Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

İnsan Tanımanın Bedelleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı kahve adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsan tanımanın bedelleri neler olabilir?
    Ana bedeller

- Para kaybı; Birçok insanı araya para girince tanırsın.
    - Zaman kaybı; İhtiyaç zamanında yanında oldukların senin ihtiyacın halinde yanında olmazlarsa onları tanırsın.

Gözlem süreci

- Üslup; Yerine göre " argo " yerine göre " salon beyefendisi " olamayan adamı genelde yanlış tanımış olursun.
    - Tepkiler; Özellikle bir insanın nelere gülüp nelere gülmediği onu tanımana yardımcı olabilir. Nelere sinirlendiği de önemlidir.
    - Kişisel özen; Bir kişinin çevreye olan saygısı genel olarak kendisine olan saygısından kaynaklıdır. Kılık, kıyafet, saç - sakal konusu da insan tanımada etkili olabilir. Özellikle " koku " konusu önemlidir.
    - Düşünce yapısı; Farklı kültür, inanç ve yaşama biçimlerine olan hoşgörü yeteneği insan tanımak için önemlidir.

Ama en önemlisi Abraham Lincoln reisin ağzından çıkan, klasik ve benim çok tuttuğum bir cümle vardır.

" Onun karakterini sınamak istiyorsanız ona yetki verin. "

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ama en önemlisi Abraham Lincoln reisin ağzından çıkan, klasik ve benim çok tuttuğum bir cümle vardır.

" Onun karakterini sınamak istiyorsanız ona yetki verin. "
    bi de yetkiyi geri alamazsa gör sen abrahamı
    Osm@n bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bi de yetkiyi geri alamazsa gör sen abrahamı
    Bu yetkiler " seni yönetebileceği " yetkiler değil tabii ki. Kendi yaşantımızdan yola çıkarsak çok basit bir örnek vereyim.

Mesela belirli bir topluluktan sorumlusun ve tatile gideceksin, mecburen görevini devam ettirecek birine ihtiyaç duyuyorsun. Hali ile ekipten bilgisine ve insan ilişkilerine en güvendiğin kişiye görev veriyorsun, sonra da tatilden geliyorsun ve oda ne ?

Yetkiyi gören personel aslında aynı seviyede olduğu diğer personelleri ezme derdinde. Psikoloji ve stres yönetimi " 0 " ( sıfır ). Ortada ise bir yönetim söz konusu bile değil aksine tam bir kaos ortamı mevcut.

Gibi gibi .. bir kişiyi daha tanımış oldunuz.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Bu yetkiler " seni yönetebileceği " yetkiler değil tabii ki. Kendi yaşantımızdan yola çıkarsak çok basit bir örnek vereyim.

Mesela belirli bir topluluktan sorumlusun ve tatile gideceksin, mecburen görevini devam ettirecek birine ihtiyaç duyuyorsun. Hali ile ekipten bilgisine ve insan ilişkilerine en güvendiğin kişiye görev veriyorsun, sonra da tatilden geliyorsun ve oda ne ?

Yetkiyi gören personel aslında aynı seviyede olduğu diğer personelleri ezme derdinde. Psikoloji ve stres yönetimi " 0 " ( sıfır ). Ortada ise bir yönetim söz konusu bile değil aksine tam bir kaos ortamı mevcut.

Gibi gibi .. bir kişiyi daha tanımış oldunuz.
    vay hain tez defol çıkarıyorum seni işten derim (bu yorumumdan sonra ne kadar alçak gönüllü ve mütevazi olduğumu da anlamışınızdır herhalde) ben ezmem ezeni ezerim

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    vay hain tez defol çıkarıyorum seni işten derim (bu yorumumdan sonra ne kadar alçak gönüllü ve mütevazi olduğumu da anlamışınızdır herhalde) ben ezmem ezeni ezerim
    Vallahi ezme büzme işi çok bana çok uymuyor fakat " çark " meselesi yaşantımızda önemli. Şu aşağıdaki çarklara bir bak !

Bir tanesi ağır aksak ya da olması gerektiğinin dışında çalışırsa olmaz, bütün sistemi bozar.

Bu durumda gidip aleti yakacak halimiz yok, çarkı değiştireceğiz ya da onaracağız.

Mütevazı ve sabırlı isen onarmayı tercih edersin, insancıl olmak bunu gerektirir. Ancak elinde yedek çark varsa ve eskisini çıkarıp yenisini taktığında hiç kaybın olmayacaksa mütevazı olmaya da gerek yoktur.

Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    KZGN
    @Gökhan_Aygün
    İki ana başlıkta topladığınızı görüyorum
    İlgisini çeken kişiler içinde faydalı olacaktır bence özet olarak önemli aktardıklarınız.

#Üslup ile kişinin taşıdığı kültüre
    #Tepkiler ile karakterine
    #Kişisel özen ile ciddiyetine
    #Düşünce yapısı ile gelecekteki haline

Bakabildiğimizi özetle söyleyebiliriz diye anlıyoum yazdıklarınızdan.
    Zaman ayırdığınız için sağolun.
    bizlere önemli ip uçları verdiniz
    Benim gibi yaşam tecrübesi az birinsanın gelişimine faydası dokanacak aktardıklarınız
    скиталец

Vallahi ezme büzme işi çok bana çok uymuyor fakat " çark " meselesi yaşantımızda önemli. Şu aşağıdaki çarklara bir bak !

Bir tanesi ağır aksak ya da olması gerektiğinin dışında çalışırsa olmaz, bütün sistemi bozar.

Bu durumda gidip aleti yakacak halimiz yok, çarkı değiştireceğiz ya da onaracağız.

Mütevazı ve sabırlı isen onarmayı tercih edersin, insancıl olmak bunu gerektirir. Ancak elinde yedek çark varsa ve eskisini çıkarıp yenisini taktığında hiç kaybın olmayacaksa mütevazı olmaya da gerek yoktur.

http://i.hizliresim.com/yV42kj.jpg
    Çok doğru, çarkta güzel örnek oldu. bende kendi benliğimde önemli bir eksiğimi kapattım. başkası adına olumlu yada olumsuz.. belki konuyu açan kişi kadar mütevazi değilim ama farklı karakterlere bürünmeden içimden ne geçerse onu yazarım. güzel paylaşımlar oldu
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    @Gökhan_Aygün
    İki ana başlıkta topladığınızı görüyorum
    İlgisini çeken kişiler içinde faydalı olacaktır bence özet olarak önemli aktardıklarınız.

#Üslup ile kişinin taşıdığı kültüre
    #Tepkiler ile karakterine
    #Kişisel özen ile ciddiyetine
    #Düşünce yapısı ile gelecekteki haline

Bakabildiğimizi özetle söyleyebiliriz diye anlıyoum yazdıklarınızdan.
    Zaman ayırdığınız için sağolun.
    bizlere önemli ip uçları verdiniz
    Benim gibi yaşam tecrübesi az bir insanın gelişimine faydası dokanacak aktardıklarınız
    " Benim gibi yaşam tecrübesi az bir insanın gelişimin .. " dediğin an gözümde benden daha büyük biri oldun. Bu efendi tavır için ben teşekkür ederim.

Çok doğru, çarkta güzel örnek oldu. bende kendi benliğimde önemli bir eksiğimi kapattım. başkası adına olumlu yada olumsuz.. belki konuyu açan kişi kadar mütevazi değilim ama farklı karakterlere bürünmeden içimden ne geçerse onu yazarım. güzel paylaşımlar oldu
    " Çok doğru, çarkta güzel örnek oldu. bende kendi benliğimde önemli bir eksiğimi kapattım " dedin ve bu da seni benden daha yüksek biri yaptı. Ama çok fazla " mütevazı " kelimesini kullanıyorsun bunu saplantı haline getirme ! Her " mütevazı " olan doğru şekilde bunu yapmayabilir. Belki de senin kendini diğer kişilerden 1 tık aşağıda mütevazı görmen gerçek tevazudur ha ne dersin ?

Bence önemli olan; ölüp toprak altında yaşayan canlı varlıklara ziyafet vermeden önce bu bedenin hakkını verebilmektir.

Zaten ne demişler ? Demişler ki ; " Toprağın altı kendini vazgeçilmez sananlarla dolu. "

Kendini vazgeçilmez sanmamak lazım. Her şeyin bir alternatifi vardır, yoksa da Çinliler yapar bir gecede

Madem bu kadar alçak gönüllü olmak dedik, mütevazı dedik, tevazu dedik. Yine bununla ilgili bir söz ile mesajı bitireyim

" Bazı insanlar alçak gönüllüdür. Bazıları ise alçak olmaya gönüllüdür. "

" Benim gibi yaşam tecrübesi az bir insanın gelişimin .. " dediğin an gözümde benden daha büyük biri oldun. Bu efendi tavır için ben teşekkür ederim.

" Çok doğru, çarkta güzel örnek oldu. bende kendi benliğimde önemli bir eksiğimi kapattım " dedin ve bu da seni benden daha yüksek biri yaptı. Ama çok fazla " mütevazı " kelimesini kullanıyorsun bunu saplantı haline getirme ! Her " mütevazı " olan doğru şekilde bunu yapmayabilir. Belki de senin kendini diğer kişilerden 1 tık aşağıda mütevazı görmen gerçek tevazudur ha ne dersin ?

Bence önemli olan; ölüp toprak altında yaşayan canlı varlıklara ziyafet vermeden önce bu bedenin hakkını verebilmektir.

Zaten ne demişler ? Demişler ki ; " Toprağın altı kendini vazgeçilmez sananlarla dolu. "

Kendini vazgeçilmez sanmamak lazım. Her şeyin bir alternatifi vardır, yoksa da Çinliler yapar bir gecede

Madem bu kadar alçak gönüllü olmak dedik, mütevazı dedik, tevazu dedik. Yine bununla ilgili bir söz ile mesajı bitireyim

" Bazı insanlar alçak gönüllüdür. Bazıları ise alçak olmaya gönüllüdür. "
    kapanışı ben yapsam olmaz mı ?

Ya iyi olarak ölürsün yada kötüye dönüşecek kadar uzun yaşarsın

bu da çinlilere kapak olsun

Gökhan_Aygün bunu beğendi.
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Motosikleti
    KZGN
    Hayırdır neyin kapanışı
    konuyu neye göre
    Kime göre kapatıyorsunuz??
    Sizden mi izin alıcaz ne zaman
    Açıyoruz ne zaman kapıyoruz konuları?
    Yokmudur buraların admini????
    yoksa @DKN sıfatın admin mi?
    скиталец

Hayırdır neyin kapanışı
    konuyu neye göre
    çok mütevazi kahve bey. gökhan arkadaşım ile aramızda olan bir muhabbet.. 'senin' açından alakadar eden bir durum yok etiketlemedik zaten

Motosikleti
    KZGN
    Aranızdaysa sorun yok ayrıca konuyuda kapatamadığına ve etiketlemediğine göre
    Benle hiç alakası yok doğru dersin!

Herkesin anlayabileceği aranızda olmayan tecrübe, fikir, düşünce paylaşmak istersen memnuniyetle paylaşımlarının devamını bekleriz @DKN
    скиталец

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    kapanışı ben yapsam olmaz mı ?

Ya iyi olarak ölürsün yada kötüye dönüşecek kadar uzun yaşarsın

bu da çinlilere kapak olsun

https://www.youtube.com/watch?v=hN-h...19apCQ&index=7

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:54 ----------

Hayırdır neyin kapanışı
    konuyu neye göre
    kim kimi kapatıyor kendi payının........ Bunlar bize iş mi koyuyor @kahve abi? Bunlar bizi mi koparıyor?
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    pardon kapattınız mı?
    jimi_hendrix bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pardon kapattınız mı?
    bişey alacaksan acele al abi; kapatıyoz mesai bitti...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bişey alacaksan acele al abi; kapatıyoz mesai bitti...
    şu tişörtün küçük bedeni var mı diye soracaktım da.
    neyse başka zaman geleyim o zaman.

Motosikleti
    KZGN
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kim kimi kapatıyor kendi payının........ Bunlar bize iş mi koyuyor @kahve abi? Bunlar bizi mi koparıyor?
    Ben öyle düşünmüyorum ve aslında
    Sadece fikir alış-verişi içinde forum kullanıcıları bizler; birbirimizi daha iyi tanıma fırsatı yakalıyorduk,
    iyi de oldu hepimizin fikir, önyargı, özeleştiri ve karakterlerimize dair kırıntılar barındırıyor konu ve bunu aslında diğer kullanıcılar için bonus olarak bıraktık, dolayısı ile ilgilenen okuyucular isterlerse tarafsız bakabilirler en azından ben böyle düşünüyorum.
    скиталец

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    iki insan ilk karsilastiklarinda ilerideki iliskilerinin yonu ilk 10-15 sn.de belli olur.
    ve en onemli an ilk goz temasidir.
    gozlerden beyne giden ilk sinyaldir.

insan irki genetic ve psikolojik yapisi geregi dostu-dusmani en kisa sure icinde belirlemek durumundadir.
    insan kadar dogada kendi irkina zarar veren baska bir canli yoktur.
    bunun icin benim sahsi mottom; ne kadar az insan, o kadar iyi...

http://nymag.com/scienceofus/2016/07...-to-weird.html

Motosikleti
    KZGN
    Merhabalar

bahsettiklerinize dair bende bir şeyler okumuştum
    ilk izlenimler gelecekte olan iletişimin %20 si yada %30 una dair ip ucu verir diye (ama hatalı hatırlıyor olabilirim ve linke henüz bakamadım)
    bizlerle paylaştığınız ve şahsi mottom dediğiniz cümle
    insan ilişkilerinin saflaştırılmış haline işaret;

Ama yazarken şunu fark ettim süzgeçin filtreleri;

"Kişinin etraftaki insanları kendi algısına göre, zamanla oluşmuş belli bir bilgi birikimi sayesinde
    yaşanmışlık ve tecrübelerden ipuç lu sezilere göre değerlendiriyordan" oluşabileceğidir.

Yukarıda saydıklarım sanırım, ne bir tek insanla konuşarak
    ne bir tek kitap okuyarak, ne de bir tek insanı dinleyerek gelişebilir...

kısacası "ne kadar az insan, o kadar iyi..." cümlesi saflaştırılmış bana kalırsa zaman barındırıyor bünyesinde.

Paylaşımınız için teşekkürler bizleri düşünmeye sevk ettiğine inanıyorum.
    скиталец

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu an iş yerinde orta şekerli kahvemi içerken resmini yükleyip Qahve Keyfhiiiii bildirimi yapmadan konuya girdim. Okurken dalıp kahvemi de içmiş bulunduğumdan, resmini de çekemiyorum.
    Tatile gidince elimde kitapla denize karşı ayaklarımın resmini çekip telafi ederim artık.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler