukunda nikah akdi, dini bir akid değildir. İslam hukukunda nikah akdini bir din adamının yapması veya nikah sırasında bir din adamının (müftünün veya imamın) hazır bulunması, ya da dini bir tören yapılması zorunluluğu yoktur. Çünkü İslam hukukunda evlenme, tamamıyla medeni bir sözleşmedir. Kadın ve erkeğin irade beyanlarını iki şahit huzurunda dile getirmeleri ve kadına ödenecek belli bir mihrin tespit edilmesi halinde nikah geçerlidir.

...

OSMANLI'DA NİKAH
    Osmanlı Devleti'nde klasik dönemde nikahlar, bizzat kadılarca veya kadılardan alınan izinle imamlarca kıyılırdı.
    ...
    Osmanlı'da kadılar veya kadı naipleri, nikah için imamlara "İzinname" adlı resmi bir evrak veriyordu.
    ...

Nikahı imamın kıyması, nikaha dini bir nitelik kazandırmak için değildi. Ulaşımın ve iletişimin sınırlı olduğu bir dönemde evlenecek tüm çiftlerin mahkemelerde kadıların huzurunda evlenmesi pratik olarak çok zor olduğundan imamlar da bu işle görevlendirilmişti.

...

DİNSEL HUKUK DAYATMASININ SONU
    Her ne kadar İslam hukukunda nikah dinsel değil, medeni bir akit olsa da ve Osmanlı'da imamlara dinsel gerekçeyle değil, tamamen pratik nedenlerle - üstelik özel izinle- nikah kıydırılmış olsa da toplumda nikahın dinsel bir akit olduğu düşüncesi çok yaygındır. Nitekim bugün müftülüklere (müftülere ve imamlara) nikah yetkisinin ardında iktidarın yeniden Osmanlılaşma ve dinsel hukuk özlemi vardır. Bu iş, sadece imamlara nikah kıydırmakla sınırlı kalmayacaktır, aile hukuku tümden dinselleştirilmek istenecektir. İşte müftülüklere nikah yetkisiyle bu kapı aralanacaktır. Dinsel hukuk dayatmasının kadınlarımızı götüreceği son şudur: Çocuk gelinler, çok eşlilik, nikahta bile kadın ve erkeğin yan yana gelmemesi, gayrimeşru ilişkilerin meşrulaşması, kadının boşanma hakkının gasp edilmesi; kısaca kadının her bakımdan ikinci sınıf olması... Kadını köleleştiren bu düzene önce kadınlar başkaldırmalıdır. Demem o ki, Türk kadını, Atatürk'ün 1926 Türk Medeni Kanunu'na sıkı sıkıya sarılmalıdır.

Sinan Meydan, Sözcü Gazetesi 23.10.2017.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)