Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ne yapacağını bilmeyen,şaşkın üniversite adayı içerir

Motovento
    REKLAM ALANI
    3n3s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kazazede
    Merhaba arkadaşlar,abiler,ablalar,ben bu sene meslek lisesinde son sınıf okuyan bir vatandaşım.Herkes malum üniverste heycanı içerisinde fakat ben bu sene benim için çok yoğun ve yorucu olacağını düşündüğümden dolayı ( staj,yazılılar dersler üniversiteye hazırlık falan ) bu sene sadece deneme amaçlı gireceğim tercih yapmayacağım.Seneye birdaha girerek daha iyi bir yerlere gitmek istiyorum.

Şöyle bir durumum var;
    Matematik ve fen dersleri hiç yok bende.Başarısız falan değilim yok yani çünkü meslek lisesinde de yok benim kafada basmıyor yani yok bildiğin.Hal böyle olunca sözel bölümlere yöneliyor insan,yöneliyor yönelmesine de sözel bölümdede iş yok sözel bir bölümden mezun olduktan sonra pizzacıda paket dağıtmak istemiyorum veya oturup yüzyıllarca atanmayı bekleyemem.Uzun lafın kısası şudur ki...Sözel bölümlerin arasında en iyi ve en çok iş bulma olasılığı olan bölümler nelerdir.Çoğunuz diyecekki "sözel bölümlerin içinde hiçbirinde iş bulma kolaylığı yok" evet doğru fakat yinede sizin tavsiyelerinizi almak istiyorum ? Yada TM den girip uluslararası ilişkiler okuyayım diyorum ondada en az bir dili çok iyi konuşabilmek lazım nevrim döndü valla

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Lisede okuduğun meslek ne

Motosikleti
    kazazede
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lisede okuduğun meslek ne
    Endüstriyel otomasyon teknolojileri

Bölümüm sayısal MF bir bölüm fakat içinde matematik yok. biyoloji yok fizik te yok kimyada... Buyüzden MF bir bölümü,biterbildim galiba
    Sayısala hiç kafamda basmıyor temelimde yok abartmıyorum bu arada gerçekten hiç anlamıyorum sayısalı.

umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    öncelikle sana hayatın her yerinde yardımcı olacak bir önerim olacak, kolay iş arama.
    matematiğe kafan basmıyorsa çalış arkadaşım, ingilizcen yoksa edin. öyle ne zorlandığım dersleri çalışıp öğreneyim ama üzerine de güzel bir bölüme gireyim gibi bir kafayla tam da korktuğun hale gelirsin.
    Bazı şeylerin kolayı yoktur. Bu sene son senenmiş, bu sene güzelce başlarsın konulara en baştan, yetişmedi mi, bi sene daha çalış. Öyle ilk senemde kolay kazanılan bir bölüme gireyim, sonra da kolay iş bulup çok para kazanayım tarzında bir dünya yok, eğer aileden gelen çok sağlam tanıdıklar + para yoksa.

Kafam basmıyor geyiği de tamamen yalan bunu belirteyim, bilerek söylemiyor olabilirsin bunu ama gerçekle alakası yok. Zeki bir insan ilk anlatıldığında anlar belki bir matematik formülünü, normal bir insan üzerine 1 saat çalışarak tam olarak oturtabilirse o konuyu, senin matematikte çok kötü olduğunu varsayarsak 3 saat çalış yersin o konuyu.

Nereye girebilirim diye düşünüp orayı bir hedefe çevireceğine gerçekte ne olmak istediğine karar verip ona yönelik adımlar atmanı tavsiye ederim. Başarılar şimdiden
    ronnytechno bunu beğendi.

Motosikleti
    kazazede
    Alıntı umurcan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle sana hayatın her yerinde yardımcı olacak bir önerim olacak, kolay iş arama.
    matematiğe kafan basmıyorsa çalış arkadaşım, ingilizcen yoksa edin. öyle ne zorlandığım dersleri çalışıp öğreneyim ama üzerine de güzel bir bölüme gireyim gibi bir kafayla tam da korktuğun hale gelirsin.
    Bazı şeylerin kolayı yoktur. Bu sene son senenmiş, bu sene güzelce başlarsın konulara en baştan, yetişmedi mi, bi sene daha çalış. Öyle ilk senemde kolay kazanılan bir bölüme gireyim, sonra da kolay iş bulup çok para kazanayım tarzında bir dünya yok, eğer aileden gelen çok sağlam tanıdıklar + para yoksa.

Kafam basmıyor geyiği de tamamen yalan bunu belirteyim, bilerek söylemiyor olabilirsin bunu ama gerçekle alakası yok. Zeki bir insan ilk anlatıldığında anlar belki bir matematik formülünü, normal bir insan üzerine 1 saat çalışarak tam olarak oturtabilirse o konuyu, senin matematikte çok kötü olduğunu varsayarsak 3 saat çalış yersin o konuyu.

Nereye girebilirim diye düşünüp orayı bir hedefe çevireceğine gerçekte ne olmak istediğine karar verip ona yönelik adımlar atmanı tavsiye ederim. Başarılar şimdiden
    Teşekkürler

Pangea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR 125 X
    Ben de Kocaeli üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum, bu sistemdeki bir sınavda kafası basan değil çalışan kazanıyor.önemli olan istemek ben size bir örnek vereyim bir tanıdığım da teknik lisedeydi adam da matematik hiç yoktu ;yoktu dediğim + - sayıları bile bilmiyordu o derece ama azmetti bir senede Çukurova üniversitesi makine mühendisliğini kazandı. Sen istedikten sonra yapamamıyacağın hiç bir şey yok yeterki iste ve çalış.

mystic80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD Sportster 883 2004
    umurcanın yoruma katılmıyorum ha şu şekilde katılmıyorum herkes isteyince herşeyi yapar sen matematik profesörü de olursun o da olursun buda ancak sen istemediğin için yapamazsın. Nasıl istersin peki bunu senin karakterine uymuyorsa yapmazsın. Ben matematikten hoşlanmam edebiyattan hoşlanmam tarihten hoşlanmam biyolojiden hoşlanırım ama tm okudum fizikden anlamam kimyadan hiç anlamam ee geriye ne kaldı? Ben bişeyleri ezberleyemem. Hoşuma giden bir şey var; pasta yapmak. Gastronomi bölümünü araştırdım tam benim istediğim gibi bir bölüm. İşime yaramayacak saçma bulduğum dersler yok. Bana kalkıpta yemek yada pasta yapacaksın ama önce biyoloji edebiyat dersinden şu puanı yapta demiyor. Ne diyor bana sen git tabiri caizse salak olmadığı kanıtla 180 hatta bazı üniversiteler 140 puanı al sonra gel bizim karşımıza diyorlar. Bazıları saçma bir resim sınavı yapıyorlar ne alaka kisme çözemiyo ancak bazıları resimi hiç önemsemiyor direk sözlü mülakat. O yüzden meslekleri tek tek araştır. Örneğin bana kalsa 2. tercih mekatronik mühendisliği okurdum ve onun için gerekecek matematiği fiziği veya ne gerekiyosa öğrenirdim fazlasını yine umursamazdım. İşte bu yüzden çokca araştırıp kendin için en uygun mesleği bulmalısın sonrası gelir.

Motosikleti
    kazazede
    Alıntı mystic80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    umurcanın yoruma katılmıyorum ha şu şekilde katılmıyorum herkes isteyince herşeyi yapar sen matematik profesörü de olursun o da olursun buda ancak sen istemediğin için yapamazsın. Nasıl istersin peki bunu senin karakterine uymuyorsa yapmazsın. Ben matematikten hoşlanmam edebiyattan hoşlanmam tarihten hoşlanmam biyolojiden hoşlanırım ama tm okudum fizikden anlamam kimyadan hiç anlamam ee geriye ne kaldı? Ben bişeyleri ezberleyemem. Hoşuma giden bir şey var; pasta yapmak. Gastronomi bölümünü araştırdım tam benim istediğim gibi bir bölüm. İşime yaramayacak saçma bulduğum dersler yok. Bana kalkıpta yemek yada pasta yapacaksın ama önce biyoloji edebiyat dersinden şu puanı yapta demiyor. Ne diyor bana sen git tabiri caizse salak olmadığı kanıtla 180 hatta bazı üniversiteler 140 puanı al sonra gel bizim karşımıza diyorlar. Bazıları saçma bir resim sınavı yapıyorlar ne alaka kisme çözemiyo ancak bazıları resimi hiç önemsemiyor direk sözlü mülakat. O yüzden meslekleri tek tek araştır. Örneğin bana kalsa 2. tercih mekatronik mühendisliği okurdum ve onun için gerekecek matematiği fiziği veya ne gerekiyosa öğrenirdim fazlasını yine umursamazdım. İşte bu yüzden çokca araştırıp kendin için en uygun mesleği bulmalısın sonrası gelir.
    Benim istediğim meslek radyo ve televizyonculuk,daha 14-15 yaşımdan 16 yaşıma kadar internet radyolarında amotörce canlı yayın yaptım , yaşım kaç başım kaç ? Fakat dinlendi,koskoca adamlar da dinledi baya da beğendiler.Arkadaşlarım çok beğendiler,o yaşta biri için kulağa komik geliyor fakat sesimin tok olması benim için avantajdı ve küçümsenmemi engelliyordu.Hatta sesimin 20 üstü yaşlardaki birine eşit olduğuna dair söylemler vardı.İnsanlar beni dinleyince çok enerjik,mutlu olurlardı bunu hissedebiliyordum , ve bunu yaparken çok mutlu oluyordum.İnsanları güldürmek,eğlendirmek ve sevdiğimiz müzikleri onlarla paylaşınca çok mutlu oluyordum. Fakat işin gerçeğine dönecek olursak bu kadar tozpembe değil.Çünkü radyo ve televizyonculuk okuduktan sonra hani nerede iş ? Yok.

Motork08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Enmaaahss
    Dostum bende senin bi değişik versiyonunum duz lisedeyim sozelim ne yapicam bilmiyorum zor bi durum

Motosikleti
    HD Sportster 883 2004
    Alıntı 3n3s adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim istediğim meslek radyo ve televizyonculuk,daha 14-15 yaşımdan 16 yaşıma kadar internet radyolarında amotörce canlı yayın yaptım , yaşım kaç başım kaç ? Fakat dinlendi,koskoca adamlar da dinledi baya da beğendiler.Arkadaşlarım çok beğendiler,o yaşta biri için kulağa komik geliyor fakat sesimin tok olması benim için avantajdı ve küçümsenmemi engelliyordu.Hatta sesimin 20 üstü yaşlardaki birine eşit olduğuna dair söylemler vardı.İnsanlar beni dinleyince çok enerjik,mutlu olurlardı bunu hissedebiliyordum , ve bunu yaparken çok mutlu oluyordum.İnsanları güldürmek,eğlendirmek ve sevdiğimiz müzikleri onlarla paylaşınca çok mutlu oluyordum. Fakat işin gerçeğine dönecek olursak bu kadar tozpembe değil.Çünkü radyo ve televizyonculuk okuduktan sonra hani nerede iş ? Yok.
    Hangi mesleği seçersen seç şansın yaver gitmedikçe kazanamazsın. Bence madem bu işte iyisin ve hoşunada gidiyo herhalde yaptığına göre bu bölümü denemelisin. Nerden bilebilirsin belki seneler sonra mezun olduğunda radyoda seni dinleyeceğiz.

Motosikleti
    kazazede
    Hangi mesleği seçersen seç şansın yaver gitmedikçe kazanamazsın. Bence madem bu işte iyisin ve hoşunada gidiyo herhalde yaptığına göre bu bölümü denemelisin. Nerden bilebilirsin belki seneler sonra mezun olduğunda radyoda seni dinleyeceğiz.
    İnanın bunu okurken bile içim bi kıpır kıpır oldu. Gerçekten çok isterim. Fakat hakettiğin yerde olmak bu bölüm için zor gibi ve sonuçta özel sektör...

Motosikleti
    HD Sportster 883 2004
    Aynı yaştayız insanlarla iletişim kurmaktan, yemek ve pasta yapmaktan hoşlanıyorum. İlk tercihim gastronomi olmazsa eğer halkla ilişkiler uzmanı veya bu tarz bişey olacak önemli olan hangisiyle mutlu olacağındır sana örnek veriyorum gastronomi okuttular 12 saat boyunca mutfakta ayakta durdun sürekli yanan ocağın başında ve aylık 8 milyar verdiler haftada 1 gün tatilin var bir süre sonra yeter dersin çünkü hoşuna gitmiyodur bu geliri iyidir ama hoşuna gitmiyodur onun yerine 8 değilde 5 milyara gidip radyo televizyon okursun. Bu konuda çalışmalar yaparsın mesela daha hiç birşey bilmeden açtım ve sevildi dedin birde üstüne bilgi eklenince belki çok daha sevileceksin. İşte bu yüzden iş bulma zorluğu geliri bir yere senin o işi yapmak hoşuna gidecekmi bu çok önemli bir şey. Az kazansanda ağır koşullarıda olsa sen işini sevdikten sonra önün açılacaktır.

Motosikleti
    kazazede
    Aynı yaştayız insanlarla iletişim kurmaktan, yemek ve pasta yapmaktan hoşlanıyorum. İlk tercihim gastronomi olmazsa eğer halkla ilişkiler uzmanı veya bu tarz bişey olacak önemli olan hangisiyle mutlu olacağındır sana örnek veriyorum gastronomi okuttular 12 saat boyunca mutfakta ayakta durdun sürekli yanan ocağın başında ve aylık 8 milyar verdiler haftada 1 gün tatilin var bir süre sonra yeter dersin çünkü hoşuna gitmiyodur bu geliri iyidir ama hoşuna gitmiyodur onun yerine 8 değilde 5 milyara gidip radyo televizyon okursun. Bu konuda çalışmalar yaparsın mesela daha hiç birşey bilmeden açtım ve sevildi dedin birde üstüne bilgi eklenince belki çok daha sevileceksin. İşte bu yüzden iş bulma zorluğu geliri bir yere senin o işi yapmak hoşuna gidecekmi bu çok önemli bir şey. Az kazansanda ağır koşullarıda olsa sen işini sevdikten sonra önün açılacaktır.
    Aslında çok doğru ilk başta bende sizin görüşünüzdeydim sevmeyerek mühendislik yapıp 5 milyar alacağıma her sabah işe giderken söveceğime severek radyo programı sunarım dedim . Sonra bir müdür yardımcısu geldi ve bütün hayalimi yıktı aslında müdür yardımcısının dedikleride doğruydu iş bulma olaslıkları yok efendim maaş miktarı ondan bundan bahsederken balon gibi sönmüştüm. Ne diyelim artık hayırlısı...

Motosikleti
    HD Sportster 883 2004
    İnan ki hiç doğru bişey yapmamış. Benim rehberlik hocam olsun müdürüm olsun müdür yardımcım olsun hepsinin ağzında bir kelime" seveceğiniz işi bulun" herşeyin hayırlısı ancak hangi mesleği seçersen seç radyoyu ihmal etme araştırmalar yap bi yerden hobi olarak bile olsa ilgilen o işle

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    meslek lisesinden geçebileceğin bölümler yok mu

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek lisesinden geçiş ile herhangi bir 2 yıllığa kendini at.

o 2 yıllığı bitirince 4 yıllıklara dikey geçiş yaparsın.

Çok iyi bir üniversiteye dikey geçiş yapamadıysan, 1 sene okursun kümülatif ortalaman ile iyi bir okula yatay geçiş yaparasın. Örnekleri çok.

Ama matematik ve yabancı dilden kaçamazsın, senin gibi bende denedim lise 3 e kadar zerre matematik bilmezdim. Arkadaşıma 1 paket marlobor

alırdım o benim kağıdıda doldururdu. Son sene olduk, şapkayı öne koyduk ve tüm derslere planlı bir şekilde çalıştım. Çıplak puanla 8100. oldum mf4'te

Okul puanı eklenınce haliyle babalara geldim ve ilk 15 bine giremeden odtü/itü tuttramadan yazdım bir mühendislik. Lan bu sefer yabancı dil lazım.

Oturdum anaokulu cocuğu gibi 1 yıl ingilizce çalıştım, yds'den 89'u çaktım geçtim 1. sınıfa.

1. sınıfta 3,60 ortalama sağlayarak ODtü'ye yatay geçiş yaptım. Derken kendimi 2. yabancı dili öğrenmiş buldum.

Bugün mezun olsan, devlet memuru olmak istesen adama mat soruyorlar kardeşim, yabancı dil altın bilezik. Bunlardan kaçarsan işin sonu kuryelikte biter.

Kafayı gözü kıra kıra dahi olsa ÇA_LI_ŞA_CAK_SIN. Sen YGS ile girilebilen sayısal bölümlere bak bence.

Hadi Allah dibinin suyunu artırsın.

DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    Sen ara eleman olarak yetistirildin muhendisden bir adim geri teknisyenden bir adim ileri.

Üniversitede mühendislik bolumune giremeyecegine göre 4 sene heba etme . PLC yi ogrenme yut. Ismin SolidWorks soyisimin SERVO olsun . Servo motor surucusunu ve programlanmasini ogren. Bunlari öğrenip üzerine dusersen bicok gereksiz bölümden mezun olmuş uniliden daha cok kazanir daha cok saygi görür vatanina ve milletine daha hayırlı biri olursun.

teocan94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba kader dostum
    Ben Anadolu teknik bilgisayar mezunuyum. Bilgisayarla aram baya iyidir fakat lisede hocalardan dolayı programcılıktan soğudum bunalıyordum artık kod yazarken. Şimdi sözel alanda bi etkin olduğunu söylüyorsun ama ülkemizde sözellerin durumu ortada. Radyoculukla falan para kazanmak çok zor iş.
    Senin düşündüğün gibi ilk seneyi deneme amaçlı gireyim dedim ki hay tüküreyim onu düşünen beynime Yapman gereken ilk şey konu bitirmek kardeşim. Lise 4 de olsan matematik ve geometriden konu bitirmeye çalışacaksın seneye girdiğin zaman hiç bi konuya bu neydi ya hiç hatırlamıyorum yada bilmiyorum dememek için.
    Eğer konu bitirme işini düzgün yaparsan kesin bi yere kapak atarsın. Ben konu bitirme işini yapmadım mesela son sene her şeyi sıfırdan öğrendim. Sınava girdikten sonra da Ek puanlı yerleştirme puanına bak benim sıralamam 18 binlerdeydi. metoklara falan çok rahat girerdim ama soğudum işte programcılıktan gitmedim :D TM de yükselişte olan bölümlere ve devlet memuru kolay olabileceğin bölümlere bak. Ben sana şimdi okuduğum Bölüm olan Uluslararası Ticareti tavsiye ederim. Bi araştır ilgini çekeceğine eminim. Bi yaz döneminde sahil kesimde garsonluk yapsan ingilizceyi cebine atarsın ama sadece konuşma kısmını. Grameri de kurslara gider halledersin. İkinci dil olarak da ispanyolca yada Rusça tavsiye ederim. Aklına ne takılırsa sor çünkü o yolların hepsinden bende geçtim :D
    Selamlar...

Motosikleti
    kazazede
    Alıntı teocan94 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba kader dostum
    Ben Anadolu teknik bilgisayar mezunuyum. Bilgisayarla aram baya iyidir fakat lisede hocalardan dolayı programcılıktan soğudum bunalıyordum artık kod yazarken. Şimdi sözel alanda bi etkin olduğunu söylüyorsun ama ülkemizde sözellerin durumu ortada. Radyoculukla falan para kazanmak çok zor iş.
    Senin düşündüğün gibi ilk seneyi deneme amaçlı gireyim dedim ki hay tüküreyim onu düşünen beynime Yapman gereken ilk şey konu bitirmek kardeşim. Lise 4 de olsan matematik ve geometriden konu bitirmeye çalışacaksın seneye girdiğin zaman hiç bi konuya bu neydi ya hiç hatırlamıyorum yada bilmiyorum dememek için.
    Eğer konu bitirme işini düzgün yaparsan kesin bi yere kapak atarsın. Ben konu bitirme işini yapmadım mesela son sene her şeyi sıfırdan öğrendim. Sınava girdikten sonra da Ek puanlı yerleştirme puanına bak benim sıralamam 18 binlerdeydi. metoklara falan çok rahat girerdim ama soğudum işte programcılıktan gitmedim :D TM de yükselişte olan bölümlere ve devlet memuru kolay olabileceğin bölümlere bak. Ben sana şimdi okuduğum Bölüm olan Uluslararası Ticareti tavsiye ederim. Bi araştır ilgini çekeceğine eminim. Bi yaz döneminde sahil kesimde garsonluk yapsan ingilizceyi cebine atarsın ama sadece konuşma kısmını. Grameri de kurslara gider halledersin. İkinci dil olarak da ispanyolca yada Rusça tavsiye ederim. Aklına ne takılırsa sor çünkü o yolların hepsinden bende geçtim :D
    Selamlar...
    Hah işte diğer planımda tm okuyup uluslararası ilişkiler okumak sözele yüklensem az çok da matematik çözsem girebilirim aslında...yapıcam kendime inanıyorum.Dil için de bir sene içinde ingilizcenin yanında rusça falanda öğrenebilirim o bölümü kazanayımda tek derdim dil öğrenmek olsun.Sözelde iş olmadığını iyice idrak ettim anlaşılan.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Ilk bir yerden başla ders çalış 1 sene hazırlık yap ama adam gibi yap seneye ygs son haberin olsun

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)