Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzaktan kumandalı garaj kapısı

Motovento
    REKLAM ALANI
    alasehirli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARORA AR-125/43
    Merhabalar bir sorum olacaktı Aranızda Elektrikçi veya Elektrik Elektronik mühendisi var mı Mekatronik ile ilgili bir sorum var.
    Normal bir anahtar ile otomatik açılan bir kapının anahtarına paralel bir şekilde uzaktan kumanda ile kontrol edebildiğim bir anahtar eklemek istiyorum internetten baktım ama çoğunlukla kapı açma mekanizmasına bir şeyler ekliyorlar ben basit bir şekilde 2 kablo ve remote control ile yapmak istiyorum
    Şimdi
    Butona bastığım sürece anahtarın açık olması butona bastığımda elektriği kesmesi gerekiyor kapının açılması için 2 saniye kadar basmam gerekli çünki
    Bildiğiniz bir düzenek var mı bunun için internette hep şatafatlı şeyler yapmışlar hem maliyeti düşürmek hem de basit bir düzenek kurup herhangi bir sorunda kolayca söküp takmak için
    Vereceğiniz bir tavsiye, örnek, bilgi var mı acaba?
    Şimdiden teşekkür ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Galiba bir kanal kablosuz uzaktan kumanda arıyorsun.
    Verdiğim linkte var. Benzerlerini de bulabilirsin.
    https://www.aliexpress.com/item/220V...AbTest=ae803_1

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Normal anahtar dediğin otomatik panjurun anahtar ile çalışan tipi mi?

Elindeki sistemin nasıl çalıştığını anlatırsan daha kolay yardım alırsın

Motosikleti
    ARORA AR-125/43
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal anahtar dediğin otomatik panjurun anahtar ile çalışan tipi mi?

Elindeki sistemin nasıl çalıştığını anlatırsan daha kolay yardım alırsın
    Hangi sistem olduğu farketmeksizin universal olacak biçimde olmalı yani duvardaki anahtarla aynı işi görecek sadece uzaktan kumandayla açıp kapatacağım anlatabilsem daha iyi olacak ama

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:04 ----------

Kısaca anahtar görevi görecek bi remote sistemi basınca elektrik gidecek basmayınca elektrik gitmeyecek

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:07 ----------

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Galiba bir kanal kablosuz uzaktan kumanda arıyorsun.
    Verdiğim linkte var. Benzerlerini de bulabilirsin.
    https://www.aliexpress.com/item/220V...AbTest=ae803_1
    Bunu bende gördüm fakat bir çok fonksiyonu var zaten istemediğim şey o basit olmalı 2 kablo anahtar şeklinde yani sadece anahtarı uzaktan açıp kapatmak için

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı alasehirli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu bende gördüm fakat bir çok fonksiyonu var zaten istemediğim şey o basit olmalı 2 kablo anahtar şeklinde yani sadece anahtarı uzaktan açıp kapatmak için
    Anlaşamadık.
    Siz uzaktan açmak derken radyo frekans "RF", "infrared" bir kumandamı yoksa kablo uzatarak mı kumanda istiyorsunuz?

Sizin şu anda kullandığınız kapı açma kısmı nasıl? Link, resim var mı?

Motosikleti
    ARORA AR-125/43
    Benim kullandığım bir kapı yok mekatronik okumak istiyorum tamamen heves yani infrared kumanda olacak alıcıyı da kapının dışına monte ederek şuan bunlar tamamen hayal dünyam ama sonuca ulaşırsam kendime garaj yapacağım

Ek olarak;
    İstediğim aslında verdiğiniz linkteki switch in daha basit hali yani çok fonksiyona gerek yok tek tuş bas açılsın bas kapansın bu nedenle de anahtara paralel olarak bağlayacağım yani anahtar görevi görecek

Amcamın garajı var otomatik kapılı ama işte anahtarla içerden açılıp kapanıyor ben de ilerde garajımı yaptığımda basit bir şekilde kumandayla açmak istiyorum hem de bu işlere aşırı ilgim ve hevesim var umarım mekatronik mühendisliğini kazanabilirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:05 ----------

Bu dediğim şeyi şuanki eğitim durumumla yapabilmem mümkün fakat cidden çok uğraştırıcı arduino eğitimi ve c# dersleri aldım arduino ile ve kodlarla uğraşmadan bunu yapabileceğim basit bir düzenek yok mu yani?

banada düğmeli katlanır plakalık yapabilicek biri lazım

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Kardeşim. RF modülü sen yapamazsın.
    Hazır RF modül alman lazım. Mekatronik de okusan RF modülü alacaksın.
    Gönderdiğim link teki RF kumanda niye karışık?
    Adam tek kanalında kutunun içine bir RF modül, bir de röle koymuş.
    Röle kontaklarından da kablo çıkarmış vermiş sana. Bir de 220V AC beslemesi var.
    Toplam dört kablo bağlayacaksın.

Sizin gibi arduino ile uğrasan tiplere de acaip uyuzum.
    Eleman elektriğin "E"sini bilmez. Bir anahtara lamba bağlayamaz.
    Arduino ile uğraşır. Adamlar yakında milyarder olacak.

Bırakın bu işleride ilk önce elektrik öğrenin. Basitten başla. Adım adım ilerle.

Zato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xvs 650 dragstar
    Bir servo motor bir alici uygun piller ve bir adet de 2.4 rf kumanda ile yapabilirsin

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Garaj kapısının kepenki için motor bağlayacaksın ve bu motoru ileri geri süreceksin. Ama kepenk açıldığında ve kapandığında kepenkin düşmemesi için araya sınırlayıcı anahtar koymalısın. Bu sınırlayıcı anahtarlar kepenkin alt ve üstüne monte edilmeli.Daha sonra rf modülü almalısın. Modülün çıkışındaki 2röleye ayrı ayrı motorun kumandasından gelen ileri ve geri kabloları paralel bağlamalısın.

Ama sınırlayıcı koymadan düğmeye bastığımda motor ileri yada geri çalışsın tekrar bastığımda çalışmasın dersen bu olmaz. Çünkü kepenk tam açıldığında yada tam kapandığında basma gecikirse kepenk sıkışır yada yerinden çıkar

bende bizim garaj kapısını motorlu yapmak istiyorum ama öyle bir özel isteğim yok, sırf nasıl yapıldığını merak ediyorum demir montaj işcilik falan hazır kendi demircimiz var o yapar ama gerisini öğrenip yapabilirmiyim acaba çok uğraşmadan

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)